Leden 2012

Vyšlo „Formování českého židovstva“

31. ledna 2012 v 13:54 | Karel Wichs |  Kultura
V těchto dnech vyšla v nakladatelství Paseka zajímavá kniha. Má název Formování českého židovstva a podtitul Národnostní konflikt a židovská společnost v Čechách 1870 - 1918. Napsal ji Hillel J. Kieval, profesor židovských dějin na Washingtonově universitě v Saint Luis, USA. V pondělí 20. února ve 20.10 bude Český rozhlas 6 vysílat padesát minut ukázek z této knihy.

Každý pátý Němec je antisemita

30. ledna 2012 v 17:20 | Richard SEEMANN, tento komentář byl odvysílán na stanici Český rozhlas 6 |  Úvahy a komentáře
Mezinárodní den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti byl celosvětově vzpomínám v den, kdy 27. ledna 1945 byl Rudou armádou osvobozen koncentrační tábor Osvětim. V Německu a Rakousku nebyl pouze vzpomínkovým aktem. V berlínském Bundestagu za účasti nejvyšších německých ústavních činitelů jeho předseda Norbert Lammert upozornil, že dnes nejde o historickou vzpomínku, ale o aktuální problém Spolkové republiky. Děje se tak v době, policie odhalila sérii neonacistických vražd. To Němce zavazuje, aby se angažovaně stavěli proti jakékoliv formě pravicového extremismu.

O české filmy byl v Izraeli zájem

30. ledna 2012 v 15:45 | redakce |  Kultura
U příležitosti mezinárodního dne vzpomínky na oběti holokaustu byly v Izraeli promítány filmy Lidice a Nickyho rodina. Projekce probíhaly v Tel Avivu a Haifě od pátku do neděle. O oba filmy byl velký zájem a sály byly zaplněny téměř do posledního místa. Promítání v Tel Avivu se konalo za přítomnosti slovenského velvyslance Radovana Javorníka, jeho zástupce Jozefa Hudce a Alona Grabuze, generálního ředitele Tel Aviv Cinematheque.

První grandslamový turnaj Australian Open skončil, začíná FedCup

29. ledna 2012 v 21:13 | Denny |  Sport
Dámskou dvouhru vyhrála Viktoria Azarenková z Běloruska, ve finále porazila Marii Šarapovou 6:3, 6:0. O vítěze pánské dvouhry byla svedena pětisetová tenisová bitva, trofej si odnáší letos jako vloni Novak Džokovič, který porazil Rafaela Nadala 5:7, 6:4, 6:2, 6:7, 7:5.

Norsko se omluvilo za deportace Židů

29. ledna 2012 v 9:29 | D.T. podle spiegel-online, haaretz.com a http://chgs.umn.edu |  Zahraniční zprávy

Norský ministerský předseda Jens Stoltenberg se v pátek 27. ledna při příležitosti 67. výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim - Březinka omluvil za účast své země na deportacích a vraždění Židů během okupace Norska nacisty. Užil přitom velmi důrazná slova: "Byli to Norové, kdo prováděli zatýkání, byli to Norové, kdo řídili nákladní vozy a stalo se to v Norsku. (…) Dnes je dle mého názoru načase, vyjádřit naši upřímnou omluvu za to, že se to mohlo stát na norském území." Myšlenky, které k holocaustu vedly, jsou podle něj stále živé.


Lanzmannův film "Shoah" měl premiéru v islámském světě

28. ledna 2012 v 16:10 | D.T. podle zahr. zdrojů, foto Wikipedia |  Historie
Minulý čtvrtek, v předvečer Mezinárodního dne památky obětí holocaustu, uvedla turecká státní televize TRT první díl slavného filmového dokumentu francouzského režiséra Claude Lanzmanna "Shoah". O toto historicky první uvedení světoznámého snímku, považovaného ze jedno z nejlepších děl o holocaustu, se zasloužila mezinárodní nevládní organizace Projekt Aladin sídlící v Paříži, jejíž cílem je šíření porozumění, odbourávání předsudků, zlepšování vztahů a prohlubování mezikulturního dialogu zejména mezi Židy a Muslimy. Abe Radkin, výkonný ředitel organizace, sdělil, že filmová projekce je vyvrcholením několikaměsíčních diskusí mezi Projekem Aladin a tureckými orgány.Maccabi Tel Aviv – Barcelona 57:71 a další sportovní výsledky

27. ledna 2012 v 15:24 | Denny |  Sport
Již po páté za sebou Maccabi s Barcelonou prohrál. V tabulce tím klesl po dvou utkáních na třetí místo, za týden hraje Maccabi v Itálii s mužstvem Benet Cantu, které těsně doma porazilo Žalgiris Kaunas 79:78.
Maccabi začal velmi dobře, první čtvrtinu vyhrál 19:12, ale pak se karta obrátila, ostatní čtvrtiny všechny vyhrála Barcelona. Především úspěšné trojky hráčů Navarra a Wallaceho zajistilo Barceloně vítězství o 14 bodů. Ve všech skupinách favorité vyhráli a jsou se 2 vítězstvími na prvních místech ve své skupinách: CSKA Moskva, Montepaschi Siena, Unics Kazaň a Barcelona.

Vzpomínka na jednu malou splátku dluhu, který nikdy nepůjde vyrovnat

27. ledna 2012 v 10:13 | Milan Dušek |  Povídka
Mnoho dat, událostí a osob přichází na mysl okolo 27. ledna. Ještě dnes si živě vybavuji den v roce 1967 ve město Neukirchen v Hessensku, kde jsem pobýval u příbuzných, vyhnaných v roce 1946. Toho dne pro mne strýček zorganizoval setkání s několika dalšími dávnými známými z východních Čech. Beseda nad mnoha tématy se protáhla od oběda do večeře, po níž jsme zvolna kráčeli městem. Staronoví známí mě zavedli na židovský hřbitov. Upozorňovali mě na jednotlivosti, které jsem nestačil postřehnout, ovládán údivem nad dokonalým pořádkem uvnitř čerstvě opravené obvodové zdi a nad čistotou, dobře ošetřovanými náhrobky a důstojným vzhledem tohoto místa.

Česká republika by měla na jaře hostit samit EU - Izrael

25. ledna 2012 v 15:31 | D.T. podle zahr. zdrojů, foto archiv ŽL |  Zahraniční zprávy
Předseda Evropského židovského kongresu (EJC) Moše Kantor oznámil na tiskové konferenci, která se konala včera v Bruselu za přítomnosti izraelského ministra pro veřejnou diplomacii a diasporu Yuli Edelsteina, že zakrátko bude zahájena kampaň s cílem prohloubení vztahů mezi Izraelem a Evropskou unii (tzv. upgrade). Podle Kantora sdílí Izrael a EU "obdobné hodnoty a zájmy, což se musí důrazněji promítnout do různých oblastí vzájemných vztahů".
Může mít víno v židovské tradici vedle duchovního významu i význam zdravotní?

25. ledna 2012 v 14:44 | Rabín Dr. Samuel Abramson, Kimron Veterinary Institute, Bet Dagan, Izrael |  Náboženství
Víno v židovské tradici má svou významnou úlohu jako nápoj světící a posvěcující. Židé jím při kiduši posvěcují šabat a svátky, vínem se s šabatem či svátkem loučí havdalou, vínem pod chupou světí manželství, dá-li Bůh, o rok později jím při obřízkách vítají narozeného syna, a nakonec vínem omývají zesnulého při tahaře před jeho poslední cestou k dlouhému odpočinku.

Kdo je a kdo není žid aneb kauza Michal Mazel

25. ledna 2012 v 12:23 | Karel Wichs, Český rozhlas 6 |  Úvahy a komentáře
"Já rozhoduji o tom, kdo je Žid," prohlásil začátkem minulého století vídeňský starosta Karl Lueger. Jeho antisemitismus byl natolik silný, že ho císař František Josef I. potvrdil ve funkci, až když třikrát za sebou vyhrál starostenské volby. Císaři ovšem nešlo o Židy, nýbrž o nepokoje, které tento kontroverzní politik mohl vyprovokovat. Vídeňský lid ho však miloval: Lueger vládl hlavnímu městu monarchie 13 let až do konce svých dnů v roce 1910.

Jeho slavnou větu o Židech přejal nacistický předák Josef Goebles. Oba muži tímto výrokem naznačovali, že jsou Židé, kteří se jim hodí do krámu. A opravdu, jak v okolí Luegera tak v Třetí říši se našlo několik Židů, kterým nikdo nezazlíval jejich původ.

Staly se i opačné případy. Známý německý herec Theo Lingen, který měl podle nacistů semitské rysy, se musel za bránit, že není Žid. Nepomohlo mu, že předložil křestní listy svých předků do třetího kolena.
U propagandou zpovykovaných Němců, ho zrazovala židovská vizáž. Hlavní ochránce rasové čistoty árijců Alfred Rosenberg později popravený v Norimberku dokonce žádal, aby bylo Lingenovi zakázáno vystupovat na jevišti a hrát ve filmech. Nepodařilo se mu to prosadit a Hitler vrátil árijci Lingenovi árijský původ.

Včera zemřel Miloš Pojar, první velvyslanec v Izraeli

24. ledna 2012 v 13:37 | redakce |  Domácí zprávy
Miloš Pojar se narodil v Praze dne 8. dubna 1940. V letech 1962 až 1968 studoval na Universitě Karlově. V tomto liberálním období odchází studovat na dva roky do New Yorku na Columbia University. Za normalizace pracoval v nakladatelství Academia. Po Sametové revoluci mu bylo nabídnuto působení v nově se rodící československé diplomacii. Stává se prvním československým a později českým velvyslancem v Izraeli. Po návratu působil jako zmocněnec pro předsednictví ČR v Mezinárodním výboru pro připomínku, výzkum a vzdělávání v holocaustu. Po odchodu z diplomacie téměř devět let vedl Vzdělávací a kulturní centrum ŽM. Později se do Černínu na čas vrátil, když v rámci českého předsednictví EU zajišťoval konferenci o majetkových újmách obětí holokaustu. Pojar se hojně účastnil pražského kulturního a společenské dění. Poslední roloučení se bude konat v pondělí 30. ledna v 11 hodin ve velké obřadní síni krematoria v Praze - Strašnicích.


Nový vedoucí kuchyně by měl jíst se svými strávníky

23. ledna 2012 v 10:28 | Václav Kraus |  Úvahy a komentáře
Asi rok jsem vynechal stravování v jídelně Šalom. Ne bezdůvodně, měl jsem výhrady ke kvalitě pokrmů delší dobu, dokonce jsem tehdy i snad dvakrát napsal připomínky do "knihy stížností", ovšem bez účinku. Dost mi vadila jídla až příliš jednoduchá. Jako byly časté špagety, přelité kečupem. Častá zeleninová rizota stejného druhu. Téměř výhradně masové pokrmy z kuřat (medová křidélka) a krůty. Všelijak stopově s těstovinami, hojně rozbředlým zelím ( z konzerv) a tak podobně. Hovězí nebo snad jiné maso prý jaksi nebylo k mání. Jehněčí, to vůbec nepamatuji.

Australian Open – žádné další překvapení

22. ledna 2012 v 21:08 | Denny |  Sport
Smíšená čtyřhra je na okraji zájmu, dokonce se v ní nehraje třetí set v případě, že je to na sety 1:1, rozhodující hra se hraje jen do 10 gamů pochopitelně musí být rozdíle minimálně 2 gamy. Andy Ram spolu s Jaroslavou Švédovou z Kazachstanu porazili pár Anastasia Rodionova (Austrálie) a Christopher Kas (Německo) 4:6, 6:3, 10:5. Nyní se utkají s párem, který je nasazen jako 8: Bethanie Mattek-Sands (USA), Horia Tecau (Rumunsko). Američanka Mattek-Sands provokuje svým oblečením nejen diváky,ale především soupeře.

Obyčejní muži a jejich masové vraždy

21. ledna 2012 v 20:00 | redakce |  Domácí zprávy
Spolek akademiků Židů (SAŽ) pořádá ve spolupráci s Českým centrem Praha k Mezinárodnímu dni památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. diskusní večer pod názvem "Obyčejní muži a jejich masové vraždy". Akce se koná od 17, 30 hodin ve čtvrtek 26. ledna v Českém centru, Rytířská 31, Praha 1 (metro Můstek). Hlavními přednášejícími jsou historik PhDr. Vojtěch Kyncl z Historického ústavu AVČR a psycholog PhDr. Slavomil Hubálek ze společnosti ALEA - psychologie.

Maccabi si veze z Litvy vítězství 84:76

21. ledna 2012 v 18:46 | Denny
Maccabi Tel Aviv vyhrál v Kaunasu 84:76 po čtvrtinách 23:16, 25:21, 16:24, 20:15. Barcelona ve stejné skupině H vyhrála nad italským Pallacanestro Cantu 65:60, po prvním kole je Maccabi na prvním místě lepším poměrem košů před Barcelonou, kterou v příštím kole dne 26.ledna uvítá Maccabi doma. Bude velmi těžké utkání.

Shahar Peer neuspěla na Australian Open ani ve čtyřhře

20. ledna 2012 v 16:41 | Denny |  Sport
V druhém kole Němka polského původu Sabine Lisicki nasazená jako 14 si lehce poradila se Shahar Peer, porazila ji ve dvou setech 6:1, 6:2.

Ve čtyřhře sehraná dvojice Yoni Erlich, Andy Ram hned v prvním kole měla za soupeře turnajovou jedničku, kterými jsou bratři Bob a Mike Bryan. Již jsme psali, že doufáme, že to bude dlouhý zápas, i když o vítězi nikdo nepochybuje.To se také splnilo. Izraelci se nejen v prvním, ale i ve druhém setu statečně drželi, první trval 53 minut a bratři Bryanovi ho vyhráli teprve v tie-breaku 7:6, výsledek druhého setu, který trval 31 minut, dopadl 6:4.

V den obětí holokaustu budou v Izraeli promítány české filmy

19. ledna 2012 v 22:01 | redakce |  Kultura
U příležitosti mezinárodního dne vzpomínky na oběti holokaustu budou v Izraeli promítány mezinárodně uznávané filmy Lidice a Nickyho rodina. Akci organizuje České centrum Tel Aviv ve spolupráci s českým a slovenským velvyslanectvím.

Shahar Peer v druhém kole. Sela vyřazen

18. ledna 2012 v 22:03 | Denny |  Sport
Shahar Peer měla při losování štěstí, její soupeřkou byla domácí tenistka Isabell Holland, která ač je na žebříčku 181., nemusela projít kvalifikací, od ředitelství turnaje dostala "divokou kartu." Shahar jasně zvítězila 6:2, 6:0. V druhém kole na ni čeká těžká soupeřka Němka polského původu Sabine Lisicki (komentátoři její jméno vyslovují Lisiky), nasazená jako 14.

Do pátku je možné podávat návrhy do programu česko-izraelské spolupráce GESHER

18. ledna 2012 v 21:46 | MŠMT |  Domácí zprávy
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest, jako implementační agentura programu mezinárodní spolupráce mezi Českou republikou a Státem Izrael GESHER/MOST, vyhlašují podle zákona č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací z veřejných prostředků a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací) a v návaznosti na Dohodu mezi vládou České republiky a vládou Státu Izrael o dvoustranné spolupráci při podpoře průmyslového výzkumu a vývoje v soukromé sféře, uzavřené 30. března 2009, veřejnou soutěž ve výzkumu, experimentálním vývoji a inovacích 2012 k podávání návrhů projektů výzkumu a vývoje do programu GESHER/MOST.