Prosinec 2011

Reflex: Košer restaurace Dinitz je kulinářské peklo

30. prosince 2011 v 17:49 | TJ |  Domácí zprávy

Čtvrteční číslo týdeníku Reflex přináší článek Luďka Staňka "Drahý steak a hrozné kuře", který se věnuje v dnešní době tolik oblíbené gastronomii. Redaktor Staněk navštívil pražskou hvězdu mezi restauracemi Terasu U Zlaté studně, ale v médiích nelze jen chválit, proto se rozhodl "prozkoumat i nejhorší restauraci v Česku". K dramatické zápletce dobře posloužil pražský košer podnik Dinitz v Bílkově ulici, který má skutečně nevalnou pověst i mezi členy židovské komunity. Reflex navíc zjistil, že Česká obchodní inspekce v tomto zařízení uložila letošní nejvyšší pokutu za opakované "porušení povinností stanovených zákonem o ochraně spotřebitele". Restaurace Dinitz je po rituální stránce dozorována rabinátem Židovské obce v Praze a tak i ostuda nekončí jen na prahu Bílkovy ulice. Prostě není vše košer, i když je to košer.

Židé a Silvestr

30. prosince 2011 v 13:05 | rabín Samuel Abramson, Izrael

Za zvuku zvonění skleniček půlnočního přípitku, obětí a polibků miliony lidí na celém světě slaví velký to svátek "Silvestra", avšak bohužel mezi rozjařenou veřejností jsou i někteří z našich souvěrců, kteří si neuvědomují co se vlastně dne 31. prosince na onoho Silvestra tak bujaře připomíná.

Vznikla "Evropská právní komise pro potírání antisemitismu"

30. prosince 2011 v 7:53 | D.T. podle zahr. zdrojů |  Zahraniční zprávy
1. prosince letošního roku se sjelo do Bruselu, pomyslné metropole Evropy, na 100 právníků a zástupců židovských komunit ze 16 evropských zemí, aby se spolu poradili o možnostech boje proti antisemitismu a jeho novým podobám, antisionismu a delegitimizace Státu Izrael. Konferenci uspořádala nevládní organizace EJU sdružující židovské komunity z východní, střední a západní Evropy a evropská asociace židovských právníků TZEDEK.Basketbalisté Maccabi Tel Aviv budou hrát ve skupině s Barcelonou

29. prosince 2011 v 11:34 | Denny |  Sport

Ve středu byla v Barceloně vylosována jarní část soutěže 16 nejlepších mužstev. Maccabi skončil ve své skupině C na 2.místě za Realem Madrid, byl tedy při losování zařazen do druhého koše. Po podzimních bojích ve skupinách A až D, ve kterých bylo po 6 mužstvech, budou nyní v každé ze skupin E až H čtyři mužstva.

Evropská komise přispěla na údržbu Osvětimi

28. prosince 2011 v 16:23 | D.T. podle zahr. zdrojů, foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy
V polovině prosince vyčlenila Evropská komise 4 miliony EUR pro potřeby památníku a muzea bývalého vyhlazovacího tábora Osvětim - Březinka. Informují o tom izraelské i židovské servery s odvoláním na zástupce osvětimského muzea. Rozhodnutí o zmíněném finančním daru EK údajně vzešlo ze schůzky mezi francouzským premiérem Francois Fillonem a předsedou Evropské komise Jose Manuelem Barrosem.Letošními mistry Izraele v tenisu jsou Dudi Sela a Julia Glušková

28. prosince 2011 v 9:27 | Denny |  Sport

Pravidelní čtenáři naší sportovní rubriky si jistě vzpomenou na kritiku Daviscupového mužstva Izraele, které prohrálo utkání o postup do světové skupiny s Kanadou. Psali jsme, že Dudi Sela má zenit své výkonnosti za sebou a že by Izrael měl vsadit na mládí. To se ale nedaří.

Letošní tenisové mistrovství Izraele, které je v pořadí 64., ve středisku v Raanana vyhráli "obvyklí podezřelí" Dudi Sela a Julia Glušková. Dudi Sela se dost nadřel při postupu do semifinále, mladý Dekel Bar kladl odpor, Sela ho porazil až po velkém boji 7:5, 6:3. V semifinále Sela vyřadil Amita Inbara v třísetovém utkání 3:6, 6:3, 6:2. Ve finále se střetl s Amirem Weintraubem, který, považován za velkou naději izrelského tenisu, toho moc neukázal, Dudi Sela přesvědčivě vyhrál první set 6:2, ve druhém Weintraub kladl větší odpor, ale také tento set vyhrál Sela 7:5.

Boj o duši národa

27. prosince 2011 v 19:54 | Jan Fingerland, psáno pro rubriku Názory a argumenty ČRo 6 |  Úvahy a komentáře
Boj o duši národa - takto dramaticky novináři, ale třeba i izraelský prezident Peres označují momentální zprávu číslo jedna tamního politického a veřejného života. Tedy konflikt mezi sekulární většinou a částí ultraortodoxní komunity. Spor o prosazení některých náboženských pravidel ve veřejném životě probíhá už desítky let, ale v posledních letech zesílil a v uplynulých týdnech se stal už opravdu intenzivním konfliktem. A v tyto dny už zastiňuje - přinejmenším zdánlivě - prakticky vše ostatní, co Izraeli leží na srdci, včetně bezpečnostních nebo ekonomických otázek.


Izraelská firma z kibucu Afikim staví v USA největší dojírnu na světě

27. prosince 2011 v 10:29 | Samuel Abramson, Kimronův výzkumný veterinarní ústav, Bet Dagan, Izrael |  Zahraniční zprávy

Toto unikátní zařízení se nalézá v severním Texasu u města Dumas na farmě Faria Brother Dairy. Farma má celkovou kapacitu 17 tisíc krav, z nichž je 14 tisíc dojnic. Texaské stádo a jeho dojírna byly od samého začátku projektovány ve spolupráci s S.A.E. Afikim s cílem, že veškeré dojení tohoto superstáda proběhne na jednom místě. Izraelskou firmou vytvořený management umožní až 30 tisíc dojení za den a to bez osobního dohledu stájových pracovníků. Zařízení, které sestává ze dvou protiběžných kruhových dojíren (2x106 dojicích míst) by mohlo při plném provozu nepřetržitě pracovat 24 hodin a jeho odhadovaný výkon by se měl pohybovat i nad 1,5 milionu kg mléka za den.

Šťastnou Weinuku, Chánoce či Vánuku?

24. prosince 2011 v 19:03 | TJ |  Náboženství

Taky jste dnes dostali SMS s přáním pěkných Chánoc? Čeští Židé mají dnes již celou řadu výrazů pro období, kdy se vánoční svátky prolínají či navazují na Chanuku. Letos nám Štědrý den připadá na pátý chanukový svátek. Zatímco za první republiky vysvětloval pan Roubíček panu Kohnovi, že má doma vánočními strom kvůli služebné, po válce se tato vánoční rekvizita stala součástí většiny židovských rodin. Události spojené se Slánského procesem pak asi mnohde vytlačily i samotnou Chanuku a zbyly jen "svátky míru". Chanuka paradoxně v českých židovských rodinách po roce 1989 posílila své postavení, což je dáno obecně svobodným rozvojem židovské pospolitostí, proti němuž se nestaví stát. Jak vidí toto období třetí poválečná generace ukazuje obrázek, který vznikl spontánně v jedné lékařské ordinaci. No, hlavně doufám, že jste všichni měli bohatého Mojžíška!

Chanukové vítězství Maccabi v Belgii 86:69

24. prosince 2011 v 19:00 | Denny |  Sport

Již jsme psali, že v tomto týdnu se hrálo poslední 10.kolo basketbalové soutěže v šestičlenných skupinách. Maccabi hrál ve čtvrtek v Belgii s nováčkem soutěže Belgacom Spirou Charleroi. Izraelská sportovní veřejnost neočekávala od hráčů nic jiného, než vítězství. Maccabi tento požadavek splnil, vyhrál 86:69. Vzhledem k tomu, že i Real Madrid vyhrál své utkání v Istanbulu 75:66, Maccabi skončil na druhém místě, za Realem Madrid. Na třetím místě se umístil Anadolu Efes Istanbul a čtvrtým postupujícím ze skupiny je Emporio Armani Milano. Jarní kolo se hraje od 16.ledna do 1.března 2012 ve 4 skupinách po 4. Vylosování skupin se bude konat 28.12.2011 v Barceloně.

Zapalování světel se neslo v duchu vzpomínek na Václava Havla

23. prosince 2011 v 15:54 | redakce |  Domácí zprávy

Tradiční veřejné zapalování chanukových světel na pražském Palachově náměstí, které organizuje Chabad Prague, bylo vedle svého náboženského významu i velmi důstojnou připomínkou úmrtí prezidenta Václava Havla. Letošní ceremonie s typickým závěrečným výstupem se zdvižným vozíkem, která se konala ve středu 21. prosince, se zúčastnil pražský primátor Bohuslav Svoboda, bývalý premiér Jan Fischer, americký velvyslanec Norman Eisen a jeho izraelský kolega Jakov Levy. Novinkou byla účast bratislavského rabína Barucha Myersa s rodinou. Všichni řečníci nalezli v chanukovém příběhu řadu paralel ze života Václava Havel. S ohledem na státní smutek se letošní zapalování obešlo bez písní a tance. Chabad vydal na počest zesnulého prezidenta Václava Havla pamětní kalendář.

V Praze se otevírá sefardská ješiva

21. prosince 2011 v 13:56 | redakce |  Náboženství

Rabín Yoshiyahu Yosef Pinto (38) se svými příznivci dnes slavnostně otevírá v pražské Dlouhé ulici Shuva Israel Prague. Pro pražskou židovskou komunitu, která je známa svým sekularismem a rezervovaností, je to setkání s jiným světem. Nejde přitom o samotnou náboženskou ortodoxii, která je v Praze zastoupena pražskou židovskou obcí a Chabadem, ale spíše sefardskou kulturu následování duchovních vůdců, kterým jsou přiznávány zvláštní schopnosti. Rabín Pinto má své následovníky v Izraeli, Argentině, Los Angeles a Miami. Ješiva je samozřejmě na Facebooku.

Ohlédnutí za dalším rokem ESLI

20. prosince 2011 v 6:29 | TJ

Rozhovor s ředitelem Jaroslavem Šonkou


V lednu má za sebou ESLI již druhý rok své existence. Co se podařilo v letošním roce za Vašeho vedení? Konala se již nějaká jednání poradních orgánů? K jakým tématům?


Bylo nutné nastartovat práci poradního sboru, který je jedinečný, ale do tohoto okamžiku nebylo vidět, jak vypadá jeho komunikace. S předsedy pracovních skupin jsme začali pilovat na systému komunikace. Ovšem členové a členky Poradního sboru spolu komunikují velmi intenzivně - tady nevynalézáme nic nového. Jen to musíme dát do určitého systému a využívat této komunikace soustředěně. Vedle naší nové webové prezentace (www.shoahlegacy.org) máme i pět intranetových prostorů, se kterými nyní budeme zacházet. Všichni naši experti mají komunikací kolem celého světa rychleji docházet k závěrům, které budeme moci prezentovat.


Při našem posledním rozhovoru jste říkal, že ESLI chce v anonymizované formě prezentovat nedokončené restituční případy. Jak jste s tímto procesem daleko?


Na zmíněném webu máme patřičné oddělení. Už debatuji s několika případy - je nutné, aby prezentace měla srozumitelnou a charakteristickou formu. První případ, který jsme však ještě neprezentovali, je restituce rodina Mendelssohnů, zastoupené známým Juliusen Schoepsem. Jde mimo jiné i o Picassův obraz Madame Soler v bavorských sbírkách. Napsal jsem bavorskému ministerskému předsedovi, jak si celou věc vysvětluje: Spolkové zákony vše řeší jasně - jak to, že v Mnichově jde vše pomaleji? Zajímavé je, že Madame Soler prodal do mnichovských sbírek známý židovský mecenáš Berggruen. Jsem velmi zvědav, jak se celá věc bude řešit. A rád se se čtenáři našich stránek o výsledek podělím.


Před časem jste společně s předsedou dozorčí rady Tomášem Krausem jednali s americkým advokátem Faganem. Kdo schůzku inicioval? O čem jste jednali? Bude s ním na nějakém projektu spolupracovat?


Fagan je rozporuplná osobnost a ESLI s ním nespoloupracuje a nebude spolupracovat. Nebylo to také žádné oficiální setkání. Považuji však za důležité vědět, co tento člověk podniká. Po kontaktech se ptal on, a to v celé Praze, v médiích, apod. Jednoduché odmítnutí kontaktu by působilo křečovitě. Jeho aktivita totiž může mít jak pozitivní, tak kontraproduktivní výsledky - viděno z naší pozice. Protože se o ten pozitivní směr mám úředně starat, nemohu úmyslně setrvat v nevědomosti. Faganovy aktivity jsou opravdu jen na okraji toho, o co se snažíme my. My nechceme vydělávat, nehledáme skandály, ale snažíme se přispět k tomu, abychom se k našim cílům přibližovali veřejně konsensuálním stylem spolu s početnými partnery, na které se spoléháme. Ne výdělek, ale osud obětí je v centru naší pozornosti.

Benjamin Netanjahu: Havel byl opravdovým přítelem Izraele

19. prosince 2011 v 17:30 | D.T. podle ejpress, haaretz.com, foto Wikipedia

Reakce Izraele a židovského světa na včerejší skon Václava Havla nenechaly na sebe dlouho čekat. Izraelský prezident Šimon Peres byl již včera citován na internetovém serveru haaretz.com. Mimo jiné uvedl: "Smrt Václava Havla je ztrátou pro celý svět, český národ, západní civilizaci a lidskou svobodu.( …) Vždy jsem naslouchal jeho hlasu, mluvil téměř šeptem, ale s vnitřním přesvědčením, neobyčejnou upřímností, která se dotýkala lidských srdcí a spojovala je. (…)Václav Havel je jen jeden. Nikdo nebyl jako on. Byl osamělým hlasem svobody a jednoty pro trpící lidi na celém světě."


V Evropské lize basketbalu se v tomto týdnu hraje poslední kolo první fáze

19. prosince 2011 v 7:36 | Denny |  Sport

Maccabi Electra Tel Aviv v minulém týdnu výrazně porazil Anadolu Efes Istanbul poměrem 96:57, i když nesoustředěným výkonem první čtvrtinu prohrál o 3 body 17:20. I ve druhé čtvrtině to šlo vpřed a vzad, nakonec ji se štěstím vyhrál Maccabi 19:11. Ve druhé polovině utkání se vyznamenal David Blu, který celkem dal 18 bodů a proměnil 4 ze 6 trojek! Maccabi.je nyní s 6 vítězstvími a 3 porážkami na druhém místě skupiny C za Realem Madrid.

Jaro Evropské ligy bez izraelské účasti

18. prosince 2011 v 21:41 | Denny |  Sport

Podzim Ligy mistrů i Evropské ligy byl pohromou pro izraelská mužstva. Liga mistrů se hrála bez izraelské účasti, v Evropské lize ani jednomu ze tří izraelských mužstev se nepodařilo postoupit do jarní fáze. Zázrak se nekonal, mistr Maccabi Haifa prohrál ve středu 14.12. doma 0:3 se Schalke 04. Steaua Bukurešť porazila ve stejný den 3:1 Larnaku a je tím smějícím se druhým, Maccabi je ze soutěže vyřazen.

Centrum Simona Wiesenthala vyhlásilo druhou fázi operace "Last Chance"

17. prosince 2011 v 20:08 | D.T. podle zahr. zdrojů, foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy
Efraim Zuroff, ředitel jeruzalémské pobočky Centra Simona Wiesenthala, oznámil ve středu 14. prosince na tiskové konferenci v Berlíně zahájení druhé části "Operace Poslední možnost" (Operation Last Chance). Jde patrně o poslední pokus postavit před soud spravedlnosti dosud unikající nacistické zločince, jejichž počet se pohybuje v řádu stovek. Podnětem této nové kampaně je rozhodnutí mnichovského zemského soudu, který letos na jaře odsoudil k pěti letům odnětí svobody Ukrajince Johna Demjanjuka (kvůli vysokému věku do vězení nenastoupil). Tento verdikt představuje významný precedens, jelikož se nezakládá - jako dosud - na předložení konkrétního důkazu o Demjanjukem vlastnoručně provedené vraždě, nýbrž na jeho příslušností k pracovníkům vyhlazovacího tábora Sobibor. Díky tomuto justičnímu průlomu lze nyní obžalovat jakéhokoliv příslušníka SS či vyhlazovacího tábora, aniž by jeho vina musela být prokázána očitým svědkem.


Rabíni považují židovské "talibanky" za nebezpečnou anarchistickou sektu

13. prosince 2011 v 18:10 | Gita Zbavitelová, psáno pro rubriku Náboženství Českého rozhlasu 6, ilustr. foto Wikipedia |  Náboženství

Před časem jsme v tomto pořadu informovali o extremistické náboženské židovské sektě, která nutí ženy a dívky k abnormálnímu zahalování celé postavy i obličeje. Judaismus sice od žen vyžaduje, aby byly skromné a cudné, ale k žádným takovým extrémům nenabádá. V Izraeli sekta od začátku budila rozpaky, ale teprve teď se rabíni konečně rozhodli proti ní zakročit.
Benjamin Frommer dnes na FF UK o ghettu bez zdí

13. prosince 2011 v 11:39 | red |  Historie
Tématem dnešní přednášky profesora Benjamina Frommera "Ghetto bez zdí" bude podíl českých fašistů, úředníků a policistů na zavádění protižidovských opatření v Protektorátu Čechy a Morava. Amrický badatel bude prezentovat výsledky své práce na studii o pronásledování českých a moravských Židů a jejich vyloučení ze společnosti v době nacistické okupace. Profesor Frommer působí na Northwestern University v Chicagu a v loňském roce v Česku vyšla jeho knížka Národní očista, která se věnuje retribučnímu soudnictví v Československu. Přednáška začíná v 15:50 hod. na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (Palachovo nám. 2, Praha 1), místnost č. 200.


V úterý je repríza pořadu ČRo2 o židovském odboji

12. prosince 2011 v 10:42 | red |  Domácí zprávy
Rozhlasová stanice Praha věnovala svůj nedělní pořad Stopy, fakta, tajemství tématu židovského odboje za 2. světové války. Reprízu pořadu si můžete poslechnout v úterý v 18:05 na stejných vlnách nebo si jej přehrát na uvedeném odkazu.