Listopad 2011

Jedna ponašemu k volbě starosty

28. listopadu 2011 v 9:35 | ze sbírek Jana Schneidra |  Židovské anekdoty

Nový starosta v jednom izraelském městě šel na obhlídku do terénu. zastavil se na jedné velké stavbě. "Ahoj, Sára," zahalasil jeden z dělníků, "jak se máš?" - "To je prima, že tě zase vidím, Avnere," byla potěšena starostova manželka, a setrvala s Avnerem v delším srdečném rozhovoru. Když pak pokračovali v procházce městem, starosta nevydržel: "Ty toho člověka znáš?" - "Ano," odpověděla Sára, "studovali jsme spolu na univerzitě. A nejenom to, skoro jsme se vzali." Starosta byl jeden velký úsměv. "Vidíš, Sára, jaké máš štěstí, že jsme se potkali! Jinak bys byla manželkou stavebního dělníka." Sára odpověděla bez váhání. "Nikoli. I v tom případě bych byla manželkou starosty."

Mistrovství Evropy 2012 ve fotbale – šestnáctka je úplná a nasazení bylo provedeno

27. listopadu 2011 v 21:53 | Denny |  Sport

Česko se probojovalo dvěma vítězstvími nad Černou Horou v baráži na Euro 2012, tedy mistrovství Evropy, které se bude konat od 8.června do 1.července 2012 v Polsku a Ukrajině. I když Izrael skončil ve své skupině na 3.místě a ME se proto nezúčastní, je v "Erecu" o mistrovství velký zájem. Izraelci se zajímají o sport všeobecně, v televizi je téměř denně nějaký sportovní přenos.

Úterní přednáška o holokaustu na jižním Slovensku

27. listopadu 2011 v 19:16 | redakce |  Domácí zprávy
V úterý 29. listopadu pořádá Spolek akademiků Židů historickou přednášku předsedy ŽNO Nové Zámky Tomáše Langa k tématu knížky "Holokaust na Južnom Slovensku na pozadí historie novozámockých a košických Židov", již je spoluautorem. Akce začíná v 17:30 hod na Židovské obci v Praze. Knížku si bude možno zakoupit po přednášce.

Brusel: Náměstí před Evropským parlamentem nese jméno ženy, která přežila Osvětim

27. listopadu 2011 v 18:59 | D.T. podle zahr. zdrojů, foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy

Agora Simone Veilové. Tak se jmenuje nové náměstí před hlavní budovou Evropského parlamentu v Bruselu, které vzniklo nedávnou dostavbou dvou protilehlých objektů tohoto 751-členného sněmu. Slavnostní "křest" náměstí proběhl 30. srpna a kromě řady významných hostů se jej ve svých 84 letech osobně zúčastnila i Simone Veilová, přeživší šoa a přesvědčená Evropanka.


Nový památník v Trhové Kamenici obětem holokaustu a zapomenutým příslušníkům RAF

26. listopadu 2011 v 21:34 | Filip Procházka |  Historie
Pozapomenuté příslušníky Royal Air Force a oběti holokaustu z východočeské obce Trhová Kamenice připomene nový památník, který by měl být odhalen v září příštího roku. Doplní ten stávající, věnovaný obětem druhé světové války - padlým partyzánům a popraveným politickým vězňům.


Pražská židovská obec vyměnila šéfredaktora Obecních novin

25. listopadu 2011 v 17:11 | TJ |  Úvahy a komentáře

Již brzo dostanou členové Židovské obce v Praze (ŽOP) prosincové vydání Obecních novin (ON), které poprvé připraví šéfredaktor Petr Balajka. Komunitní zpravodaj, který začal vycházet v roce 2004 nejprve řídila Jana Dráská. Po puči na pražské obci ji nahradil Milan Kalina, který svými "loajálními" texty budoval "dělnou atmosféru" kolem nového vedení. Ukázalo se však, že i přes svůj patolízalský styl se vedení pražské obce po letech znelíbil.

Maccabi hostil Emporio Armani Milan a vyhrál 85:76

25. listopadu 2011 v 12:50 | Denny |  Sport

Na začátku soutěže Maccabi v Miláně prohrál, bylo to zatím jediné utkání, z něhož mužstvo z Tel Avivu odcházelo poraženo. Pro Milan to bylo jedno ze dvou vítězství, které v 5 zápasech dosáhl. Maccabi naopak nyní čtyřikrát v řadě za sebou vyhrál, cílem mužstva je probojovat se do finále čtyř stejně jako v loňské sezoně.

Kdo byl Arnošt Neu?

24. listopadu 2011 v 15:19 | redakce |  Historie

Readakce ŽL získala modlitební knížku, kterou dostal Ernst (Arnošt) Neu v květnu 1915 při své bar micvě v pražské Vysoké synagoze. Před 70 lety odešel Neu jedním z prvních transportů do Terezína a válku přežil. Pomůžete nám dozvědět se o něm více?

Peres na historické návštěvě Vietnamu

22. listopadu 2011 v 14:43 | D.T. podle zahr. zdrojů, foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy
Na pozvání svého vietnamského protějšku Truonga Tan Sanga vyrazil včera izraelský prezident Šimon Peres na šestidenní návštěvu Vietnamu. Perese doprovází šedesátičlenná bezpečnostní a podnikatelská delegace zahrnující zástupce předních izraelských podniků z odvětví infrastruktury, komunikací, financí, špičkových technologií, vodohospodářství, zemědělství a vědy.ČTK připomíná rostlinnou fyzioložku Liselotte Teltscherovou

18. listopadu 2011 v 9:09 | redakce

Telscherová se narodila před 90 lety ve Vídni. "Byla spoluzakladatelkou české školy vývojové biologie rostlin a vedoucí Oddělení fyziologie vývoje rostlin Ústavu experimentální botaniky ČSAV. Patřila k těm vědkyním, které otevíraly cestu české vývojové biologii rostlin," uvádí se ve zprávě ČTK. Po roce 1989 byla rovněž mezi k zakládajícími členy Spolku akademiků Židů.

Maccabi Electra Tel Aviv po třetí za sebou vyhrál a vede skupinu C

18. listopadu 2011 v 8:40 | Denny |  Sport

Soupeřem bylo mužstvo Belgacom Spirou Basket Charleroi z Belgie, které je v soutěži letos nováčkem, do hlavního kola postoupilo z kvalifikace. Před zápasem Belgacom měl negativní bilanci 1vítězství a 3 prohry, což svádělo hráče Maccabi soupeře podcenit, když ne vědomě, tak alespoň podvědomě. V první čtvrtině se opravdu snažili, vyhráli ji o 11 bodů 22:11, ale druhou čtvrtinu již nezvládli, nepohlídali si soupeře a prohráli ji o 11 bodů, 13:24, takže první poločas skončil nerozhodně 35:35.

Rouzloučení s Janem Horalem bude v pondělí 28. listopadu

16. listopadu 2011 v 20:15 | redakce
Poslední rozloučení s Janem Horalem proběhne v pondělí 28. listopadu v 11 hodin ve Velké obřadní síni Krematoria Strašnice v Praze.

AJC protestuje proti přítomnosti antisemitské strany v nové řecké vládě

15. listopadu 2011 v 15:39 | D.T. podle ejpress, foto Wikipedia
Řada židovských organizací v čele s Americkým židovským výborem (American Jewish Committee - AJC) vyjádřila hluboké znepokojení nad přítomností krajně pravicové antisemitsky zaměřené strany LAOS v nově ustavené řecké vládě "národní jednoty". Strana LAOS (Lidová pravoslavná výzva) vstoupila minulý týden do koalice se socialistickou stranou PASOK a konzervativní Novou demokracii v návaznosti na rezignaci dosavadního premiéra Papandrea.


Jedna Roubíčkova za Magora

14. listopadu 2011 v 9:47 | ze sbírek Jana Schneidra |  Židovské anekdoty
Věděj, Roubíček, že starej Magorstein to už má za sebou? - No neblbnou, Kohn, to jsem se lek, že jsem z toho celej smrtelnej. Tak už začali kácet v našem lese. No, ale mohlo to bejt horší. - ? - No, co čučej, mohl jsem to taky bejt já.

Maccabi Tel Aviv vyhrál v Istanbulu proti Anadolu Efes 79:72

11. listopadu 2011 v 11:19 | Denny |  Sport

Před včerejším zápasem měla obě mužstva na svém kontě dvě výhry a jednu prohru, v tabulce byl Istanbul před Maccabim s lepším rozdílem košů 18 proti 3. Všem bylo jasné, že vítězství v tomto utkání je velmi důležité - vítěz udělá krok k postupu mezi posledních 16 a také krok k vítězství ve skupině.

Jaké jsou izraelské šance v evropské fotbalové lize

10. listopadu 2011 v 9:51 | Denny |  Sport

Dne 3.listopadu se hrálo 4.kolo, nyní kvůli baráži o postup na mistrovství Evropy 2012 je v klubolvých soutěžích přestávka, kterou mohou izraelská mužstva využít k přípravě na 5. a 6. kolo skupinové části. Naději na postup do jarních bojů má jedině Maccabi Haifa. Mužstva z Tel Avivu Hapoel i Maccabi jsou beznadějně na posledních místech ve skupinách a mohou si nanejvýš vylepšit bilanci ve zbývajících utkáních.

Perská hádanka

10. listopadu 2011 v 8:00 | Jan Fingerland, psáno pro rubriku Názory a argumenty ČRo 6, foto Wikipedia |  Úvahy a komentáře
Vypadá jako kachna, kejhá jako kachna, chová se jako kachna - a tedy to pravděpodobně bude kachna. Podle podobného vzoru je pravděpodobně třeba hodnotit zatím poslední zprávu Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Tato instituce vydává svůj report o stavu íránského jaderného programu každé tři měsíce, a většinou nevzbudí větší ohlas - tentokrát to je však jiné, a to nejen proto, že někdo nechal záměrně uniknout informace o obsahu zprávy předem.Nové muzeum umění v Tel Avivu je umělecké dílo samo o sobě

8. listopadu 2011 v 10:45 | D.T. podle ynetnews.com, haaretz.com, tagesschau-de, foto Wikipedia |  Kultura
Ve středu 2. listopadu bylo slavnostně otevřeno nové křídlo tel-avivského Muzea umění nesoucí jméno svých sponzorů - "The Shmuel and Herta Amir Building". Tel Aviv se tak stává součástí světového trendu situovat muzea a galerie do "hypermoderních" objektů, které jsou nezřídka výsledkem odvážných architektonických her. Tento trend ostatně započal koncem devadesátých let minulého století výstavbou Guggenheimova muzea umění ve španělském Bilbau podle návrhu architekta Franka Gehryho.


Pitbull a Izraelec

7. listopadu 2011 v 22:01 | Jan Schneider |  Židovské anekdoty

Paříž. Vzteklý pitbull útočí na slečnu. Přiběhne mladík a obratně pitbulla skolí. Hned se kolem nahrnou novináři: "Hrdino! Jak se jmenuješ? Celá Paříž tě bude milovat! Zítra budou noviny plné titulků: Pařížský hrdina zachránil dívku před vzteklým psem!" Mladík se skromně usměje: "Ale já nejsem z Paříže." - "To nevadí! Celá Francie si tě zamiluje! Noviny budou zítra psát: Francouzský hrdina zachránil dívku před psem - zabijákem!" Mladík se opět plaše usměje: "Ale já nejsem Francouz." - "To vůbec nevadí! Celá Evropa bude na tebe hrdá! Evropský mladík zachránil mladou dívku ze spárů zdivočelého psa!" Mladík neví, kam s očima: "Ale já, když se to tak vezme, nejsem ani z Evropy." - "A odkud tedy jseš?" - "Z Izraele." Novináři ztichnou a začínají telefonovat do redakcí: "Titulek: Izraelec za bílého dne brutálně ubil dívce psa!"

Zemřel mecenáš Jan Horal

7. listopadu 2011 v 14:14 | redakce

Veterána druhé světové války, hrdinu bojů o Dunquerke, Jana Horala (88) nešlo nikde přehlédnout pro jeho vysokou postavu a zvučný hlas. Byl zapáleným obráncem prezidenta Beneše a dlouholetým mecenášem západních veteránů. Podporoval i celou řadu aktivit židovské pospolitosti jako např. výroční zasedání Terezínské iniciativy či vydávání ŽL. Horal zemřel ve čtvrtek 3. listopadu v Praze.