Říjen 2011

Zemřel Jiří Winter-Neprakta

31. října 2011 v 19:49 | D.T. podle dom. zdrojů |  Kultura
Včera odpoledne zemřel v Praze kreslíř nezaměnitelného stylu, karikaturista, ilustrátor a humorista Jiří Winter, známý pod pseudonymem Neprakta. Ačkoliv celý svůj život zasvětil kreslenému humoru (na kontě má více než 35 tisíc kreslených vtipů, což mu vyneslo i zápis do české verze Guinnessovy knihy rekordů), nebyl jeho život vždy veselý: v koncentračním táboře ztratil kromě matky celou rodinu, on sám přežil lágr i pochod smrti. Více se o jeho životě a tvorbě dočtete v článku Lidových novin.

Neúspěšný pokus Čtyřky o obnovu izraelsko-palestinských jednání

30. října 2011 v 18:16 | Gita Zbavitelová, psáno pro rubriku Názory a argumenty ČRo 6 |  Úvahy a komentáře
Uprostřed další části výměny vězňů, tentokrát mezi Egyptem a Izraelem, který dnes propouští 22 Egypťanů za izraelsko-amerického občana Ilana Grapela obviněného ze špionáže, se mezinárodní Čtyřka znovu pokusila přimět Palestince a Izrael k obnově mírových jednání. Vůbec poprvé je k tomu přímo vyzvala koncem září, kdy předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás podal žádost o jednostranné uznání neexistující Palestiny v OSN, a rovněž poprvé připojila i svou konkrétní představu - obě strany mají do tří měsíců předložit požadavky týkající se bezpečnosti a hranic budoucího palestinského státu, dál v jednání pokračovat a dosáhnout mírové dohody do konce příštího roku. 23. října se měla konat první trojstranná schůzka.

Židovské muzeum v Berlíně ocenilo kancléřku Merkelovou

27. října 2011 v 13:54 | D.T. podle Berliner Morgenpost, welt-online, tagesschau.de, foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy
Německá kancléřka Angela Merkelová převzala v pondělí večer z rukou ředitele Židovského muzea v Berlíně Michaela Blumenthala "Cenu porozumění a tolerance" za své nasazení pro vyrovnávání se s německou-židovskými dějinami. "Neustále dokazujete, jak velmi Vám leží na srdci pozitivní rozvoj židovského života v dnešním Německu a jak důležitá je integrace občanů cizího původu, " uvedl Blumenthal. Muzeum již od roku 2002 oceňuje osobnosti, které se mimořádnou měrou zasloužily o porozumění a toleranci. Mezi vyznamenanými je např. bývalý kancléř Helmut Kohl či světoznámý izraelsko-argentinský pianista a dirigent Daniel Barenboim.
Maccabi Tel Aviv první zápas prohrál. Ve čtvrtek hraje s Partizánem Bělehrad

23. října 2011 v 21:53 | Denny |  Sport

K prvnímu utkání Evropské ligy basketbalistů nastoupil ve čtvrtek Maccabi v Miláně proti Emporio Armani a prohrál o 7 bodů, 82:89. Ve skupině C je také nováček soutěže Belgacom, který platil nováčkovskou daň, v domácím prostředí prohrál s Realem Madrid 76:100 a ve třetím utkání Partizan Bělehrad prohrál doma s tureckým Anadolu Efes Istanbul 73:84.

Vítězství Haify 5:0, prohry mužstev z Tel Avivu

23. října 2011 v 21:49 | Denny |  Sport
Po vylosování Evropské ligy fotbalistů jsme psali, že los nebyl k izraelským mužstvům příznivý a že bolavým místem Haify je brankář. Zdá se, že tento problém zelení vyřešili, mistr Izraele hrál ve čtvtek od počátku s Bojanem Šaranovem v brance. Haifa celkově podává solidní výkony a včera se vypjala ke svému nejlepšímu výkonu v Evropské lize vítězstvím 5:0 nad mužstvem Steaua Bukurešť. V tabulce skupiny J je na druhém, tedy postupovém, místě. Maccabi skoroval již v 10.minutě, branku dal Weaam Amasha, který v zápase dal ještě jednu branku ve 20.minutě.

Začaly volby do "Evropského židovského parlamentu"

23. října 2011 v 9:32 | D.T. podle zahr. zdrojů |  Zahraniční zprávy
V úterý 18. října začaly volby do historicky prvního "Evropského židovského parlamentu", v němž má zasednout celkem 120 členů. Volby organizuje Evropská židovská unie (EJU), nevládní organizace s ambicí být sjednocující strukturou pro všechny židovské obce a organizace v západní, střední i východní Evropě. Budoucí Evropský židovský parlament má podle mluvčího EJU svést dohromady a koordinovat hlasy židovských komunit a jednotlivců ze západní, střední a východní Evropy.


Židovské muzeum ve Vídni po rekonstrukci opět otevřeno

19. října 2011 v 8:33 | D.T. podle zahr. zdrojů |  Zahraniční zprávy
Po desetiměsíční přestávce vynucené celkovou rekonstrukcí dnes opět otevírá své brány široké veřejnosti Židovské muzeum ve Vídni. Palác Eskeles v ulici Dorotheergasse prošel rozsáhlou modernizací infrastruktury i technického zázemí a fasáda budovy včetně některých vnitřních prostor byla zrestaurována dle původního projektu. O náklady na tyto stavební úpravy ve výši 2,6 milionů EUR se podělily město Vídeň a společnost Wien Holding, která muzeum provozuje.


Gilad Šalit konečně na svobodě

18. října 2011 v 21:14 | Gita Zbavitelová, psáno pro rubriku Názory a argumenty ČRo 6 |  Úvahy a komentáře
Propuštění Gilada Šalita z více než pětiletého zajetí Hamasu sledoval celý Izrael se zatajeným dechem - proběhlo za nejpřísnějších bezpečnostních opatření, aby se předešlo pokusům o zmaření jeho výměny za 477 palestinských vězňů a vězeňkyň.Všechno se ale povedlo - Hamas nejprve předal Šalita egyptským prostředníkům, ti pak izraelské armádě, a teprve když potvrdila, že je Gilad v relativně dobrém zdravotním stavu a převezla ho do Izraele, vyjely odtamtud autobusy s palestinskými vězni. Voják strávil v zajetí Hamasu 1941 dnů, prožil tam nepochybně strašné věci a odnáší si celoživotní následky. Byl bledý, vychrtlý, vyčerpaný a vystrašený a ve svém prvním rozhovoru řekl, že velmi dlouho neviděl lidi.

Další arabsko-izraelská výměna vězňů?

18. října 2011 v 10:05 | Jan Fingerland, psáno pro rubriku Názory a argumenty ČRo 6 |  Úvahy a komentáře
Na svobodu se po pěti letech možná podívá nejen Izraelec Gilad Šalit, ale po necelých pěti měsících i Ilan Grapel. Jeho osud je světu znám mnohem méně, ale pro současné dění v regionu je neméně příznačný. Kdo je tedy Ilan Grapel? Jde o Izraelce původem ze Spojených států. Sedmadvacetiletý Grapel vyrostl a vystudoval v New Yorku, ale pak se přestěhoval do Izraele, kde také absolvoval vojenskou službu. Podle svých přátel se vždy zajímal o humanitární otázky a také o arabskou kulturu - dokonce se naučil mluvit arabsky. Letos v létě odjel do revolučního Egypta, kde prý chtěl pracovat pro organizaci starající se o africké uprchlíky, zejména Súdánce, kteří na cestě do Evropy nebo Izraele obvykle překračují egyptské území. Na vstupním vízu uvedl, že je muslim. Během svého pobytu v Egyptě veřejně informoval o svém pobytu na své internetové stránce včetně řady fotografií, nechoval se tedy jako obvyklý špion zametající stopy.

Sedmdesát let od českého-lodžského transportu

17. října 2011 v 16:09 | Richard Seemann (ŽL 23) |  Historie

Když 17. října dorazil první transport českých občanů na Radegastské nádraží do Lodže, bylo jim dáno pouhých třicet minut na opuštění vagónů. Tato norma platila i pro ostatní vlaky, které dorazily do tzv. litzmannstadtského ghetta 22. a 27. 10. a 1 a 4. 11. l94l. Celkem tak z Protektorátu bylo posláno do tamního ghetta podle německých úředních statistik 5000 osob.

"Slavistické reminiscence" Jiřího Fraňka

17. října 2011 v 10:31 | VD |  Kultura
Redakce ŽL zve své čtenáře na prezentaci knihy textů českého rusisty Jiřího Fraňka (1922 - 2007) "Slavistické reminiscence", kterou právě vydala Slovanská knihovna. Setkání přátel ruské literatury se uskuteční v úterý 18. října 2011 od 17 hodin v Literární kavárně Knihkupectví Academia (Václavské náměstí 34, Praha 1). Kniha přináší výbor z textů tohoto významného českého rusisty, profesora Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Soubor, který uvádí odborně zasvěcený, ale zároveň osobně laděný úvod Danuše Kšicové, obsahuje třináct studií zabývajících se převážně ruskou literaturou - počínaje Fraňkovým oblíbeným tématem, Slovem o pluku Igorově, a konče jeho statěmi o literární tvorbě starších i novějších ruských klasiků (kupříkladu o Gogolovi, Babelovi, Paustovském, Šolochovovi či Solženicynovi). Editoři svazku do výboru zařadili rovněž texty věnované problematice překladu, například dílu Fraňkova učitele Bohumila Mathesia, anebo Emanuela Frynty, jednoho z nejtalentovanějších poválečných překladatelů. Nezapomněli však ani na zajímavé práce z české judaistiky, které se věnval i na stránkách ŽL. Knihu uzavírá rozsáhlá bibliografie Fraňkova díla obsahující celkem 537 položek.

Adam Drda: Senátor Doubrava a Protokoly siónských mudrců

14. října 2011 v 16:05 Úvahy a komentáře

Minulý pátek, přesně na Erev Jom Kipur, způsobil severočeský senátor Jaroslav Doubrava rozruch v horní sněmovně českého parlamentu, když během debaty o vládním návrhu na zvýšení daně z přidané hodnoty citoval z "Protokolů sionských mudrců." Text dokonce označil za zajímavé čtení. Tato událost inspirovala redaktora Rádia Česko Adama Drdu k výbornému komentáři, který si můžete přečíst zde.

Pat Condell na Youtube o velká palestinské lži

14. října 2011 v 10:03 | Pat Condell

V překladu Petra Webera přinášíme přepis videoklipu Pata Condella (62) ze září 2011, který je umístěn na Youtube. Tento britský spisovatel, herec a publicista komentuje probíhající kampaň za uznání palestinského státu.

Pat Condell: "Je to rasismus, když někdo kritizuje nejotravnější řvoucí mimina na světě, tedy Palestince, za jimi zfabrikovaný problém a nákazu, kterou si sami infikovali? Vsadím svůj klobouk na to, že ano. Nebyl bych překvapen, kdyby to bylo dokonce v některých evropských zemích nezákonné, ale přesto tak učiním, protože někdo to učinit musí. A beru na vědomí, že zveřejněním tohoto videa patrně ztratím pár přátel, ale to je v pohodě. Bez takových přátel se obejdu.


Neočekávaný objev středověkého náhrobku na židovském hřbitově v Brně

12. října 2011 v 11:08 | eb |  Náboženství

Brněnský židovský hřbitov z poloviny 19. století patří k nejlépe udržovaným hřbitovům, kde odpočívají generace těch, kteří v moravské metropoli a širším okolí žili před více než sto padesáti lety. Své pomyslné hroby v podobě pamětních desek mají tady i ti, kteří zahynuli během holokaustu. Nyní se zde nalezl středověký náhrobek.


Opustil nás gentleman Gustav Gärtner

12. října 2011 v 10:43 | TJ |  Domácí zprávy


Gustav Gärtner (84) patřil k těm typům mužů, které současná doba nabízí poskrovnu. Gentleman, který si svým šarmem a vystupováním, dokázal získat okolí. Člověk plný nápadů, který vždy rozvážně hledal ta pravá slova. Gustav zemřel krátce před Novým rokem a byl pohřben na Novém židovském hřbitově v Praze.

Izrael vyhrál na Maltě 2:0, Česko v Litvě 4:1

12. října 2011 v 10:41 | Denny |  Sport

Zápas Izraele na Maltě byl jen do počtu, rozhodnutí padla již dříve, prakticky ani teoreticky si Izrael po prohraných zápasech s Řeckem a Chorvatskem nemohl v zápase s Maltou vybojovat druhé místo, proto teoreticky mohl hrát uvolněně, o nic již nešlo. Malta s jedním bodem byla před zápasem poslední na 6.místě tabulky, Izrael na 3.místě s 13 body, druhé Chorvatsko mělo 19 bodů, vedoucí Řecko 21 bodů. Ve skupině se rozhodovalo o důležitém prvním místě. Řecko vyhrálo v Gruzii 2:1 a tím si upevnilo první místo, Chorvatsko doma porazilo Lotyšsko 2:0, je ve skupině F druhé a bude hrát v play-off.

Brusel: V Evropském parlamentu se koná výstava věnovaná Giladu Šalitovi

11. října 2011 v 13:19 | D.T., foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy
Pod záštitou a za účasti předsedy Evropského parlamentu Jerzyho Buzeka a předsedy Knesetu Reuvena Rivlina byla včera vpodvečer v bruselském sídle EP zahájena výstava ilustrací pod názvem "Když se žralok a rybka poprvé setkaly". Je věnována Giladu Šalitovi, izraelskému vojákovi, jenž je již déle než 5 let vězněn Hamásem na neznámém místě.
Leitmotivem výstavy je stejnojmenná pohádka, kterou napsal sám Gilad Šalit v roce 1997, když mu bylo 11 let (v anglické verzi si ji můžete přečíst zde). Jde o alegorii biblického textu: "Vlk bude pobývat s beránkem, levhart s kůzletem odpočívat. Tele a lvíče i žírný dobytek budou spolu a malý hoch je bude vodit. Izajáš 11:6." Pohádka vypráví o setkání mladého žraloka a malé rybky, dvou přirozených nepřátel na život a na smrt, kteří se rozhodnou, že skoncují s odvěkým nepřátelstvím a navzdory nesouhlasu rodičů uzavřou přátelství a začnou žít v harmonii, vzájemné toleranci a míru.KOL NIDREJ

7. října 2011 v 10:53 | Juraj Eckstein |  Náboženství

Na nejnižší příčce pomyslné stupnice náboženské horlivosti - "jidiškajt" - jsou umístěny tzv. "třídnoví židé", kteří vidí synagogu zevnitř o roš ha-šanah a jom kippur. Zejména však v předvečer/erev jom kippur většinou nechybí při bohoslužbě, začínající přednesem modlitby kol nidrej. Tklivá melodie oslovila i hudebního skladatele Maxe Brucha. Jeho stejnojmenný opus 47 z r. 1881 nese podtitul: "Adagio nach hebräischen Melodien" a je komponováno pro violoncello a orchestr. Snad nejprocítěnější přednes violoncellového sólopartu se rozezvučel na koncertě Israel Philharmonic Orchestra v r. 1968 pod prsty předčasně zesnulé Jaqueline du Pré (1945-1987), která konvertovala k judaismu a stala se manželkou pianisty a dirigenta Daniela Barenboima. Méně známý je opus 39 Arnolda Schönberga z r. 1938: Kol nidrej pro chór a orchestr s tradičními motivy.


Palestinský stát, nikoliv kdy, ale jaký

5. října 2011 v 10:54 | Petr Weber |  Úvahy a komentáře

Protože palestinský stát vznikne. Jako vznikly dva Pakistány, Kosovo nebo třeba Černá Hora. Že ta srovnání kulhají? V mnohém ano, ale jistý společný prvek by se našel - nazvěme jej opatrně pnutí v místě vzniku. A oproti těm třem náhodným příkladům zde je od počátku onoho pnutí proklamativní souhlas mezinárodního společenství. Tím ale pozitivum končí a zbytek už je jen desítky let trvající marasmus.


Osudy chlumeckých Židů během války

4. října 2011 v 18:15 | Jaroslav Tobiáš |  HistorieTento text navazuje na předchozí článek "Historie Židů v Chlumci nad Cidlinou" a poskytuje informace k osudům členů jednotlivých rodin.