Září 2011

František Bányai u Tachecí na Primě

27. září 2011 v 18:33 | redakce |  Domácí zprávy
Dnes v podvečer vystoupil v pořadu Fakta Barbory Tachecí na TV Prima předseda pražské židovské obce František Bányai. Diskusní pořad se věnoval nejen začínajícímu novému židovskému roku, ale i otázkám kolem zprávy o antisemitismu, která kritizovala iniciativu D.O.S.T., a situaci na pražské židovské obci. Bányai působil nejistým dojmem a řada otázek mu dala skutečně zabrat. Proč má obec tak málo členů? Proč je židovský majetek zastřešen pod jednou organizací a nebyl vrácen všem kongregacím, kterým byl za války sebrán? Proč není pražská židovská obec otevřená veřejnosti? Bányaie počet členů neřeší a vyslovil se pro zamítavý postoj pražského rabína, který prý musí žadatele o členství odmítnout. Staří lidé se na obec údajně hlásí až v době, kdy potřebují sociální služby.

Vláda dnes opět jedná o majetkovém narovnání s církvemi. Co dohoda přinese Federaci židovských obcí?

27. září 2011 v 11:41 | redakce |  Domácí zprávy
Na dnešním zasedání vlády by mělo pokračovat projednávání vládního návrhu o majetkovém narovnání státu s církvemi a náboženskými společnostmi. Ministerstvo kultury předkládá materiál, který je výsledkem jednání tří komisí: státní, církevní a expertní. Návrh počítá s tím, že církvím a náboženským společnostem bude po dobu příštích let vyplácena finanční kompenzace za nevydaný majetek ve výši 59 mld. korun. Podle klíče, který byl na jednáních dohodnut, připadá z této částky na Federaci židovských obcí 0,46 %. Vedle toho by měla získat i tzv. kompenzaci za naturální poddíl ve výši 41 mil. korun.


Kavan zítra promluví na shromáždění za přijetí Palestiny do OSN

21. září 2011 v 15:32 | redakce |  Domácí zprávy

Ve čtvrtek 22. září se v 18:00 hodin pořádá iniciativa za spravedlivý mír na Blízkém východě shromážděn na pražské Václavském náměstí. Jeho cílem je podpora přijetí Palestiny za plnohodnotného člena Valného shromáždění OSN. Na akci již tradičně promluví Jan Kavan.

Prohlášení Terezínské iniciativy k působení Ladislava Bátory na ministerstvu školství

20. září 2011 v 22:35 | prohlášení TI |  Domácí zprávy

Redakce ŽL přináší svým čtenářům text prohlášení Terezínské iniciativy, který byl přijat dne 14. září. Minulý týden byl zaslán představitelům Jad vašem a dnes byl zveřejněn.

Předsednictvo Terezínské iniciativy - organizace bývalých židovských vězňů nacistických koncentračních táborů - jménem svých členů, těch mála dosud žijících osob, které přežily holokaust, se ostře staví proti skutečnosti, že člověk jako pan Ladislav Bátora je ve vysoké státní funkci a má tak možnost ovlivňovat jak dění v zemi, tak výchovu české mládeže. O panu Bátorovi je známo, že se přiklání k radikální pravici proslulé antisemitskými a xenofobními postoji, měli jsme také možnost vidět fotografie pana Bátory z některých akcí ve společnosti vedoucích osobností této politické scény, je známo i jeho pochvalné vyjádření v České revue o vysloveně antisemitsky laděné knize katolického spisovatele Rudolfa Vrby "Zkáza Slovanů za světové války".

Hugo Meisl otec moderního fotbalu

20. září 2011 v 13:50 | compres |  Sport

V době mezi první a druhou světovou válkou hleděla Evropa - nadšená fotbalem - za magickým a rychlým fotbalem ne do Barcelóny, ale do Vídně. Důvodem byl takzvaný "Zázračný tým", tedy rakouské národní mužstvo pod taktovkou trenéra Huga Meisla. Na tohoto rodáka z Malešova u Kutné hory se bude vzpomínat řadou akcí 21. a 22. září v Rakouském kulturním fóru v Praze. Meisl je totiž považován za otce moderního fotbalu.


Strana zelených: "Přijetí Palestiny do OSN je nezbytným krokem k míru a dodržování lidských práv na Blízkém Východě"

19. září 2011 v 11:30 | tisková zpráva SZ |  Domácí zprávy

TISKOVÁ ZPRÁVA STRANY ZELENÝCH

Strana zelených podporuje právo všech obyvatel Izraele a Palestiny na život v míru, samostatný stát a dodržování lidských práv bez ohledu na jejich etnický původ. Zásadně odmítá rasistické, antisemitské a antiislámské postoje, jakoukoli formu násilí jako způsob řešení konfliktů a pevně stojí za dodržováním mezinárodního práva. Pokud jsou tyto hodnoty i hodnotami české vlády, musí podpořit přijetí Palestiny do Organizace spojených národů.


Dobeš v Izraeli s českými novináři o Bátorovi

18. září 2011 v 23:29 Zahraniční zprávy
Česká vládní delegace se ve čtvrtek při východu z památníku Jad Vašem setkala se skupinkou protestujících proti působení Ladislava Bátory na ministerstvu školství. O svých dojmech z tohoto setkání si povídal ministr školství Josef Dobeš s přítomnými novináři.

Můžeme se Vás zeptat na reakci na tu demonstraci, kterou jste potkal v památníku Jad Vašem?

Tak já se přiznám, že mě překvapila, proto jsem byl v úplně jiném rozpoložení, takže jsem ji zaznamenal. Byl jsem překvapený.

Izrael prohrál s Kanadou v Davisově poháru 2:3

18. září 2011 v 23:17 | Denny |  Sport

K prvnímu utkání v pátek nastoupila jednička Izraele Dudi Sela (96. na žebříčku) proti kanadské dvojce Vašku Pospíšilovi (124). Sela měl pro Izrael získat první důležitý bod, ale jeho soupeř se tomu úspěšně ubránil a naopak on získal první bod pro Kanadu. Pospíšil byl lepším hráčem, první sadu prohrál 6:7, druhou vyhrál 7:6, třetí výrazně 6:1. Čtvrtý set byl dramatický, při stavu 5:5 si dovolil Sela luxus dvojchyby, tím Vašek Pospíšil srovnal na 30:30 a smečem u sítě vedl 40:30, jenže Sela vyrovnal, dokonce měl výhodu, kterou proměnil a vedl 6:5. Další game vyhrál Pospíšil, vyrovnal na 6:6 a hrál se tie-break, ve kterém Sela vedl 3:0, pak dokonce 6:0, Pospíšil pak uhrál bod, ale Sela vyhrál tie-break 7:1, tento set šel v jeho prospěch 7:6, Sela vyrovnal v setech na 2:2, hrál se rozhodující pátý set, ve kterém Pospíšil již vedl 5:2, Selovi se ještě podařilo snížit na 5:3, ale Pospíšil si již vítězství nenechal vzít, vyhrál jej 6:3, celkově vyhrál 3:2 na sety (6:7, 7:6, 1:6, 7:6, 3:6) a tím získal první bod pro Kanadu a vypadalo to na pohromu 1:4 a že do světové skupiny postoupí Kanada a ne Izrael. Je nejvyšší čas, aby Izrael dal přležitost mladým, Dudi Sela má již dávno zenit své výkonnosti za sebou.

V neděli bude v Jeruzalémské synagoze otevřena trvalá výstava o poválečné historii pražské židovské obce

16. září 2011 v 14:26 | redakce |  Náboženství

V neděli v 11 hodin bude na balkóně Jeruzalemské synagogy slavnostně zahájena výstava, která má prezentovat život pražské židovské obce od konce války do roku 2010. Projekt byl původně naplánován na 30 panelů, které zaplní polovinu ženské galerie. Součástí výstavy je i filmový dokument "Židé v Československu" z roku 1947.

Evropská liga – dvě prohry a jedno vítězství izraelských mužstev v prvním kole

16. září 2011 v 12:27 | Denny |  Sport

Maccabi Tel Aviv přiletěl do Istanbulu v době napjatých vztahů mezi Tureckem a Izraelem sehrát první utkání proti Basiktasu Istanbul. Na letišti izraelské hráče očekávalo asi 2500 policistů, aby zajistili jejich bezpečnost. Vedení Besiktasu prohlašovalo, že nebude do sportu zatahovat politiku a udělá vše pro to, aby nedošlo k výtržnostem ze strany příznivců jejich klubu. Navíc měl včera Tomáš Sivok, hráč Besiktasu, 28.narozeniny a ty chtěl oslavit výborným výkonem, což se mu také podařilo. Slovenský hráč Filip Hološko, který také hraje za Besiktas, do hry nezasáhl.

Rozšířená internetová výstava o perzekuci protektorátních Židů

16. září 2011 v 12:15 | redakce
Upozorňujeme čtenáře ŽL, že byla rozšířena internetová výstava Michala Hauzra "Perzekuce židovského národa v Protektorátu Čechy a Morava a ghetto Terezín v poštovních dokumentech". Současných 160 listů najdete na webové adrese: http://www.japhila.cz/hof/0335/index0335a.htm

V Izraeli se protestovalo kvůli Bátorovi

15. září 2011 v 18:02 | redakce |  Zahraniční zprávy
Po ukončení dnešní návštěvy vládní delegace v památníku Jad Vašem čekali na premiéra Petra Nečase a ministra školství Josefa Dobeše demonstranti, kteří kritizovali působení Ladislava Bátory na ministerstvu školství. Česká delegace na demonstranty nereagovala.

Na představitele památníku Yad Vashem se též v posledních dvou dnech obrátily české nevládní organizace, aby je informovaly o tom, že na českém ministerstvu školství působí vysoký úředník, který je spojovaný s antisemitskými skupinami a názory. Byly mezi nimi nejen česká pobočka Amnesty International, Český helsinský výbor, Tolerance a občanská společnost, které se věnují lidským právům, ale i organizace bývalých vězňů koncentračních táborů jako jsou Svaz osvobozených politických vězňů a Terezínské iniciativa.

Vláda: Centrum pro dokumentaci majetkových převodů kulturních statků obětí druhé světové války budeme financovat až do roku 2016

15. září 2011 v 17:20 | TJ
Na včerejším zasedání vlády byl schválen návrh ministerstva kultury na další činnost Centra pro dokumentaci majetkových převodů kulturních statků obětí druhé světové války. Tato instituce vznikla v roce 2001 na základě tzv. Rychetského komise a jejím úkolem bylo dohledávání arizovaných uměleckých předmětů. Centrum, které má letos rozpočet osm milionů korun, působí při Ústavu pro soudobé dějiny a původně mělo ukončit svou činnost koncem letošního roku.

Davisův pohár a Izrael

15. září 2011 v 13:15 | Denny |  Sport
Izrael hraje doma 16. - 18. září o postup mezi 16 nejlepších mužstev do světové skupiny s Kanadou. Hrát se bude na betonu s míči Wilson US Open. Izrael se poprvé účastnil Davis Cupu v roce 1949, jeho největším úspěchem byl postup do semifinále soutěže v roce 2009. V prvním kole tenkrát porazili hráči Izraele Švédsko 3:2, v druhém Rusko 4:1, aby pak v semifinále prohráli se Španěly 1:4. Do finále postoupila se Španělskem Česká republika, vyhrálo Španělsko 5:0.

Nečas bere do Izraele ministra školství. Bude ostuda?

14. září 2011 v 23:00 | redakce |  Zahraniční zprávy
Zítra ráno odlétá vládní speciál do Izraele. Na palubě budou vedle premiéra Petra Nečase ministři obrany Alexandr Vondra, průmyslu a obchodu Martin Kocourek, pro místní rozvoj Kamil Janovský a školství Josef Dobeš. Právě Dobešova účast na této cestě může přinést určité rozpaky s ohledem na jeho "národoveckou obranu" Ladislava Bátory. Cesta premiéra v doprovodu čtyř ministrů má být první českou mezivládní konzultaci v zahraničí. Dle informace ČTK se tento formát jednání dohodl letos v dubnu při návštěvě izraelského premiéra v Praze.

V Praze se konala demonstrace na podporu Izraele

14. září 2011 v 10:51 | redakce |  Domácí zprávy
Necelé dvě stovky lidí demonstrovalo včera odpoledne na pražském Kafkově náměstí na podporu Izraele právě v den, kdy začalo zasedání Valného shromáždění OSN, které má rozhodovato přijetí palestinského státu. Poklidná akce se zpěvy a projevy trvala hodinu a půl. Mezi jinými na ní promluvil filmový režisér Václav Marhoul a podpořit ji přišel i poradce premiéra Roman Joch. Demonstrace byla narušena mužem, který byl policií na místě zadržen.

Ivan Klíma dnes slaví osmdesátiny

14. září 2011 v 10:21 | redakce |  Kultura

Spisovatel Ivan Klíma se před osmdesáti lety narodil v Praze. Jeho literární dílo zahrnuje prózu, dramata, reportáže, eseje, fejetony i knížky pro děti. Napsal více než 20 knih, které jsou ceněny nejen českými čtenáři, ale i v zahraničí.

POST BELLUM vystavuje Portréty Pražanů na VŠE

13. září 2011 v 15:31 | redakce |  Kultura


V atriu Rajské budovy Vysoké školy ekonomické na Churchillově náměstí proběhla v pondělí 12. září vernisáž výstavy Portréty Pražanů, kterou zahájil rektor Richard Hindls. Expozice je veřejně přístupná a návštěvníci zde mohou do 22. září nahlédnout do vybraných vzpomínek uveřejněných v rámci projektu Paměť národa.

V tomto týdnu začínají evropské fotbalové soutěže

12. září 2011 v 17:41 | Denny |  Sport

V královské třídě, tedy v Lize mistrů, není Izrael zastoupen. Maccabi Haifa v playoff prohrál s belgickým Racingem Genk a bude hrát jen Evropskou ligu stejně jako Hapoel Tel Aviv a Maccabi Tel Aviv. Jak v Lize mistrů, tak i v Evropské lize jsou v každé skupině vždy 4 mužstva. Zatímco v Champions League je 8 skupin (A až H), v Evropské lize je jich celkem 12 (A až L).

Ve skupině C hraje Hapoel Tel Aviv spolu s Legií Varšavou, Rapidem Bukurešť a PSV Eindhoven. Je to supertěžká skupina a Hapoel bude muset vydat ze sebe vše, aby postoupil do další fáze soutěže. V prvním utkání, které se hraje ve čtvrtek 15.9. přivítá Hapoel doma Rapid Bukurešť.

Pošlete přání na Roš hašana

12. září 2011 v 12:31 | redakce
Blíží se Vysoké svátky, nejdůležitější období židovského kalendáře. Pro dnešní židovskou pospolitost v Česku je to příležitost ohlédnout se za etickými hodnotami vlastní náboženské tradice. Avšak kolik z nás skutečně slaví Roš ha-šana? Pro koho je důležitý Jom kipur?