Srpen 2011

Na čtvrteční demonstraci proti Bátorovi promluví předseda pražské židovské obce

30. srpna 2011 v 14:05 | redakce

Strana zelených (SZ) ve spolupráci s nevládními organizacemi pořádá ve čtvrtek demonstraci za odvolání Ladislava Bátory. Akce začíná v 15 hodin na Maltézském náměstí v Praze. Dle vyjádření tiskového odboru SZ je "smyslem shromáždění dát jasně najevo nesouhlas s fašizujícími a antisemitskými tendencemi vysokého ministerského úředníka Bátory a odsoudit politické krytí, které těmto aktivitám poskytuje ministr školství i sám prezident republiky".

Tramvaje v Jeruzalémě

29. srpna 2011 v 11:50 | ČRo |  Zahraniční zprávy

Český rozhlas přinesl zajímavou reportáž o jeruzalémských tramvajích. I když současná délka tramvajové dráhy je necelých 14 kilometrů a má jen 23 zastávek, tak si tato zpráva zaslouží pozornost. Nejde jen o technickou zajímavost ve starobylém městě, ale i o bezpečnostní problém.


Text Břetislava Turečka naleznete zde.

V Litvě začíná mistrovství Evropy v basketbalu

28. srpna 2011 v 21:55 | Denny |  Sport

Účastníkem evropského mistrovství v basketbalu je také Izrael, který hraje ve skupině B spolu s dalšími 5 mužstvy, kterými jsou Itálie, Lotyšsko, Německo, Francie a Srbsko. Celkem se mistovství účastní 24 států, které jsou rozděleny do 4 skupin. Bývalá Jugoslávie je zastoupena kompletně dnes nezávislými státy, Bosnou a Herzegovinou, Srbskem, Chorvatskem, Slovinskem, Černou horou a Makedonií.

Tři izraelské fotbalové kluby budou hrát v Evropské lize

28. srpna 2011 v 19:42 | Denny |  Sport

Obava, že se letos Liga mistrů bude hrát bez izraelské účasti, se potvrdila. Naopak postup Viktorie Plzeň do skupinové fáze Champions League je vítězstvím bojového ducha českého mistra. Maccabi Haifa vyhrála doma nad Racingem Genk 2:1, v Belgii prohrála stejným poměrem, v prodloužení nepadla branka, proto rozhodovaly penalty, ve kterých byl úspěšnější Genk. Celkově vyhrál 6:2. Haifa, která nemá dobrého brankáře, si proto Ligu mistrů nezahraje, bude hrát jen Evropskou ligu.

Týden českých filmů v Izraeli již podruhé

15. srpna 2011 v 7:59 | TZ ČC
Ve dnech 18.8.-8.9.2011 pořádá České centrum Tel Aviv již druhý ročník Týdne českých filmů v Izraeli ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Izraeli a Israel Cinematheques. Po loňském úspěchu se Českému centru Tel Aviv podařilo rozšířit filmovou přehlídku na 7 celovečerních filmů, jeden dokumentární film a krátkou přehlídku studentských filmů čerstvých absolventů FAMU.

Katrin Himmlerová: Historie naší rodiny je temná

14. srpna 2011 v 7:09 | Dle deníku El País ze dne 18.4. 2011 přeložil Karel Wichs |  Historie

Jsou příjmení, která něco znamenají. Ale z málokterých vyzařuje tolik temnoty a hrůzy jako ze jména Heinricha Himmlera, zvláštního Hitlerova nohsleda, šéfa SS a Gestapa, organizátora vyvražďování Židů za existence III. Říše, abych jmenoval alespoň některé jeho zločiny. Říkám si, že je jistě těžké smířit se s takovým příjmením, když jdu v Berlíně s určitou úzkostí na schůzku s Katrin Himmlerovou.

V estonském Talinu je kontorverzní výstava o Alfredu Rosenbergrovi

10. srpna 2011 v 10:27 | redakce |  Zahraniční zprávy

V Historickém muzeum v Talinu je od pondělí k vidění výstava o mládí nacistického ideologa Alfreda Rosenberga (1893-1946), který se v tomto městě narodil a krátce zde i působil jako učitel. Jeho rodiče byli pobaltští Němci. Rosenberg vystudoval techniku v Rize a v Moskvě. Po bolševickém převratu odešel v roce 1918 do Mnichova, kde začal publikovat své nechvalně známé antisemitské texty. V červenci zaslala estonská židovská komunita dopis ministru kultury, v němž protestovala proti glorifikaci nacistických zločinů prostřednictvím výstav v Historickém muzeu a na gymnáziu Gustava Adolfa. Vše zůstalo bez odezvy. ČTK uvedla, že kontroverzní expozice se podle tallinnských médií snaží "neutrálně" informovat o jeho mládí v Estonsku, aniž by zvlášť zdůraznila temná období jeho pozdějšího života.

Jad Vašem si připomněl výročí úmrtí Janusze Korczaka

9. srpna 2011 v 19:56 | D.T. podle EJP, Wikipedia, www.spisovatele.cz, foto Wikipedia |  Historie

Izraelský památník šoa Jad Vašem v uplynulých dnech uctil vzpomínkovou akcí památku polského židovského pediatra, prozaika a pedagoga Januse Korczaka, jeho spolupracovnici Stefanii Wilczynskou a děti ze sirotčince varšavského ghetta, kteří byli před 69 lety společně deportováni a zavražděni ve vyhlazovacím táboře Treblinka.Bátora na Hrad a Záhada židovská

8. srpna 2011 v 10:03 | TJ |  Úvahy a komentáře

Ministr školství Josef Dobeš by se měl vážně zamyslet nad obrazem svého úřadu v médiích, protože v posledních dnech se dostává stále více pozornosti jeho úředníkovi Ladislavu Bátorovi. Pondělní deníky jsou plné zpráv o tom, jak Bátora píše velvyslanci USA a pražskému primátorovi kvůli pochodu gayů. Pokud ministra v minulosti nepřesvědčily informace o Bátorově zálibě v antisemitské literatuře, aby jej z úřadu odvolal, pak by měl nyní vzít v úvahu fakt, že se dostává do jeho mediálního stínu. To už je problém, který by měl brát vážně.

Nemilosrdný los playoff pro izraelská fotbalová mužstva

7. srpna 2011 v 17:32 | Denny |  Sport

Los pro všechna tři izraelská mužstva v playoff kvalifikace ani jinak dopadnout nemohl, vždyt v tomto kole "již není slabých mužstev." Zelení, tedy Maccabi Haifa, se od počatku svého vstupu do kvalifikace Ligy mistru v žádném utkaní nevyznamenali a je to téměř zázrak, že do playoff vůbec postoupili. Los jim nyní přidělil mistra Belgie flanderský KRC Genk. Asi je to pro Haifu nejhorší los, který je mohl potkat, ale podle mého názoru by Plzeň byla také nepříjemným soupeřem. Maccabi Haifa je podle hodnocení UEFA na 153.místě, Genk na 161., ale to nehraje roli, Genk je zkušené mužstvo. Kapitán Haify Yaniv Katan po losování v Nyonu to viděl realisticky, řekl: "Genk je silné evropské mužstvo, před zápasem se o mužstvu musíme dovědět vše, abychom do utkání šli dobře připraveni." Útočník Genku Elyaniv Barda, bývalý fotbalista zelených, prohlásil, že si přál mít Haifu za soupeře teprve v hlavní soutěži, ale když los rozhodl jinak, tak si myslí, že šance jsou 50:50. Barda to asi řekl jen ze slušnosti. První utkání v Haifě se hraje již 17. srpna a výsledek může hodně napovědět, kdo bude hrát v Lize mistrů, zda Genk nebo Haifa. Poražený sestoupí do Evropské ligy.

Bývalí vězni nacistických táborů píší premiérovi ke kauze Ladislava Bátory

7. srpna 2011 v 11:51 | dokument |  Domácí zprávy

Prohlášení Svazu osvobozených politických vězňů a pozůstalých ČR

Vládě ČR a Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy


Svaz osvobozených politických vězňů a pozůstalých ČR, který vznikl v květnu roku 1945 z bývalých vězňů nacismu žádá pana předsedu vlády Petra Nečase a pana ministra Josefa Dobeše o urovnání poměrů na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy. Zvláště se nám jedná o posílení osob, které prosazují hodnoty demokracie a tolerance ve vedení této instituce.

Vážený pane premiére,

při této příležitosti Vám musíme připomenout Vaši větu ze zasedání konaného v Senátu ČR k uctění památky obětí holocaustu dne 27.ledna 2011, kdy jste přítomným řekl, že i dnes vedeme tentýž zápas o naše duše, o budoucnost našich dětí, o smysl lidské existence a o hodnoty naší západní civilizace. S tímto názorem plně souhlasíme a myslíme si, že nemůže zůstat jenom u slov.

Hapoel a Maccabi Tel Aviv postupují. Bnei Yehuda to nezvládl

5. srpna 2011 v 9:59 | Denny

O vítězství Hapoelu a Maccabi nikdo nepochyboval, hubené vítězství 1:0 Bnei Yehudy doma nad silným tradičním švédským klubem Helsingborg nevěštil nic dobrého, i zde se předpoklad potvrdil. Helsingborg vedl 1:0 již od třetí minuty brankou Matthiase Lindströma. Izraelské mužstvo zaslouží pochvalu, že po tomto rychlém gólu se nevzdalo, statečně bránilo a dokonce útočilo. Hra prvního poločasu byla celkem vyrovnaná na rohy i na střely na branku. Helsingborg ukázal svou převahu teprve v druhé půli, v 61.minutě na 2:0 zvýšil Ardian Gashi, fotbalista, kterého získal Helsingborg z Norska. Do konce utkání pak Helsingborg ještě dal branku na 3:0 po celkovém výsledku z obou utkání 3:1 postupuje do dalšího kola kvalifikace.

Senátoři píší předsedovi vlády o Bátorovi

5. srpna 2011 v 9:54 | dokument
Vážený pane předsedo vlády,
obracíme se na Vás jako reprezentanti horní komory Parlamentu ČR a chceme tímto vyjádřit vážné znepokojení nad personální politikou Vámi vedené vlády, konkrétně nad jmenováním Ladislava Bátory do nejvyšších pater vládního aparátu, přesněji na post ředitele Personálního odboru Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Maccabi si v Mariboru vybojoval postup do play-off

4. srpna 2011 v 9:29 | Denny |  Sport
Mužstvo Haify odletělo do Mariboru sice bez zraněných hráčů, ale již s klíčovými posilami Gustavem Boccolim a Seidu Yahayou, ovšem se stále ještě nevyřešeným problémem brankáře. Haifa po remíze 1:1 postoupila do play-off, ale jako už to tak často bývá, hrou nenadchla.

Když jeřáb tančí po brněnském židovském hřbitově

2. srpna 2011 v 15:29 | Erika Bezdíčková |  Náboženství
Brněnský židovský hřbitov byl založen v roce 1852. Na ploše tří hektarů zde stojí téměř 9 000 novodobých náhrobků - od prostých stél po honosné rodinné hrobky. Již řadu let jej spravuje Petr Špunar, který se, bez nadsázky, naučil zvládat všeliká řemesla, jež provoz hřbitova denně vyžaduje. Především na něm a na týmu jeho spolupracovníků spočívá údržba hrobů, veškeré zeleně, přilehlých staveb i provoz nově otevřeného Turistického a informačního centra brněnské židovské obce. První zkušenosti v tomto odvětví kdysi získal od třebíčského správce Bohumíra Pavlíka. Díky jeho zkušeným radám se Petru Špunarovi podařilo uvést do původního stavu také polovinu židovského hřbitova v Lomnici, ale další v Krnově a Holešově.

Rabín Baba Elazar byl zavražděn

1. srpna 2011 v 15:14 | redakce

V pátek byl zavražděn rabi Elazar Abuchatceira (70), vnuk slavného kabalisty Baba Sali. Baba Elazar, jak byl též nazýván, byl tuto neděli pohřben v Jeruzalémě. Dle zpráv z médií jej měl zavraždit Ašer Dahan, který si přišel ten den pro požehnání. Podle zpráv charedi médií měl Dahan trpět duševní poruchou.


Před 140 lety se narodil Marcel Proust

1. srpna 2011 v 8:17 | D.T. podle dom. a zahr. zdrojů, foto Wikipedia |  Kultura
Před třemi týdny, 10. července, si kulturní svět připomněl 140. výročí narození francouzského spisovatele, esejistu a kritika Marcela Prousta, jenž spolu s Jamesem Joycem a Franzem Kafkou stál u zrodu evropského "moderního románu". Graham Green jej dokonce označil za "největšího romanopisce 20. století". Marcel Proust se narodil v roce 1871 Auteuil nedaleko Paříže židovským rodičům. Jeho otec byl vynikající lékař a matka, k níž Prousta po celý život poutal velmi blízký citový vztah, pocházela z rodiny významného bankéře.