Červenec 2011

Blíže k nebi aneb o festivalu židovské kultury v Třebíči

31. července 2011 v 13:01 | Erika Bezdíčková |  Kultura

Domníváte- li se, že titulek je zavádějící, pak vězte, že nikoli. Řeč bude o třebíčském festivalu židovské kultury Šamajim ( šamajim = v hebrejštině nebe). A vskutku, jen co přijedete do bývalého židovského ghetta v Třebíči získáte pocit, že všednodennost je za vámi. Stačilo se zaposlouchat do hudby skupiny Trombenik, klezmerovských melodií prosycených jazzem a balkánským duchem či cikánskou nespoutaností, nebo projít roztančenými uličkami židovského města v podání souboru Yocheved.
Vítězství izraelských mužstev v kvalifikaci Evropské ligy

29. července 2011 v 17:03 | Denny |  Sport

Již v úterý v předehrávaném utkání 3.kvalifikačního kola si Bnei Yehuda na Bloomfield stadionu v Tel Avivu poradil s těžkým soupeřem, kterým byl švédský Helsingborg. Izraelské mužstvo slavilo vítězství 1:0. Doufejme, že se mu bude také tak dařit v příštím týdnu ve Švédsku. Hapoel Tel Aviv tím, že před rokem hrál v Lize mistrů, postoupil v hodnocení UEFA na 58.místo a tak vstoupil do kvalifikace o účast v hlavní soutěži Evropské ligy teprve ve 3.kole. Zde narazil na mužstvoVaduzu, které překvapivě vyřadilo Vojvodinu Novi Sad. Hapoel vloni nezvládl play-off v izraelské lize a nepodařilo se mu dosáhnout na mistrovský titul, proto nyní hraje jen o Evropskou ligu.

Stolpersteine v Olomouci

29. července 2011 v 9:55 | redakce |  Domácí zprávy
Židovská obec Olomouc se v roce 2010 rozhodla oslovit zájemce o položení Kamenů zmizelých, což je český název pro tzv. Stolpersteine. K projektu se olomoucká komunita připojila i díky zkušenosti rodiny dlouholetého tajemníka obce Miloše Dobrého se stejnou akcí v Praze. V Olomouci bylo umístěno jednatřicet kamenů před domy v ulicích Komenského, 28. října, Wellnerova, Dvořákova, Na Vozovce, tř. Spojenců, Švermova, Václava III., Sokolská, Pavelčákova, na Masarykově třídě, na místě domu v Uhelné 4, kde byl dům č.p. 34 zbořen, na Dolní náměstí a v ulici K Sídlišti poblíž bývalého Ječmínkova náměstí. Podle člena představenstva olomoucké židovské obce Tomáše Hrbka se v budoucnu počet těchto kamenů určitě zvýší, protože komunita si připomíná více než dva tisíce obětí holokaustu.

Sociální bouře v Izraeli

29. července 2011 v 8:29 | Gita Zbavitelová, psáno pro rubriku Události a názory ČRo6 |  Zahraniční zprávy

Izrael zachvátily bezprecedentní sociální bouře. Začaly na jaře stávkou sociálních pracovníků a rozhořčením občanů nad rostoucí cenou oblíbeného sýru cottage - lidé se domluvili na Facebooku, že ho přestanou kupovat, a do dvou týdnů cena o čtvrtinu klesla. V květnu začali stávkovat nemocniční lékaři kvůli nízkým platům a špatným pracovním podmínkám a před dvěma týdny se vzbouřili studenti proti příliš vysokým cenám bydlení. A dnes už skoro celý Izrael protestuje proti neúnosně rostoucím životním nákladům.

Maccabi Haifa v 3.kole kvalifikace doma porazil Maribor jen těsně 2:1

28. července 2011 v 9:23 | Denny |  Sport
Mužstvo Haify je nejen pronásledováno zraněními, navíc několik hráčů kvůli žlutým kartám nemohlo včera nastoupit, mezi nimi klíčoví hráči Gustavo Boccoli a Seidu Yahaya (ti budou k dispozici pro odvetu v Mariboru) a navíc je zde nevyřešený problém brankáře. Také výkonem v Banja Luce mužstvo nepřesvědčilo, včera to bylo podobné, gól Mariboru na hřišti soupeře může hrát rozhodujícící roli pro zodpovězení otázky, zda letos bude Izrael v hlavní soutěži Ligy mistrů zastoupen. Vypadá to, že ne, i když naděje, jak víme, umírá poslední.

Ministr Fuksa navštívil Izrael

27. července 2011 v 13:39 | Tereza Dvořáčková, MZe |  Zahraniční zprávy
Pro spolupráci mezi Českou republikou a Izraelem se otevírá široký prostor především v oblasti špičkových zemědělských a potravinářských technologií, genetických zdrojů, hospodaření s půdou, vodou, lesy a také v oblasti biotechnologií. Ve všech těchto oblastech je na co navazovat, ať už jde o dosavadní spolupráci univerzit, výzkumných institucí, veterinárních služeb i podnikatelů. Vyplývá to z několikadenní pracovní návštěvy ministra zemědělství Ivana Fuksy v Izraeli.

Palestinci požádají OSN o vyhlášení státu

26. července 2011 v 7:20 | Gita Zbavitelová, psáno pro rubriku Události a názory ČRo 6 |  Zahraniční zprávy
Diplomatické úsilí zatím nepřineslo východisko ze slepé uličky, do které se dostali Palestinci se svým plánem požádat v září OSN o jednostranné vyhlášení samostatného státu. Od svého záměru byli ochotni upustit, když schůzka mezinárodní Čtyřky, která se konala minulý týden, vyzve obě strany k obnově mírového jednání na bázi hranic z roku 1967 a Izrael k zmrazení výstavby osad. Spojené státy však takové prohlášení nepodpořily a postavily se za Izrael, který odmítá jakékoli předběžné podmínky jednání, a zvlášť hranice z roku 1967. Čtyřka tak nenašla vhodně formulovaný kompromis. Zklamaný předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás pak tento týden potvrdil, že požádá OSN o vyhlášení Palestiny s hranicemi z roku 1967 a východním Jeruzalémem jako hlavním městem. Jeho rozhodnutí podpořila i Liga arabských států.

Židovské památky Středočeského kraje jsou k vidění v Izraeli

24. července 2011 v 20:02 | redakce dle zdroje ČC

České centrum Tel Aviv ve spolupráci se Středočeským krajem a Bauhaus Center Tel Aviv připravilo unikátní výstavu Židovské památky Středočeského kraje, jejíž vernisáž proběhla včera v Bauhaus Center Tel Aviv za osobní účasti Davida Ratha, hejtmana Středočeského kraje . Expozice bude otevřena do 31. srpna.Hess a Bátora. Včerejší pěna dní

22. července 2011 v 18:16 | TJ |  Úvahy a komentáře
Média včera a dnes informovala o tom, že německé úřady přesvědčily rodinu bývalého druhého muže nacistického Německa, že jeho ostatky budou exhumovány, spáleny a popel bude vysypán do moře. Rudolf Hess je do dnešních dnů jednou z hlavních ikon neonacistických aktivistů. Každoroční pochody ve Wunsiedlu, kde byl pochován, tak asi skončí. Jeden z dalších drobných pokusů zabránit oslavování nacistického hnutí. Asi to nebude mít žádný dopad na stav věcí, ale je to gesto.

Jak nemít palestinský stát

22. července 2011 v 17:02 | Gita Zbavitelová, psáno pro rubriku Svět viděný internetem ČRo6 |  Zahraniční zprávy

V článku s názvem "Jak nemít palestinský stát" pro izraelský deník Jediot achronot kritizuje bývalý španělský premiér José María Aznar záměr palestinské samosprávy požádat OSN o jednostranné vyhlášení Palestiny. Podle něj by to byla obrovská chyba. Ke vzniku Palestiny je třeba mírové smlouvy s Izraelem a té lze dosáhnout jedině poctivým jednáním mezi oběma stranami, a ne vnucením jednostranného řešení jedné z nich.
"V posledních dvou letech palestinská samospráva odmítá usednout k jednacímu stolu s izraelskou vládou a vymlouvá se na izraelskou výstavbu v několika osadách na Západním břehu," píše Aznar. "Zároveň samospráva vyjednává o vytvoření vlády národní jednoty s Hamasem, teroristickou skupinou, jejímž proklamovaným cílem je zničení Izraele. Vláda jednostranně vyhlášeného ,palestinského státu', jejímž členem bude Hamas, znemožní vyjednávání i mírovou smlouvu, protože dohodu nelze uzavřít, když jedna strana usiluje o zničení druhé.Maccabi Tel Aviv, Bnei Jehuda a Hapoel TA ve třetím kole kvalifikace

22. července 2011 v 9:50 | Denny |  Sport
Připomeňme, že před týdnem porazil Maccabi Tel Aviv na domácí půdě azerbejdžanský Xäzär Länkären 3:1. Tentokrát hostoval Maccabi na pobřeží Kaspického moře a uhrál bezbrankovou remízu. Tím postoupil do třetího kola kvalifikace Evropské ligy. Utkání se hrálo v poklidném tempu, střel na branku bylo málo, branka nepadla ani v nastavení 90+6 ! Příštím soupeřem je Željezničar Sarajevo, známý soupeř Hapoelu Tel Aviv.

Maccabi Haifa si postup do 3.kola královské třídy zajistil, výkonem ale nepřesvědčil

21. července 2011 v 17:11 | Denny |  Sport
Potvrdil se také předpoklad, že soupeřem Haify bude mistr Slovinska NK Maribor, což je o třídu těžší soupeř, než mistr Bosny a Hercegoviny. Po vítězství 5:1 v Haifě jsme si mysleli, že Maccabi suverenně zvládne i utkání v Banja Luce a že zvítězí. Naopak Haifa si veze porážku 2:3.

Iniciativa D.O.S.T. bude mluvit o stanovisku k Židovské obci v Praze

18. července 2011 v 17:21 | redakce |  Domácí zprávy
Ve čtvrtek 21. července svolává inicitiva Akce D.O.S.T. tiskovou konferenci. Dle tajemníka Červinky bude setkání s novináři věnováno trestním oznámením, která podal předseda sdružení Ladislav Bátora, a ke stanovisku k Židovské obci Praha, která odmítla odvolat své závěry ze Zprávy o stavu antisemismu v roce 2010. Bátora dnes působí jako poradce ministra školství. Konference začne v 11 hodin v Revoluční 5 na Praze 1.


Film Nickyho rodina získal cenu na MFF v Jeruzalémě

18. července 2011 v 17:05 Kultura
Celovečerní dokumentární film o záchraně 669 českých a slovenských dětí sirem Nicholasem Wintonem Nickyho rodina 15. června získal cenu Fóra pro zachování audio-vizuální paměti na 28. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Jeruzalémě. Během krátké doby jde o další úspěch, 9. července si tvůrci odnesli Diváckou cenu deníku Právo na MFF Karlovy Vary.

Izraelská mužstva uspěšná též v kvalifikaci Evropské ligy

15. července 2011 v 14:28 | Denny |  Sport
Europa League je posměšně nazývána ligou poražených vzhledem k tomu, že do ní sestupují z Ligy mistrů ta mužstva, která skončila na třetím místě ve skupinách. V kvalifikaci o Evropskou ligu hraje Maccabi Tel Aviv, jehož soupeřem je azerbajdžanský Xäzär Länkären. Tento exot je z města na pobřeží Kaspického moře. Podle zpráv, které máme přímo z dějiště utkání, sice Maccabi vyhrál 3:1, ale mohl vyhrát větším rozdílem, např. v 78. minutě šli tři hráči Tel Avivu sami (!) na brankáře, ale branku nedali. Odveta se hraje za týden a pokud bude Maccabi hrát aspoň tak, jak hrál včera, tak do 3.kola postoupí.

V Maďarsku je nejživější židovská komunita ve střední a východní Evropě

15. července 2011 v 9:37 | Jakub Šiška, psáno pro rubriku Náboženství ČRo 6, foto Wikipedia |  Náboženství
Maďarsko se dnes může z náboženského hlediska vykázat jednou zvláštností: žije tam nejpočetnější židovská komunita ve střední a východní Evropě, čítající přibližně 100 tisíc lidí. Budapešť se pyšní několika činnými synagogami, židovskými školami i rabínským seminářem. Postavení Židů v Maďarsku ovšem bylo a je velice komplikované.


Evropská liga basketbalistů vylosována

15. července 2011 v 6:56 | Denny |  Sport
Podle hodnocení Evropské basketbalové unie byl Maccabi Tel Aviv zařazen do druhého koše spolu se Sienou, CSKA Moskvou a Caja Laboral Vitoriou. Nejvýše nasazená mužstva byla: Barcelona, Pireus, Atény a Real Madrid.

Maccabi Haifa po vítězství 5:1 na dobré cestě do 3.kola kvalifikace

14. července 2011 v 14:42 | Denny |  Sport
Maccabi Haifa, který je na žebříčku UEFA na 93. místě, se utkal doma na stadionu Kiryat Eliezer v boji o postup do 3.kola kvalifikace Ligy mistrů s mistrem Bosny a Hercegoviny, kterým je Borac Banja Luka, v mezinárodní kopané téměř neznámé jméno - v hodnoceni UEFA na 312.místě. Haifa hrála před dvěma lety v hlavní soutěži Ligy mistrů. Před rokem to byl Hapoel Tel Aviv.

Synagoga v Moskvě terčem útoku neonacistů

13. července 2011 v 8:41 | D.T. podle haaretz.com a ynetnews.com |  Zahraniční zprávy
Synagoga Darchej Šalom v severovýchodní části Moskvy se v noci z pondělí na úterý stala terčem žhářského útoku s pravděpodobným antisemitským podtextem. Uvedl to deník Haaretz s odvoláním na agenturu AFP. Při útoku nebyl naštěstí nikdo zraněn, zdi synagogy patřící komunitě Chabad však byly mírně poškozeny šesti zápalnými pumami. Podle moskevské policie by útok mohl být odvetou za rozsudek, jenž vynesl v pondělí Moskevský městský soud nad dvanácti ruskými neonacisty.

Členové českého týmu získali na vídeňské makabiádě šest medailí

12. července 2011 v 21:32 | redakcePětičlenný tým židovských sportovců z Česka získal na vídeňské makabiádě šest medailí. Největší nadílku vítězného kovu sklidila dvojice hráček badmintonu Beata Bartošová a Klára Klimentová. Bartošová získala stříbro a Klimentová bronz. Obě bodovaly i ve smíšených dvojhrách, které se však nepočítají do bodování týmů. Bartošová se spoluhráčem Petrovem mají zlato a Klimentová s Brennerem stříbro. Již jsem informovali čtenáře ŽL, že zlato ve střelbě z pistole získal Tomáš Žídek. Prosadila se i Eva Hrudová, která dosáhla na bronz v tenise žen nad 45 let. Zdá se, že vídeňské hry jsou skvělým úspěchem v historii českého židovského sportu.