Zemřel spisovatel Jorge Semprún, scénárista legendárního filmu "Doznání" o politických procesech v Československu

13. června 2011 v 8:17 | D.T. podle dom. a zahr. zdrojů, foto Wikipedia |  Kultura
V pondělí před týdnem zemřel v Paříži ve věku 87 let spisovatel Jorge Semprún, jenž byl považován za jednoho z nejvýznamnějších autorů a intelektuálů Španělska. Pocházel z uznávané madridské republikánské rodiny, jeho dědeček byl španělským ministerským předsedou, jeden ze strýců ministrem vnitra. V roce 1939 uprchl mladý Semprún před Frankovým režimem ze Španělska do Francie, kde se zapojil do protinacistického odboje. V roce 1942 vstoupil do komunistické strany (z níž byl v šedesátých letech kvůli antistalinistickým postojům vyloučen) a o rok později byl zatčen Gestapem a deportován do koncentračního tábora Buchenwald.


Deportaci z a věznění literárně zpracoval v románech Velká cesta (1963, český překlad vyšel v roce 1967) a Jaká krásná neděle (1980). "Nejsem ani spisovatel ani politik. Jsem pouze přeživší Buchenwaldu," řekl jednou o sobě. Širšímu publiku se představil také jako autor řady filmových scénářů, např. k filmu Válka skončila, Z (nominovaný na Oscara), Stavisky pro Alaina Rasnaise i k slavnému snímku režiséra Costy Gavrase Doznání (1970), který zachycuje politické procesy v Československu v padesátých letech. Česká "stopa" i buchenwaldský stín jsou přítomny i v románu Bílá hora (1986), jenž rovněž vyšel česky.

V roce 1988 se Jorge Semprún vrátil z francouzského exilu do Španělska a ve stejném roce byl socialistickým premiérem Felipe Gonzálezem jmenován ministrem kultury. Nestraník Semprún vykonával svou funkci 3 roky a ve vládě platil za solitéra, protože veřejně kritizoval socialistickou vládu a evropskou levici.

Podle německé novinářky Franzisky Augsteinové, která o Semprúnovi vydala knihu, patřil tento "poutník mezi literaturou a politikou" k osobnostem, které Evropské unii vdechly duši.

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama