Evropská makabiáda je letos ve Vídni

17. června 2011 v 7:26 | Denny |  Sport
Makabiády jsou největší světovou židovskou sportovní událostí a jsou koncipovány stejně jako olympijské hry. První makabiáda se konala v Tel Avivu roku 1932 přesně 1800 let po Bar Kochbově povstání proti Římanům. Od roku 1953 se světová makabiáda koná pravidelně každé čtyři roky a to v Izraeli, zatím poslední 18. Makabiáda se pořádala v roce 2009, příští bude v roce 2013.
Také ve čtyřletých intervalech, dva roky po světové Makabiádě, se koná Evropská makabiáda, letos 13. a to ve Vídni ve dnech 5.7. až 13.7. Poprvé od konce 2. světové války se židovské sportovní hry konají na území, které bylo součástí tzv. Velkoněmecké říše a odkud vyšla ta nejhorší antisemitská kampaň v dějinách lidstva. Objektivně je třeba poznamenat, že se Vídeň před tím již dvakrát o pořádání Evropské makabiády ucházela, teprve na po třetí to vyšlo. Vídeň se prosadila proti kandidátům, kterými byla města Madrid, St. Petersburg a Stockholm. Hry oficiálně zajhájí rakouský spolkový prezident Heinz Fischer a primátor Vídně Michael Häuptl.
Kromě obvyklých sportovních disciplin se bude soutěžit též v tzv. "duševních disciplinách" - na pořadu je šachový a bridžový turnaj. Nic překvapivého vzhledem k tomu, že mistři světa v šachu byli většinou Židé a to většinou ze SSSR, jednou v rámci studené války se stal mistrem světa šachový genius Američan Bobby Fisher, který se potom, co si vybojoval tento titul, veřejně již nevystupoval, nezúčastňoval se šachových turnajů, stáhnul se do "neznáma" a později nechvalně proslul svými antisemitskými výroky.

V anglických novinách jsou pravidelné šachové a bridžové rubriky, v českých novinách šachová hlídka z novin úplně zmizela, bridžová zde nikdy nebyla, a to se dokonce i v době totality v ČSSR bridž hrál, ovšem nikdy nebyla tato karetní hra příliš rozšířená, vždy byla považována za hru "buržoazní" a dnes tomu není jinak.V Čechách se hraje licitovaný mariáš, připomeňme, že mistrovsky ho hrál český židovský spisovatel Karel Poláček. Na Moravě se spíš hrají v kavárnách taroky, do Čech tato hra nikdy nedorazila.

Očekává se, že do Vídně přijede 2000 sportovců z 3ž zemí včetně 200 sportovců z Rakouska, kteří budou soutěžit o medaile v 19 disciplínách od badmintonu, basketbalu a bridže přes fotbal, golf, karate a pozemní hokej až po sportovní střelbu, šachy a volejbal. Kromě sportovců přijedou do Vídně také novináři z celého světa. Nejpočetnější delegace je očekávána z Velké Británie a také z USA, ačkoliv se nejedná o evropskou zemi. Dnes necelý měsíc před počátkem her je zájem rakouského tisku spíše menší, než větší, doufejme, že během her bude obrovský. Židovské listy budou mít ve Vídni svou spolupracovnici.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 jan Kalendovský jan Kalendovský | E-mail | 27. července 2011 v 13:27 | Reagovat

V Brněnském deníku (Rovnost) existuje šachová hlídka od roku 1965 dodnes. Donedávna ji vedl mistr FIDE František Blatný, dnes ji vedu já.
Váš Jan Kalendovský

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama