Červen 2011

Výstava v Divadle Komedie: „VÁŠ NÁROK JE NEOPRÁVNĚNÝ…“

29. června 2011 v 18:55 | redakce

Ve čtvrtek 30. června 2011 uplynou dva roky od vyhlášení Terezínské deklarace, kterou se Česká republika zavázala mimo jiné i k dořešení restitucí soukromého židovského majetku. Bohužel tento veřejně vyslovený závazek v prostorách bývalého židovského ghetta státní instituce neberou vážně. Z tohoto důvodu se skupina dlouholetých žadatelů o navrácení rodinného majetku rozhodla uspořádat jednodenní výstavu s názvem "Váš nárok je neoprávněný…". Ve čtvrtek 30. června si návštěvníci představení Goebbels / Baarová budou moci přečíst dopisy českých ministrů a premiérů, části rozsudků či novinové články k jednotlivým případům.

Uplynulo 70 let od velkého rumunského pogromu v Jasech

28. června 2011 v 22:04 | redakce |  Historie
ČTK dnes přinesla zprávu o pietní vzpomínce v Jasech na severovýchodě Rumunska, kde si pouze několik stovek lidí připomnělo 70 let od jednoho z nejhorších protižidovských pogromů v historii. Během třídenního masakru na konci června 1941 zde rumunští policisté, četníci a vojáci zabili nejméně 13.200 Židů. Zabíjení se odehrálo ještě před rozhodnutím německých nacistů o "konečném řešení židovské otázky" a na svědomí jej měl režim rumunského proněmeckého diktátora Iona Antoneska.

George Soros: Začleňování Romů do české společnosti se zhoršuje

28. června 2011 v 18:42 | podle romove.radio.cz |  Domácí zprávy
Zpravodajský server romove.radio.cz informuje, že Česká republika ukončila včera, tj.27.06.2011, roční předsednictví v takzvané Dekádě romské inkluze, kde dvanáct členských zemí společně řeší problémy začleňování Romů do většinové společnosti. Poslední týdny předsednictví byly pro Česko spojeny s ostrou mezinárodní kritikou za to, že nevzdělává romské děti společně s ostatními a předurčuje je tak k životu v chudobě. Na předávání předsednictví přijel do Prahy George Soros, americký finančník a filantrop, jehož nadace spolu se Světovou bankou projekt financuje.


Litva začne odškodňovat židovskou komunitu

27. června 2011 v 17:48 | redakce |  Zahraniční zprávy
Litevský parlament minulý týden odhlasoval zákon, který by měl kompenzovat litevskou židovskou komunitu za obecní majetek konfiskovaný v době nacistického a komunistického režimu. Především americké židovské organizace řadu let požadovaly na litevské vládě, aby se tato otázka začala řešit, i když již v minulosti byl nějaký majetek vrácen. Litevský premiér Andrius Kubilius v tomto kroku vidí dobrou vůli a pochopení pro tragedii židovské komunity. Vztahy mezi Litevci a židovskou komunitou zůstávají nadále velmi citlivé kvůli podílu Litevců na vyvražďování Židů. Některé politické kruhy v Litvě zase chtějí "recipročně" otevřít otázku židovského podílu na sovětizaci Litvy.

Květiny k narozeninám Franze Kafky

26. června 2011 v 7:09 | Společnost Franze Kafky |  Kultura
U příležitosti 128. výročí narození spisovatel Franze Kafky chystá již tradičně společnost, nesoucí jeho jméno, malé setkání. V pátek 1. července v 11.00 dopoledne budou u jeho pomníku v pražské Dušní ulici položeny květiny.

Gilad Šalit - pět let v zajetí

25. června 2011 v 8:12 | Gita Zbavitelová, psáno pro rubriku Názory a argumenty ČRo 6 |  Zahraniční zprávy
V sobotu uplyne pět let od únosu izraelského vojáka Gilada Šalita. Strávil v zajetí teroristů nekonečných 1.825 dní, nepochybně v hrůzných podmínkách, mučení, ponižování a psychickém stresu, obklopen nenávistí a brutalitou, bez informací o světě, své rodině i snaze vlády jej osvobodit.

Když ho Hamas v roce 2006 odvlekl podzemními tunely do pásma Gazy, bylo mu teprve 19 let a letos v srpnu mu bude 25 - jestli vůbec žije. Za celou dobu Hamas ani jednou nedovolil, aby ho navštívili zástupci Mezinárodního červeného kříže nebo aby Šalit převzal dárky od rodičů. Za celých pět let získal Izrael jen pět důkazů o tom, že je Šalit naživu, ale od září 2009 už žádný.

Hanoch Piven v Českém centru Praha

22. června 2011 v 17:18 | Radka Labendz České centrum Praha

České centrum Praha pořádá ve spolupráci s Velvyslanectvím Státu Izrael v Praze výstavu světově uznávaného izraelského výtvarníka Hanocha Pivena s názvem MAKING FACES. Hanoch Piven se proslavil zejména portréty známých osobností vytvořených z běžných předmětů. Součástí výstavy bude výtvarný koutek, kde si návštěvníci budou moci vytvořit vlastní díla. Výstava bude k vidění od 29. 6. do 3. 9. 2011. Vstup zdarma.

Proč bych nemohl podepsat veřejné prohlášení D.O.S.T.

21. června 2011 v 17:56 | Lanny Rosický |  Úvahy a komentáře
Sledoval jsem nedávný konflikt mezi Židovskou obcí a iniciativou D.O.S.T. a nedá mně to, abych přece něco neřekl.Zpráva Židovské obce o stavu antisemitismu v České republice označila D.O.S.T. za poměrně nebezpečný fenomén nejen pro české Židy. Myslím, že se do té ohrožené skupiny plně kvalifikuji a tedy za sebe prohlašuji , že mě chování a výroky lidí z D.O.S.Tu nijak neohrožují. A to ani poměrně (ať už ten výrok znamená cokoliv).

Izraelci na Wimbledonu a s míčem na kopačkách

21. června 2011 v 11:12 | Denny |  Sport
Stručně: Shahar Peer vyřazena, Dudi Sela postoupil. Nejlepší izraelskou tenisku Shahar Peerovou nasazenou jako 22. pronásleduje smůla - lépe řečeno - letos nehraje to, na co jsme od ní zvyklí. Byla vyřazena ve třech setech 5:7, 4:6, 4:6 dvacetiletou Ruskou Xeniou Pěrvakovovou. Tady nepomůže výmluva, že Pěrvakovová je levačka - na světovém žebříčku je 89, Peerová 22. Tak jsme s napětím čekali, jak dopadne Dudi Sela, který je, zdá se, ve výborné formě. Jeho soupeřem byl Portugalec Frederico Gil. V tomto případě slavil izraelský tenis úspěch, Sela porazil Gila 6:4, 6:1, 6:4. Radost nám také udělal Tomáš Berdych. Ital Filippo Volandri pro něho nebyl těžkým soupeřem. Berdych vyhrál 6:2, 6:2, 6:1. V 17 h místního času se ve Wimbledoonu spustil déšť, všechna utkání byla přerušena.

Wimbledon má 125 let

20. června 2011 v 9:33 | Denny |  Sport
Na míčcích Slazenger, se kterými se ve Wimbledonu tradičně hraje, je nápis Wimbledon 125 years. Hlavní soutěž tohoto nejslavnějšího tenisového turnaje začíná dnes. Již jsme psali, že Dudi Sela dostal divokou kartu. Je to jediný Izraelec, který se pánské dvouhry letos zúčastní. Ve čtyřhře to ještě je osvědčený pár Jonathan (Yoni) Ehrlich a Andy Ram. V dámské dvouhře stejně jako v pánské, hraje jediná tenistka z Izraele. Shahar Peer je nasazena jako 22. V poslední době se nějak nemůže dostat do formy, snad jí konečně bude štěstí přát. Ve čtyřhře vytvořila dvojici s Carou Beckovou ze Zimbabwe. Jsou nasazeny jako 14.

V Bruselu se koná konference o roli médií v boji proti antisemitismu

20. června 2011 v 8:17 | D.T. podle zahr. zdrojů |  Zahraniční zprávy

Dnes se v "Židovském domě EU" v Bruselu uskuteční již 2. ročník konference, kterou pořádá European Jewish Press, jediná židovská online zpravodajská agentura v Evropě. Byla založena v roce 2008 a je financována ze soukromých zdrojů. Tématem přednášek a panelových diskusí bude role a využití médií (včetně židovských) v boji proti současnému antisemitismu. Hlavními řečníky budou zvláštní zmocněnkyně OSN pro monitorování a potírání antisemitismu Hannah Rosenthalová a německý europoslanec Elmar Brok.


Bejt Simcha se chce stát židovskou obcí

19. června 2011 v 6:46 | redakce |  Náboženství
Rada Federace židovských obcí (FŽO) se bude na svém středečním zasedání zabývat žádostí občanského sdružení Bejt Simcha, aby se mohlo dle stanov FŽO stát jedenáctou židovskou obcí v České republice. Bejt Simcha nyní má statut přidružené organizace, ale již delší dobu jedná s pražskou židovskou obcí o budoucnosti synagogy na Palmovce, která by se měla stát jejím sídlem. Nově vzniklá náboženská komunita by tak mohla nést název Židovská obec Libeň.

Mrtvé moře je v ohrožení

18. června 2011 v 17:58 | Jan Fingerland, psáno pro rubriku Svět viděný internetem ČRo 6, foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy
Každý slyšel, že Mrtvé moře pomalu ale jistě mizí. Hladina tohoto proslaveného slaného jezera totiž klesá každý rok o 1,2 metru. Málokdo ale ví, že hladina jeho části naopak stoupá a hrozí, že voda zaplaví klíčová izraelská letoviska. Izrael se teď snaží získat pro nejníže položené místo světa a naleziště vzácných minerálů status přírodního divu světa. Přitom ale bojuje s těžařskými firmami a snaží se, aby vstupní haly hotelů na jižním pobřeží nezaplavila voda a aby neodradila turisty, kteří se sem přijíždějí léčit, píše agentura AP.

Evan Lazar byl zvolen prezidentem nové Evropské rady židovských obcí - ECJC

17. června 2011 v 16:13 | redakce |  Zahraniční zprávy
Po půl roce sporů má Evropská rada židovských obcí (ECJC) nové vedení. Jejím prezidentem se stal pražský právník Evan Lazar, který je uznávaným odborníkem na nemovitosti mezinárodní advokátní kanceláře Salans. Lazar je absolventem americké Temple University ve Filadelfii a do Prahy přišel počátkem 90. let. Spoluzaložil zde židovskou organizaci Bejt Praha, která organizuje náboženský život kolem Španělské synagogy. Lazar není ve strukturách ECJC žádným nováčkem. Působil v jejích orgánech od roku 2004, ale loni rezignoval na protest proti jmenování ukrajinského oligarchy Igora Kolomoiského do čela organizace.

Evropská makabiáda je letos ve Vídni

17. června 2011 v 7:26 | Denny |  Sport
Makabiády jsou největší světovou židovskou sportovní událostí a jsou koncipovány stejně jako olympijské hry. První makabiáda se konala v Tel Avivu roku 1932 přesně 1800 let po Bar Kochbově povstání proti Římanům. Od roku 1953 se světová makabiáda koná pravidelně každé čtyři roky a to v Izraeli, zatím poslední 18. Makabiáda se pořádala v roce 2009, příští bude v roce 2013.Ministr Vondra na židovské obci o Terezínu s Eizenstatem a velvyslanci

16. června 2011 v 10:33 | redakce |  Domácí zprávy
V poklidné Praze, která prožívá sametovou stávku odborů, se bude dnes ve 20 hodin konat na Židovské radnici v Maiselově ulici VIP panelová diskuse o budoucnosti Terezína. Za kulatým stolem, který bude moderovat ministr obrany Alexandr Vondra, budou sedět zvláštní americký zmocněnec pro otázky holokaustu Stuart Eizenstat a velvyslanci Norman Eisen, Johannes Haindl, Jakov Levy, Pierre Lévy a Ferdinand Trauttmansdorff. Dle zdroje z Federace židovských obcí se má debatovat "o odkazu Terezína v kontextu holokaustu". Vondra byl jedním z hlavních iniciátorů Terezínské deklarace z roku 2009 a následného vzniku Evropského institut odkazu šoa. Obě iniciativy měly nepřímo podpořit mezinárodní zájem o záchranu Terezína. Do současné chvíle však k žádné viditelné mezinárodní podpoře nedošlo.

FŽO již vybrala dodavatele služeb pro evropský projekt

15. června 2011 v 15:09 | redakce |  Domácí zprávy
Výběrové řízení na zajištění expertní podpory projektu Revitalizace židovských památek v ČR má již známé vítěze. Federace židovských obcí (FŽO) v loňském roce získala dotaci ve výši 280 milionů Kč z evropských a částečně i domácích zdrojů na záchranu a využití 15 židovských památek v Česku. V únoru bylo vyhlášeno veřejné výběrové řízení na služby v rozsahu 10 milionů Kč v oblastech: muzejní výstavnictví, expertní podpora projektového řízení a právní služby.

Wimbledon 2011- začíná kvalifikace

13. června 2011 v 9:27 | Denny |  Sport
V neděli 12.6. bylo oznámeno, kdo měl štěstí dostat divokou kartu. Ředitelství turnaje jich rozdává celkem 8 pro muže a stejný počet pro ženy. Pochopitelně jsou upřednostňováni domácí, tentokrát zvláště je to patrné u žen - 5 karet dostaly Britky. Jsou jimi Naomi Broady, Katie O'Brien, Laura Robson (již několik let zařazována mezi britské naděje, ale úspěch se dosud nedostavil), Heather Watson a Emily Webley -Smith. U mužů dostal divokou kartu známý izraelský tenista Dudi Sela, 3 Britové, Arnaud Clement z Francie , Gilles Muller z Lucemburska a Alejandro Falla z Kolumbie, udělení poslední karty bude oznámeno později.

Zemřel spisovatel Jorge Semprún, scénárista legendárního filmu "Doznání" o politických procesech v Československu

13. června 2011 v 8:17 | D.T. podle dom. a zahr. zdrojů, foto Wikipedia |  Kultura
V pondělí před týdnem zemřel v Paříži ve věku 87 let spisovatel Jorge Semprún, jenž byl považován za jednoho z nejvýznamnějších autorů a intelektuálů Španělska. Pocházel z uznávané madridské republikánské rodiny, jeho dědeček byl španělským ministerským předsedou, jeden ze strýců ministrem vnitra. V roce 1939 uprchl mladý Semprún před Frankovým režimem ze Španělska do Francie, kde se zapojil do protinacistického odboje. V roce 1942 vstoupil do komunistické strany (z níž byl v šedesátých letech kvůli antistalinistickým postojům vyloučen) a o rok později byl zatčen Gestapem a deportován do koncentračního tábora Buchenwald.

Írán má uran na čtyři atomové bomby

12. června 2011 v 10:00 | Gita Zbavitelová, psáno pro rubriku Svět viděný internetem ČRo 6 |  Zahraniční zprávy
Ve víru nepokojů a politických změn v arabských zemích se trochu pozapomnělo na Írán a jeho jaderné ambice. Nejenže se jich nevzdal, ale nahromadil už dostatek obohaceného uranu na čtyři atomové bomby, upozorňuje izraelský server Debkafile, který cituje americkou vědeckou instituci Wisconsinský projekt kontroly jaderných zbraní. Podle něj měl Teherán dost materiálu na první bombu už v prosinci 2008 a na čtvrtou letos v dubnu. Vědci předpokládají, že se Írán rozhodne nízkoobohacený uran dál obohacovat na úroveň potřebnou k výrobě atomových zbraní, což podle nich nebude trvat déle než dva měsíce. Írán si tak upevňuje postavení "virtuálního jaderného státu", což znamená, že je připraven vyrobit atomovou bombu, jakmile k tomu dá jeho vedení pokyn.