Květen 2011

Izraelský malíř Jehuda Bacon bude v září vystavovat v Praze

31. května 2011 v 8:00 | Lena Arava Novotná |  Kultura
Významný izraelský malíř Jehuda (Jiří) Bacon, který se narodil v ortodoxní židovské rodině v Ostravě v roce 1929, bude v září vystavovat v Českém centru Praha. Bacon se v roce 1941 dostává s rodiči do Ghetta Terezín, odkud byl v prosinci 1943 deportován do Osvětimi. V Terezíně bydlel ve "slavném" bloku L 417 pro chlapce, kde žili i jeho kamarádi Ota Klein, Valtr Roth, Hanuš Hachenburg, Petr Ginz, Zdeněk Ornest či Kurt Kotouč. A právě tady, pod vedením slavných učitelů jako byli Otto Ungar, Bedřich Fritta, Leo Haas či Karel Fleischmann, ho nadchlo malířství a malířské vlohy objevil i sám v sobě.

Velká Británie přispěje 2,4 miliony EUR do fondu na uchování bývalého koncentračního tábora Osvětim-Březinka

30. května 2011 v 8:34 | D.T. podle zahr. zdrojů, foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy
Britské velvyslanectví v Polsku vydalo ve čtvrtek oficiální oznámení, podle něhož vláda Velká Británie přispěje k uchování bývalého nacistického koncentračního tábora v Osvětimi-Březince částkou ve výši 2, 4 milionů EUR. V oznámení jsou citována slova britského ministra zahraničí Williama Haguea, podle něhož se "vláda musí aktivně podílet na zachování památky holocaustu." Hague dále uvádí, že "Osvětim-Březinka je děsivou připomínkou hrůzných důsledků netolerance a nenávisti. Nikdy nesmí být zapomenuta."

Státní zastupitelství zamítlo další stížnost pražské židovské obce. Omluví se reprezentace svému členovi za kriminalizaci?

27. května 2011 v 15:52 | TJ |  Domácí zprávy

Státní zástupce pro Prahu 1 zamítl stížnost Židovské obce v Praze (ŽOP) proti rozhodnutí policie odložit trestní oznámení této náboženské společnosti proti svému členovi Petru K. Židovská obec tvrdila, že měl spáchat trestný čin porušování autorských práv při práci na projektu virtuálního modelu Pražského židovského ghetta. Celá záležitost souvisí s notoricky známými událostmi kolem rozkolu v pražské židovské obci v letech 2004 a 2005. Stížnost i samotné trestní oznámení označil státní zástupce za účelové. Připomněl, že byly vyslechnuty osoby které se na prověřované záležitosti jakýmkoli způsobem podíleli, a to Petr K., Kateřina Bečková za Muzeum hl. města. Prahy, František Bányai za ŽOP, a jak je již i v souvisejících trestních věcech obvyklé, tak i bývalý předseda ŽOP Tomáš Jelínek.

Praha dá na Jeruzalémskou synagogu 2 miliony korun

26. května 2011 v 15:16 | redakce |  Náboženství
Pražské zastupitelstvo dnes odsouhlasilo granty na významné církevní památky. Židovská obec v Praze dostane 2 miliony korun na obnovu maleb stropu v hlavní lodi Jeruzalémské synagogy. Celkem zastupitelstvo rozdělilo 54 milionů korun.

„Historický“ projev izraelského premiéra Netanjahua

26. května 2011 v 12:37 | Gita Zbavitelová, psáno pro rubriku Názory a argumenty ČRo 6 |  Zahraniční zprávy
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu avizoval už před dvěma měsíci, že v americkém Kongresu přednese novou mírovou iniciativu, která přivede Palestince zpět k jednacímu stolu, a přestože o tom izraelská média po usmíření hnutí Fatah a Hamas pochybovala, očekávala od premiéra v úterý "historický projev". Pravdu měli pochybovači a ti, kdo čekali něco převratného, byli zklamáni.

Izraelští fotbalisté si Moravu užili, až na ty výsledky 1:1, 1:3, 1:2

26. května 2011 v 8:13 | Petr Weber |  SportTak vypadá bilance izraelské fotbalové reprezentace mladíků do 19. let v kvalifikační skupině U o postup na ME, která se hrála koncem května na "venkovských" jihomoravských stadionech v Břeclavi, Lanžhotě a v Kyjově. Po slibné remíze s týmem Nizozemska sehráli "sabras" se sbornou Ruské Federace dynamický zápas před asi 300 návštěvníky na kyjovském stadionu. Prakticky po výkopu z bleskové akce skóroval Amir Agaev, 1:0 pro Izrael. Jenže postupem času se začala uplatňovat výšková i hmotnostní převaha ruských borců, kteří postupně otáčeli skóre až na výsledných 1:3.

V sobotu bude tiskovka předáka německé NPD s Vandasem

25. května 2011 v 17:28 | redakce |  Domácí zprávy
Webové stránky Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) dnes informují, že na pozvání této partaje přijede v sobotu 28. května do Česka delegace německé NPD, kterou povede její předseda Udo Voigt. "Návštěva bude rozdělena na oficiální část, skládající se ze společné tiskové konference v Praze s předsedou DSSS Tomášem Vandasem, a dále setkání delegace NPD se zástupci krajských organizací dělnické strany, a na neoficiální část, která bude například obsahovat návštěvu kulturních památek," stojí ve zprávě.

Evropský institut odkazu šoa dostane z USA 300 tisíc dolarů

24. května 2011 v 16:05 | redakce |  Domácí zprávy
Evropský institut odkazu šoa (ESLI) dostane během příštích tří let od americké vlády 300 tisíc dolarů na své fungování. Oznámil to včera ve své rezidenci americký velvyslanec Norman Eisen v projevu ku příležitosti koncertu terezínské hudby. ESLI je prozatím financován jen z prostředků českého ministerstva zahraničních věcí, které ročně přispívá 8 milionů korun.

„Zatemněná demokracie“ s překvapením

24. května 2011 v 15:25 | redakce |  Kultura
Spolek akademiků Židů organizuje promítání dokumentárního filmu "ZATEMNĚNÁ DEMOKRACIE", který byl nominován do hlavní soutěže listopadového filmového festivalu Jewish Eye World v izraelském Aškelonu. Snímek se věnuje tématu současného neonacismu a islamistického extremismu.

Kdo ještě podá svědectví o násilí za druhé světové války?

23. května 2011 v 15:57 | Alena Jindrová |  Historie
United States Holocaust Memorial Museum iniciovalo na našem území projekt, který má za cíl sebrat co největší počet svědectví o násilí vykonaném na obyvatelích za druhé světové války. Projekt má název: "Zločiny proti civilnímu obyvatelstvu během druhé světové války: oběti, svědkové, kolaboranti a pachatelé."
United States Holocaust Memorial Museum je institucí pro dokumentaci a studium historie holocaustu, která byla založena ve Washingtonu, DC v roce 1980. Hlavním posláním muzea je rozšiřovat znalosti o holocaustu a uchovat památku na ty, kteří trpěli.

Cannes: Zlatou palmu za nejlepší scénář získal izraelský režisér Joseph Cedar za snímek "Hearat Šulajim"

23. května 2011 v 12:32 | D.T. podle zahr. zdrojů |  Kultura
Ceny letošního 64. ročníku filmového festivalu v Cannes, poznamenaného skandálními výroky dánského režiséra Larse von Triera, a současně dle názorů porotců i filmových kritiků nadprůměrně vysokou úrovní soutěžních snímků, jsou rozdány. Zlatou palmu za nejlepší scénář získal izraelský režisér a scénarista Joseph Cedar za film Hearat Shulajim (Poznámka pod čarou). Cedar zjevně s cenou nepočítal, protože Cannes opustil ještě před nedělním vyhlašováním výsledků a pro Zlatou palmu s bohužel již nestihl vrátit.


Obama: Izraelci a Palestinci by měli dojednat nové hranice

22. května 2011 v 20:41 | redakce dle JTA
Prezident Obama řekl, že jeho vyjádření k izraelsko-palestinským jednáním na základě hranic před rokem 1967 neznamená, že by budoucí palestinský stát měl mít přesně tyto hranice. Vyjádřil se tak na dnešní výroční konferenci AIPAC ve Washingtonu. "Je to všeobecně známá konstrukce, kterou dobře znají všichni, kteří se tímto tématem zabývají po generaci. Umožňuje oběma stranám zohlednit změny, ke kterým došlo během posledních 44 let, včetně demografických změn a potřeb obou stran," řekl Obama. Ve čtvrtek Obama prohlásil, že izraelsko-palestinské mírové rozhovory by měly vycházet z hranic před rokem 1967 se vzájemně dohodnutými výměnami určitých území. Současně řekl, že témata Jeruzaléma a palestinských uprchlíků by měla být odsunuta na pozdější dobu.

Jeruzalémské tunely

20. května 2011 v 7:41 | Gita Zbavitelová, psáno pro rubriku Náboženství ČRo 6, foto Wikipedia |  Historie

Řada starých měst je protkána sítí katakomb, sklepení, kobek a dalších podzemních prostor, ale málokteré město má ve svých útrobách tak pozoruhodné poklady jako tři tisíce let starý Jeruzalém. Izraelští archeologové postupně odkrývají další a další tunely, v kterých se odehrávaly dějinné události popsané i v Bibli, a zpřístupňují je veřejnosti. Nyní brzy dojde k propojení těchto podzemních prostor.Liga arabských států - do nových časů s novým tajemníkem

19. května 2011 v 8:05 | Jan Fingerland, psáno pro rubriku Názory a argumenty ČRo 6 |  Zahraniční zprávy
360 milionů - zhruba tolik je občanů ve dvaadvaceti zemích, které jsou členy Ligy arabských států. Jejich sdružení, které sahá od Maroka či Mauretánie na západě až po Irák a Bahrajn na východě, tedy zastřešuje nemalou část lidstva, a to část, která často zasahuje do celosvětových událostí. A od této neděle zná Liga jméno svého nového generálního tajemníka.


Nad bezpečností letních olympijských her v Londýně bude bdít i Mossad

18. května 2011 v 8:08 | D.T. podle ynetnews.com |  Zahraniční zprávy
Izraelský deník Jediot Achronot uvedl s odvoláním na nejmenovaný zdroj z kruhů britského kabinetu, že se během prvního květnového víkendu uskutečnilo v areálu Olympijského parku v Londýně pod záštitou ministerstva obrany rozsáhlé bezpečnostní cvičení, jehož se zúčastnili i důstojníci Mossadu. Jeho hlavní částí byla simulace situace, jež nastala při útoku na izraelské atlety na olympijských hrách v Mnichově v roce 1972.


Izraelská firma suverénním vítězem mezinárodní reklamní soutěže PIAF Awards 2011

17. května 2011 v 16:55 | D.T. podle Rádio Česko |  Domácí zprávy
Ve dnech 11. a 12. května se v pražském Veletržním paláci a v podzemí Národní galerie konal 2. ročník mezinárodního reklamního festivalu PIAF, který je největším svého druhu ve Střední Evropě. PIAF 2011 letos svedl dohromady profesionály v oblasti reklamy a kreativního marketingu z mnoha zemí světa. Jeho program sestával z koference, šesti workshopů a vyhodnocení mezinárodní soutěže reklamních prací PIAF Awards 2011. Ta letos proběhla ve 14 kategoriích a předloženo bylo 361 prací ze 33 zemí světa (z toho 4/5 ze zahraničí). Hodnotila ji dvacetičlenná mezinárodní porota v čele s legendou světa reklamy Švýcarem Michaelem Conradem.

Násilné arabské protesty proti vzniku Izraele

17. května 2011 v 7:15 | Gita Zbavitelová, psáno pro rubriku Názory a argumenty ČRo 6 |  Zahraniční zprávy
Palestinci si tradičně připomínají vznik Izraele jako "nakbu", neboli "katastrofu", protestními demonstracemi, ale letošní připomínka byla nebývale násilná, provokační a koordinovaná. Podle různých zdrojů si protesty vyžádaly pět až 15 mrtvých a okolo 200 raněných, ale v mnoha případech není jasné, kdo střílel, a nejméně polovinu obětí mají zřejmě na svědomí libanonští vojáci.


Berlusconi: Jednostranně vyhlášený palestinský stát neuznáme

16. května 2011 v 7:34 | D.T. podle ynetnews.com, foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy

Dalším evropským politikem, který rozhodně vyloučil uznání jednostranně vyhlášeného palestinského státu, je po německé kancléřce Merkelové italský premiér Silvio Berlusconi. Na slavnostní recepci, již uspořádal izraelský velvyslanec v Římě Gideon Meir při příležitosti 63. výročí založení Státu Izrael, Berlusconi, čestný host, prohlásil: "Jednostranné uznání (státu) není způsob, jak uzavírat dohody mezi zeměmi." Podle něj tento postoj sdílí také EU.


Asi tisíc lidí si dnes v Terezíně připomnělo oběti nacismu

15. května 2011 v 19:10 | redakce podle lidovky.cz |  Domácí zprávy
Na Národním hřbitově v Terezíně se dnes za přítomnosti přibližně tisícovky účastníků konala tryzna na památku obětí nacismu. Kromě představitelů státu a vlády, odbojářů, zástupců velvyslanectví několika evropských zemí, přeživších a pamětníků se letos dostavil i prezident Václav Klaus. V projevu řekl, že i 66 let po druhé světové válce "je naší povinností chránit historickou pravdu" a že je "zneklidněn z toho, že s odstupem pouhých dvou či tří generací začíná být zamlžován kontext a že se začíná hovořit převážně jen o jednotlivostech vytržených ze souvislostí." Dále uvedl: "Nesmíme připustit, aby individuální, nikoliv státem organizované a chladně projektované zločiny, které se za války a v poválečném období také staly, v myslích generací, které toto období nezažily, vymazaly porozumění příčinám a následkům tehdejších dějin". Takové pokusy by podle něj měly veřejnost zneklidňovat více než "bojůvky" neonacistů, kteří, jak uvedl, velkou sílu v Česku ani v okolí nezískají. Více o pietním aktu naleznete zde/.

Centrum Simona Wiesenthala ocenilo Toma Cruise a tři další laureáty

15. května 2011 v 9:16 | D.T. podle haaretz.com, ushmm.org, wiesenthal.com, foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy
Začátkem května udělovalo Centrum Simona Wiesenthala svá tradiční výroční vyznamenání. To nejvyšší - "Humanitární cenu" (the Humanitarian Award) - si odnesl herec a producent Tom Cruise za svou dlouhodobou podporu Musea tolerance, vzdělávacího zařízení Centra S. Wiesenthala. Museum, které má pobočky v Jeruzalémě, New Yorku a v Los Angeles, bylo založeno v roce 1993 s cílem šířit respekt a porozumění prostřednictvím vzdělávání, partnerství mezi společenstvími a občanské angažovanosti. "Naší výzvou, …, je učinit vše, co je v našich silách aby se na této planetě již nikdy neopakovala Osvětim-Březinka, Rwanda či Darfur. Aby naše děti a jejich děti mohly svobodně žít ve světě, kde jsou muži a ženy posuzovány podle svých činů a nikoli podle rasy či náboženského vyznání," řekl Cruise při přebírání ceny.