Březen 2011

Pozvánka na izraelský moderní tanec

31. března 2011 v 11:08 | D.T. podle www.arkadizaides.com a www.duncanct.cz |  Kultura
Ve dnech 4. a 5. dubna uvede divadelní scéna pražské taneční konzervatoře Duncan Centre baletní představení "Klid", jehož autorem je izraelský choreograf, tanečník, pedagog a bývalý člen souboru Batsheva Dance Company Arkadi Zaides.


Maccabi potřebuje k postupu do „Final Four“ ještě jedno vítězství

30. března 2011 v 11:34 | Denny |  Sport
Caja Laboral Baskonia Vitoria přijela do Tel Avivu s úmyslem vyhrát 3.utkání a tím odčinit porážku, kterou utrpěla v domácím prostředí v druhém kole playoffs. Skutečně první čtvrtina naznačovala, že by se jí to mohlo i podařit. Baskové na začátku vedli, čtvrtina byla vyrovnaná, pak ale Maccabi přidal a čtvrtinu vyhrál těsně o jeden bod 24:23. V druhé čtvrtině to již bylo lepší, Maccabi zrychlil hru, čtvrtinu vyhrál o 10 bodů 17:7, první půlka tedy skončila ve prospěch Maccabi 41:30. Ve třetí čtvrtině, kterou Maccabi vyhrál 28:15, to už vypadalo na nezvratitelné vítězství, což se potvrdilo přesto, že Maccabi ve čtvrté čtvrtině polevil, hosté byli iniciativnější, čtvrtinu vyhráli 15:12, avšak z konečného výsledku 81:60 se radovali hráči Maccabi, jejich trenér David Blatt a také naplněné hlediště.

Naděje ještě žije! Izrael porazil Gruzínsko 1:0

30. března 2011 v 11:33 | Denny |  Sport
Když v sobotu večer porazil Izrael Lotyšsko 2:1, ožila naděje, že přeci jenom případně Izrael může postoupit na Mistrovství Evropy 2012, které se koná v Polsku a na Ukrajině. K tomu nutně muselo pomoci vítězství ve včerejším utkání s Gruzií. V první půli sice měl převahu Izrael, na branku soupeře vystřelil přímo třikrát, dvakrát kopal rohový kop, branka z toho ale nebyla, dvě střely šly mimo branku, soupeř se soustředil na obranu, přímo na brankáře nevystřelil vůbec, rohový kop též nekopal jediný, tři střely šly mimo.

V Japonsku bude působit izraelská polní nemocnice

29. března 2011 v 7:32 | D.T. podle haaretz.com |  Zahraniční zprávy
V neděli v noci přistála na tokijském letišti padesátičlenná delegace zdravotníků z Izraele. Jejím úkolem je zřídit a provozovat polní nemocnici v prefektuře Miyagi, která je, jak známo, nejsilněji postižena katastrofálním zemětřesením a vlnou tsunami. Podle dnešní informace izraelských ozbrojených sil bude zmíněná polní nemocnice působit po dobu jednoho měsíce v obci Kurihara. Nejbližší malá nemocnice je vzdálená hodinu a půl cesty autem.


Revoluce v Sýrii doutná, ale ještě nehoří

28. března 2011 v 7:32 | Jan Fingerland, psáno pro rubriku Názory a argumenty ČRo 6 |  Zahraniční zprávy
Tak už mu to začlo, mohli bychom říci s Josefem Kainarem - zdá se, že už i syrský režim chytl jasmínovou nákazu. Sýrii se zatím větší demonstrace vyhýbaly a politologové a novináři se dohadovali o tom, co je za nehybností režimu, který byl možná méně svobodný než ten egyptský a hospodářsky jistě méně úspěšný než třeba bahrajnský. Mluvilo se o tvrdých postizích, o strachu početných menšin z rozvrácení pořádku, a nebo třeba o relativní popularitě relativně mladého prezidenta Bašára Asada, který navíc zdědil nejvyšší funkci po svém otci Háfizu Assadovi, jednom z nejvíce respektovaných politiků arabského světa své doby.

Heider Heydrich chce opravit zámek, kde vyrůstal. Co já s tím?

27. března 2011 v 22:10 | Václav Kraus |  Úvahy a komentáře
Právě jsem dočetl knihu francouzského autora Laurenta Bineta O válečné akci Antropoid o hrdinných parašutistech Gabčíkovi,Kubišovi, Valčíkovi a nejinteligentnějším nacistickém masovém vrahovi Reinhardu Heydrichovi, jehož i nacisté přezdívali blonďatou řeznickou bestií. Sotva jsem poznovu o tom tragickém konci parašutistů v pražském kostele Cyrila a Metoděje dočet, padl můj zrak na páteční komentář v MF DNES od Luďka Navary s titulem: Mým tatínkem byl krvavý Heydrich. Dobře, ale co já s tím?

Izrael porazil Lotyšsko 2:1

27. března 2011 v 21:56 | Denny |  Sport
Tento víkend byl ve znamení kvalifikace na Mistrovství Evropy ve fotbale. Mezinárodně nejsledovanější bylo utkání úřadujících mistrů Evropy Španělska proti České republice, na začátku se zdálo, že se rodí překvapení, nakonec ale šťastně vyhrál favorit, Španělsko porazilo Českou republiku 2:1.

Vydřené vítězství. Maccabi v druhém utkání playoff zvítězil těsně 83:81

25. března 2011 v 12:14 | Denny |  Sport
Všechny zápasy prvního kola playoffs vyhráli domácí, nejtěsněji o jeden jediný bod obhájce titulu Barcelona. Caja Laboral Baskonia Vitoria porazila Maccabi o 6 bodů, což bylo způsobeno pozdním nástupem Maccabi. Trenér David Blatt promluvil hráčům do duše, aby v druhém utkání od počátku útočili a lépe bránili. Soupeř naopak měl jiný scénář. Chtěl využít domácího prostředí k druhému vítězství a v Tel Avivu ve třetím utkání již vše rozhodnout a postoupit do finále čtyř.

V Německu byla představena rozsáhlá studie o účasti lékařů na nacistických zvěrstvech

25. března 2011 v 10:43 | D.T. podle welt-online, zeit-online, ZDF |  Historie
Počátkem prosince 1946 stanulo před americkým vojenským tribunálem v Norimberku 23 německých lékařů, vědců a nacistických pohlavárů obviněných ze zločinů v oblasti lékařství. Pachatelů a spoluviníků bylo ale nepoměrně víc, než těch, kdo se ocitli na lavici obžalovaných - podle Roberta Jütteho, ředitele Ústavu pro dějiny lékařství ve Stuttgartu, celé tisíce. Jütte je jedním z autorů vědecké publikace pod názvem "Medicína a národní socialismus", která byla tento týden - bezmála 66 let po norimberském procesu s lékaři - představena veřejnosti. Snaží se zmapovat vše, co je dosud o zločinech lékařů za nacismu známo a přispět tak k rozkrytí jedné z nejtemnějších kapitol v dějinách německé medicíny.

Evropská centrální banka financuje památník šoa ve Frankfurtu nad Mohanem

24. března 2011 v 7:56 | D.T. podle zahr. zdrojů, foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy
Prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet vyhlásil minulý týden vítěze mezinárodní architektonické soutěže na výstavbu památníku židovským občanům Frankfurtu nad Mohanem, kteří zahynuli v šoa. Má se stát připomínkou a současně informací o těchto tragických historických událostech s cílem udržovat vzpomínku na organizovanou genocidu Židů národně-socialistickou vyhlazovací politikou. Součástí projektu památníku bude podrobná historická dokumentace deportací, kterou veřejnosti nabídne Židovské muzeum města Frankfurtu. Památník má vzniknout v místech tzv. Grossmarkthalle, odkud bylo během druhé světové války deportováno přes 10.000 frankfurtských Židů. Toto smutně proslulé místo dnes patří do areálu, v němž se buduje nové sídlo ECB, která výstavbu památníku financuje.


Témata dnešní konference OBSE o antisemitismu

24. března 2011 v 6:28 | redakce

Dnes po celý den bude v budově ministerstva zahraničních věcí probíhat konference OBSE, která je věnována problematice antisemitismu. Tato akce se pořádá za finanční podpory Nadace připomínka, odpovědnost, budoucnost, která zastřešovala odškodnění německého průmyslu za otrockou a nucenou práci. Oproti původnímu očekávání na včerješím slavnostním zahájení nevystoupil litevský ministr zahraničních věcí, a proto i česká účast byla na poslední chvíli změněna na úroveń 1. náměstka Jiřího Schneidera.

V Jeruzalémě vybuchla bomba. Jedna žena zemřela a 30 lidí bylo zraněno

23. března 2011 v 16:02 | redakce dle JTA |  Zahraniční zprávy
Dle agentur bylo zraněno asi 30 lidí při bombovém útoku v centru Jeruzaléma dnes krátce před třetí hodinou místního času. Jedna žena zemřela. Premiér Benjamin Netanyahu ve svém vyjádření po útoku odložil svou plánovanou cestu do Ruska. Dle izraelské policie byla bomba ukryta v zavazadle v telefonní budce vedle rušné autobusové zastávky v centru Jeruzaléma poblíž International Convention Center. Výbuch rozbil okna dvou autobusů, které nabíraly pasažéry. Vstup do Jeruzaléma byl po výbuchu uzavřen.


Petr Erben oslavil 90 let

23. března 2011 v 15:36 | redakce
Včera na Židovské obci v Děčíně proběhlo setkání ku příležitosti devadesátých narozenin Petra Erbena, který se narodil 20. března 1921 v Moravské Ostravě. Spolu se svou manželkou Evou navštívili město, kde ona v mládí žila. Petr Erben (Eisenberg) byl již před válkou aktivní v sionistickém hnutí. V Terezínském ghettu se zapojil do práce vychovatelů mládeže, následoval transport do Osvětimi, pak Mauthausen a Gusen. Po válce se vrátil do Československa, ale v roce 1948 utíká se svou manželkou před nástupem komunistů. Nakonec o rok později se oba usadili v Izraeli, kde i dnes většinu roku žijí.

Velvyslanec Eisen podpořil činnost Nadačního fondu pro boj proti korupci

23. března 2011 v 14:50 | Monika Vondráková, tisková zpráva NFPK

Za účasti velvyslance USA v České republice Normana Eisena dnes ve Wratislavském paláci v Praze oficiálně zahájil svou činnost Nadační fond pro boj proti korupci (NFPK). Jeho cílem je podpora odhalování korupční činnosti s významným ekonomickým dopadem na veřejnou správu, podpora projektů odhalujících korupci, maximální snaha o "dotahování" zveřejněných případů korupce do konce a zejména podpora a přispívání k budování etických hodnot v demokratické společnosti.

První utkání v playoffs prohrál Maccabi těsně 70:76

23. března 2011 v 9:02 | Denny |  Sport

Vraťme se na začátek tohoto ročníku Evropské ligy. Tehdy byl Maccabi spolu s baskickým klubem Vitoria ve skupině A. Doma Maccabi vyhrál 81:70, ale utkání na severu Španělska skončilo prohrou telavivských 78:94. Po skončení základní části se jejich cesty rozešly, Maccabi pak skončil jako druhý ve skupině F, Caja Laboral Baskonia Vitoria vyhrála skupinu E. Nyní narazila obě mužstva na sebe v playoffs.

Izrael bude mít nové bankovky

22. března 2011 v 21:54 | Denny |  Zahraniční zprávy
Guvernér Izraelské banky Stanley Fischer sdělil mediím, že na nových bankovkách, jejíž emise se chystá, již nebudou portréty politiků, ale básníků a spisovatelů. Nové bankovky v hodnotách 20, 50, 100 a 200 šekelů budou vydány postupně v následujících třech letech. Nová bankovka 500 šekelů v nové emisi již nebude.

Fragnerovy noční procházky

21. března 2011 v 14:17 | ze sbírek Jana Schneidra |  Židovské anekdoty
Povídá pan Eisenmann panu Fragnerovi: "Poslouchaj, Fragner, proč oni se vlastně s tou paničkou neoženěj? Co jich tak sleduju, rychtujou si to za ní večer co večer - no jak dlouho tam oni vlastně takhle docházej?" Pan Fragner se jen uculuje: "Čtyři roky, pane Eisenmann, čtyři roky. Svým způsobem mají pravdu, pane Eisenmann, ale věděj, taková večerní procházka tam, a pak zase zpátky - a kam já bych jako ženatej mohl asi tak chodit?"

Haaretz: "Nový život ze starých archivů"

21. března 2011 v 13:39 | D.T. podle haaretz.com, foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy
Jak informuje zpravodajský server haaretz.com byla v únoru stranou větší mediální pozornosti podepsána dohoda o spolupráci mezi vedením jeruzalémského památníku Jad Vašem a archivem někdejší ukrajinské tajné služby KGB. Předmětem dohody je kooperace v oblasti historického výzkumu osudu stovek tisíců Židů pronásledovaných a zavražděných v Sovětském svazu v období šoa. Podle předsedy správní rady Jad Vašem Avnera Šaleva se jedná o "historický průlom a událost mimořádného významu". Dohoda je podle něj součástí úsilí o zásadní rozšíření historických znalostí o vyhlazování židovského obyvatelstva v Sovětském svazu během holokaustu.

Spolek akademiků Židů zve na úterní setkání s Václavem Marhoulem

21. března 2011 v 5:06 | redakce |  Kultura

V úterý 22. března v 17:30 hodin organizuje Spolek akademiků Židů (SAŽ) na pražské židovské radnici diskusi s režisérem, scénáristou, hercem a producentem Václavem Marhoulem pod trochu neurčitým názvem "Režisér má vždycky pravdu". Marhoul má jistě celou řadu zajímavých témat, která se dotýkají činnosti a zájmů SAŽ. Svým filmem Tobruk se dotkal tématu židovského odboje za 2. světové války. ŽL již loni infromovaly, že nyní Marhoul připravuje film dle knižní předlohy Nabarvené ptáče od Jerzyho Kosińského. Zde se jestě výrazněji než u Tobruku otevírá otázka vzpomínání na holokaust a navíc i velmi citlivá oblast polsko-židovských vztahů. Pro čtenáře ŽL je tedy mnoho dobrých důvodů na setkání přijít.

V Praze bude mezinárodní konference OBSE o antisemitismu

20. března 2011 v 13:11 | redakce, ukázka soudobé antisemitské karikatury z internetu |  Domácí zprávy
Ministesrtvo zahraničních věcí bude hostit konferenci OBSE na téma konfrontování antisemitismu ve veřejné debatě. Program bude zahájen v podvečer ve středu 23. března vystoupením ministra Karla Schwarzenberga. Hlavní panelové diskuse však proběhnou až ve čtvrtek. Na konferenci vystoupí politici, diplomaté, novináři a zástupci nevládních organizací ze zemí OBSE.