Únor 2011

Dnes odpoledne byl Arnošt Lustig pochován na Novém židovském hřbitově

28. února 2011 v 16:50 | redakce |  Domácí zprávy
Dnes odpoledne proběhl na Novém židovském hřbitově v Praze pohřeb Arnošta Lustiga . V doprovodu nejbližších příbuzných, kteří se shromáždili ve 14 hodin v obřadní síni, byl pochován do rodinného hrobu dle židovských zvyklostí.

Kondolenční dopis prezidenta Klause pro Josefa Lustiga

28. února 2011 v 16:36 | Václav Klaus, www.klaus.cz
Vážený pane Josefe Lustigu,
rád bych vyslovil svou hlubokou účast nad ztrátou Vašeho otce, pana Arnošta Lustiga.
Pan Lustig v mých očích patřil mezi skvělé osobnosti naší literatury. Již od mládí jsem byl jeho věrným čtenářem a netrpělivě jsem čekal na každou jeho další knihu. Tato slova osobního uznání jsem mu psal i ve své gratulaci k jeho osmdesátinám.

Přátelé a známí se s Arnoštem Lustigem rozloučí v úterý

27. února 2011 v 21:45 | redakce |  Domácí zprávy
Přátelé a známí budou mít možnost rozloučit se se zesnulým Arnoštem Lustigem v úterý 1. března v 15 hodina na Novém židovském hřbitově v Praze. Jelikož je přáním Lustigovy rodiny uspořádat pohřeb pouze v kruhu nejbližších příbuzných, rozhodla se Společnost Franze Kafky, jejímž čestným předsedou spisovatel Lustig řadu let byl, zorganizovat pro jeho přátele a příznivce až následné smuteční setkání u jeho hrobu.

Daniel Mayer: Konverze k judaismu

27. února 2011 v 16:28 | redakce, oprava viz komentář D.M. |  Náboženství

Rabínovi Mayerovi je třeba hned dvakrát poblahopřát k jeho nové knize, kterou vydalo koncem roku 2010 nakladatelství OIKOYMENH. Jednak je to velmi zajímavé téma pro samotnou českou židovskou komunitu, která svým způsobem žije ve stínu konverzí. Míra asimilace a smíšených sňatků je v Česku natolik rozsáhlá, že především příslušníci mladší generace konverze zvažují či se vůči ní vymezují. Mayerova knížka je dobrým průvodcem po tomto tématu jak po stránce náboženské, tak i historické. Druhým důvodem k blahopřání je skutečnost, že knížka je vlastně Mayerovou disertační prací, kterou bude obhajovat na Filosofické fakultě University Karlovy v Praze.

Pohřeb Arnošta Lustiga bude jen v kruhu rodiny

27. února 2011 v 12:00 | redakce |  Domácí zprávy
Po včerejší zprávě o úmrtí oblíbeného spisovatele Arnošta Lustiga se řada jeho přátel a příznivců začala ptát, kdy bude jeho pohřeb, aby se s ním mohli naposledy rozloučit. Redakce ŽL zjistila, že Lustig by měl být pochován počátkem příštího týdne na Novém židovském hřbitově v Praze, ale je výslovným přáním jeho dcery, že se má tak stát pouze v kruhu rodiny.

Arnošt Lustig zemřel o šabatu 22. Adaru

26. února 2011 v 23:57 | redakce |  Domácí zprávy
V noci z pátku na sobotu zemřel Arnošt Lustig, jeden z nejlepších českých spisovatelů světového věhlasu, který svůj talent věnoval zachycení židovského utrpení během 2. světové války. Ve věku nedožitých 85 let nás opustil spolupracovník redakce Židovských listů, který i v době největších bolestí myslel na dodání svého příspěvku. Nikdy nezapomněl pochválit nás za naše skromné úspěchy. Odešel veselý společník a dokonalý vypravěč, na něhož budou vzpomínat servírky, číšníci a kuchaři celé řady pražských restaurací, účastníci nespočtu literárních besed a tisíce dalších lidí, kteří Arnošta ve svém životě potkaly. Židovská tradice říká, že B-h si k sobě povolá své nejvíce oblíbené během šabatu. Je dobré se nakonec dozvědět, že Arnoštovy vtipy se nelíbily jen nám.

Barcelona porazila Maccabi teprve v prodloužení 92:85

25. února 2011 v 17:37 | Denny |  Sport
Před týdnem si Maccabi odvezl z Lublaně vítězství a tím si zajistil postup do čtvrtfinále zatím z druhého místa. Včera chtěl doma dokázat, že si troufne i na dosud neporaženou Barcu. Vítězstvím o 11 bodů by se Maccabi přesunul na první místo.

Jaroslav Šonka povede Evropský institut odkazu šoa

25. února 2011 v 17:24 | redakce, oprava |  Domácí zprávy
Dle včerejší zprávy ČTK, kterou dnes ověřovala i redakce ŽL, bude od 1. dubna novým ředitelem Evropského institutu odkazu šoa publicista Jaroslav Šonka. Správní rada institutu jej vybrala z pěti kandidátů, mezi nimž byli současná PR manažerka institutu Michaela Rozov, ředitel ČNFB Tomáš Jelínek nebo bývalý předseda Bejt Simcha Julius Müller. Podpora Šonky nebyla dle informací ŽL jednomyslná, ale získal všechny hlasy zástupců židovských organizací.

Mezinárodní knižní veletrh v Jeruzalémě - II.

25. února 2011 v 9:31 | D.T. podle zahr. zdrojů |  Kultura

Jeruzalémský knižní veletrh vstoupil do svého posledního dne a do médií již proniklo jméno laureáta nejvýznamnějšího izraelského literárního vyznamenání - Jeruzalémské knižní ceny. Je jím britský spisovatel Ian McEwan, jehož romány vycházejí rovněž v českém překladu. McEwan přiznal, že od chvíle, kdy přijal pozvání do Izraele, neměl klid a byl doslova zahlcen žádostmi, aby cenu bojkotoval. Když cenu přijme, "stane se z něj kolaborant těch, kteří se dopouštějí nejhoršího porušování lidských práv," vyhrožoval například londýnský list The Guardian.

První dopady nepokojů v arabském světě na Izrael a Palestince

24. února 2011 v 19:41 | Gita Zbavitelová, psáno pro rubriku Názory a argumenty ČRo 6 |  Zahraniční zprávy
Bouře v arabském světě pokračují a přinášejí první změny, které mají dopad na stabilitu celého Blízkého východu. Zaměřme se konkrétně na důsledky, které má nová situace pro Izrael a Palestince. Izrael znepokojují některé kroky nové Nejvyšší vojenské rady v Egyptě. I když po vojenském puči slíbila, že dodrží všechny mezinárodní závazky, není ještě zdaleka jisté, zda změnu režimu přežije izraelsko-egyptská mírová smlouva. Muslimské bratrstvo, které chce smlouvu zrušit, se sice zřejmě v nejbližší budoucnosti k moci nedostane, ale v dlouhodobějším výhledu to vyloučené není.

Rahm Emanuel se stal prvním židovským starostou Chicaga - navzdory antisemitské diskreditační kampani

24. února 2011 v 8:56 | D.T. podle zahr. zdrojů |  Zahraniční zprávy
Rahm Emanuel (52), donedávna blízký spolupracovník prezidenta Obamy a personální šéf Bílého domu, včera v komunálních volbách s přehledem porazil svých pět protikandidátů a se ziskem 55 % hlasů se stal prvním chicagským starostou židovského původu. Barack Obama, jenž ho během volební kampaně podporoval obdobně jako Bill Clinton, po vyhlášení volebních výsledků prohlásil: "Jako občan Chicaga a blízký přítel nemohu být pyšnější. Rahm bude vynikající starosta Chicaga." Cesta k vítězství však nebyla pro syna dětského lékaře a někdejšího člena Irgunu, který se do USA přestěhoval z Izraele, a bojovnice za občanská práva, která dnes pracuje jako sociální pracovnice, hladká.

Židovská náboženská obec v Kyjově

24. února 2011 v 6:58 | Petr Weber |  Historie
První historicky doložené stopy trvalého přebývání Židů v Kyjově se vztahují k roku 1603, kdy podle záznamů kyjovského rabína dr. Duschaka (působil v Kyjově v letech 1855 - 1877) byla založena židovská obec (Judensgemeinde). Ještě ve druhé polovině 17. století byl počet Židů v Kyjově velmi nízký. V 17. století byl Kyjov již kypícím střediskem obchodu, zejména s obilím, a město bylo obdařeno císařským majestátem řadou privilegií, kromě jiného pořádáním koňských a obilních trhů. Ve vzrůstajícím obchodním ruchu začali hrát významnou roli i židovští občané Kyjova, zejména díky tradiční usilovnosti a vrozeným schopnostem.

Blízký východ na křižovatce v Ústavu mezinárodních vztahů

23. února 2011 v 17:15 | redakce |  Domácí zprávy
Ústav mezinárodních vztahů pořádá ve čtvrtek 3. března panelovou diskusi k současným bouřlivým událostem na Blízkém východě. K tématu s názvem "Blízký východ na křižovatce" se budou vyjadřovat Jan Fingerland (komentátor ČRo 6), Šádí Shanaáh (analytik Pražského institutu pro globální politiku - Glopolis), Dáša van der Horst (ředitelka české pobočky Amnesty International) a profesor Pavel Barša (Ústav mezinárodních vztahů). Diskuse začne v 17 hodin v Ústavu mezinárodních vztahů (Nerudova 3, Praha 1) a bude ji moderovat politolog Marek Čejka. Organizátoři žádají o potvrzení účasti na adreseconference@iir.cz do středy 2. 3. 2011.


Český rozhlas 3 na návštěvě u Eriky Bezdíčkové

23. února 2011 v 11:42 | Olga Jeřábková |  Kultura
I smutné příběhy mohou mít své šťastné konce. Trošku pohádkově banální konstatování, přesto si troufnu začít proti zákonům pohádky tím šťastným koncem. Ten se odehrává v Brně v jednom milém, nápaditě zařízeném domě, v němž je útulno tak, že se zde zastavuje čas. Ať už sedíte v prosvětlené kuchyni, o patro výš v pokoji či jen nahlédnete do podkroví. Je tu klid a ovládne vás jeden základní pocit: tam někde venku za dveřmi zůstalo všechno nicotné, nepodstatné, malomyslné - prostě pro život nedůležité.

V Jeruzalémě byl zahájen 25. Mezinárodní knižní festival

22. února 2011 v 14:08 | D.T. podle www.buchmesse.de a dom. zdrojů, aktualizováno |  Kultura
knihy
V Jeruzalémě dnes otevírá své brány 25. ročník oblíbeného mezinárodního knižního veletrhu, který patří k největším akcím svého druhu na Blízkém východě. Navzdory napjaté politické situaci v regionu je mezinárodní zájem velký; během pěti dnů zde letos představí své novinky na 600 nakladatelů, autorů a lektorů z 30 zemí. Českou republiku budou reprezentovat dva spisovatelé - Tomáš Zmeškal a Petra Hůlová, kteří dorazili do Izraele již včera. Jedním z magnetů veletrhu, který je ostatně pořádán každé dva roky, je "literární kavárna", v níž probíhají autorská čtení a diskuse s předními autory světa. V průběhu veletrhu bude uděleno prestižní literární ocenění "Jerusalem Prize", které v roce 2009 získal japonský autor Haruki Murakami.


V Montrealu došlo k organizovanému útoku na židovskou komunitu

22. února 2011 v 7:57 | D.T. podle zahr. zdrojů, foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy
Montreal skyline, foto S. Lacasse, Wikipedia
První měsíc nového roku přinesl montrealské židovské komunitě mnoho starostí. Během jediné lednové noci ze soboty na neděli zaútočili vandalové na čtyři synagogy, židovskou školu a židovské denní centrum ve čtvrti Hampstead, v níž žije početná židovská komunita. Škoda, kterou způsobili, činí několik tisíc dolarů. Informoval o tom izraelský tisk (Haaretz, Jerusalem Post) i kanadská média (např. The Globe and Mail či kanadská zpravodajská agentura CBC). Místní policejní orgány, které případ vyšetřují jako "trestný čin motivovaný nenávistí", se domnívají, že mezi jednotlivými útoky existuje spojitost a že za nimi stojí jedna a tatáž skupina osob.Yechiel Barchaim již nebude mít na starost Česko

21. února 2011 v 9:53 | redakce |  Zahraniční zprávy
Po více jak 21 letech odchází Yechiel Barchaim z funkce regionálního manažera JDC pro Českou republiku. Do budoucna by se měl v pařížském ústředí věnovat Tunisku, které bylo vedle Česka a Balkánu součástí jeho portfolia. Na Prahu však zcela nezanevře, protože bude nadále zodpovědný za nekonfesní projekty JDC. Příští týden by měl Barchaim v Praze představit svého nástupce, jímž bude Mario Izcovitch.


Mirjam Sonnenmarková (1931 - 1944)

20. února 2011 v 7:41 | Maud Beerová, Izrael |  Historie
Hřiště Makkabi Prostějov 1941
Posilám foto z hřiště Makkabi v Prostějově z roku 1941. Třetí blond dívenka z leva, ta s brýlemi, je tehdy devítiletá Mirjam Sonnenmarková. V červenci 1942 přijela do Terezína. Béda Winklerová, její přítelkyně z tamního ghetta, mi poslala list ze svého terezínského památníčku, kam jí Mirka dne 2. srpna 1944 namalovala a napsala.

Jak čelit nejhorším scénářům

19. února 2011 v 19:35 | Rudolf Kučera, psáno pro rubriku Názory a argumenty ČRo 6 |  Úvahy a komentáře

Události v severní Africe a na Blízkém východě dávají vzniknout stále většímu množství komentářů, analýz, osobních náhledů, jenže dobrat se toho, co se vlastně doopravdy v arabském světě děje, je velmi obtížné. Nepochybné je, že události v Tunisku, Egyptě, Libyi, Bahrajnu, Jemenu a možná ještě dalších zemích mají něco společného a nějak souvisejí mezi sebou. Na první pohled jde o velmi podobné protesty především mladých lidí, ale i širších vrstev proti stoupající chudobě, například zdražování potravin a zcela nedostatečné sociální struktuře v jejich zemích. Která čím dál víc kontrastuje s ohromným bohatstvím autoritářských panovníků a prezidentů a jejich klientelistických klik. Určitě jde také o protesty proti minimální možnosti ovlivňovat politické dění, zavírání za opoziční názory a mučení ve věznicích. Můžeme tomu všemu říkat snahy o demokratizaci a měli bychom je ze všech sil podporovat. Měli bychom si říkat, že všichni ti protestující lidé chtějí vlastně jenom to, co my už dlouhou dobu máme: svobodný režim, v němž většina lidí žije bez materiální nouze. 

Před 110 lety se narodil herec Hugo Haas

18. února 2011 v 21:38 | D.T. podle dom. zdrojů |  Kultura
Hugo Haas
Na dnešní den připadá 110. výročí narození vynikajícího divadelního a filmového herce, scénáristy, režiséra a filmového producenta Hugo Haase. Pocházel z Brna, kde také krátce po vzniku Československé republiky zahájil svou hereckou dráhu. V Praze pak absolvoval krátké angažmá v divadle Komedie a byl členem Městského divadla na Vinohradech. V roce 1930 získal angažmá v Národním divadle, kde uplatnil svůj pověstný komický talent. Na "první divadelní scéně" ale rovněž ztvárnil svou vrcholnou životní roli doktora Galéna z Čapkovy Bílé nemoci.