Leden 2011

Ohlédnutí za Dnem památky obětí šoa v Evropském parlamentu

31. ledna 2011 v 15:07 | D.T. podle zahr. zdrojů |  Zahraniční zprávy
Evropský parlament
Evropský parlament hostil letos poprvé ve své devětapadesátileté historii vzpomínkovou ceremonii u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí šoa. Akci, která proběhla 27. ledna večer v bruselském sídle Evropského parlamentu, uspořádaly společně Izraelské ministerstvo pro veřejnou diplomacii a záležitosti diaspory, předsednictvo Evropského parlamentu, Evropský židovský kongres a památník Jad Vašem. Tomu také odpovídalo složení řečníků, kteří promluvili ke shromážděným hostům, mezi nimiž byli členové Evropské komise i parlamentu, diplomaté a, v neposlední řadě, přeživší z Evropy a Izraele.

O slavnostním setkání ke Dni obětí holocaustu v senátu

31. ledna 2011 v 12:09 | DF |  Úvahy a komentáře
Moje máma je jedna z mála dnes ještě žijících očitých svědků nacistických zvěrstev 2. světové války. Přišla s prvním slovenským transportem do Osvětimi, kde prožila téměř tři roky toho nejhoršího utrpení, co jen je člověk schopen uchystat jiné lidské bytosti.

Evropský institut odkazu šoa najel na mělčinu. MZV prodloužilo termín přihlášek na nového ředitele

30. ledna 2011 v 19:40 | redakce |  Domácí zprávy
skok o tyči
Dle původního oznámení ministerstva zahraničních věcí z 18. ledna měl být v pondělí poslední den pro podání přihlášek do výběrového řízení na místo ředitele Evropského institutu odkazu šoa(ESLI). Lhůta však byla prodloužena do 14. února. Zdá se, že se nikdo do tohoto horkého křesla nehrne. Koncem minulého roku na tuto funkci neočekávaně rezignoval Lukáš Přibyl.

ŽLU uvádí Dennyho Hozmana

30. ledna 2011 v 18:47 | redakce |  Kultura
Židovská liberální unie  zve své členy, přátele a příznivce na klavírní recitál Dennyho Hozmana, který  je studentem pražské HAMU. Na programu jsou skladby Beethovena, Brahmse, Chopina a Scarlattiho. Vystoupení mladého umělce začně v 18 hodin v pondělí 31. ledna v sále Židovské radnice  v Praze (3. patro, Maiselova 18).

Židovské Lipsko v historii

28. ledna 2011 v 6:45 | Pavla Váňová |  Náboženství
Thomas Krzenck

Tak nazval dr. Thomas Krzenck svou přednášku, jejíž českou verzi si připravil pro brněnskou pobočku Židovského muzea na 19. ledna letošního roku. Mateřštinou doktora Krzencka je němčina a jeho sídelním městem je Lipsko, ale troufám si tvrdit, že v Brně je také trošku doma. Vystudoval totiž na Masarykově univerzitě historii a na svou "almu mater" nedá dopustit. A také se neustále snaží dále kultivovat svou češtinu. Když na něj nějaký germanista spustí německy ve snaze udělat mu laskavost, usměje se dr. Krzenck a řekne: "Nezlobte se, ale v Brně mluvím česky".

Schwarzenberg ke Dni památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti

27. ledna 2011 v 16:20 | Karel Schwarzenberg, místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí |  Úvahy a komentáře
Přinášíme čtenářům ŽL zdravici místopředsedy vlády Karla Schwarzenberga k dnešnímu slavnostnímu setkání židovských vojáků a veteránů v Českém centru Praha.

Osvětim Březinka - ilustrační foto, Wikipedia

Základem tohoto pamětního dne je datum 27. ledna 1945, kdy byl osvobozen nacistický vyhlazovací tábor Osvětim-Březinka. Mezinárodní den památky obětí holocaustu byl vyhlášen Valným shromážděním Organizace spojených národů 1. listopadu 2005 a připomíná utrpení přibližně šesti milionů židovských obětí během holocaustu za druhé světové války. Jde o historii tak smutnou, že vyžaduje všechnu účast a pietu, které jsme schopni, ale současně jde o lidské dějinné selhání, o tragédii, kterou nelze odbýt jen formálním aktem bez hlubšího zamyšlení.

Vzpomínková akce brněnských škol ke Dni obětí holocaustu

26. ledna 2011 v 23:55 | Pavla Váňová |  Domácí zprávy
Každoročních pietních akcí, při nichž si připomínáme holocaust, je mnoho. A je to tak dobře. My starší a staří samozřejmě nemůžeme nikdy zapomenout, ale musíme to povědomí dávat dál - vždyť dnešní školáci jsou budoucí paměť národa. Počet škol, které se v Brně ke vzpomínce na holocaust připojují, rok od roku roste; letos jich bylo na pětadvacet. Jsou mezi nimi školy základní a střední, a v duchu principů moderní pedagogiky se klade důraz na velmi aktivní zapojení. Žáci a studenti se účastní výtvarných, hudebních a literárních soutěží na zadané téma. Nejlepší výtvarné práce vyzdobily tělocvičnu v ZŠ Merhautova, která se dne 26. ledna 2011 proměnila v koncertní a přednáškovou síň. Letošním tématem byly transporty, a proto se promítly do výtvarných prací nejčastěji vagóny/dobytčáky a motivy pražců a kolejnic. Ty byly také použity jako logo pro plakátky a upomínkové předměty, vyrobené v hodinách výtvarné výchovy.

Přijede Netanjahu do Česka?

26. ledna 2011 v 17:35 | redakce z materiálů MZV |  Zahraniční zprávy

Kotel Jerusalem

Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg jednal v pondělí 24. ledna s izraelskými a palestinskými politiky. V Jeruzalémě byl přijat izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Politici se během hodinové schůzky věnovali bilaterálním otázkám a situaci na Blízkém východě.

V Teplicích na tryzně bylo 60 lidí

26. ledna 2011 v 17:21 | redakce |  Domácí zprávy
Dle zprávy ČTK bylo dnes v Teplicích na připomínce k zítřejšímu Dni památky obětí holocaustu asi 60 lidí. Tradiční setkání se konalo před památníkem na místě bývalé synagogy, která byla vypálena v roce 1939.

Pronásledovaní křesťané

25. ledna 2011 v 18:30 | Jan Černý, Český rozhlas |  Náboženství
Francouzský filosof Bernard-Henri Lévy, který je šéfredaktorem časopisu La Règle du Jeu věnovanému literatuře, filosofii, politice a umění, se rozepsal o pronásledování křesťanů. Nový rok 2011 začal útokem na kostel Všech svatých v egyptské Alexandrii, který si vyžádal přes dvacet životů. Krveprolití zažily o Vánocích kostely na Filipínách a v Nigérii, v říjnu přišel masakr v bagdádském chrámu Panny Marie Pomocné a rok ukončily další pumové útoky na irácké věřící. A tak není divu, že papež Benedikt XVI. mluvil v novoročním kázání o diskriminaci, tyranii a nesnášenlivosti vůči křesťanům.

Šetření České školní inspekce v Lauderovkách

25. ledna 2011 v 6:59 | Redakce |  Domácí zprávy
V Lauderových školách proběhlo koncem loňského roku z podnětu podaného České školní inspekci některými nespokojenými rodiči šetření. Z dokladů, které mají Židovské listy k disposici, vyplývá, že Česká školní inspekce shledala učitelský sbor Lauderovek jako plně kvalifikovaný a vyučující podle schváleného studijního vzdělávacího programu.

Pražská židovská obec bude nadále podávat na své členy trestní oznámení

24. ledna 2011 v 21:51 | readakce |  Náboženství
divadlo

Již jsme čtenáře ŽL infomovali o záměru předsedy pražské židovské obceFrantiška Bányaie předložit reprezentaci otázku, zda má tato náboženská společnost pokračovat v "iniciativě ve věcech trestních oznámení", která jsou směřována proti bývalému předsedovi Tomáši Jelínkovi a jeho spolupracovníkům. Jde o záležitosti, které se vztahují k rozkolu na židovské obci před šesti lety.  Reprezentace se tomuto tématu věnovala na svém jednání 17. ledna. Téměř jednomyslně rozhodla, že nenastaly žádné nové skutečnosti, které by zavdávaly důvod k ukončení iniciativ pražské židovské obce ve věcech trestního oznámení. Pravděpodobně za tyto skutečnosti nikdo nepovažuje ani věc smíru. Dle informací tento názor veřejně hájili především zasloužilí funkcionáři.

Přehled akcí ke Dni obětí holocaustu v roce 2011

23. ledna 2011 v 20:19 | redakce |  Domácí zprávy
Tuto neděli se konalo ve Velké synagoze v Plzni vzpomínkové shromáždění u příležitosti výročí židovských transportů za 2. světové války. Šlo o první pietní akci, spojenou s připomínkou obětí, která je i součástí českého kalendáře ve čtvrtek 27. ledna jako Den památky obětí holocaustu. V řadě míst České republiky se tak konají v této době různá vzpomínková setkání.

Setkání se židovskými vojáky ke Dni oběti holocaustu

23. ledna 2011 v 19:11 | Redakce |  Domácí zprávy
Bojovali na všech frontách - 2. vydání

České centrum Praha  ve spolupráci s občanským sdružením MAGEN organizuje ke Dni památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskostizvou na setkání s židovskými vojáky a odbojáři 2. světové války.

Občanské sdružení Magen pro tuto příležitost přichystalo druhé a rozšířené vydání knížky Bojovali na všech frontách. Dvacet osobních vzpomínek, které byly zaznamenány v letech 2006 - 2010, dokládá pestrost osudů československých Židů, ať již bojovali u Dukly, Dunkerque, Sokolova, Tobruku, nebo se zapojili do domácího odboje.

V rámci odpoledního setkání v galerii Českého centra Praha  (Rytířská 31) bude  od 16 hodin připraven krátký oficiální program. Ukázky z knihy přečte herec Ondřej Vetchý.

Premiéra Nickyho rodiny byl silný emocionální zážitek

21. ledna 2011 v 16:20 | TJ |  Kultura
Nickyho rodina - premiera
Média již několik týdnů připravovala českou veřejnost, že opět do Prahy přijede Nickolas Winton (101), aby se zúčastnil světové premiéry dokumentárního filmu Matěje Mináče a Patrika Pašše Nickyho rodina. Hlavní sál pražského Kongresového centra byl opět plný. Vedle desítek Wintonových děti s rodinami zde byli diplomaté, umělci, politici, představitelé nevládních organizací a žáci z různých škol. Wintonův příběh je natolik silný, že si dokázal získat srdce diváků již před lety ve skvělém filmovém zpracování Síla lidskosti. Nyní mají diváci možnost vidět dokument, který je více zaznamenáním jakéhosi hnutí kolem Nickolase Wintona, jehož součástí je dnes i režisér Mináč.

Začala druhá fáze Euroleague basketbalistů. Mccabi TA prohrálo

21. ledna 2011 v 11:56 | Denny |  Sport
Maccabi Tel Aviv musel k prvnímu utkání k obhájci trofeje do Barcelony. Všichni věděli, že to nebude lehké utkání, ale že to bude tak těžké, nepředpokládal ani trenér David Blatt. Utkání oficiálně sledovalo 6235 diváků.

Australian Open – Izraelci Erlich, Ram úspěšní ve čtyřhře

20. ledna 2011 v 13:46 | Denny |  Sport
Ve čtyřhrách sehraná izraelská dvojice Andy Ram, Jonathan Erlich nasazená jako 14 splnila očekávání a poradila si v prvním kole s britským párem Colin Fleming, Ross Hutchins. První set Izraelci prohráli 4:6, ale další dva sety vyhráli s převahou 6:2, 6:2. Ve druhém kole narazí na australskou dvojici Carsten Ball, Chris Guccione.

Představení CD s nahrávkami koncertů Nicolause Krafta

20. ledna 2011 v 10:14 | redakce |  Kultura
U příležitosti prezentace CD nahrávky violoncellových koncertů číslo 2 a 3 Nicolause Krafta se dnes v 19:30 uskuteční setkání v Bio Konvikt - Ponrepo v Praze 1. Na programu je koncert Dominiky Hoškové a Jiřího Hoška, přednáška a promítání filmových dokumentů.  

Winton přijel na dnešní premiéru filmu Nickyho rodina

20. ledna 2011 v 0:41 | Redakce |  Kultura
Nickyho rodina

Ve středu 19. ledna přiletěl do Česka v doprovodu rodiny sir Nicholas Winton (101), aby se zúčastnil světové premiéry filmu Nickyho rodina, která se uskuteční v pražském Kongresovém centrum dnes večer v 19 hodin. Slavnostní projekce se rovněž zúčastní Wintonovy zachráněné 'děti' i některé domácí osobnosti. Svou účast potvrdili Karel Schwarzenberg a Václav Havel.

Před pár lety Matej Mináč a Patrik Pašš natočili dokumentární film NICHOLAS WINTON - SÍLA LIDSKOSTI o téměř zapomenutém příběhu záchrany 669 českých a slovenských dětí těsně před vypuknutím II. světové války. Její hlavní protagonista o tom více než půl století nikomu neřekl, dokonce ani své manželce.

Duka a Malý podpořili demonstraci na podporu utlačovaných křesťanů

18. ledna 2011 v 23:08 | Redakce |  Domácí zprávy
Mladí křesťanští demokraté na dnešní podvečer svolali na pražské Václavské náměstí protestní demonstraci proti utlačování a pronásledování křesťanů v některých nedemokratických zemích. Účastníci poklidného protestu mohli na místě podepsat petici, která vyzývá domácí politiky, aby se zajímali o pronásledované a poskytli jim případně podporu. Nejvíce jsou porušována práva křesťanů v muslimských zemích jako je Egypt, Irák či Pakistán. Situace je však špatná i v Indii, Číně a v Severní Koreji. Akce se zúčastnilo jen několik desítek lidí, ale byli mezi nimi český primas Dominik Duka a biskup Václav Malý.