Prosinec 2010

Jak lze na Silvestra bojovat proti asimilaci

31. prosince 2010 v 14:00 | Redakce |  Zahraniční zprávy
Letošní konec občanského roku oslaví na 200 židovských studentů z celé Evropy na akci "Just One Shabbat", kterou v Bukurešti organizuje bruselská organizace European Centre for Jewish Students (ECJS). V luxusním hotelu v centru města je připraven program od čtvrtka do neděle. Prohlídka města, oslava šabatu, ale i sobotní novoroční ples, na kterém bude hrát Or L'Israel z Nizozemí.

Organizátor krádeže osvětimského nápisu si odpyká trest ve Švédsku

30. prosince 2010 v 17:03 | redakce |  Zahraniční zprávy
Švéd Anders Högström, který před rokem zorganizoval krádež nápisu Arbeit macht frei z brány bývalého koncentračního tábora v polské Osvětimi, byl dnes v Krakově odsouzen ke dvěma letům a osmi měsícům vězení. K činu se doznal, trest si má odpykat ve Švédsku.

Bývalý izraelský prezident Moshe Katsav odsouzen za znásilnění

30. prosince 2010 v 17:00 | redakce |  Zahraniční zprávy
Po více něž čtyřech letech od obvinění byl bývalý izraelský prezident Moshe Katsav (65) shledán vinným ze znásilnění a sexuálního obtěžování. Jednomyslné rozhodnutí tří soudců bylo oznámeno dnes v Tel Avivu. Katsav se měl těchto činů dopouštět ve funkci prezidenta a ministra cestovního ruchu. Dle vyjádření Katsavova advokáta se jeho klient odvolá k Nejvyššímu soudu. Hrozí mu vězení 4 až 16 let.

Po Tobruku přijde Nabarvené ptáče

30. prosince 2010 v 12:35 | redakce |  Kultura
Václav Marhoul - foto Pavla Hodková

Přetiskujeme rozhovor s režisérem a scénáristou Václavem Marhoulem, který vyšel v prosincovém vydání Židovských listů.

Letos jste oznámil, že máte filmová práva na Nabarvené ptáče od Jerzyho Kosińského, a chystáte se dle této předlohy napsat scénář ke svému novému filmu. Proč jste po tomto románu sáhl?

Po pravdě, já po Ptáčeti toužil ještě před tím, než jsem začal psát Tobruk.       Přečetl jsem to před sedmi lety a už jsem na to, stejně jako asi všichni ostatní,
nezapomněl. Ten příběh mě naplňuje, dojímá, fascinuje svojí imaginativností, a svými naprosto vykloubenými zvraty. Je těžké popsat všechny racionální a    zároveň iracionální pocity, které se mně honí v hlavě. Nicméně já to tenkrát hodil za hlavu, protože jsem si vůbec neuměl představit, jak by se vůbec mohl český producent a režisér dostat k filmovým právům a k tak světově slavné románové předloze vůbec. Ale při a taky po Tobruku jsem se otrkal a zkrátka jsem to zkusil. A ono to vyšlo. Pravda získat tu smlouvu bylo nelehké, jednání s nakladatelstvím Spertus College of Judaica v Chicagu trvalo celkem 22 měsíců.       

André Glucksmann: Kočovní Evropané

29. prosince 2010 v 14:47 | D.T., foto Wikipedia |  Úvahy a komentáře
André Glucksmann, Wikipedia - MEDEF
Situace Romů v Evropě letos silně zahýbala i agendou evropských politických špiček a zaměstnala nejen národní vlády, ale i instituce EU. Bezprostředním důvodem bylo vyhoštění tisíců bulharských a rumunských Romů z Francie. Snad je proto namístě, ohlédnout se v posledních hodinách letošního roku za těmito událostmi ještě jednou - (opět) očima francouzského filozofa a politologa André Glucksmanna. Jeho úvaha pod názvem "Kočovní Evropané" si  v uplynulých měsících našla cestu do řady významných evropských tiskovin. Česky vyšla v týdeníku Respekt č.38 a pro naše čtenáře ji přetiskujeme:


Ivan Gabal představil novou studii o romských dětech v Česku

29. prosince 2010 v 14:04 | D.T. podle dom. zdrojů |  Domácí zprávy

Sociolog Ivan Gabal dnes v Praze představil výsledky výzkumu své společnosti GAC zaměřeného na přestup romských dětí ze základní na střední školu. Z výzkumu, který probíhal od března do prosince 2010, vyplývá, že každé třetí romské dítě nedokončí základní školu a podíl romských dětí, které předčasně opouštějí běžné základní školy, dosahuje téměř 39 %. 16% z těch, které se dostanou do deváté třídy, nepomýšlí na žádné další studium na střední škole. 68% romských žáků, které základní školu dokončí, se hlásí na učňovské obory. "Vysoké procento dětí bude bez kvalifikace a s neukončeným vzděláním zřejmě kopírovat životní osud svých rodičů," komentuje výsledky studie Ivan Gabal.

EKONOMICKÉ ASPEKTY DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY

28. prosince 2010 v 7:17 | Jan Schneider |  Historie
Budou tací, kteří budou varovat: "Nepodléhejte konspiračním teoriím!".
My se však nebudeme zabývat konspiračními teoriemi, nýbrž konspirační praxí.

Přesně podle rady, kterou dostali významní badatelé John Loftus a Mark Aarons od jakéhosi amerického zpravodajce: Kašlete na ideologii. Sledujte peníze.
Podobně učinil kandidát na post velvyslance v ČR Norman Eisen, když spoluzaložil neziskovou organizaci Center for Responsive Politics pro sledování toků peněz v americké politice.

Na rozdíl od mazlavých až kluzkých debat o ideologických aspektech druhé světové války je totiž zpočátku téměř úlevné se zabývat neoddiskutovatelnými materiálními stopami minulých dějů. Úlevu však často vystřídá úděs, když ty stopy začnou promlouvat. Právě proto, že to nejsou hladké ideologické řečičky, ale důkazy "na tvrdo". Není divu, že se jim mnozí radši vyhýbají, protože na klidném spánku nepřidávají. Je to však konečně bádání čestné a důstojné a hodnotné.

André Glucksmann: Chodorkovskij - vinen, protože má pravdu

27. prosince 2010 v 18:28 | D.T., foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy

Michail Chodorkovskij
Jednou z hlavních zahraničních zpráv dnešního dne, o níž referují snad všechny světové zpravodajské agentury, je rozhodnutí moskevského soudu o vině Michajla Chodorkovského a jeho obchodního partnera Platona Lebeděva ze zpronevěry ve výši sta miliard rublů a praní špinavých peněz. Demokraticky smýšlející lidé na celém světě označují rozsudek za zmanipulovaný a politicky motivovaný. Oběma mužům, kteří si, jak známo, v současnosti odsluhují několikaleté tresty za podvody a daňové úniky, hrozí další trest odnětí svobody v délce šesti let.
Známý francouzský filozof André Glucksmann předjímal dnešní vyústění vleklého, osmnáct měsíců trvajícího procesu již před bezmála dvěma měsíci. Proč? To se můžete dočíst v jeho článku otištěném v týdeníku Respekt č. 45 pod názvem Vinen, protože má pravdu. Článek pro naše čtenáře přetiskujeme:

Počasí v Izraeli se letos zbláznilo. Po období sucha přišel hurikán a sníh

27. prosince 2010 v 12:14 | Arie Gillon, Givatayim |  Zahraniční zprávy
V těchto dnech jsme svědky extrémního počasí v různých koutech zeměkoule, ale my v Izraeli musíme mít extrabuřty ve všem možném, tak proč ne i v počasí Začalo to obdobím sucha, které trvalo až do začátku prosince a katastroficky ho završil obrovský požár v pohoří Carmel nad Haifou. Na jeho následky zemřeli již další lidé, takže celkový počet obětí dosáhl 44. Den poté, co se podařilo dostat požár pod kontrolu, přišel hurikán s poryvy větru přes 100 km/hod a s obrovskými lijáky na severu země. Bohužel, to nenahradilo výpadek vláhy v období sucha, protože vyprahlá a ztvrdlá půda nebyla schopna v krátkém čase pojmout takové množství srážek, takže většina vody přišla vniveč a bez užitku odtekla do moře. V každém případě Galilejské jezero stouplo během třídenních lijáků o 12 cm. Jeho hladina je nyní
214 cm pod úrovní moře, což je "jen" 520 cm pod žádoucí úrovní, chcete-li 100 cm pod červenou značkou (kritická výška).

Jakub Otipka: Mé srdce si naplno získala až Krav Maga

27. prosince 2010 v 10:11 | ŽL 20 |  Domácí zprávy
ŽL: Patříte spolu s bratrem k vůdčím osobám, které se věnují propagaci Krav Maga v Česku. Jak jste se k tomu dostali?

Krav Maga cviceni
JO: Ke sportu jsem měl již od malička velice blízko. Měl jsem to štěstí, že jsem vyrůstal ve sportovní rodině. Oba rodiče se aktivně věnovali sportu. Vrcholově hráli softball. Od malička po mně házeli míčky. Měl jsem dvě možnosti: buď uhnout nebo chytit. V zimě jsme zase jezdili poměrně často na hory. Již od šesti let jsem se vrcholově věnoval tenisu, kondiční přípravu jsem absolvoval pod osobním dohledem obávaného a stejně tak uznávaného veslaře Petra Blechy, který mimo jiné vyhrál 11krát primátorky.  Kvůli zranění jsem bohužel musel skončit, ale na sport  jsem nezanevřel - stal se nedílnou součástí mého života.
S bráchou jsme se sice vždycky prali o to, kdo půjde s košem, či kdo si vezme poslední jogurt z lednice, ale rozhodující zlom přišel, až když mi bylo 17let. Stal jsem se obětí trestného činu, policie sice zafungovala perfektně,  zařadila mne dokonce do české verze programu ochrany svědků. Avšak žijeme v Čechách a všichni víme, jak to zde funguje. ... poté co jsem pachatele, proti kterému jsem svědčil a který mi slíbil, že mě zabije, několikrát potkal na ulici, došlo mi, že nechci žít ve strachu o sebe a své blízké a budu se muset umět postavit k problémům čelem. Začal jsem velmi intenzivně cvičit kickbox a poté se věnovat i střelbě.  Vyzkoušel jsem i jiné bojové sporty - Thaibox, Jiujitsu, Valetudo, ...ale mé srdce si naplno získala až Krav Maga. Trénink se vyplatil - podařilo se mi například zachránit sousedku před útokem sexuálního devianta, zadržet hledaného zloděje aut, atd..

Maccabi v Polsku vyhrál 83:72, letos chce hrát ve finále čtyř

25. prosince 2010 v 19:55 | Denny |  Sport
Maccabi Electra Tela Aviv

K poslednímu utkání první fáze Evrovpské ligy basketbalistů letěl Maccabi do Polska, kde se v Gdyni utkal s Asseco Prokom, který je ve skupině poslední. Obě mužstva chtěla vyhrát, Maccabi Tel Aviv chtěl dokázat, že to není náhoda, že skupinu vede, Gdyňa se naopak chtěla vytáhnout a porazit prvního.

György Konrád porovnává současné Maďarsko s nacistickým režimem

25. prosince 2010 v 10:56 | D.T. podle zahr. zdrojů, foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy
György Konrád, Wikipedia
Maďarský spisovatel světového jména György Konrád (1936) přirovnal ve včerejším vydání deníku "Berliner Zeitung" současné dění v Maďarsku - především v souvislosti s mediálním zákonem schváleným v druhé polovině prosince maďarským parlamentem v rámci kontroverzní mediální reformy - k "rané fázi nacistického režimu." Ve své kritice si nebral servítek, když řekl: "Silně mi to připomíná rok 1933, kdy se ziskem většiny ve volbách a za zdánlivě demokratických poměrů dostala k moci Národně-socialistická německá dělnická strana (NSDAP)." Dále uvedl, že současná "vláda se snaží zvrátit to, čeho jsme dosáhli uzákoněním svobody tisku v roce 1989."

Pražská židovská obec asi již nebude podávat trestní oznámení na své členy

23. prosince 2010 v 15:34 | TJ |  Úvahy a komentáře
divadlo
Čtenáři ŽL znají dlouhou historii řady neúspěšných trestních oznámení, které vedení Židovské obce v Praze podávalo na své členy v souvislosti s rozkolem v této náboženské společnosti před pěti lety. Zatímco první oznámení policie obdržela počátkem roku 2005 a je možné jej s dnešním odstupem brát jen jako svérázný a velmi tvrdý nástroj politického boje, který byl v té době veden především proti autorovi tohoto textu, pak trestní oznámení z letošního roku je symptomem toho, že někteří naši funkcionáři nevědí, kdy mají s nenávistnou kampaní skončit.

Další americký pokus o obnovu izraelsko-palestinských jednání

21. prosince 2010 v 17:37 | Gita Zbavitelová, psáno pro pořad Názory a argumenty ČRo 6 |  Úvahy a komentáře
izraelska vlajka
Spojené státy minulý týden oficiálně přiznaly, že se jim nepodařilo přimět Izrael a Palestince k obnově přímých mírových jednání, ale že budou ve svém úsilí pokračovat z jiného konce, než od palestinské podmínky zastavení výstavby židovských osad. Izrael sice naznačil ochotu moratorium dočasně prodloužit na Západním břehu Jordánu, ale nikoli ve východním Jeruzalémě, a Palestinci opět odmítli udělat kompromis. 

Nizozemsko: Antisemitismus na vzestupu

20. prosince 2010 v 20:06 | D.T. podle Die Welt, foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy
Synagoga v Amersfoortu, foto John Boers, Wikipedia
V Nizozemsku se množí projevy rostoucí nenávisti vůči Židům i jiným menšinám. Píše o tom novinář Rob Savelberg ve svém článku otištěném v deníku Die Welt a opírá se přitom o konkrétní fakta. Podle údajů izraelského informačního střediska Cidi sídlícího v Haagu vzrostl za uplynulý rok počet deliktů s antisemitským podtextem o 55 % na 167 a dle odhadů orgánů činných v trestním řízení je velmi vysoký i počet nenahlášených deliktů tohoto druhu, tj. tzv. šedá zóna. Podle Savelberga jde o prolnutí islámských a starých evropských prvků, které postupně prorůstají do hlavního proudu společnosti.

Bavorský premiér Horst Seehofer na židovské obci

19. prosince 2010 v 0:11 | redakce |  Domácí zprávy
Již několik týdnů se mluví o historicky první návštěvě bavorského premiéra v České republice. Vše probíhá na nejvyšší vládní úrovni a tuto neděli přijede Horst Seehofer na dvoudenní návštěvu, která má být dle veřejných prohlášení zaměřena na rozvoj vztahů mezi Českem a Bavorskem. Seehofera bude do Prahy doprovázet ministrině pro evropské záležitosti Emilie Müllerové a představitel sudetských Němců Bernd Posselt.

Osmifinále Ligy mistrů ve fotbale bylo vylosováno

18. prosince 2010 v 22:21 | Denny |  Sport
Fotbal - ilustrace
Dva roky po sobě bylo v evropské královské fotbalové soutěži zastoupeno izraelské mužstvo, které se vždy muselo do této soutěže probojovat sítem kvalifikace. V sezoně 2009/2010 to byl Maccabi Haifa. Nezískal ani bod a nevstřelil jedinou branku, přesto pouhá účast byla přínosem - i finančním - pro izraelský fotbal.

Brno židovské má nové turistické a informační centrum

18. prosince 2010 v 16:55 | Erika Bezdíčková s přispěním Petra Špunara |  Domácí zprávy
Předseda brněnské židovské obce vítá první hosty Turistického a informačního centra
Byla to sice malá oslava, ale velká svým dosahem. V podvečer 15. prosince uvítali v nově vybudovaném Turistickém a informačním centru v areálu židovského hřbitova v Brně -Židenicích představitelé brněnské židovské obce, Jihomoravského kraje a městské části Brno-Židenice první návštěvníky.

Slavnostním aktem vyvrcholilo několikaleté úsilí soustředěné do projektu Brno židovské, v němž brněnská obec seznamovala veřejnost s tradicemi, kulturou i odkazem, které nám předchozí generace zanechaly. Přestavbu zdevastovaného domku hrobníka financovala za přispění Jihomoravského kraje a městské části Židenice převážně z vlastních zdrojů. Špičkové technologické vybavení bylo pořízeno z dvoumilionové dotace Regionálního operačního programu Jihovýchod. Jedinečný projekt svým pojetím propojuje kulturní památky města Brna s židovskými pamětihodnostmi celé jižní Moravy.

Maccabi Tel Aviv– BC Chimki 80:76

17. prosince 2010 v 10:38 | Denny |  Sport
Maccabi Electra Tela Aviv

V utkání izraelskému mužstvu o nic nešlo, první místo si již zajistilo v minulém týdnu sedmi vítězství v řadě za sebou.

Utkání se hrálo před vyprodanou halou. Maccabi první čtvrtinu vyhrál o tři body poměrem 18:15, druhou naopak prohrál o 10 (!) bodů. Ve třeti čtvrtině se od začátku bojovalo o každý míč, skóre v této čtvrtině bylo dlouho nerozhodné, teprve v posledních minutách telavivští přidali, snížili manko a čtvrtinu nakonec vyhráli 29:18, celkově vedli 59:55. V aréně bylo 12 tisíc diváků, další tisíce sledovaly utkání v televizi. Výsledek utkání byl důležitý také pro další mužstva ve skupině. Hráči Chimki včera byli nuceni vyhrát, aby si udrželi naději na postup mezi posledních 16 (z každé skupiny postupují 4 mužstva). V poslední čtvrtině kontroloval Maccabi hru, čtvrtina skončila nerozhodně 21:21, celkově ale Maccabi zápas vyhrál poměrem 80:76 a tím vyřadil ruský klub z další fáze soutěže, naopak jedno kolo před koncem první fáze tím zajistil postup mezi posledních 16 klubům Caja Laboral Vitoria a Partizan Bělehrad. V příštím týdnu hraje Maccabi v Polsku v Gdyni.

            Losování postupujících 16 mužstev do 4 skupin E - H proběhne v Barceloně 4.ledna 2011.

Studentskou cenu míru 2011 získá romský student z Chorvatska

16. prosince 2010 v 14:02 | D.T. podle zahr. zdrojů |  Zahraniční zprávy
"Studenti nezřídka sehrávají klíčovou roli v boji za mír a dodržování lidských práv, ale ocenění a uznání směřují mnohdy jinam: k známým osobnostem světového dění. Studentská cena míru se snaží obrátit pozornost právě na studenty, kteří pracují ve stínu, poskytnout jim hmatatelnou podporu a otevřít jim přístup k síti kontaktů a informací," praví se na webových stránkách Studentské ceny míru, která vznikla v roce 1999 u příležitosti Mezinárodního festivalu studentů v norském Trondheimu. Udělována je jménem norského studentstva a kandidáti (a laureáti) jsou vybíráni nezávislou komisí.
Studentská cena míru roku 2011 bude udělena chorvatskému studentu Dušku Kostićovi za jeho úsilí o podporu občanských práv Romů. Duško Kostić, sám romského původu, je ostatně prvním takto oceněným Evropanem (cena zatím putovala do Barmy, Východního Timoru, Zimbabwe, Kolumbie a západní Sahary).