Listopad 2010

Jana Klimentová napsala dětskou knížku

30. listopadu 2010 v 10:17 | redakce |  Kultura
Ema nejde do školky

Malá Ema bydlí naproti parku v Sadové ulici s maminkou, tatínkem a mladší sestřičkou Marjánkou. Ema je trochu nachlazená, nemůže jít do školky a maminka na ni nemá čas. To je začátek velkého dobrodružství malé Emy, které jako v pohádce dobře skončí. Kniha je určena dětem od tří do sedmi let. Knížku Jany Klimentové a ilustrátorky Terezy Petákové vydalo nakladatelství Olympia.

Halík dostane v Polsku cenu "Člověk smíření 2010"

29. listopadu 2010 v 20:45 Náboženství
Polská Společnost křesťanů a židů udílí každoročně významným světovým osobnostem, které se zasloužily o dialog a sblížení mezi křesťany a židy, čestný titul Člověk smíření. Dne 15. ledna 2011 bude titul "Člověk smíření 2010" slavnostně udělen českému teologovi a filozofovi Tomáši Halíkovi. Akce se uskuteční v Velké synagoze ve Varšavě.

Německý prezident s dcerou na oficiální návštěvě Izraele a personální změny v Ústřední radě Židů v Německu

29. listopadu 2010 v 19:51 | D.T. podle haaretz.com a Die Welt |  Zahraniční zprávy
izraelska vlajka
V neděli, necelých pět měsíců po nástupu do funkce, přijel německý spolkový prezident Christian Wulff na čtyřdenní oficiální návštěvu Izraele a palestinských území. Výjimečně jej tentokrát nedoprovází manželka, která s ním dosud absolvovala všechny zahraniční cesty, ale sedmnáctiletá dcera z prvního manželství a osm německých teenagerů zajímajících se o židovské dějiny a stát Izrael. Toto symbolické gesto má být vnímáno nejen jako projev zájmu o navazování přímých kontaktů mezi mladými Němci a Izraelci, ale, podle Wulffa, také jako uvědomění, že každá další generace - nejen generace pamětníků -nese svůj díl odpovědnosti za péči o připomínku holocaustu.

Velká Británie: Islámské učebnice učí antisemitismu

28. listopadu 2010 v 18:25 | D.T. podle BBC a welt-online |  Zahraniční zprávy
K tomuto závěru dospěl investigativní průzkum rozhlasové stanice BBC, který si vzal na mušku více než čtyřicítku saudsko-arabských vzdělávacích zařízení navštěvovaných o víkendech muslimskými dětmi. Podle BBC jsou při výuce přibližně 5000 žáků ve věku od 6 do 18 let používány učebnice a další učební pomůcky, které varují před "spřísaháním" Židů usilujících o "kontrolu nad světem a jeho zdroji". Děti se dále dozvídají, že se Židé proměňují na opice anebo prasata a vyznačují se všemožnými "zavrženíhodnými" vlastnostmi.

Jan Fischer představil svou knihu

27. listopadu 2010 v 19:22 | redakce |  Kultura
Slavnostni uvedeni knihy Jana Fischera (26.11.2010)

Bývalý premiér Jan Fischer představil v pátek v knihkupectví Kanzelsberger na pražském Václavském náměstí svou knížku vzpomínek ,,Ano, pane premiére aneb Rozhašená země". Akce proběhla za velkého zájmu médií a přítomnosti asi necelé stovky přátel a bývalých kolegů ze "staťáku" a úřadu vlády. Fischerova knížka měla hned tři sudičky, kterýmï byli prof. Hindls a Miluše Šplechtová s Janem Hrušínským.

Anne Franková (opět) ve vězení

27. listopadu 2010 v 17:00 | Petr Weber autor textu a fotografie |  Domácí zprávy
Velvyslanec Henneman při projevu, tlumočí H. Rijksenová
Ne, to není laciný bonmot, ale výstižná zkratka již téměř desetiletého putování výstavy "Anne Franková - odkaz pro současnost" po nejrůznějších koutech Čech a Moravy, mezi jinými i po místech hodně nevšedních, jako jsou nápravná zařízení Vězeňské služby ČR. A tak po Mírovu a Valdicích se nejčerstvější vernisáž uskutečnila 24. listopadu t.r. ve věznici v Kuřimi (a další "štací" bude ženská věznice ve Světlé nad Sázavou). To vše díky nezměrné energii dr. Hildegondy Rijksenové, drobné dámy z Nizozemí, pobývající v naší zemi již řadu let (o čemž svědčí i její plynulá čeština), a jejího Centra ekumenického setkávání a dialogu (CESD) v Olomouci. Zásluhou vstřícných hostitelů v čele s ředitelkou věznice dr. Kalivodovou (ale ruku k dílu přiložila především řada zaměstnanců i vězňů samotných) improvizovaný výstavní prostor v administrativní budově věznice ozdobily na dvě desítky panelů, zachycující genesi příběhu Anne Frankové od příchodu její rodiny z Německa do Nizozemí, přes měsíce ukrývání v jejich vlastním domě, až po prozrazení, deportaci a smrt. Na pozadí tohoto již dějinného příběhu prolíná výstavou řada dobových reálií, informací a odkazů na podobné osudy.

Maccabi Tel Aviv bravurně zvládl odvetu s Caja Laboral Vitoria 81-70

26. listopadu 2010 v 11:18 | Denny |  Sport
Již jsme napsali, že pro Maccabi Tel Aviv se stalo první utkání v Evropské lize basketbalistů pohromou, prohrál ve Vitorií s mužstvem Caja Laboral 78:94. Naštěstí to byla jediná prohra, všechna další utkání vyhrál. V druhém kole porazil doma Žalgiris Kaunas 86:70, ve třetím si z Bělehradu přivezl vítězství nad Partizanem 67:54. Dalším soupeřem byl předměstský moskevský klub Chimki, zde se Maccabi trápil, ale nakonec to bylo těsné vítězství 78:76. V pátém kole porazil doma mužstvo z polské Gdyně Aseco Prokom 99:58. Maccabi před odvetami vedl skupinu se 4 vítězstvími a jednou porážkou.

Po dlouhé nemoci zemřel "bombarďák" Jan Wiener

25. listopadu 2010 v 22:09
Bojovnik Jan Wiener

Dle zpráv z tisku zemřel tuto středu jeden z židovských vojáků, který se v období 2. světové války aktivně postavil proti nacistickému Německu jako člen britské bombardovací perutě RAF. Janu Wienerovi bylo 90 let. Zatímco před německými lágry se mu podařilo uprchnout, po válce strávil několik let v komunistických věznicích. V 60. letech odešel do USA, kde působil jako středoškolský učitel. Po roce 1989 se vrátil do Československa a zapojil se do aktivit kolem OF. Spolupracoval s Konfederací politických vězňů. Pavel Štingl o něm natočil v roce 1997 dokument "Čtyři páry bot". V roce 2007 Winerovi vyšla knížka "Bojovník - Vždy proti proudu". Ve stejném roce byl jeho válečný příběh zachycen i v knížce "Bojovali na všech frontách", kterou vydalo občasnké sdružení Magen. 

Hapoel Tel Aviv překvapil! Porazil přesvědčivě Benficu 3:0

25. listopadu 2010 v 11:25 | Denny |  Sport
Fotbal - ilustrace

V utkání 4.kola před třemi týdny proti Schalke 04 se podařil "Rudým" husarský kousek, s favorizovaným mužstvem hráli nerozhodně 0:0 a získali tak první bod v soutěži. Z izraelských mužstev se to v této soutěži podařilo ještě telavivskému Maccabi, který v roce 2004 hrál se slavným Juventusem Turin 1:1. V tomto trendu chtěl trenér Hapoelu Eli Gutman pokračovat, zvláště proto, že již o nic nešlo, Hapoel neměl ani teoretickou šanci pokračovat v Lize mistrů.

Dnešní Před půlnocí s ředitelem Českého centra Tel Aviv

24. listopadu 2010 v 21:02 | redakce |  Kultura
Moderátor pořadu Před půlnocí si na dnešní večer pozval jako hosta ředitele českého centra v Izraeli Davida Stechera. Pořad začíná ve 23:30 na ČT24. Centrum v Tel Avivu bylo slavnostně otevřeno v květnu, ale funguje již od roku 2009. Co za tu dobu stihlo představit? Jak je vnímána česká kultura v Izraeli, o co je tu největší zájem? Platí ještě, že česká kultura všude proráží především filmem? A jak vypadá běžný život na horké blízkovýchodní půdě českýma očima? O tom si dnes bude s Davidem Stecherem vyprávět Petr Fischer. Ptát se můžete také.

Výstava o Anně Frankové ve věznici v Kuřimi

24. listopadu 2010 v 18:06 | redakce |  Domácí zprávy
Dle zprávy ČTK v kuřimské věznici dnes začala výstava o Anně Frankové. Je to vůbec poprvé, co se v tomto nápravném zařízení, které je určeno pro 464 odsouzených, podobná akce koná. Výstava bude později také instalována v ženské věznici ve Světlé nad Sázavou. S nápadem vytvořit výstavu přišla členka brněnské židovské obce, která v Kuřimi učí jednoho z vězňů hebrejsky.

Rozhovor s režisérem Fischerem v sobotních Lidovkách

22. listopadu 2010 v 16:06 | redakce |  Kultura
Sobotní vydání LN přineslo obsáhlý rozhovor redaktorky Jany Machalické s divadelním režisérem Janem Fischerem (1921) Terezínské divadlo byla svátost. Fischer se narodil v Praze, kde studoval a žil do roku 1941. Prošel Terezínem a Osvětimí. Po válce režíroval na různých scénách (Divadlo na Vinohradech, MDP, Vesnické divadlo, Divadlo bratří Mrštíků, Laterna magika aj.) V době normalizace nemohl na divadle působit.

Norimberské procesy - 65 let poté

21. listopadu 2010 v 20:24 | D.T. podle zahr. zdrojů, foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy
Norimberské procesy, soudní síň č.600
Dne 20. listopadu 1945 usedli v Justičním paláci v Norimberku čtyři soudci zastupující spojenecké mocnosti vítězné protihitlerovské koalice, aby posléze pronesli verdikt nad 22 pohlaváry nacistického režimu v čele s Hermannem Göringen a Rudolfem Hessem. Návazně na to se tamtéž sešel americký válečný tribunál, před nímž se ve 12 následných procesech ze svých zločinů zodpovídali diplomaté ministerstva zahraničí třetí říše, zabijáčtí lékaři a další funkcionáři SS. Tato série soudních přelíčení, která trvala bezmála jeden rok a do dějin vešla pod názvem "norimberské procesy", představovala významný mezník ve vývoji moderního mezinárodního práva. Ačkoliv světové společenství navázalo na norimberskou soudní tradici až o několik desítiletí později, totiž po skončení studené války (např. ustavením Mezinárodního trestního soudu v Haagu), skýtají obdobná soudní řízení naději, že budoucnost světa by mohla být o něco spravedlivější.

Gängerův mlýn byl vydlážděn židovskými náhrobky

20. listopadu 2010 v 20:20 | redakce |  Domácí zprávy
Archeologové objevili náhrobky z bývalého židovského hřbitova v Bečově nad Teplou, který byl poničen v roce 1938.  Našli je v lokalitě takzvaného Gängerova mlýna (Ober Gänger Mühle) necelé dva kilometry od Bečova. Desítkami náhrobků měl být vydlážděn dvůr bývalého mlýna během válečných let. Mlýn byl po válce v souvislosti s odsunem německého obyvatelstva opuštěn a je na seznamu zaniklých objektů karlovarského okresu.

Členové DS odešli od městského soudu v Brně s podmínkou za své prvomájové výroky

19. listopadu 2010 v 10:28 | redakce |  Domácí zprávy
Dle zpravodajství ČTK Městský soud v Brně včera potrestal šest členů zrušené Dělnické strany podmínkami a pokutami za výroky na loňské prvomájové demonstraci v Brně. Podmínečné tresty soud uložil v rozmezí čtyři až osm měsíců, pokuty se pohybují od 20.000 do 30.000 korun. Státní zástupce Jan Lata s trestem souhlasil a práva na odvolání se vzdal. Obhájci obžalovaných si vzali lhůtu na rozmyšlenou. Předseda rozpuštěné Dělnické strany Tomáš Vandas však před soudní síní novinářům řekl, že se odvolá. Je to pro něj jistě jedinečná příležitost, jak může alespoň omezeně pokračovat ve svém mediálním boji za "svobodu slova". Třeba jej opět podpoří i nějaký hlas z Hradu.

Pod záštitou EU vzniká celoevropský digitální archiv o holocaustu

19. listopadu 2010 v 8:27 | D.T. podle zahr. zdrojů |  Zahraniční zprávy
Obr. Wikipedia
Dne 16. listopadu byl v Bruselu oficiálně zahájen projekt pod názvem "Evropská infrastruktura pro výzkum holocaustu" (European Holocaust Research Infrastructure - EHRI), nad nímž převzal patronát předseda Rady Evroské unie Herman Van Rompuy. Cílem tohoto celoevroského projektu je centralizace archivních pramenů o tragédii holocaustu, které jsou v současnosti rozptýlené v podobě dílčích archivních sbírek a informací v mnoha zemích. Vznikne tak jediná, snadno přístupná online-databáze o genocidě Židů v Evropě za druhé světové války, již budou moci využívat vědci, pedagogové i studenti.

Pražský filharmonický sbor povede Eva Sedláková

18. listopadu 2010 v 19:35 | tisková zpráva MKČR
Ministr kultury Jiří Besser se dnes ztotožnil s názorem výběrové komise, že nejvhodnější kandidátkou na obsazení funkce ředitele Pražského filharmonického sboru je někdejší dlouholetá pracovnice ministerstva kultury, České filharmonie a v neposlední řadě i manažerka kulturních projektů PhDr. Eva Sedláková. "Jsem rád, že doporučení výběrové komise bylo jednoznačné a nemám problém se s ním ztotožnit. Doktorka Sedláková je odborně na vysoké úrovni a zároveň platí i za zdatnou manažerku. Věřím, že Pražský filharmonický sbor má před sebou úspěšnou éru. Zároveň bych ale rád poděkoval i dosavadnímu řediteli sboru panu Sporkovi. Jeho přínos byl ve své době nezpochybnitelný," řekl ministr kultury Jiří Besser.

DSSS pochodovala včera Litvínovem

18. listopadu 2010 v 10:57 | redakce |  Domácí zprávy
Asi 70 sympatizantů a členů krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti prošlo včera okolém sídliště Janov. Pochodem si chtěli připomenout rozsáhlou akci z listopadu 2008, která vyústila v násilný střet s policií. K demonstrantům promluvil předseda DSSS Tomáš Vandas, který opět využil tématu narůstajících sociálních problémů, které prý město není schopno řešit.

Kdo je zodpovědný za zneužití fondů pro oběti holokaustu

15. listopadu 2010 v 16:08 | redakce |  Úvahy a komentáře
Minulý týden zveřejnil newyorský státní zástupce Preet Bharara plný rozsah podvodů a krádeží, jichž se měla dopustit organizovaná skupina osob v souvislosti s vyplácením odškodnění obětem holokaustu, která spravuje americká organizace Jewish Claims Conference (JCC). Zneužito mělo být 42,5 milionů dolarů z Hardship Fund a Article 2 Fund, kam přispívá německá vláda. Podle médií bylo obviněno 17 osob.

Francouzské státní dráhy se omluvily za deportace Židů

15. listopadu 2010 v 14:42 | D.T. podle BBC, foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy
Ilustr. foto, Wikipedia
Společnost SNCF (Société Nationale des Chemins de fer français, tj. francouzské státní dráhy) se poprvé veřejně přihlásila k účasti na transportech Židů do nacistických vyhlazovacích táborů za druhé světové války a vyjádřila nad touto skutečností lítost. SNCF dosud tvrdila, že její zaměstnanci byli k pomoci při deportacích donuceni okupující německou armádou. Tato změna v rétorice francouzského státního podniku jednoznačně souvisí s vyhlídkou lukrativních smluv na dodávky vysokorychlostních vlaků do Spojených států amerických. SNCF totiž v USA čelí kritice za to, že se dosud za svou spoluúčast při deportacích neomluvila.