Vznikla databáze uměleckých děl uloupených nacisty židovským vlastníkům

25. října 2010 v 10:18 | D.T. podle zahr. zdrojů, foto Albert Herring, Wikipedia |  Zahraniční zprávy
Holocaust Memorial Museum, Washington
Zpravodajský server BBC informuje, že v uplynulých dnech byla spuštěna rozsáhlá digitalizovaná online-databáze obsahující informace o více než
20 000 uměleckých děl ukradených nacisty židovským vlastníkům na území okupované Belgie a Francie v letech 1940-1944. Jedná se o společný projekt Konference pro židovské majetkové nároky vůči Německu (Conference for Jewish Material Claims Against Germany) a Muzea holocaustu Spojených států amerických (United States' Holocaust Memorial Museum). Na vzniku databáze, která je bezplatně přístupná přes webovou stránku projektu, se podílely
Národní archiv USA, Německý spolkový archiv a záznamy francouzské vlády o repatriaci a restituci.


Podle Marca Masurovského, ředitele projektu, jsou položky uvedené v databázi pouhou "špičkou ledovce". Odhaduje se totiž, že nacisté zabavili v okupované části Evropy minimálně na 650.000 uměleckých děl včetně obrazů Pabla Picassa, Vincenta Van Gogha, Salvadora Dali a Claude Moneta. Tímto "úkolem" byl pověřen zvláštní úřad - Einsatzstab Reichsleiter Rosenberg (ERR), v jehož čele stál jeden z předních Hitlerových ideologů Alfred Rosenberg.

Nacisté ukradená umělecká díla pečlivě katalogizovali pomocí kartotéčních lístků. Na nich
byly psacím strojem zaznamenávány bližší údaje (např. odkud dílo pochází a komu bylo zabaveno) doplněné mnohdy fotografii daného artefaktu.

Předseda Claims Conference Julius Berman uvedl, že je nyní na muzeích, obchodnících s uměním a aukčních domech, aby na základě databáze prověřili, zda umělecká díla v jejich držení nebyla ukradena obětem holocaustu.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 gugi gugi | E-mail | 25. října 2010 v 12:57 | Reagovat

Nacistická katalogizace trofejí od zavražděných! Jak ohromující svojí perverzností a zrůdností.

2 Moshe Moshe | 26. října 2010 v 16:33 | Reagovat

Pruská preciznost a pedantnost.

3 Nojo Nojo | 27. října 2010 v 19:36 | Reagovat

Prusové jsou také zabudnutí Slávové....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama