Ukrajina zpřístupnila archivy o nacistickém drancování

16. října 2010 v 18:42 | D.T. podle The Canadian Press, foto Heinrich Hoffmann, Wikipedia |  Zahraniční zprávy
Alfred Rosenberg, foto Heinrich Hoffmann, Wikipedia
29. září zpřístupnil Ukrajinský státní archiv digitální formou archivní materiály zaznamenávající nacistické rabování židovského majetku po celé Evropě. Informuje o tom kanadská veřejnoprávní tisková agentura The Canadian Press. Ukrajinský státní archiv se tak připojil k mezinárodnímu projektu online-zveřejňování dokladů týkajících se ukradeného kulturního jmění. Celkem se jedná o 140 000 stran dokumentů pocházejících z někdejšího kyjevského ústředí Alfreda Rosenberga, Hitlerova ministra pro okupovaná východní území a jednoho z prvních a nejvlivnějších členů nacistické strany.


Právě tento kyjevský soubor dokumentů představuje nejrozsáhlejší ucelenou část Rosenbergových archivů. Ty byly po válce roztroušeny na mnoha místech a nyní jsou uloženy ve 29 institucích v 9 zemích, např. ve Federálním archivu Německa a Národním archivu USA.  Dokumenty uložené v Kyjevě zachycují historii nacistického drancování v Belgii, severní Francii, Nizozemsku, Itálii, Jugoslávii a na obsazených sovětských územích v období od roku 1940 do roku 1944 a vztahují se ke kořisti uloupené z obecních a soukromých židovských sbírek, sovětských muzeí, knihoven a dalších zdrojů.

Julius Berman, předseda organizace Conference on Jewish Material Claims Against Germany, zpřístupnění Rosenbergova archivu komentoval slovy: "Ani 65 let po ukončení války nejsou naše poznatky o rozsahu nacistického drancování úplné. Zveřejněním těchto archivních záznamů můžeme napomoci spravedlivým restitucím ukradeného majetku a zaplnění zbývajících mezer historie."

Podle Wesley A. Fischera, ředitele výzkumu organizace Claims Conference, jsou internetové stránky obsahující příslušné archivní dokumenty zatím k dispozici pouze v ruštině, ale jejich překlad do ukrajinštiny, němčiny a angličtiny se již připravuje.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Johana Johana | 17. října 2010 v 18:55 | Reagovat

Zajímavý odkaz. Díky DT

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama