Tel Aviv: Vzpomínkové shromáždění k 15. výročí zavraždění Jicchaka Rabina

31. října 2010 v 17:47 | D.T. podle haaretz.com |  Zahraniční zprávy

Jicchak Rabin, foto Facebook
V sobotu 30. října večer se na Rabinově náměstí v Tel Avivu sešly desítky tisíc lidí, aby si připomenuli 15. výročí zavraždění někdejšího izraelského ministerského předsedy Jicchaka Rabina. Ten byl zastřelen 4. listopadu 1995 mladým ultranacionalistou Yigalem Amirem během stotisícové demonstrace konané na stejném místě (tehdy náměstí Izraelských králů) na podporu  izraelsko-palestinských mírových dohod, které Rabin uzavřel se zástupci Palestinské samosprávy.


Vzpomínkové akce k 15. výročí úmrtí Jicchaka Rabina probíhaly v Izraeli po celý uplynulý týden. Jednou z nich byla i pietní ceremonie konaná v jeruzalémské rezidenci prezidenta Perese, dlouholetého Rabinova politického souputníka a přítele. Peres při této příležitosti zdůraznil, že Rabinovo dědictví nesmí upadnout v zapomnění: "Pořádáme pietní ceremonie, abychom nezapomněli. Zapomínání je nepřítelem lidstva a demokracie."

Prezident Peres se ujal slova i na včerejším mnohatisícovém shromáždění, kde uvedl, že ti, kdo usilují o mír, v konečném důsledku zvítězí: "Jsme odhodlanější než nepřátele míru, a proto nakonec zvítězíme. Protože jsme slíbili, že skoncujeme s válkami - k našemu prospěchu a ku prospěchu našich sousedů.(...)Nedokázali a nedokáží nás připravit o to jediné, co máme, co je neocenitelné…a co nás provádí bouří. Je to naděje, je to mír."
Ke shromážděným promluvil i tel-avivský vrchní rabín Jisrael Meir Lau, jenž mimo jiné řekl: "Tři kulky, které Rabína zasáhly do zad, neusmrtily jen vůdce, velitele, ministra obrany a premiéra, ale ohrozily i most propojující izraelskou společnost."
Poněkud kritičtější slova volil ministr sociálních věcí Isaac Herzog: "Bolí mně, že se ozývají hlasy, které se snaží zastřít nebo zkreslit Rabinovu památku."

Přípravu letošní masové vzpomínkové akce provázela i jistá kontroverze způsobená oznámením, že ani jedna ze tří celostátních televizí nemíní akci vysílat živě. Toto rozhodnutí vyvolalo hněv veřejnosti, která spustila protestní kampaň na sociální síti Facebook. Vrcholoví manažeři 1. kanálu izraelské televize se nakonec tlaku veřejnosti podvolili a své rozhodnutí zvrátili.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Daniel Mayer Daniel Mayer | 1. listopadu 2010 v 8:58 | Reagovat

Chtěl bych upřesnit oněch "desítky tisíc" lidí, které se sešly na náměstí. Podle Jediot achronot i Jisrael ha-jom to bylo 30 tisíc. Některé zdroje uvádějí dokonce 25 tisíc přítomných. Rok 1995 (okamžik atentátu) 300 tisíc, 1997-200tisíc, 2000-100 tisíc, 2008-70 tisíc a rok 2009-30 tisíc. Jak vidět,rok od roku se počet přítomných na pamětním Rabinově shromáždění  zmenšuje. Stále více účastníků je z kruhů nekriticky propagujících mír s Palestinci, např. Šalom achšav a Avneriho Guš šalom. Kromě malého počtu účastníků to byl asi také jeden z důvodů, proč nebyl velký zájem o medializaci. Na shromáždění nebyl ani Ehud Barak, předseda Strany práce, což je divné. Vždyť Rabin byl jeho kolegou jak ve straně, tak i ve funkci předsedy.Jak někteří politici správně řekli, měla by se Rabinova památka uctít "státně", například v Knesetu a ne zpolitizovanými shromážděními.

2 gugi gugi | E-mail | 1. listopadu 2010 v 11:59 | Reagovat

Protože to rabbai Mayer nemůže dost dobře učinit sám, odkazuji na jeho mnohem podrobnější a upřesňující článek v Maskilu č.2

http://www.maskil.cz/5771/2.pdf

Domnívám se, že úbytek příznivců Jichaka Rabina, z"l, a růst počtu sympatizantů Jigala Amira a Rabi Kahaneho, z"l, má identické příčiny...
Jigala Alona

3 gugi gugi | E-mail | 1. listopadu 2010 v 12:04 | Reagovat

---Jigala Alona --- je překlep, který sem nepatří.

4 Twrch Twrch | E-mail | Web | 28. září 2011 v 20:17 | Reagovat

Docela jsem o tom četl a souhlasím s tebou....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama