Rozpočet FŽO na rok 2011 má být schválen v prosinci

27. října 2010 v 18:46 | redakce |  Domácí zprávy
Rada Federace židovských obcí (FŽO) měla na svém jednání dne 13. října schválit návrh rozpočtu na rok 2011. Ten nakonec nebyl přijat, protože se ukázalo, že existuje protinávrh, který nebyl projednán. Odsouhlasení rozpočtu tak bylo přesunuto na prosincovou schůzi Rady FŽO. Prezidium má veškeré pozměňovací návrhy projednat, a pak budou rozeslány členům Rady před příští schůzí.


Od roku 2005 je zdrojem příjmů FŽO dar Židovského muzea, které by na příští rok mělo přispět částkou 21,3 milionu korun. Prezidium FŽO navrhlo, aby se 6 milionů korun ponechalo v rezervě, která může být rozdělena později. Ze zbývajících prostředků by 9,45 milionu korun mělo připadnout na aktivity FŽO, 1,745 milionu korun pražské obci, zbývajícím devíti obcím každé 345 tisíc korun a na spolky byl vyčleněn jeden milion korun. FŽO nemá žádné významné komerční aktivity a další finance získává především od státu, evropských fondů, NFOH, různých darů od krajů a obcí.

Rozpočet FŽO na příští rok je navržen ve výši téměř 140 milionů korun, avšak 70 % představují evropské prostředky z tříletého projektu na rekonstrukci vybraných synagog. Do památek jde dalších 10 % z plánovaného rozpočtu. Ze zbývajících 20% je částkou 8 milionů korun financováno ústředí FŽO a rabinát. Na měsíčník Roš Chodeš připadá 3 miliony korun. Zbylé prostředky jdou na židovské obce.

S odlišnou představou rozpočtu vystoupila předsedkyně plzeňské židovské obce Eva Štixová, která navrhla snížit částku na zahraniční cesty, snížit platy zaměstnanců o 30%, nezřizovat židovský informační servis, snížit cestovné rabinátu. O tyto uspořené finance by měl být navýšen rozpočet židovským obcím. Tento návrh nebyl příliš vstřícně přijat  funkcionáři FŽO, kteří zdůrazňovali význam služeb FŽO pro jednotlivé obce v "oblasti sociální, náboženské, politické i kulturní a společenské". Zazněl názor, že by takové řešení mohlo být pro některé aktivity FŽO likvidační.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Jan fr. Jan fr. | 27. října 2010 v 19:27 | Reagovat

Zaznělo na radě FŽO, pro které aktivity FŽO by bylo toto snížení likvidační?
Záleží částečně na způsobu hlasování. Při tajném hlasování je větší šance protinávrh prosadit. Bylo by vhodné podat další protinávrh, kterým by byl zmíněný protinávrh rozdělen na několik části, o nichž by se hlasovalo jednotlivě. Pokud není z nějakého formálního důvodu uzavřena  možnost podat další protinávrh.
k tomu, že nebyl popsaný protinávrh Plzně projednáván, došlo záměrně.Tímto postupem lze získat čas pro lobování, nebo se podávající nechá zakřiknout a nepřipomene vůbec, že něco podal.
A tak to u nás chodí..........

2 J.Kafka J.Kafka | 28. října 2010 v 18:48 | Reagovat

Snížením cestovného resp.snížením počtu zahraničních cest(aspoň já tomu tak rozumím)-nechápu jako likvidační pro aktivitu FŽO.Já to chápu jako úsporu.To se teď dělá na celém světě.To se týká i cest rabinátu.Bylo by asi vhodné znát četnost těchto cest a jejich náklady.Co se týká snížení platu.30%snížení platů se mi zdá dost drastické.Samozřejmě opět neznám výši mezd,ale i tak by to bylo likvidační pro některé zaměstnance.Souhlasím,že by bylo vhodnější tyto protinávrhy rozdělit.Ostatně se jedná o samostatné položky,které na sebe nenavazují.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama