Před 199 lety se narodil Isaac Merritt Singer - vynálezce "Singrovky"

27. října 2010 v 14:09 | D.T. podle zahr. zdrojů, obr. Wikipedia |  Kultura
Isaac Merritt Singer (1811-1875), Wikipedia
Na dnešní den připadá 199. výročí narození Isaaca Merritta Singera, podnikatele a vynálezce šicího stroje světoznámé značky "Singer", který od svého zavedení v polovině 19. století dramaticky zvýšil efektivnost a produktivitu oděvního průmyslu.

Isaac Singer se narodil 27. října 1811 v americkém městečku Pittstown (stát New York) jako nejmladší syn Adama Singera (původním jménem Reisinger), emigranta z Německa, a jeho manželky Elisabeth. Po rozvodu rodičů nastoupil desetiletý Isaac jako učeň do strojírenské dílny svého staršího bratra a vyučil se řemeslu, které se stalo základem jeho pozdějšího věhlasu a bohatství. Isaacovou první velkou vášní však bylo divadlo; několik let si na živobytí vydělával jako herec a přijal umělecké jméno Merritt. Z peněžní odměny, kterou získal v roce 1839 za svůj první patent, jímž byla vrtačka do kamene, založil a financoval vlastní herecký soubor - "The Merritt Players".


Po rozpadu souboru se však k strojírenství vrátil a nastoupil do dílny Orsona C. Phelpse v Bostonu. Právě zde nalezl způsob, jak zdokonalit stávající šicí stroje sestrojené jeho dvěma předchůdci - Waltrem Huntem a Eliasem Howem. Isaac Merritt Singer člunkový stroj zjednodušil, opatřil patkou, napínáním niti a pedálem; jedním slovem uzpůsobil jej pro použití v domácnosti. V roce 1851 za něj získal patent a následně zavedl jeho leasingový prodej, což mu zajistilo obrovský obchodní úspěch. V roce 1889 uvedl na trh stroj s elektrickým pohonem. Singrův šicí stroj se tak stal prvním domácím elektrospotřebičem v dějinách.

Isaac Singer vedl údajně poměrně okázalý osobní život. Jeho druhá manželka ho obvinila z bigamie, Singer byl uvržen do vazby a nakonec propuštěn na kauci. Vzhledem ke své pošramocené pověsti se krátce poté se svou třetí ženou odstěhoval z Ameriky do Evropy, kde se pak oženil ještě dvakrát. Žil napřed v Paříži, později v Londýně a postupně zakládal fabriky na výrobu šicích strojů značky "Singer" ve Skotsku, Francii i v brazilském Rio de Janeiru. Jeho firma I.M. Singer & Co. se tak stala jednou z prvních nadnárodních společností v dějinách.

Isaac Merritt Singer zemřel ve věku 63 let v anglickém hrabství Devonshire , kde je také pohřben. Zanechal jmění v celkové hodnotě 14 milionů dolarů, které ve dvou testamentech rozdělil mezi svých 22 potomků. 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Ruda Ruda | 27. října 2010 v 19:30 | Reagovat

Rozkošný příběh. Díky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama