Lipsko vyšachovalo neonacisty

17. října 2010 v 17:05 | D.T. podle welt-online a tagesschau.de, foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy
Lipsko, foto Tilman Scheinpflug, Wikipedia
Lipsko se včera úspěšně ubránilo velkému shromáždění neonacistů. Policie očekávala na 1500 účastníků, nakonec dorazilo jen několik stovek, proti nimž se v ulicích města sformovaly k pokojným protidemonstracím tisíce občanů. "Ulici vám nedáme. Je nás velmi mnoho!" skandovali. V akci bylo zhruba 1600 policistů - šlo o dosud nejrozsáhlejší policejní zásah letošního roku.


Pravicoví extremisté plánovali na sobotu demonstrace ve čtyřech částech města mezi 13:00 az 17:00. Městský úřad ovšem povolila pouze jednu, a to na hlavním nádraží, s odůvodněním, že nedisponuje dostatečným počtem policistů, kteří by demonstrantům zajistili potřebný doprovod. Se svou stížností proti tomuto rozhodnutí extrémní pravice neuspěla ani u správního a posléze ani u Nejvyššího správního soudu. Město tak vůbec poprvé prosadilo zákaz shromáždění neonacistů na svém území.

Na lipském nádraží se nakonec sešlo pouze zhruba 200 neonacistů, okolo nichž policie utvořila kruhový kordón, za kterým se stovky protidemonstrantů postaraly hudbou a píšťalkami o velký hluk pod heslem: "Nepustíme neonacisty k slovu!" Protidemonstranti navíc zablokovali nástupiště, a tak se přijíždějícím neonacistům nepodařilo ani nádraží opustit. Ti, kteří se do Lipska dostali jinou cestou, se v průběhu celého odpoledne i večera shromažďovali ke spontánním demonstracím a pochodům na mnoha místech města. Protidemonstranti jim to ale pokaždé překazili. Nedošlo při tom k žádným násilným střetům.

Na hlavní příjezdové trati mezi Halle a Lipskem došlo navíc k výlukám, díky čemuž na 300 neonacistů uvízlo v Halle a do Lipska vůbec nedorazilo. Neznámé osoby totiž na několika místech podél tratě založili oheň v jamách na kabely. Spolková policie připustila, že k takovýmto incidentům dochází v poslední době pravidelně před většími demonstracemi - patřně ve snaze je překazit.


 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Johana Johana | 17. října 2010 v 18:57 | Reagovat

Super!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama