Justice vyslala signál proti neonacismu

21. října 2010 v 14:32 | Lída Rakušanová, Český rozhlas 6 |  Domácí zprávy
K rozsudkům Ostravského krajského soudu nad čtveřicí "žhářů z Vítkova" nabízíme našim čtenářům komentář Lídy Rakušanové z rubriky NÁZORY A ARGUMENTY Českého rozhlasu 6.

Státní zástupkyně krajského soudu v Ostravě Brigita Bilíková pojmenovala ve své závěrečné řeči žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově jasně a srozumitelně: byl to útok likvidační, jehož cílem bylo, aby lidé při požáru uhořeli. Útočníci navíc nechtěli jen usmrtit romskou rodinu, ale svůj čin povýšili na ideologický záměr: u příležitosti 120. výročí narození Adolfa Hitlera se chtěli zviditelnit. Marně argumentovali obhájci čtyř obviněných tím, že pachatelé jsou vlastně kluci, kteří přece nechtěli nikomu ublížit. Soud jim neuvěřil. A poslal čtveřici neonacistů na celkem 86 let do vězení. Zda tam opravdu na tak dlouho skončí, o tom bude rozhodovat další soudní instance. 


Což může ještě dopadnout všelijak. Jedna věc je nicméně jasná už teď: ostravská státní zástupkyně a tamní soud rozhodli nejen v souladu se zákonem, ale projevili i osobní statečnost. Proč, to vyplývá z kontextu, ve kterém rozsudek padl. 

Jestliže jsou ulice ještě plné předvolebních billboardů, na kterých premiér slibuje, jak sebere sociální dávky všem, kteří nechtějí pracovat, ví každý český nemakačenko, že na jeho adresu tohle nemíří. Nám tady přece nebude nikdo nic vykládat o tom, kdo v téhle zemi nepracuje! 
Senátorka Liana Janáčková, která svým potenciálním voličům rozesílá před druhým kolem voleb do senátu letáky s výmluvným sloganem "I nadále budu říkat, co si myslím" a přikládá k zásilce zápalky, se dokonce nahlas rozčiluje, jak to někdo může vztahovat na její dřívější protiromské výroky a zápalky brát jako narážku na žhářský útok ve Vítkově. 

Zvlášť, když přece sám premiér vyzval členy ostravské ODS, aby ji ve druhém kole senátních voleb proti jejímu sociálně demokratickému rivalovi podpořili. I senátor Jiří Čunek se poté, co ho v komunálních volbách volil ve Vsetíně skoro každý druhý volič, cítí zase pevně v sedle a dere se ke zděšení své vlastní strany i případných koaličních partnerů zpátky do čela města, aniž by byl schopen nejmenší sebereflexe. 

Včera trval ve 20 minutách radiožurnálu na svém paušalizujícím výroku v časopisu Týden o disciplíně, kterou Rómové údajně "nemají v genech", jako by to byla ta nejsamozřejmější věc pod sluncem. 

Jsou to přitom výroky a gesta tohoto druhu, kterými tady politici živí atmosféru latentního rasismu. Devětadevadesát procent lidí je přitom ochotno veřejně tvrdit, že proti Romům vůbec nic nemá. Pokud se ovšem chovají "slušně". Problém je v tom, že šanci, aby to dokázali, jim dá málokdo. 

Za sousedy nikdo dlouho nechtěl ani poškozenou rodinu s těžce zraněnou malou Natálku. Peníze na nové bydlení jim lidé sice darovali, ale sdílet s nimi sousedství už moc ochotni nebyli. Měsíce trávila rodina na provizorní ubytovně. 

Je to tohle všeobecně sdílené pokrytectví, které skýtá extremismu živnou půdu. Ještě štěstí, že alespoň v justici existují lidé, ochotní jít s kůží na trh a vyslat proti němu zřetelný signál. Když už to nejsou schopni udělat politici. 
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 gugi gugi | E-mail | 21. října 2010 v 15:00 | Reagovat

Především je nutno si uvědomit, že to je zpráva o exemplární trestní sazbě pro všechny zběsilce, mající v úmyslu vrhat Molotow-cocktail do oken našich institucí či bytů.

2 Maor Chana Maor Chana | 21. října 2010 v 16:54 | Reagovat

B"H

3 Nosek Nosek | 22. října 2010 v 14:01 | Reagovat

S článkem souhlasím a vítám jej. Nemám rád

[1]: , když mi někdo říká, co je nutno si uvědomovat především. Takové a podobné  příkazy si dávám raději sám.

4 gugi gugi | E-mail | 22. října 2010 v 15:25 | Reagovat

Napříště, až budu používat obrat "především je nutno si uvědomit..." doplním k tomu "(s výjimkou nicku NOSEK)".
Netušil jsem, že jsem se dotkl duševní integrity nicku NOSEK.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama