Jak dopadla stížnost na ČT kvůli účasti na plavbě do Gazy

28. října 2010 v 7:21 | Redakce |  Domácí zprávy
Češi podporují Izrael

ŽL psaly o proizraelské demostraci dne 10. června, kde se podepisovala stížnost na účast novinářů veřejnoprávní České televize (ČT) na plavbě tzv. "Flotily svobody" k pásmu Gazy a ke zpravodajským reportážím odvysílaným k tomuto tématu. Dle informací na webu Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ), jenž podpisovou akci organizovalo, se k ní připojil 849 signatářů. Stížností se věnovala Rada ČT, která v srpnu ICEJ zaslala své vyjádření.


Dle vyjádření ICEJ Rada ČT konstatovala, že ČT neměla přijmout pozvání k nalodění štábu od jedné strany probíhajícího sporu, tedy od propalestinských organizací. Dle Rady prý jakákoli cesta štábu ČT do oblastí konfliktů musí být organizována na základě rozhodnutí nejvyššího vedení ČT, nikoliv na úrovni redakce. Rada dle ICEJ považuje stížnosti za oprávněné a doporučuje generálnímu řediteli přijmout taková opatření, aby se v budoucnu podobná situace neopakovala.

Názory v ČT však nebyly tak jednoznačné, protože práci redakce podpořil např. Etický panel ČT, který dospěl k závěru, "že zpravodajské materiály odvysílané po incidentu nebyly zaujaté. Postupně - tak jak fakta vycházela najevo - přinášely dostupné informace o různých aspektech jak expedice, tak izraelského zásahu proti ní. Zpravodajství referovalo i o později zjištěném účelu expedice, která měla sloužit nejen k dopravení humanitárního materiálu ale i k proražení blokády Gazy. Etický panel konstatoval, že přítomnost novinářů na místech očekávaných střetů nemůže být považována a priori za zaujetí stanoviska."
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama