Cenu Homo auxiliaris 2010 dostala Antonie Militká

19. října 2010 v 13:46 | redakce |  Domácí zprávy
Sdružení Podané ruce vyhlásilo letos už třetí ročník Ceny Homo auxiliaris - ceny pro nejlepšího pracovníka v pomáhajících profesích v regionu jihomoravského kraje. Vítězkou a letošní držitelkou Ceny Homo auxiliaris pro rok 2010 se stala paní Antonie Militká z brněnské židovské obce (ŽOB), která se práci v pomáhajících profesích věnuje stále aktivně.


Paní Antonie Militká se narodila roku 1928 v Brně. V lednu 1943 byla zařazena do dubnového transportu do terezínského ghetta, kde byla vězněna až do konce války. Zde pomáhala potřebným ze všech svých sil a po válce v této činnosti s obrovským nasazením pokračovala. Opatrovala nemocné, pomáhala s vyřizováním odškodnění, navštěvovala osamělé.

V roce 1984 nastoupila jako sociální pracovnice do Židovské obce Brno, postupně se zapojila zejména do péče o seniory. Ve své činnosti pokračuje doposud  jako dobrovolnice - i ve svých 82 letech stále navštěvuje nemocné, věnuje se práci v sociální komisi ŽOB a na nejrůznějších setkáních s mladou generací vypráví o svých zážitcích z doby války.

Životní příběh paní Militké, který komisi Ceny Homo auxiliaris předložili její přátelé, komisi ohromil a ta ji jednohlasně zvolila vítězkou a držitelkou Ceny Homo auxiliaris pro rok 2010.

Hlavni cenu, šek na 50 000 Kč, převzala paní Militká z rukou Jindřicha Vobořila, zakládajícího člena Sdružení podané ruce a současného ředitele Sekce protidrogové politiky Rady vlády, který myšlenku ocenění Homo auxiliaris pro pracovníky v pomáhajících profesích před třemi lety prosadil.

"Mám zato, že náročná práce pomáhajících profesí je stále málo ceněna. Ještě mnohem více frustrující je vidět a zažívat, jak je komerční sektor v naší společnosti stále více vzdálen od hodnot jiných zemí Evropy, kde každá větší komerční společnost považuje za normální a dokonce prestižní podporovat tzv. charitativní organizace", říká Jindřich Vobořil.

Sdružení Podané ruce vyhlašuje Cenu Homo auxiliaris letos již třetím rokem. Cena vznikla s cílem adekvátně finančně odměnit dlouholeté pracovníky pomáhajících profesí v neziskovém sektoru v regionu Jihomoravského kraje, kteří mají za sebou léta dobré praxe, vysoké oborové vzdělání, dostatečnou kvalifikaci a zejména motivaci pracovat a pomáhat lidem kolem sebe. Cena je poděkováním za náročnou práci v pomáhajících profesích. které jsou stále málo oceňovány většinovou společností.


 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Johana Johana | 19. října 2010 v 19:07 | Reagovat

Krásný příběh a krásný člověk je paní Antonie Militká

2 Eva Benešová Eva Benešová | 22. října 2010 v 14:03 | Reagovat

Toničko, jsi nádherná ženská a jsem ráda, že Tě znám.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama