Říjen 2010

Tel Aviv: Vzpomínkové shromáždění k 15. výročí zavraždění Jicchaka Rabina

31. října 2010 v 17:47 | D.T. podle haaretz.com |  Zahraniční zprávy

Jicchak Rabin, foto Facebook
V sobotu 30. října večer se na Rabinově náměstí v Tel Avivu sešly desítky tisíc lidí, aby si připomenuli 15. výročí zavraždění někdejšího izraelského ministerského předsedy Jicchaka Rabina. Ten byl zastřelen 4. listopadu 1995 mladým ultranacionalistou Yigalem Amirem během stotisícové demonstrace konané na stejném místě (tehdy náměstí Izraelských králů) na podporu  izraelsko-palestinských mírových dohod, které Rabin uzavřel se zástupci Palestinské samosprávy.

Obchod na rynečku a muži ze železářství

30. října 2010 v 9:00
Jan Johna

Ve středu 3. listopadu v 17.00 v Literární kavárně knihkupectví Academia (Václavské nám. 34, 1.poschodí) bude představena kniha z vydavatelství Aventinum "Obchod na rynečku a muži ze železářství". Jejím autorem je Jan Johna, kterého čtenáři ŽL znají z rubriky Tužka na provázku. Knížka je věnovana 170. výročí založení pražského Železářství u Rotta a 10. výročí smrti arch. Jana Rotta. Ve středu o Janu Rottoví promluví režisér Antonin Kachlík.Česko(slovensko) a stíhání nacistických zločinců

29. října 2010 v 13:27 Domácí zprávy
Spolek akademiků Židů
Vás zve na pokračování přednášky
Stanislava Motla

Československo/Česko
a stíhání nacistických zločinců - 2. část

Nedávná přednáška S. Motla vyvolala tolik zajímavých otázek,
že se SAŽ rozhodl tomuto tématu věnovat i další setkání.

V panelové diskusi vystoupí
Stanislav Motl, prof. PhDr. Jan Rataj, Csc.
Ing. Jan Kovanic a senátor JUDr. Miroslav Antl

Těšíme se na Vaši účast ve čtvrtek 4.11.2010 v 18 hodin

ve 3. patře židovské radnice (Maiselova 18, Praha 1).

Ve druhém kole Eueroleague Maccabi porazil Žalgiris Kaunas 86:70

29. října 2010 v 11:57 | Denny |  Sport
Ve skupině A se hrály dva zápasy již ve středu 27.10. Partizan Bělehrad porazil ruský BC Chimki 72: 68 a Gdynia prohrála doma s Vitorií 73:80. Po dvou kolech vede tabulku skupiny se dvěma vítězstvími a celkovým skórem 174:151 baskický klub Caja Laboral Vitoria, třetí zápas, ve kterém nastoupil Maccabi Electra Tel Aviv proti litevskému klubu Žalgiris Kaunas a který se hrál ve čtvrtek, na tom již nic nemohl změnit.

Jak dopadla stížnost na ČT kvůli účasti na plavbě do Gazy

28. října 2010 v 7:21 | Redakce |  Domácí zprávy
Češi podporují Izrael

ŽL psaly o proizraelské demostraci dne 10. června, kde se podepisovala stížnost na účast novinářů veřejnoprávní České televize (ČT) na plavbě tzv. "Flotily svobody" k pásmu Gazy a ke zpravodajským reportážím odvysílaným k tomuto tématu. Dle informací na webu Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ), jenž podpisovou akci organizovalo, se k ní připojil 849 signatářů. Stížností se věnovala Rada ČT, která v srpnu ICEJ zaslala své vyjádření.

Rozpočet FŽO na rok 2011 má být schválen v prosinci

27. října 2010 v 18:46 | redakce |  Domácí zprávy
Rada Federace židovských obcí (FŽO) měla na svém jednání dne 13. října schválit návrh rozpočtu na rok 2011. Ten nakonec nebyl přijat, protože se ukázalo, že existuje protinávrh, který nebyl projednán. Odsouhlasení rozpočtu tak bylo přesunuto na prosincovou schůzi Rady FŽO. Prezidium má veškeré pozměňovací návrhy projednat, a pak budou rozeslány členům Rady před příští schůzí.

Před 199 lety se narodil Isaac Merritt Singer - vynálezce "Singrovky"

27. října 2010 v 14:09 | D.T. podle zahr. zdrojů, obr. Wikipedia |  Kultura
Isaac Merritt Singer (1811-1875), Wikipedia
Na dnešní den připadá 199. výročí narození Isaaca Merritta Singera, podnikatele a vynálezce šicího stroje světoznámé značky "Singer", který od svého zavedení v polovině 19. století dramaticky zvýšil efektivnost a produktivitu oděvního průmyslu.

Isaac Singer se narodil 27. října 1811 v americkém městečku Pittstown (stát New York) jako nejmladší syn Adama Singera (původním jménem Reisinger), emigranta z Německa, a jeho manželky Elisabeth. Po rozvodu rodičů nastoupil desetiletý Isaac jako učeň do strojírenské dílny svého staršího bratra a vyučil se řemeslu, které se stalo základem jeho pozdějšího věhlasu a bohatství. Isaacovou první velkou vášní však bylo divadlo; několik let si na živobytí vydělával jako herec a přijal umělecké jméno Merritt. Z peněžní odměny, kterou získal v roce 1839 za svůj první patent, jímž byla vrtačka do kamene, založil a financoval vlastní herecký soubor - "The Merritt Players".

Nejmladší Svobodův voják vzpomínal na období války

25. října 2010 v 15:22 | E.Benešová |  Domácí zprávy
Mikuláš Bróder před panelem výstavy o židovském odboji - Bródra na dobové fotografii v pravém horním roku

Ve čtvrtek 14. října proběhlo pravidelné měsíční setkání členů a příznivců Sdružení židovských odbojářů a vojáků (SŽOV). Hlavním bodem programu bylo vyprávění Mikuláše Bródera, jednoho z nejmladších vojáků československé jednotky v SSSR, které velel plk. Svoboda.

Vznikla databáze uměleckých děl uloupených nacisty židovským vlastníkům

25. října 2010 v 10:18 | D.T. podle zahr. zdrojů, foto Albert Herring, Wikipedia |  Zahraniční zprávy
Holocaust Memorial Museum, Washington
Zpravodajský server BBC informuje, že v uplynulých dnech byla spuštěna rozsáhlá digitalizovaná online-databáze obsahující informace o více než
20 000 uměleckých děl ukradených nacisty židovským vlastníkům na území okupované Belgie a Francie v letech 1940-1944. Jedná se o společný projekt Konference pro židovské majetkové nároky vůči Německu (Conference for Jewish Material Claims Against Germany) a Muzea holocaustu Spojených států amerických (United States' Holocaust Memorial Museum). Na vzniku databáze, která je bezplatně přístupná přes webovou stránku projektu, se podílely
Národní archiv USA, Německý spolkový archiv a záznamy francouzské vlády o repatriaci a restituci.

Kniha o Češích ve slovenském protifašistickém odboji bude představena v Bratislavě

24. října 2010 v 9:41 | redakce |  Kultura
Ve středu 27. října v 16.30 hodin bude v přednáškovém sále Universitní knihovny v Bratislavě (Ventúrska 11, Bratislava - Staré město) představena kniha historičky Zlatice Zudové-Leškové "Cesty k sobě - Česi v odboji na Slovensku v rokoch 1939-1943". Knihu vydalo nakladatelství Historického ústavu v roku 2009. Akce se koná pod záštitou Ministerstva kultury ČR a je součástí Mesiaca českej a slovenskej kultúrnej vzájomnosti.

Maccabi Tel Aviv vykročil do Evropské ligy nesprávnou nohou

22. října 2010 v 9:43 | Denny |  Sport
Euroleague začala již v pondělí zápasem Olympiakos Pireus - Real Madrid 82:66, i když oficiálními hracími dny jsou středa a čtvrtek. Řecký klub tímto vítězstvím potvrdil to, co experti čekávali, navíc Olympiakos je jedním z favoritů celé soutěže, ve čtvrtek pak loňský vítěz Barcelona také vyhrál. Z psychologického hlediska je první výhra důležitým povzbuzením.

V Lize mistrů Hapoel Tel Aviv stále bez bodu

21. října 2010 v 15:45 | Denny |  Sport

Fotbal - ilustrace

V sobotu v telavivském dramatickém derby Hapoel porazil Maccabi 1:0, přesto je v izraelské lize po 6.kole jen na 5.místě. Ligu vede Maccabi Haifa. Včera hrál Hapoel v Gelsenkirchenu
proti Schalke 04, který si před sezónou dával vysoké cíle, nakupoval hráče ve velkém, ale po 8. kole je v Bundeslize jen na 16.místě. Ačkoliv je Schalke v krizi, nikdo nepochyboval o jeho vítězství v utkání s Hapoelem Tel Aviv. Tak se také stalo. Hapoel je nadále bez bodu s negativním skórem 2:8.

Justice vyslala signál proti neonacismu

21. října 2010 v 14:32 | Lída Rakušanová, Český rozhlas 6 |  Domácí zprávy
K rozsudkům Ostravského krajského soudu nad čtveřicí "žhářů z Vítkova" nabízíme našim čtenářům komentář Lídy Rakušanové z rubriky NÁZORY A ARGUMENTY Českého rozhlasu 6.

Státní zástupkyně krajského soudu v Ostravě Brigita Bilíková pojmenovala ve své závěrečné řeči žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově jasně a srozumitelně: byl to útok likvidační, jehož cílem bylo, aby lidé při požáru uhořeli. Útočníci navíc nechtěli jen usmrtit romskou rodinu, ale svůj čin povýšili na ideologický záměr: u příležitosti 120. výročí narození Adolfa Hitlera se chtěli zviditelnit. Marně argumentovali obhájci čtyř obviněných tím, že pachatelé jsou vlastně kluci, kteří přece nechtěli nikomu ublížit. Soud jim neuvěřil. A poslal čtveřici neonacistů na celkem 86 let do vězení. Zda tam opravdu na tak dlouho skončí, o tom bude rozhodovat další soudní instance. 

Dybbuk v Národním divadle

20. října 2010 v 5:35 | redakce dle ND |  Kultura
Dybbuk v ND

Izraelské divadlo Itim Ensemble z Tel Avivu bude ve dnech 26. a 27. října hostovat na Nové scéně Národního divadla v Praze s představením Dybbuk. Režisérkou inscenace je Rina Yerushalmi, umělecká ředitelka Itim Ensemble, která tento soubor založila v roce 1989 ve spojení s divadlem Cameri Thetare. Představení v Praze bude uvedeno v hebrejštině s českými titulky.

Cenu Homo auxiliaris 2010 dostala Antonie Militká

19. října 2010 v 13:46 | redakce |  Domácí zprávy
Sdružení Podané ruce vyhlásilo letos už třetí ročník Ceny Homo auxiliaris - ceny pro nejlepšího pracovníka v pomáhajících profesích v regionu jihomoravského kraje. Vítězkou a letošní držitelkou Ceny Homo auxiliaris pro rok 2010 se stala paní Antonie Militká z brněnské židovské obce (ŽOB), která se práci v pomáhajících profesích věnuje stále aktivně.

Vzpomínka na transporty

18. října 2010 v 17:13 | redakce, Milan Dušek |  Domácí zprávy
Pametni deska - Parkhotel

Systematické deportace Židů z území protektorátu započala 16. října 1941 prvním transportem do ghetta v Lodži. Každoročně se u památníku na místě bývalého pražského shromáždiště setkávají pamětníci těchto událostí. V této souvislost přetiskujeme i glosu Milana Duška, kterou zaslal do redakce ŽL.


Jednání o propuštění Šalita obnovena

18. října 2010 v 15:40 | D.T. podle welt-online |  Zahraniční zprávy
Podle dnešního vydání internetového zpravodaje německého deníku DIE WELT byla s pomocí Německa obnovena jednání o propuštění Gilada Šalita vězněného Hamasem od roku 2006. Potvrdil to premiér Netanjahu s tím, že vyjednávání s oběma stranami již před několika týdny zahájil německý zprostředkovatel.
Mezitím zahynuli o víkendu při izraelském leteckém náletu v pásmu Gazy dva Palestinci, dva další byli zraněni. Podle výpovědi palestinských očitých svědků byli muži zasaženi ve chvíli, kdy připravovali raketový útok na izraelské území.

Izraelská družstva v evropských basketbalových soutěžích

18. října 2010 v 11:06 | Denny |  Sport
V nejvyšší evropské basketbalové soutěži Euroleague hraje 24 mužstev, která jsou rozdělena do čtyř skupin A až D, v každé skupině je 6 mužstev. Ve skupinách se hraje systémem každý s každým, jedno utkání doma, jedno venku. První čtyři kluby ze skupiny postupují do dalšího kola soutěže.
Maccabi Tel Aviv, stálý účastník této soutěže, je letos ve skupině A, jeho soupeři jsou Caja Laboral Vitoria ze Španělska, Partizan Bělehrad ze Srbska, Žalgiris Kaunas z Litvy a ruský klub z Moskevské oblasti BC Chimki, který vítězně prošel kvalifikací.

Lipsko vyšachovalo neonacisty

17. října 2010 v 17:05 | D.T. podle welt-online a tagesschau.de, foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy
Lipsko, foto Tilman Scheinpflug, Wikipedia
Lipsko se včera úspěšně ubránilo velkému shromáždění neonacistů. Policie očekávala na 1500 účastníků, nakonec dorazilo jen několik stovek, proti nimž se v ulicích města sformovaly k pokojným protidemonstracím tisíce občanů. "Ulici vám nedáme. Je nás velmi mnoho!" skandovali. V akci bylo zhruba 1600 policistů - šlo o dosud nejrozsáhlejší policejní zásah letošního roku.

Ukrajina zpřístupnila archivy o nacistickém drancování

16. října 2010 v 18:42 | D.T. podle The Canadian Press, foto Heinrich Hoffmann, Wikipedia |  Zahraniční zprávy
Alfred Rosenberg, foto Heinrich Hoffmann, Wikipedia
29. září zpřístupnil Ukrajinský státní archiv digitální formou archivní materiály zaznamenávající nacistické rabování židovského majetku po celé Evropě. Informuje o tom kanadská veřejnoprávní tisková agentura The Canadian Press. Ukrajinský státní archiv se tak připojil k mezinárodnímu projektu online-zveřejňování dokladů týkajících se ukradeného kulturního jmění. Celkem se jedná o 140 000 stran dokumentů pocházejících z někdejšího kyjevského ústředí Alfreda Rosenberga, Hitlerova ministra pro okupovaná východní území a jednoho z prvních a nejvlivnějších členů nacistické strany.