Září 2010

Hapoel – Lyon 1:3

30. září 2010 v 18:13 | Denny |  Sport
Včerejší utkání Hapoelu s Olympique Lyon v Lize mistrů bylo ovlivněno tím, že ve francouzské lize se Lyon potácí na konci tabulky. A tak trenér Claude Puel dostal od prezidenta klubu Jeana-Michela Aulase ultimátum, buď přiveze z Tel Avivu vítězství nebo jsou jeho dny v Lyonu skončeny. Francouzští sportovní reportéři tvrdí, že trenér, který má s klubem smlouvu do roku 2012, ale nemá podporu hráčů, kteří jsou unaveni z jeho náročných treninků.

Židovské muzeum v Berlíně: "Otrocká práce. Němci, nuceně nasazení a válka."

29. září 2010 v 14:46 | D.T. podle zahr. zdrojů, foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy
Židovské muzeum, Berlín, foto Wikipedia - Daniel Liebeskind Studio
V Židovském muzeu v Berlíně byla v pondělí 27.09. zahájena rozsáhlá výstava pod názvem "Otrocká práce. Němci, nuceně nasazení a válka". Jejím iniciátorem je nadace "Připomínka, odpovědnost, budoucnost" a pořadateli jsou již zmíněné berlínské Židovské muzeum a Nadace památníků Buchenwald a Mittelbau-Dora. Expozice je výjimečná zejména tím, že jde o první pokus o úplné převyprávění historie tohoto nacistického zločinu a jeho důsledků po roce 1945. Otrocká práce, jíž padly za oběť miliony lidí, byla od roku 1942 masovým a pro německé občany nejviditelnějším fenoménem "třetí říše".

Miluj bližního svého a diagnóza nenávisti

28. září 2010 v 7:34 Úvahy a komentáře
Židovská obec v Praze (ŽOP) změnila svou prezentaci na webu. Říká o sobě, že jejím přáním je, aby se na ni mohli s důvěrou obracet Židé i příznivci. To je přece moc dobré! Můžete se zde dočíst, že tato instituce mimo své náboženské poslání aktivně vystupuje proti všem projevům antisemitismu, rasismu, xenofobie, nacismu, fašismu, proti diskriminaci a netoleranci a chrání památku židovských obětí. To tak úžasné, zvlášť v této době! Stará se o památky a provozuje košer stravování. Velmi chvályhodné! Ale jedna důležitá informace chybí. Vedení obce se stalo závislé na kriminalizaci svých členů. Dokud nebude alespoň jeden člen odsouzen, nenalezne klidu k práci. Tuto potřebu nelze podceňovat, protože ve vedení jsou vážené osobnosti od vrchního rabína Sidona, ředitele terezínského památníku Jana Munka, podnikatele Jiřího Pacovského až po eventovou manažerku Barboru Rappaport a jazykovou korektorku Evu Lorencovou. Kdo miluje své vedení jako sebe sama, neměl by nečinně přihlížet.

Novým mistrem Izraele není Maccabi Tel Aviv, ale HAPOEL GALIL-GILBOA

27. září 2010 v 23:16 | Denny
HAPOLEL GALIL BILBOA

Jelikož je nováčkem na evropské basketbalové scéně, tak na rozdíl od Maccabi Electra Tel Aviv, musel hrát kvalifikaci, aby se dostal do hlavní soutěže Euroleague. Los mistru Izraele nepřál, v úterý 21.9.2010 hrál doma proti silnému soupeři, kterým byl srbský klub Hemofarm Stada Vrsač a prohrál 84:97, v odvetě 24.9. na půdě soupeře Hapoel sice vyhrál 86:77, ale to na postup nestačilo, proto bude hrát v nižší evropské basketbalové soutěži, kterou je Eurocap.

OBSE bude diskutovat o antisemitismu

27. září 2010 v 19:32 | D.T. podle zahr. zdrojů, foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy
Hofburg ve Vídni, sídlo OBSE
Ve Varšavě proběhne od 30. září do 8. října konference Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) za účasti zástupců 56 zemí. Cílem tohoto setkání bude posouzení pokroku, jehož účastnické státy dosahují v plnění závazků OBSE v oblasti lidských práv a demokracie. Jedním z hlavních projednávaných témat bude předcházení a stíhání tzv. zločinů z nenávisti, potírání diskriminace a intolerance včetně antisemitismu.

Angela Merkelová: Ocenění za zásluhy o německo-židovské usmíření

26. září 2010 v 19:49 | D.T. podle zahr. zdrojů |  Zahraniční zprávy
Leo Bäck, foto Hans G. Casparius
Německá kancléřka Angela Merkelová převzala minulý týden v New Yorku "Medaili Lea Bäcka" a stala se tak prvním úřadujícím šéfem, resp. šéfkou německé vlády, jíž bylo toto ocenění uděleno. Získala je za mimořádné zásluhy o židovsko-německé usmíření, přínos k rozvoji dobrých vztahů mezi Německem a Izraelem i mezi Němci a Židy na celém světě. Vyznamenání je nazvané po proslulém německém rabínovi, mysliteli a průkopníkovi reformního judaismu Leo Bäckovi. Ve dvacátých letech 20. století vykonával úřad předsedy Německého svazu rabínů, po Hitlerově nástupu k moci byl předsedou "říšského zastoupení Židů v Německu". V roce 1943 byl deportován do Terezína. Většina jeho rodinných příslušníků v holocaustu zahynula, Bäck navzdory mnoha útrapám přežil. Po válce emigroval do Londýna a v roce 1947 založil v New Yorku Institut, který se zabývá studiem historie a kultury německy mluvícího židovstva. Právě tento Institut Medaili Lea Bäcka každoročně uděluje.

Propalestinští aktivité vyzývají Havla, aby nepodporoval Izrael

24. září 2010 v 21:03 | redakce |  Domácí zprávy
International Solidarity Movement ČR, Přátelé Palestiny a Palestinské fórum poslaly otevřený dopis Václavu Havlov v reakci na zprávu, že se bývalý český prezident připojil k iniciativě José María Aznara. Ten se rozhodl uspořádat protiakci ke kampani za bojkot Izraele, která v Západní Evropě probíhá. Havel dnes na otevřený dopis odpověděl.

Popírač holocaustu Irving na návštěvě Polska

23. září 2010 v 13:45 | D.T. podle welt-online |  Zahraniční zprávy
Polsko má v těchto dnech co do činění s velmi neobvyklými hosty: Sotva zemi opustil čečenský emigrant a exilový prezident Achmed Zakajev, o jehož vydání Rusko marně usilovalo, dorazil David Irving, nejznámější popírač holocaustu současnosti. Na kontě má řadu skandálních výroků a publikací, pravicově-extremistických aktivit, soudních žalob, trest odnětí svobody v Rakousku i známý tříletý proces s americkou historičkou Deborah Lipstadtovou. V úterý Irving informoval časopis Newsweek Polska, že návštěvou Varšavy zahajuje devítidenní cestu po hlavních dějištích druhé světové války a perzekuce Židů. Bližší informace o svém itineráři z "bezpečnostních důvodů" sdělit odmítl. Zato však vyjádřil pobouření nad tím, že Osvětim vydělává peníze na turistickému ruchu v někdejším koncentračním táboře.

Ukradené autorství knihy “Nemám žádné jméno” Dagmar Hilarové

21. září 2010 v 22:17 | redakce |  Kultura
Již 30 let vydává holandská autorka Miep Diekmannovou, která je členkou různých prestižních organizací spisovatelů, za svou knihu "Nemám žádné jméno". Ta byla údajně napsána dle vyprávění terezínské vězeňkyně Dagmar Hilarové. Vše však bylo asi trochu jinak. Dle tvrzení syna Hilarové totíž kniha vychází z deníku, který si jeho matka psala ve válečných letech. Hilar se snaží své matce autorství vrátit a za tímto účelem založil speciální webovou stránku. Zde jej mohou podpořit i čtenáři ŽL.

Ústavní soud neotevřel cestu pro restituce

21. září 2010 v 12:38 | redakce |  Domácí zprávy
Ústavní soud odmítl návrh senátorů ODS, kteří chtěli dát emigrantům šanci dodatečně restituovat majetek. Senátoři navrhli zrušení  platnosti lhůt obsažených v restitučních zákonech (č. 87/1991 Sb. a č. 229/1991 Sb.). Rozhodnutí soudu mohlo otevřít nové kolo žádostí o restituce majetku krajanů, kteří získali české občanství až po vypršení lhůt v restitučních zákonech. Podle ústavních soudců je však čistě věcí zákonodárců, které skupině lidí dali nebo ještě dají šanci získat majetek zpět. Proto soudci ponechali lhůty beze změn.

Lieberman v Praze a demonstrace před Černínem

19. září 2010 v 22:55 | redekce |  Domácí zprávy
izraelska vlajka

Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman navštíví v pondělí 20. září Prahu. Dle informací MZV se dopoledne sejde na jednání s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem. Mezi hlavní témata jednání mají patřit bilaterální vztahy, zejména v oblasti vzájemných ekonomických vztahů, spolupráce v oblasti cestovního ruchu, podpora vědy a výzkumu, a dále multilaterální a otázky EU. Dle ČTK se má Lieberman ve stejný den setkat i s premiérem Petrem Nečasem.

Long Vehicle Circus dnes na Primě

19. září 2010 v 0:24 | redakce, foto Jiří N. Jelínek |  Kultura
Long Vehocle Cirkus - copyright Jiri N Jelinek

Long Vehicle Circus je v Česku unikátní umělecký projekt, který propojuje chůzi na vysokých chůdách s bravurním zvládnutím tance, akrobacie, pantomimy a je tak nepřehlédnutelnou součástí domácí scény tzv. nového cirkusu. Dnešní večerní pořad televize Prima Česko Slovensko má talent dává i čtenářům ŽL možnost podívat se mistrovství těchto "cirkusáků", kteří postoupili již do semifinále této soutěže.

Jakub Zelezný konečně otcem?

17. září 2010 v 10:40 | redakce
Jakub Zelezny otcem časopsi SPY

Včerejší vydání bulvárního týdeníku SPY přineslo zprávu, že novinář a moderátor Jakub Železný (37) čeká se svou přítelkyní Markétou miminko. Jelikož má tento šarmantní představitel klanu Železných svůj fanklub i mezi čtenářkami našeho blogu v zahraničí, zařazujeme tuto poznámku  i zde.

Pražská židovská obec podala trestní oznámení na svého člena

16. září 2010 v 15:10 | redakce, opraveno o vyjadření rabína Sidona |  Domácí zprávy
radnice
V týdnu mezi začátkem židovského nového roku a Dnem smíření podala Židovská obec v Praze trestní oznámení na svého člena Petr K. V období, kdy má každý pravověrný žid zpytovat své svědomí a usmiřovat se svými bližními, poslal advokát židovské obce nový podnět policii k zahájení šetření ve věci tzv. virtuálního ghetta. Jde o kauzu čtenářům ŽL důkladně známou, protože je používána v politickém boji na židovské obci již pět let. Původně byl v jejím rámci kriminalizován bývalý předseda Tomáš Jelínek. Policie však veškerá šetření vůči němu odložila, ale po pěti letech se stále zdá, že vedení pražské obce neví, kdy je čas s nenávistí skončit. Petr K. totiž patřil v roce 2004 k uskupení "Koalice za demokratickou obec", která Jelínka podporovala.

V neděli o židovské historii v Kolíně

16. září 2010 v 11:31 | redakce |  Kultura
V neděli 19. září se bude v Kolíně konat hned několik akcí, které připomenou bohatou židovskou historii tohoto starobylého města. V 10 hodin dopoledne mají zájemci sraz u Regionálního muzea oddkud vyrazí na procházku s výkladem po bývalém židovské ghettu.

Hapoel mezi evropskou elitou, ale v Lisabonu nepřesvědčil

15. září 2010 v 10:50 | Denny |  Sport
Liga mistrů bezesporu je elitní evropskou soutěží. "Haadumim" tedy "Rudí" letos překvapivě vyhráli jak mistrovství Izraele tak i pohár. Pak ještě prošli vítězně sítem kvalifikace a probojovali se do  základní, tzv. skupinové části Ligy mistrů. Připomeňme si, že Hapoel je zde nováčkem (letos je jich celkem 6) a ve skupině B má těžké soupeře Olympique Lyonnais, Benficu Lisabon a Schalke 04 z německého Gelsenkirchenu.

Před 75 lety byly schváleny norimberské zákony

15. září 2010 v 0:12 | redakce |  Zahraniční zprávy
Před 75 lety přijal německý parlament zákony o říšském občanství a o ochraně německé krve a cti. Stalo se tak na mimořádném zasedání, které se konalo u příležitosti sjezdu Národně socialistické německé dělnické strany v Norimberku. Čtenářům tohoto blogu není jistě potřeba význam tzv. norimberských zákonů nijak více rozebírat.

Výstava o Haně Volavkové ve VKC Židovského muzea

14. září 2010 v 19:58 | tisková zpráva ŽM |  Kultura
Židovské muzeum v Praze představuje od 14. září do 29. října ve svém Vzdělávacím a kulturním centru ojedinělou výstavu, která připomíná osobnost a dílo jeho významné pracovnice a dlouholeté ředitelky, vynikající historičky umění Hany Volavkové, která se nesmazatelným způsobem zapsala do pohnutých dějin této instituce v letech 1943-1961 a vtiskla mu podobu a náplň, jež má dodnes.

Vznikne v Německu nová politická strana?

13. září 2010 v 20:36 | Richard Seemann, Český rozhlas 6 |  Úvahy a komentáře
Prezidentka Svazu vyhnanců Erika Steinbachová nevyloučila vytvoření nové konzervativní strany vedle dosavadních křesťanských unionistických stran. Podle jejího názoru by určitě překročila pětiprocentní hranici, nutnou pro vstup do parlamentu. V nedělním "Welt am Sonntag" připomíná, že je ještě stále členkou CDU, která se snaží přesvědčit stranické přátele, že by nebylo špatné změnit politický kurs. Se svým názorem vystupuje poté, co odešla z vedení strany, které odmítlo její názory na vznik druhé světové války.

Stanislav Motl o stíhání nacistických zločinců

13. září 2010 v 13:25 | redakce |  Domácí zprávy
Oběti a jejich vrazi

Spolek akademiků Židů v rámci  přednáškového cyklu  Výzvy židovské současnosti zve na setkání s publicistou Stanislavem Motlem "Československo/Česko a stíhání nacistických zločinců - Hledání spravedlnosti, či zapomenuté téma".