Výstava romského holocaustu

22. srpna 2010 v 19:12 | D.T. podle dom. zdrojů, foto Muzeum romské kultury |  Domácí zprávy
Romský sběrný tábor v Hodoníně u Kunštátu, Muzeum romské kultury, sbírka O. Kučery
Na místě bývalého romského sběrného tábora v Hodoníně u Kunštátu je ode dneška k vidění výstava "Genocida Romů v době 2. světové války". Je instalována v nové replice "cikánského baráku" a jejím autorem je brněnské Muzeum romské kultury. Ministerstvo školství, kterému se v loňském roce podařilo areál bývalého tábora vykoupit, plánuje zřídit na jeho ploše vzdělávací a dokumentační centrum určené studentům i vědcům.
"Toto místo by mělo být vzdělávacím střediskem, kam by mohla chodit jak laická veřejnost, stejně tak, jako lidé chodí například do bývalého tábora v Osvětimi nebo v Terezíně informovat se o historii genocidy Romů za 2. světové války. Stejně tak by to ale mělo být i místo pro vědce a bádání," vysvětlila Lucie Matějková z Muzea romské kultury.


Obětí, které za 2. světové války v táboře zahynuly či byly deportovány do koncentračních táborů, si dnes na mši a tryzně připomnělo na 80 lidí. Byl mezi nimi i předseda Židovské obce v Brně Pavel Fried. V rozhovoru pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál uvedl: "V Brně udržujeme s romskou komunitou velmi dobré vztahy, navštěvují naše tryzny a my se zúčastňujeme jejich vzpomínkových akcí. Naše lidi, kteří navštěvují školy a přednášejí celým třídám, nikdy neopomenou zdůraznit, že holocaust se netýkal jen Židů, ale dotýkal se i Romů."

Sběrným táborem v Hodoníně u Kunštátu prošlo celkem přes 1300 osob. Následkem nemocí a špatných životních podmínek zde zahynulo 194 osob. Z tábora byly vypraveny dva hromadné transporty: první v prosinci 1942 se 75 osobami do Osvětimi I., druhý v srpnu 1943 se 749 osobami do Osvětimi II. - Birkenau. Poslední v hodonínském táboře internovaní Romové byli do Osvětimi deportováni v zimě 1944.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama