Vůdci islámských komunit z USA navštívili Osvětim a Dachau

23. srpna 2010 v 21:15 | D.T. podle zahr. zdrojů |  Zahraniční zprávy
Jak informuje server Jewish Daily Forward začátkem srpna navštívilo osm čelních představitelů islámských komunit ze Spojených Států bývalé koncentrační tábory v Osvětimi a Dachau. Jednalo se o iniciativu zaměřenou na podporu mezináboženského porozumění a poučení o holocaustu.
Skupinu doprovázelo několik vysoce postavených úředníků americké vlády včetně Hannah Rosenthalové, mimořádné zmocněnkyně Ministerstva zahraničí USA pro monitorování a potírání antisemitismu, a Rashada Hussaina, zvláštního zástupce v Organizaci islámské konference.


"Panuje názor, že v islámském světě narůstá antisemitismus, což je umocněno lidmi typu prezidenta Ahmadinejada, a popírání holocaustu," vysvětlil jeden z organizátorů akce. "Chceme proto umožnit těm, kdo neměli přístup k takovému vzdělávání o 2. světové válce a židovské komunitě jako my, aby tak učinili tímto veřejným způsobem."

Muzammil Siddiqi, imám Islámské společnosti v Orange County v Kalifornii, v Krakově řekl: "Přijeli jsme na místo, kde byly spáchány nejhrůznější zločiny. Přijeli jsme, abychom pochopili bolest židovské komunity. Přijeli jsme, abychom zlepšili naše vzájemné vztahy, protože nelze budovat vztahy s někým, o němž nevíte, čím prošel."
Yasir Qadhi z New Haven v Connecticutu, bývalý popírač holocaustu, se svěřil novinářům, že je rád, že cestu podnikl, protože: "Chtěl jsem na vlastní oči vidět, jak moc jsem se mýlil." Quadhi dále zdůraznil, že kořenem popírání holocaustu je neznalost: "Každý, kdo popírá holocaust, si zaslouží bezplatnou jízdenku do Osvětimi a Březinky, protože číst prostě není totéž co vidět."

Po návratu z cesty vydala skupina společné prohlášení, v němž se mimo jiné praví: "Odsuzujeme jakékoliv pokusy o popírání této historické skutečnosti (tj. holocaustu a vyhlazení 6 milionů Židů, pozn. red.) a prohlašujeme, že popírání anebo jakékoliv ospravedlňování této tragédie je v rozporu s islámským etickým kodexem." Text končí slovy: "Podle islámu je záhuba nevinného života totéž jako záhuba celého lidstva a záchrana jednoho života je totéž jako záchrana celého lidstva."

Cestu představitelů islámských komunit v USA financovala německá Nadace Konrada Adenauera  ve spolupráci s Centrem pro mezináboženské porozumění v New Jersey.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 gugi gugi | E-mail | 24. srpna 2010 v 14:39 | Reagovat

Můžeme jen doufat, že slovo a vliv zmíněných představitelů islámských komunit v USA na ostatní islámské souvěrce je intenzivnější, než antiizraelismus, antisionismus a antisemitismus širokých islámských vrstev.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama