V září mají být obnovena mírová jednání mezi Izraelci a Palestinci

20. srpna 2010 v 17:18 | D.T. podle welt-online, aktualizováno 22.08. |  Zahraniční zprávy
izraelska vlajka
Izraelci a Palestinci mají počátkem září opět zahájit přímá mírová jednání. Po téměř dvouleté přestávce ve vyjednávání by se měli 2. září setkat ve Washingtonu na pozvání světových mocností. Tuto zprávu dnes přinesla agentura Reuters s odvoláním na diplomatické kruhy.


Obecně se očekává, že oba hlavní aktéři, tj.izraelský premiér Benjamin Netanjahu a prezident palestinské samosprávy Mahmud Abbas, pozvání přijmou. Jednáním má být přítomen americký prezident Barack Obama a tzv. blízkovýchodní kvartet sestávající z USA, EU, Ruska a OSN již odsouhlasil podrobnosti plánované akce. Obama přizval k jednáním i egyptského prezidenta Husniho Mubaraka a jordánského krále Abdallaha.

Vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnost Catherine Ashtonová minulý týden písemně informovala své kolegy v členských zemích EU o tom, že zakrátko bude k nadcházejícím blízkovýchodním mírovým jednáním vydáno oficiální prohlášení. Podmínkou podle ní však je, že obě strany vyjádří se schůzkou souhlas. Prezident Mahmud Abbas pod sílícím tlakem USA teprve před nedávnem připustil možnost konání přímých jednání s izraelskou stranou po bezmála dvou letech.

Podle ministryně zahraničí USA Hillary Clintonové by se během jednoho roku mělo dospět ke shodě ve všech "zbývajícíh otázkách". Touto formulkou diplomaté rozumí všechny nedořešené sporné body, jako je např. budoucí status Jeruzaléma, výstavba židovských osad na palestinských územích a otázka návratu palestinských uprchlíků.

Palestinci chtějí do poloviny roku 2011 položit základy budoucího vlastního státu. K tomu ovšem patří také vybudování loajálních bezpečnostních složek, ustavení nezávislá justice a funkční a transparentní státní správy. Izraelský ministerský předseda Netanjahu sice dosud všechny podmínky, které si Palestinci kladli, odmítal (např. vytvoření palestinského státu v rámci hranic z roku 1967), na druhou stranu však již déle než rok opakovaně signalizuje svou zásadní připravenost k přímým jednáním. Americká vláda ale i EU se ze všech sil zasazovaly o to, aby přímá mírová jednání započala nejpozději začátkem září.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 gugi gugi | E-mail | 23. srpna 2010 v 5:40 | Reagovat

Podle ohlasů, které jsem zaslechl, Izraelci vnímají jako problém ani ne tak Palestince, jako Írán, Syrii a Hezbolláh.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama