Libanon a palestinští uprchlíci

18. srpna 2010 v 21:16 | D.T. podle welt-online |  Zahraniční zprávy
Jak již řada médií informovala, zrušil včera libanonský parlament některá zákonná omezení, jež zabraňovala palestinským uprchlíkům v Libanonu ve svobodnému přístupu k povolání. Dosud směli vykonávat pouze velmi jednoduché profese, zejména v zemědělství. Přesto jim však jistá povolání zůstanou zapovězena i nadále - totiž ta, která nesmějí vykonávat cizinci, jako například profese lékaře, právníka či policisty. Palestinští uprchlíci představují 10 % libanonského obyvatelstva.
Na serveru "welt-online" se tomuto tématu věnuje komentář Michaela Borgstede, z něhož pro naše čtenáře vybíráme:


"Navzdory nyní schválenému výraznému legislativnímu zlepšení se v Libanonu žijící palestinští uprchlíci stále ještě nemohou stát právníky nebo lékaři. Stejně tak nesmí vlastnit nemovitosti a půdu, nesmí mít bydliště vně dvanácti přeplněných uprchlických táborů a své tamní domky většinou nesmí ani renovovat. To, co si Libanon po více než 60 let vůči palestinským uprchlíkům dovoluje, je skandální. …

Zatímco v Izraeli jsou dnes palestinští občané zcela rovnoprávní - přinejmenším oficiálně, musejí uprchlíci a jejich potomci v některých bratrských arabských státech stále ještě živořit v bídě a bez občanských práv. Palestinští uprchlíci se stali hračkou politiky. Již před léty nařídila Arabská liga svým členských státům, aby uprchlíkům a jejich potomkům nepřiznávaly státní příslušnost hostitelské země a "zabránily tak rozpuštění jejich identity" a současně tak "ochránily jejich právo návratu do vlasti."…

Maximální požadavek rozsáhlého práva návratu do státu Izrael pro všechny palestinské uprchlíky škodí i mírovému procesu a signalizuje Izraelcům, že nyní jde o to, vymazat jejich stát pro změnu jemným způsobem - s prostředky demografie.
Že to ale jde i jinak, ukazuje příklad Jordánska. Ze 2 milionů uprchlíků tam v táborech žije už jen 300.000. Devadesát procent uprchlíků má jordánské státní občanství. Smějí vzít svůj život do vlastních rukou a v jordánské společnosti jsou pevně usazení - i jako lékaři a právníci."
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama