Kaštan Anne Frankové podlehl vichřici

31. srpna 2010 v 11:08 | redakce |  Zahraniční zprávy
Kaštan Anne Frankové, foto WikipediaŘada zpravodajských serverů včetně italského corriere.it
informuje, že v Amsterodamu počátkem minulého týdne padl pod náporem silného deště a nárazového větru "strom Anne Frankové". Anne měla na kaštan výhled z podkrovního okna bytu, v němž se dva roky se svou rodinou a přáteli ukrývala před nacisty, a nejednou se o něm zmiňovala ve svém deníku. Například 13. května 1944 si zapsala: "Náš kaštan je v plném květu, od nejspodnějších větví až po samý vrchol. Je plný listů a mnohem krásnější než vloni."


Přes 150 let starý a 20 metrů vysoký strom byl již dlouho nemocný, jeho kořeny trouchnivěly a kmen byl napaden zhoubnou plísní a škůdci. Už před lety se proto z bezpečnostních důvodů uvažovalo o jeho odstranění. Díky vlně protestů z celého světa, která se proti tomuto záměru zvedla, se však město Amsterodam posléze rozhodlo prodloužit stromu život. To se podařilo s pomocí prstencovité ocelové konstrukce, která strom až do minulého pondělí podepírala. Na tuto "záchrannou akci" v hodnotě 160.000 EUR přispěla kromě města řada domácích i zahraničních organizací.

Slavný kaštan tedy minulý týden definitivně vzal za své, ale v jistém smyslu žije dál. Nejen na stránkách Deníku Anne Frankové, ale i v podobě 150 malých stromků vypěstovaných ze semínek jeho plodů. Většina z nich byla vysazená v jednom amsterodamském parku, další se nachází v zahradě Anne Frankové v Paříži a další byl podle slov ředitele Muzea Anne Frankové zaslán do Bílého domu.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Adam B. Adam B. | 31. srpna 2010 v 13:24 | Reagovat

Stromy se musí vyměňovat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama