Izrael zneklidněn zbrojním obchodem mezi USA a Saudskou Arábií

11. srpna 2010 v 8:08 | D.T. podle welt-online |  Zahraniční zprávy
Podle zprávy amerického deníku Wall Street Journal hodlají USA v nadcházejícím desetiletí prodat do Saudské Arábie více než osmdesát nejmodernějších bojových letounů F-15 v celkové hodnotě přes 20 miliard EUR. Izrael je plánovaným obchodem znepokojen - stejně tak jako v roce 1981, kdy Amerika dodala saudské armádě letouny F-15 poprvé. Obamova vláda se však snaží situaci zklidnit: "Pracovali jsme s Izraelem úzce a na nejvyšší úrovni, abychom zohlednili všechny námitky v této i v jiných věcech," prohlásil minulý týden mluvčí Pentagonu Geoff Morell. Systémy dlouhého dosahu do Saudské Arábie prodány nebudou.

Již v rámci prvních dodávek zbraňových systémů do Saudské Arábie v roce 1981 vyvstala nutnost v rámci možnosti skloubit zájmy znepřátelených spojenců USA na Blízkém východě a zájmy americké. V průběhu uplynulých desetiletí se to skutečně dařilo, například díky dohodám zúčastněných stran o zeměpisných omezeních při rozmísťování stíhacích letounů. Vzdálenost mezi nejsevernějším saudsko-arabským vojenským letištěm a jižním cípem Izraele je totiž pouhých 300 km.

Saudská Arábie vlastní v současnosti více než 130 stíhacích letounů, Izrael necelých 100 a některé z výše zmíněných dohod o zeměpisném omezení již údajně nejsou tak přesně dodržovány. Proslýchá se například, že někteří saudští piloti létají s bojovými letouny obsahujícími díly vyrobené v Izraeli.
K tomuto uvolnění podmínek došlo v zákulisí a pod americkou gescí. Za politický výsledek těchto snah lze dnes považovat saudskou mírovou iniciativu. Ve stínu rostoucí jaderné hrozby Íránu je, zdá se, vzájemné sbližování pro všechny zúčastněné strany čím dál tím snazší a přirozenější. Člen saudskoarabské královské rodiny princ Mohammed bin Nauvaf sice o víkendu dementoval zprávu o tom, že saudská letecká rozvědka bude ignorovat případné izraelské bojové letouny přelétávající nad Saudskou Arábii s cílem napadnout Írán, ale o skutečném stavu věci vypovídá spíše původní zpráva než obligátní dementi.

Saudská Arábie investuje ročně do své vojenské bezpečnosti 4,1 miliard EUR a obrovský zbrojní aparát udržují i Egypt a Sýrie. Díky svému zbrojním rozpočtu ve výši 3,2 miliard EUR a preferenčnímu přístupu ze strany USA si však Izrael přesto drží kvalitativní náskok ve zbrojení. V roce 2015 obdrží jako první stát blízkovýchodního regionu tzv. neviditelné bombardéry, tj. letouny, které nelze identifikovat na obrazovce radaru.

Jedna starost však přesto zůstává: Navzdory dobré výzbroji a výcviku je saudská armáda všechno jen ne zvlášť bojeschopná. Dojde-li v zemi ke zvratu, vyvstane otázka, do čích rukou
moderní zbraňové systémy padnou.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 gugi gugi | E-mail | 11. srpna 2010 v 13:25 | Reagovat

Žádný strach - v sozučasnosti se dojednává kšeft o dodávce 19 kusů vysoce vyspělých F-35, proti kterým jsou zastaralé F-15 učiněné "flying dustbins"... :-D :-D

Zaostávají za nimi i donedávna nepřekonané F-22 Raptor.

Proti našim sofistikovaným chajalim avir
nemá nikdo šanci.:-)

2 eb eb | 25. srpna 2010 v 16:51 | Reagovat

[1]: Jo. A což vyzbrojování Jemenu naší republikou ?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama