Filmový tip: "Seriózní muž" bratří Coenů

27. srpna 2010 v 13:25 | D.T. podle dom. zdrojů |  Kultura
film
Budete-li mít, vážení čtenáři, během nadcházejících podle předpovědi meteorologů deštivých dní chuť na návštěvu kina, nenechte si ujít nejnovější film Ethana a Joela Coenových "Seriózní muž". Tento americko-francouzsko-britský koprodukční snímek natočený již v loňském roce, získal letos dvě nominace na oscary (za nejlepší scénař a nejlepší film). Ačkoliv nakonec vyšel naprázdno, nic to neubírá na jeho kvalitě podpořené velkou dávkou (židovského) humoru, mnoha podnětů k přemýšlení a skvělými hereckými výkony. Řečeno slovy filmové kritičky Mirky Spáčilové z MF DNES: "K jedné z mála jistot ve světě kinematografie patří, že bratři Ethan a Joel Coenovi špatný film nenatočí. Střídají jen dobré snímky s ještě lepšími, přičemž Seriózní muž patří do kategorie z nejlepších".


Příběh se odehrává koncem šedesátých let a líčí dva týdny v životě profesora fyziky Larryho Gopnika, který se svou manželkou Judith, pubertální dcerou a synem připravujícím se na Bar Micva žije na typickém předměstí amerického Středozápadu. Najednou se na hodného Larryho začne snášet všemožné rodinné, pracovní, finanční a další trápení, a tak se ve svém zoufalství obrátí o pomoc nejen na právníky, ale i na rabíny…

Chválou na adresu "Seriózního muže" nešetří ani Jan Gregor v týdeníku Respekt, když píše, že film "se dá číst jako cynické černohumorné vyprávění o rozpadu dysfunkční rodiny. Nebo jako variace na starozákonní příběh Jóba - slušného bezúhonného muže krutě trestaného Bohem. Nebo dokonce jako obecná metafora židovského údělu.(…) Je fascinující, kolik významových rovin seriózní muž skrývá. Baví, dojímá, mrazí z něj v zádech. Bratři Coenové natočili jeden ze svých nejlepších filmů".

Dobrou zábavu!
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Eli Karpeles Eli Karpeles | 27. srpna 2010 v 18:16 | Reagovat

Ačkoliv asi tento nenápadný snímek není pro všechny, nestane se nějakým bestsellerem, z mého pohledu se jedná o jeden z nejlepších filmů, jaký jsem kdy viděl. Významových rovin je v něm skutečně mnoho a jsou úžasně vyjádřeny. Užijí si všichni, Židé především. Doporučuji!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama