Bányai vnímá nominaci na ombudsmana jako mimořádné ocenění své práce ve vedení židovské obce

28. srpna 2010 v 20:48 | redakce |  Úvahy a komentáře
divadlo
Řadu členů židovské komunity stejně jako angažovanou věřejnost překvapilo rozhodnutí senátorského klubu ODS nominovat na funkci veřejného ochránce lidských práv Františka Bányaie, předsedu Židovské obce v Praze. Jako scénka z purimspielu, pak zapůsobilo, když získal i senátní nominaci, při níž porazil i Annu Šabatovou. Dosavadní profesní dráha Bányaie šla zcela mimo agendu lidských práv, ale ani svým vzděláním nedosahuje  základních představ o osobě ombudsmana. Zdá se tedy, že Bányai přistoupil za cenu jepičí politické slávy na to, aby se stal loutkou ve hře, kde se zneužívá karta židovské komunity.


Všimli si toho i někteří blogěři a komentátoři, a je tedy na místě přát si společně s Martinem Schulzem z České rozhlasu, aby se "veřejnost někdy dozvěděla, co vedlo ctihodné senátorky a senátory, aby před Annou Šabatovou upřednostnili předsedu pražské židovské obce Banyaie. Že by v tom posuzování hrála roli celkem nedávná "kuřimská" aféra, v níž nějakou vedlejší roli sehrála paní Šabatová, zatímco "puč v pražské Židovské obci", kde hrál pan Banayi jednu z hlavních rolí, se odehrál už před lety šesti?"


Čtenářům ŽL přinášíme projev Františka Bányaie před hlasováním v senátu ze středy 25. srpna:

Vážený pane předsedo, vážené senátorky, vážení senátoři. Děkuji za možnost předstoupit před vás a chtěl bych především poděkovat senátorce a senátorům, navrhovatelům za nominaci na funkci Veřejného ochránce práv. Prosím, nechápejte toto poděkování jenom za formální, za nabídnutou možnost. Nominaci vnímám především jako mimořádné ocenění své současné práce ve vedení Židovské obce v Praze a zvlášť i za významné ocenění nebo vyjádření úcty k této komunitě na půdě Senátu Parlamentu České republiky. Děkuji.

Na světě je mnoho silných, schopných osobností, mnoho průbojných a životaschopných lidí, připravených bojovat za svá práva a za svou pozici ve společnosti, dosahovat úspěchů, uznání i bohatství. Na druhé straně je mnoho slabých, nejistých, neprůbojných a méně úspěšných lidí, kteří nedostali příležitost, nenarodili se v dobrém čase na dobrém místě nebo jim prostě nepřála doba, nezískali vzdělání, stali se obětí mnoha bezpráví nebo jim nepřála příroda nebo Pánbůh. Silní a schopní často slabé a méně schopné nevnímají, zahleděni do svého úspěchu a užívání slunečního jasu, nechápou a nevidí ty, kteří zůstali ve stínu.

Jsem velice rád, že žijeme ve společnosti a státě, která má instituci, jejímž posláním je pomáhat a bránit slabé a bezbranné. Je dobré pro každého z nás, že pozice ombudsmana dosáhla uznání a respektu ve společnosti. Podíváme-li se na výsledky, na počty podání, na počty vyřízených stížností, na výsledky mnoha šetření, nespočet rad a doporučení, které ombudsman pomocí své podpůrné kanceláře vytvořil a nabízí, bude asi málokdo pochybovat o prospěšnosti jeho dosavadní činnosti. Je to jistě i zásluha osobnosti dosavadního ombudsmana, je to situace, která současně zavazuje, nutí ke skromnosti, pokoře i odhodlání.

Jsem si vědom této skutečnosti a jsem odhodlán v případě zvolení odpovědně tuto funkci vykonávat. Snad několik slov k samé činnosti Veřejného ochránce práv. Je samozřejmé, že prioritou zůstane základní zadání - ochrana práv osob proti protiprávnímu jednání úřadů nebo jednání, které se neshoduje s principy demokratického státu. Podíváme-li se na statistiku podnětů podle oblastí, tak jak se objevuje ve zprávách ombudsmana nebo zástupce ombudsmana v Poslanecké sněmovně, tak existuje trend, kdy počet podnětů v oblasti sociálního zabezpečení dosahuje již delší dobu až 1/3 všech podnětů.

Je evidentní, že problém není jenom na úřadech. Uvědomuji si, že ponižování ke ztížení dosažení práv a nároků často dochází nikoli porušením zákona. Všichni si pamatujeme, že získat výpis z rejstříku trestů byl nadlidský úkol, spojený s ponížením a ztrátou důstojnosti žadatele. Je tedy zřejmé, že z analýzy obsahu podnětů lze udělat obecné závěry, které by se měly objevit v doporučení pro legislativní řešení nebo pro návrhy na úrovni organizace, automatizace a digitalizace procesů ve státní správě.

Je jisté, že bych byl velice aktivní při hledání a doporučování přehlednějších, srozumitelnějších a transparentnějších řešení. Státní správa by měla mít základní vlastnost všech uživatelských systémů "you are friendly". Nevstřícné systémy nemají šanci se prosadit v komerci a neměly by mít šanci ani v komunikaci státu se svými občany. Vynaložené náklady úřadů a institucí se jistě vrátí snadnější komunikací, spokojeností občanů a tedy i menším počtem podnětů. Jsem přesvědčen, že zpráva veřejného ochránce práv by měla být užitečnou zpětnou vazbou pro zákonodárce a odpovědné pracovníky úřadů a institucí. Jsem si vědom, že veřejný ochránce práv i jeho zástupce dosud udělali mimořádnou práci.

Souhrnná zpráva o činnosti veřejného ochránce práv za rok 2009, stejně jako dřívější zprávy obsahují mimořádně kvalitní informace, a je škoda, že nálezy hodnocení životních situací i doporučení se netěší přiměřenému zájmu veřejnosti, úředníků i odborníků. Jsem přesvědčen, že mnohé závěry ombudsmana v oblasti sociální a zdravotní by mohly být obsahem školení odborných pracovníků v oblasti sociální péče. Podněty, jejich analýza, doporučení a přijatá opatření mohou být zdrojem pro zlepšení služeb na mnoha úřadech. I na sociálních i zdravotních zařízeních. Některé výsledky šetření i doporučení si zaslouží lepší publicitu a mohou přispět ke kultivaci veřejného prostředí.

Snad ze zkušeností, které jsem získal na Židovské obci, zkušeností i vědomí existence mnoha neskutečných křivd generace mých rodičů, mi pomohou hájit právo a důstojnost těch, kteří se cítí bezbranní, poškození nebo ponížení. Funkci předsedy Židovské obce dělám dobrovolně jako službu komunitě a snad jsem se naučil něco, co v naší společnosti dlouho nikdo nikoho neučil a nepropagoval. Jsem přesvědčen, že pozice ombudsmana je služba, služba veřejnosti, pozice, která nemá sloužit ke zlepšení image osobností politickým nebo mediálním cílům. Ale která má důstojně sloužit potřebám, které občané a zákon od občana očekávají.

Takto chápu a vnímám i nominaci a případné jmenování do funkce veřejného ochránce práv. Děkuji vám za váš čas, který jste mi věnovali, a děkuji předem všem, kteří budete mou nominaci zvažovat, bez ohledu na výsledek vašeho rozhodování. Děkuji za pozornost a přeji hezký den.
 

15 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Jarda Jarda | 28. srpna 2010 v 21:24

Pan Banyai, ktery si nekdy pise titul Mgr. a jindy zase Ing.. Takze nevim, zda nejakou skolu ma. Pokud vim, je pouhy neuspesny monter pocitacu, ktery nema ani patricne vzdelani a ani nema odborne a moralni predpoklady. Je to muj nazor. Pan Banyai je pucista, coz je na Zidovske obci znamo, ktery odmital prebirat postu clenu Zidovske obce v Praze, aby nemusel resit pracovni zalezitosti. Spolu s ostatnimi cleny ZOP uvazujeme, ze podnety s petici predame tisku a televiznim reporterum, aby cely narod videl, co je to za kandidata. O materialy je obrovsky zajem. Paradoxne tento pan by chtel resit podnety obcanu Ceske republiky? Jeho kvalifikaci je jedine to, ze je predseda Zidovske obce v Praze. Tak to vsechny obcany Ceske republiky lituji. Ostatne, staci si porovnat projev a vystupovani Frantiska Banyaie v Senatu CR s ostatnimi (navic mnohem uspesnejsimi) kandidaty na ombudsmana a kazdy obcan vidi markatni rozdil. Kazdy mohl dne 25.08.2010 na vlastni oci videt, ze pan Banyai lapal po dechu jak 4dny lekla ryba a v ruce prekladal papir, ze ktereho kunkal svoji rec. Nebyl schopen ani cist, ani mluvit z patra. Navic mluvil same hlouposti o digitalizaci statni spravy. Cozpak takhle vypada kandidat na ombudsmana Ceske republiky. To je spatny vtip a dalsi omyl ODS, na ktery zase dojede. Navic vetsina clenu ZOP nejsou priznivci ODS i kdyz ODS prispela na sochu pred Pinkaskou. Patrne se jedna o nejaky politicky obchod a o penize. To se ale clenove ZOP patrne dozvedet nesmi.

2 Egged Egged | 28. srpna 2010 v 21:27

Taky mne jeho vystoupeni rozcililo. Myslim, ze by se pan Frantisek Banyai nemel plest do politiky a politickych obchodu. Je to ale jeho volba.

3 Chava Chava | 28. srpna 2010 v 21:50

Take se mi nelibi politicke obchody predsedy ZOP s ODS a ani si nemyslim, ze to jednomu, nebo druhemu vyjde. Obema jde o moc a o penize. Pan Fischer je nenahraditelny, ale Banyai je uplne k nicemu, a to vsem.

4 Richard Richard | 28. srpna 2010 v 22:00

Vážený pane Bányai, prosím, napište eřejnosti, jakou školu a kdy jste dokončil a zda jste tedy Ing., nebo Mgr., popř. čeho jste Mgr. nebo Ing.. Bylo už hodně lidí, co uváděli své tituly i zásluhy neoprávněně. S ohledem na Váš projev v Senátu ČR a s ohledem na Vaše vystupování v médiích v roce 2004/2005 Vám většina lidí nevěřím ani slovo, jen Vás má spojeného s pučem na Židovske obci v Praze. Cituji z dobového tisku a Vašeho televizního vystoupení na TV Nova, kde jste v kostičkované košilce prohlásil: "Já jsem předseda". To snad považujete za mimořádné ocenění? Děkuji Vám za odpověď, vážený pane předsedo :-).

5 Lukáš Korbel Lukáš Korbel | 28. srpna 2010 v 22:04

Dobrý den. Já jsem také předseda, ale fotbalovahého klubu na naší základní škole. Ale mám hodně kamarádů. Mohu být také ombudsmanem? Jak to čtu, tak asi jo. Komu to mám napsat a kde se mám přihlást? Líbilo by se mi mít kandelář v Brně, Praha se mi nelíbí, je tu moc smradu. Děkuji také za odpověď Lukáš Korbel

6 Jirka Jirka | 28. srpna 2010 v 23:38

Nejlepší vtipem bylo, když Franta Bányai v Senátu ČR četl ze šmíráku o tom, že dělá tohot předsedu Židovské obce v Praze úplně zadarmo. Smáli jsme se u televize všichni a myslím, že v leckteré rodině před televizory i plakali na chudáčkem. Myslím ale, že mu diváci nevěřili ani slovo a senátoři už vůbec ne. Byl to totální propadák.

7 Luděk Luděk | 28. srpna 2010 v 23:45

Bányai? To by byl "první pasivní ombudsman" v historii. Možná by s ním "zvolili" celou Reprezentaci židovské obce v Praze. Tu kandidaturu nikdo nebereme vážně a veřejnost taky ne. Potřebovali někoho a jného (šaška) nesehnali. Předseda Židovské obce v Praze by se neměl míchat do politiky, to není dobře pro židovskou komunitu. Měl by raději zase vyjet na dovolenou na Kubu a podpořit svými penězi kubánský režim. Nebo už tam Bányai nejezdí?

8 Moshe Moshe | 29. srpna 2010 v 8:35

Tak nevím, buď píše komentáře jeden člověk a jen mění jméno, nebo je úroveň kritiků Bányanie tak slabá.

9 Karel Karel | 29. srpna 2010 v 12:27

Souhlasím s tím, že neměla být Banyaiova kandidatura na ombudsmana spojována se židovskou obcí. Bude to jen ke škodě všem. On na tu funkci nemá.

10 gugi gugi | E-mail | 30. srpna 2010 v 9:07

Z projevu pana F.B. naprosto jasně vysvítá, že zkušenosti získané při obraně před rasovým pronásledováním, diskriminací všeho druhu a perzekucí, hodlá nabídnout a zúročit ve službě uťápnutým lidem v celé této republice, tedy i těm uťápnutým v dominantní společnosti i těm uťápnutým v naší komunitě. Je to programové prohlášení non plus ultra. Myslíte si, že takovou iniciativou se může jen tak pohrdnout?

Z druhé strany: Kdo z Vás tady měl tu vůli, odvahu, protřelost, vizi či obyčejnou kuráž, dopracovat se alespoň do stadia kandidatury na tuto funkci? Kdybych si mohl s kuráží pana F.B. podrazit boty, nadosmrti bych se už o ně nemusel starat.

K pseudo-satiře pana L.K.:
Lituji člověka nevědoucího, kam napsat a sedícího ve smradlavé kanceláři v Praze. Vzhledem k tomu, že neví co dělat, sedí na místě, kam patří a které mu právem náleží. Aneb jak se říká: Máte-li méně, než požadujete, dosáhli jste více, než si zasloužíte. :-D

K otázce politiky:

1. Ombudsman není politická funkce "stricto sensu" – to by totiž musel být politikem každý arbitr. 2. Ombudsman nejedná na pokyn ani podle instrukcí nějaké obskurní partaje – je nezávislým překlenutím mezi poškozenými občany všeho druhu a tvrdostí výkonu státní správy. Do justice zasahovat jeho rozhodnutí nemohou. Jediné co mi vadí, je pouze doporučující ráz jeho stanovisek a že není další instancí v různých správních řízeních, resp. že jeho působnost je silně omezena. Ergo: pan F.B. si s politikou nezadává.

K otázce prezentace a vystupování:

Nikdo – ani 100% performer a kabaretní superstar se nevyvaruje trémy a nikdy neví, jak ho jeho psychika vyšplouchne před kamerami, či jednoduše na tribuně či podiu.
Když mi nevadilo, že emeritní ombudsman, blahé paměti, JUDr. Motejl, vypadal jako Tonda Zápotocký, nemůže mi vadit a je mi absolutně jedno, ombudsmanovo vzezření i jak bez přípravy mluví – i kdyby si ho lidé pletli třeba s Louisem de Funès.
..........
Zaslepení lidé, pořád to nechápete. V situaci, kdy kandiduje člen komunity, je třeba ho podporovat a zapomenout na malichernosti, osobní antipatie či averze. Tím chci naznačit, že bych podporoval KOHOKOLIV, kdo je členem komunity, nebo našinec. Pořád nikomu z Vás nedocvaklo, jaká je to šance a historická událost? Místo toho z Vás vylézají projevy, kterými se jen shazujete.
Když už jste se tedy dostatečně nasmáli a zanadávali si, co kdybyste chvíli počkali a nechali pana F.B. (pokud bude opravdu inaugurován) jednat a ukázat, co v něm je. Dali mu k dobru oněch pověstných „100 dní“?

Resumé: pan F.B. „na to má“ – Vaším slovníkem. Svojí kuráží, svojí vizí, svým sejchlem. Kdyby se na to vypisovaly sázky, sázel bych na pana F.B – a vidím, že v kursu tak minimálně 1:10…..

:-D

11 gugi gugi | E-mail | 30. srpna 2010 v 10:40

Po jazykovém rozboru úvodního článku, který jsem nějak v té názorové tlačenici přehlédl, shledávám z hlediska stylistiky jako obzvláště povedenou větu:  „….přistoupil za cenu jepičí politické slávy na to, aby se stal loutkou ve hře, kde se zneužívá karta židovské komunity.“

Jazykový úsus českého jazyka nás učí, že:
* Zneužívat lze něčí pověsti, dobroty, funkce, vlivu, moci….  (ale kartu?!)

* Kartou (ž.)komunity lze jen hrát, mávat, podvádět, fixlovat…, lze ji podsouvat, schovávat v rukávu…,  (ale zneužívat ji?!)

[Volná asociace à la Choderlos de Laclos nebo markýz de Sade:  …exaltovaná Geneviéve v nestřeženém okamžiku zneužila spodka žaludského….  zatímco larmoyantní Fridolín hájil své platonické pozice svrškem srdcovým…]

Kromě toho je srandovní představa, že existuje (byť jen ad hoc) loutková hra, při které se hraje kartami….

:-D
:-D
:-D

12 Moshe Moshe | 30. srpna 2010 v 12:44

Bs"d
Jako pozorovatel z jiné židovské obce než pražské jsme udiven, jak si takto stále můžete podrážet navzájem nohy. Co je za tou malicherností a averzí některých členů?

13 gugi gugi | E-mail | 30. srpna 2010 v 14:03

[12]:Ad Moshe:

No konečně někdo, kdo má rozum. :-)

Pramení to v dávných, diluviálních dobách nesvornosti určitých frakcí, přičemž každá na to má svůj výklad v rozsahu disertační práce, event. znaleckého posudku. Nemá význam to tu znovu jitřit. Výsledkem je však tento stav.

Proto se vyskytují lidé, jimž dosud nesvitlo, že potenciální úspěšnost pana F.B., je „úspěchem“ každého našince zdejší komunity. Že mezi jeho popularitou u veřejnosti a "image" našich komunit existuje přímá úměra. Že podle jeho úspěchů se bude pohlížet na každého jednotlivce naší komunity ? A to nejen pražské, ale i mimopražských. Že bezvadné fungování jeho úřadu bude pádným argumentem proti excesům antisemitismu....

Místo toho se tu s krtčí slepotou někteří malověrní snaží zesměšňovat svého souvěrce, kterého by (už z principu) měli podporovat a ne se od něj okázale a rádoby duchaplně distancovat. I kdyby to byl vzděláním absolvent střední popelářské učebny (BTW - nic proti popelářům: dobrý popelář je lepší než špatný ministr), je naší prodlouženou rukou a oni tu ruku lámou…

Kéž bych byl jen hlupákem, nechápajícím, že se od pana F.B. distancují pouze zdánlivě, aby gojim neřekli: hle reprezentant a ochránce všech židů v Česku…. ?
:-D
:-D

14 Karel Karel | 30. srpna 2010 v 15:38

Gugi je vtipný přispěvatel tohoto blogu. Kalinu by zaměstnal a s kuráží Bányaie by si podrazil boty. Můj táta říkával, že pokud se žid někam hlásí, pak má být mnohem lepší než jeho konkurence, aby to bylo ku prospěchu celý společnosti,  a nebylo na škodu židovský komunitě. Všimněte si, jak psala o kandidátech média! Kde se psalo o kvalitách Bányaie! Všichni víme, že on na takovou funkci nemá. Pro řadu z nás je však důležité i něco jiného. Bányai organizoval převrat na pražský obci. Dopustil se řady kroků, které ho na ochránce lidských práv diskvalifikují.

15 Moshe Moshe | 30. srpna 2010 v 16:13

bs"d
Z gugiho je cítit rozum a nadhled, z ostatních zášť a nevychladlost. Takto pomlouvačná kampaň není zcela jistě v zájmu nikoho.
Ale odpůrci, berte to z té lepší stránky. Když se Bányai stane ombudsmanem, odejde z čela ŽOP a otevře se cesta k novému, vám přijatelnějšímu předsedovi. :-)

16 Jak to vidi jiní Jak to vidi jiní | 30. srpna 2010 v 18:51

Doufám, že zvítězí Varvařovský - sice má "jen" podíl na tom, že se zpochybily nemravné rovnostářské důchody bez ohledu na to, kolik kdo přispíval do důchodového systému a na daních, ale aspoň právník (připravil tomu cestu).

U Bányaiho je jen trochu úsměvná jeho "flexibilata" - když byly kvóty na slovenské studenty, byl coby student mat-fyz "Slovákem". Po dostudování se přihlásil k maďarské národnosti a šel dělat na ambasádu Maďarska. Nu, a teď je Žid, a je předsedou pražské židovské obce. Snad tím své putování za vlastní identitou prozatím ukončil a nestane se třeba Moravanem, když ten ombudsman sídlí v Brně...

http://neviditelnypes.lidovky.cz/usa-mouchy-na-americkem-akademickem-taliri-fjk-/diskuse.asp?iddiskuse=A100828_233801_p_spolecnost_wag

17 Moshe Moshe | 30. srpna 2010 v 20:17

Reakce na příspěvek č. 16
Pan Bányai se narodil na Slovensku a proto snad logicky spadal do "slovenských studentů". Dnes český Žid vystupuje jako příslušník tohoto národa, ale na straně druhé je stále občanem ČR a s tím má spojené povinnosti a práva. Stejně tak měl Bányai práva a povinnosti na základě československého (slovenského) občanství. Po rozpadu federace si každý z nás mohl zvolit nástupnické občanství.
A jestli a jak se přihlásil k Maďarům, proč by nemohli být jeho předci třeba maďarští Židé? Takových na Slovensku bylo a je, se slovenským občanstvím (dříve československým). O tomto nemůžeme my nic vědět a je to taky dobře, protože se jedná o informace, do kterých nikomu nic není - toto jsou soukromé informace každého jedince, spojené s jeho osobní integritou.

Úsměvné jsou leda tak snahy ho za každou cenu očernit.

18 gugi gugi | E-mail | 31. srpna 2010 v 10:14

Ad Karel:
Well, tak řekněte, kdo z naší komunity podle Vás je schopen se k takové kandidatuře vůbec dopracovat a nejen dopracovat, ale i v daném postavení fungovat. Ticho po pěšině - žádný paralelní kandidát se nekoná. Anebo vám připadá tak strašně škodlivé, aby vůbec nějaký našinec na takovou funkci kandidoval. Xakru, proč?

Ad Moshe:
Baruch tihje. Narazil jste na problém, který jediný mi připadal důležitý: co bude s předsednictvím ŽO a jak bude předseda svoji dosavadní funkci zvládat?

K současné situaci:

http://www.novinky.cz/domaci/210078-kandidat-na-ombudsmana-banyai-podle-soudu-sikanoval-sekretarku.html

Na uvedeném webu byla dnes uveřejněna zpráva o panu F.B. Považuji to za sprostý, nízký unfair zásah do procesu volby ombudsmana. Tak takhle tedy ne. Jaká nekultivovanost! Věc není pravomocně rozhodnuta a někdo s ní přesto hystericky mává před očima Senátu. Dejme tomu, že pan F.B. nebude v důsledku této psychologické masáže zvolen – a věc nakonec dopadne v jeho prospěch; leč pozdě. Co bude pak? Co budou iniciátoři této rány pod pás říkat? „To jsme mu zavařili, he he, to jsem si nadělali do vlastního hnízda, he, he.“

[Abychom si dobře rozuměli: proti paní J.F. absolutně nic nemám, naopak si ji velice vážím, mimo jiné pro její překlad knihy  „Smysluplný život : Rebe Menachem Mendel Schneerson a jeho moudrost/Simon Jacobson“.]

Každá obec na světě by se semkla a udělala všechno možné, jen aby kandidát z ní pocházející uspěl. Jen ne Praha. K vlastnímu souvěrci se chová jako k veřejnému nepříteli č.1
Všichni, vy chytří z Vodňan, kdož se s tím identifikujete, dáváte sami sobě facku.

Moje argumentační munice je tímto vystřílena - řekl jsem, co jsem považoval za nutné říci.

19 Kalaš Kalaš | 31. srpna 2010 v 13:52

Gugi je zřejmě věrný a důvěrný přítel FB.Přejme jim to.
Kromě toho, co tu bylo prezentováno, došlo k několika podivným volbám na ŽOP, kdy záhadně z volených orgánů vypadli kandidáti s více hlasy, nežli měl FB, zúčastnil se veřejného tvrzení, že symbolické kompenzace přeživších holocaust patří ŽOP, která  se  stará, zajistil přeživším holocaustm, kteří žijí v domě patřícím ŽOP nejvyšší nájem za bydlení v Praze 7(nehleděl malicherně na to, že v domě žijí i mnozí invalidní občané z 2. generace, jejichž příjmy jsou minimální), každému, kdo dal kdy najevo jiný, nežli souhlasný názor, nežli má on, tedy FB, dává najevo trvalou nedůvěru. Prostě vzor lidství.
Každý z postižených má okolo sebe kruh nežidovských přátel i některých členů rodiny,takže to není jen záležitost vnitřní.Je to veřejná ostuda, včetně té kandidatury.
Na druhou stranu nežidovská veřejnost vidí, že židé nejsou jen Einsteinové, Fischerové a Chagallové.Že jim vlastně není co závidět a může si vybrat k nevraživosti cyklisty a Eskymáky.

20 pozorovatel pozorovatel | 31. srpna 2010 v 13:54

Je vidět, že funkce ombudsmanna je nanic

21 gugi gugi | E-mail | 31. srpna 2010 v 15:18

Z toho, co jsem zde všechno zaslechl o panu F.B., jsem usoudil, že tu figurují jeho ještě mnohem důvěrnější a hlavně informovanější přátelé, než jsem já. Jak úžasně sebeočistný je zdejší kolektivní organismus – jak úžasně si hlídá, aby mezi dominantní společnost z něj nepronikl někdo, kdo by jen cípkem nedobré charakterové vlastnosti či celkově zavádějícím šarmem svojí osobnosti mohl diskreditovat, ohrozit, celý ten skvoucí se kolektiv ctnostných, vzdělaných, čestných a ušlechtilých osob…. Jaká to skvělá úroveň sebekontroly… Jak je vůbec možné, že při takovém vrcholném stupni výstupní technické kontroly na běžícím pásu výroby kandidátů ombudsmana to pan F.B. mohl dotáhnou až na předsedu obce … ?

(Pro odlehčení tématu):

V rodině byl zázračně moudrý hoch. Prohlašoval, že z něj bude wunderrebbe. Sešli se nad ním rabanim a zeptali se ho: „Co tě zajímá, jingele ?“
Hoch rozvážně pronesl: „Proč má rabi stejný honorář i přesto, že o šabesu jednou pronese dlouhý a jindy kratší komentář?“
Nejmoudřejší z rabanim zavrtěl hlavou a konstatoval: „Ty nechceš být wunderrebbe. Ty chceš být předsedou obce…“

:-D
:-D

22 Jarda Jarda | 31. srpna 2010 v 15:37

A 14 trestnich oznameni podanych Frantiskem Banyeim neni nefer, pokuta udelene ZOP za jednani Frantiska Banyaie je take malo? Frantisek Banyai pronasleduje Zida a soudit jej nebudete Vy Gugine.

23 Egged Egged | 31. srpna 2010 v 15:44

Cetl jste Cenzurovany zivot od Ladislava Porjese? Slysel jste jeho hlas z audionahravky, kterou ma obvodni soud pro Prahu 1 k dipozici (je pripojena ke spisu). Vite, co mu rekl Frantisek Banyai?. Nesudte proto cloveka za jeho ciny, dokud jsi nebyl na jeho miste. Az si sam prozijete diskriminaci na pracovisti, dejte potom vedet. Vite, jak trpela pani Draska? Asi ne. Co Vy tak o tom vite, vse jste uz napsal a ostatni se dozvite na vedeni.

24 Lukáš Lukáš | 31. srpna 2010 v 16:02

Zatím byl František Báanyi ve všech sporech neúspěšný. I přes celou armádu právníků, kterou členové ŽOP financují. Žádné z těch 14ti trestních oznámení mu nevyšlo a minulost jej dohnala. Každý věděl, že se tak stane. Jeho osobní spory za něj platí Židovská obec v Praze a doplatí na to, škaredě, moc škaredě. František Bányai nedělá nic zadarmo a ještě dělá škodu - viz ta pokuta ze strany Úřadu na ochranu osobních údajů. To ing.Tomáš Jelínek si obranu (advokáty) zaplatil ze svého. František Báynai ještě navíc používá titul neoprávněně a pokaždé jiný, jednou Mgr. jindy Ing. A v senátu mluvil jak hoténtót.

25 Že se nestydíte... Že se nestydíte... | 31. srpna 2010 v 17:50

...na veřejně přístupných stránkách pořádat takovouto diskusi, případně si ještě vyhrožovat. Nežidé se nám vysmějí, v nejlepším případě.

26 Moshe Moshe | 31. srpna 2010 v 18:34

b"h
Slušný člověk se nevysměje, chytrý jen pochopí, kdo jsou kritici, a ti neslušní? Ti zde budou vždy a vždy budou mít munici, i bez této diskuse.

27 Aron Aron | 31. srpna 2010 v 19:22

Myslím si, že pan Banyai si zaslouží pořádnou lekci. Obec mi měla zaplatit nza šikanu ze strany Bányaie milióny. Od počátku Bányaiovi stoupala touha po moci do hlavy a zapomněl, že kdo jinému jámu kopá... servus Bányai

28 Nosek Nosek | 31. srpna 2010 v 19:50

Zde se někteří radují z cest osudu, který nahrál na smeč kritikům(možná oprávněným) kandidáta na plac ombudsmanna. Jenomže pozor- co když ten člověk bude demokraticky zvolen?Kam se kritici pak vrtnou?

29 Jude Jude | 31. srpna 2010 v 19:51

Jaká pokuta byla soudem určena, a komu?

30 Pesla Pesla | 31. srpna 2010 v 20:25

Také se k otázce připojím.

31 dputik dputik | 31. srpna 2010 v 22:01

[19]:: Vážený pane, mohl byste prosím specifikovat, kterých několik voleb na ŽOP označujete za "podivné" a kteří to kandidáti "záhadně" vypadli z volených orgánů?
Pevně doufám, že jste "jen" obyčejný antisemita.

32 Richard Richard | 1. září 2010 v 0:09

Ombudsman je na nic. Jako loutka je František Bányai asi nejvhodnější "kandidát" už na cokoliv. Nemá soudnost. Já být na jeho místě ani bych kandidaturu nepřijal. Asi hledá další teplé místečko. Já bych na to žaludek neměl. Souhlasím, že by se neměl plést do politiky, ale to už dělal na obci, tak to chtěl zkusit i v národním měřítku. Holt, někdo nemá dost a neví kde přestat. Ta touha po moci je ošidná a někdo tomu podřídí vše. Byl to František Bányai, který v roce 2005 řekl, že: "ve volbách je kromě vraždy dovoleno vše". Už tehdy jsem se zarazil. Ombudsman je na nic, ale pro Bányaie dobrý. Přál bych mu skutečně, aby byl zvolen, když po tom tak touží on i ODS. On i ODS mi jsou totiž ukradení.

33 Moshe Moshe | 1. září 2010 v 8:52

Richarde, ombudsman vznikl ve Švédsku a od roku 1809 ho mají zakotveného v ústavě. Dále existuje ombudsman v celé řadě zemí - např. ve Španělku působí defensor del pueblo, ve Francii médiateur, v Rakousku Volksanwaltschaft, v Polsku Rzecznik praw obywatelskich, v Rumunsku Avocatul Popolurui, atd. Někteří působí lokálně, tedy nějaká země jich má víc, pro každý region (Švýcarsko, Itálie).

Myslíte si, že ve všech těchto zemích mají instituci ombudsmana, která je na nic? Víte vůbec, o co se jedná? Ombudsman je mimosoudní kontrolní úřad, který je státem pověřen k řešení stížnosti jednotlivců na jednání veřejné správy. Víte vůbec, kolik případů úřad našeho českého ombudsmana vyřešil a kolika lidem nějakým způsobem pomohl?

Ombudsman je politicky nezávislý, nejedná se tedy o žádnou politickou funkci.

To chcete Richarde jen za každou cenu zkritizovat F.B., že píšete takové nesmysly? Proč to děláte?

34 gugi gugi | E-mail | 1. září 2010 v 9:43

Ad Jarda, Egged, Lukáš

S odstupem času nejsem schopen všechno přesně reprodukovat a nechci se dopustit zkreslování či nepřesností ohledně událostí koncem r.2004 – počátkem r.2005. Existuje však Usnesení ze dne 20.6.2008 Obvodního soudu pro Prahu 1 pod sp.zn. 23 C 28/2005, které visí na webu naší obce v Aktualitách. Jeho odůvodnění obsahuje podrobnou chronologii a genezi celé záležitosti. Dalo by se říci, že zatím má jen orientační význam. Až toto usnesení bude pravomocné, pak vše co je v něm psáno, bude oficiálním, nezpochybnitelným stanoviskem nezávisle rozhodující instituce (i když skřípu zuby, že nás musí rozsuzovat nežidé). Předpokládám, že v té věci bylo vydáno naposledy v srpnu 2010 soudní rozhodnutí, které však podle mého názoru rovněž není pravomocné. Nepochybuji, že pan F.B. vyjde z celé věci se ctí. Ale nebudu předjímat a žádám vás všechny, abyste vyčkali seriózních a konečných stanovisek soudu. (Ačkoliv bychom měli být tak morálně na výši, že bychom se dobrovolně podřizovali své vlastní rabínské jurisdikci, požívající závazné autority). Pak můžete nadávat – anebo také jen mlčet a šoupat nohama po podlaze.
Správně říká kolega Nosek: co budete dělat, když to pan F.B. ustojí a poslanecká sněmovna ho zvolí na 6 let do funkce ombudsmana? Pak se bude z výkonu své nové funkce zodpovídat jen jí. A kritici zezelenají v tváři.

Není jasné z čeho plyne, že bych chtěl soudit pana F.B. Nikoho nesoudím, jen stále říkám: support your sheriff … Jenom se děsím, jestli se někdo z poslanecké sněmovny probrouzdá na náš blog.

Hledejme poučení pro budoucnost. Představme si, že jednou bude kandidovat třeba na primátora města nějaký jiný našinec. Bude se opakovat znovu takové trapné kočičí mňoukání jako nyní anebo to dopadne jako při volbě pana Bloomberga za mayora New Yorku?
Téměř všichni neděláme nic zadarmo! Gratis dělá jen altruista (eufemismus pro hlupáčka, který nezná cenu své práce) jako já. Šikany na různých bizarních pracovištích jsem si zažil sám na sobě tolik, že ji považuji za místní český kolorit … Paní Dráská,z“l, byla opravdu noblesní žena a byla mi velmi sympatická – nic nám však už k tomu neřekne.

Ad Richard
…kyselé hrozny! Navíc opakuji, že funkce ombudsmana není politikum a nejde zde o moc – není to ani úřad! Upozorňuji Vás na website http://www.ochrance.cz/verejny-ochrance-prav/  kde načerpáte základní vědomosti o ombudsmanovi. Kromě toho si odporujete když tvrdíte, že panu F.B. jde při získání funkce ombudsmana o moc, ale jedním dechem říkáte, že ombudsman je na nic.
Doplňuji tak kolegu Mosheho.:-)

Resumé:
Lidé – proberte se z té čiré hysterie, volám Vás znovu a znovu všechny k umírněnosti a solidaritě s úřadující hlavou pražské obce.

35 Diskuze Diskuze | 1. září 2010 v 10:17

http://www.novinky.cz/domaci/210078-kandidat-na-ombudsmana-banyai-podle-soudu-sikanoval-sekretarku.html

36 gugi gugi | E-mail | 1. září 2010 v 12:34

[35]:Jasně - na tento paskvil jsem už poukázal včera v položce č.18.

Ještě bych k tomu článku doplnil následující:
V odůvodnění každého rozhodnutí soud cituje výpovědi žalobce i žalovaného a uzavře ho vlastní právní dedukcí.

Pisatel článku vytrhl z kontextu pouze výpovědi žalobkyně – když už tedy použil ono usnesení č.j. 23 C 28/2005, pak měl pisatel (v zájmu serióznosti) citovat odůvodnění celé, obsahující i výpověď žalované (totiž ŽO Praha, resp. pana F.B.)

Opakuji, že jde o tendenční manipulaci v rámci "předvolebního" stadia.

37 Kalaš Kalaš | 1. září 2010 v 14:54

Kdyby  FB zmizel z čela ŽOP k práci ombudsmanna, že by bylo dobré pro ŽOP?
Gugi pomíjí, co se mu nehodí- co ty žaloby na židy, členy obce, které zdůvodňuje nedostatkem sympatií k žalovaným lidem. To řeší také nežidovské soudy a již několikrát byly tyto žaloby soudem odloženy protože byly nepodložené.Tam Gugimu nevadilo, že to řeší nežidovské soudy?

38 TakyJana TakyJana | 1. září 2010 v 15:38

Banyai podle svých slov pracuje pro blaho potřebných 20 let-viz projev v senátu-ví o tom ještě někdo ?

39 gugi gugi | E-mail | 1. září 2010 v 15:46

[37]:Všeobecně mi vadí řešení našich interních záležitostí před nežidovskými soudy. Považuji za tragedii, když se musí sahat k takovým mezním prostředkům.

Svědčí to o tom, že v takových případech selhaly všechny pokusy vyřešit daný problém smírnou cestou na naší půdě v našich intencích.

Za sebe osobně mohu říci, že bych nemohl hnát našince před nežidovské soudy. Protože je smutné, když k tomu byl vůbec zavdán důvod.

I když by se tu ("cum grano salis") třeba do jisté míry mohla aplikovat zásada "dina d´malchuta - dina"...

40 E Ben E Ben | 1. září 2010 v 15:47

Gugi, velice si vážím Vaší věrnosti a vytrvalosti.

41 Moshe Moshe | 1. září 2010 v 17:22

B"H

Semknutost a důvěra. Chápete gugiho co říká? Dovedete si třeba představit, že v různých daleko větších komunitách, např. v New Yorku, mezi sebou členové ani neuzavírají písemné smlouvy, ať už v záležitostech komunitních, anebo v soukromých podnikatelských? Prostě si věří. A předmětem jsou takové věci, u kterých my sepisujeme mnohastránkové elaboráty, pro případ toho a toho a toho.
Ztráta důvěry v komunitě je pak mnohdy trvalá a funguje daleko více, než když by se soudili před civilními soudy a platili si odškodné, atd.

42 Moshe Moshe | 1. září 2010 v 18:58

Vládní koalice se dohodla, že svým poslancům doporučí, aby na post ombudsmana podpořili bývalého ústavního soudce Pavla Varvařovského.
http://www.novinky.cz/domaci/210296-koalice-chce-za-ombudsmana-varvarovskeho.html

43 gugi gugi | E-mail | 2. září 2010 v 9:39

[42]:
Jste dobrá opora své obce, Moshe.

No  co, senátorovi za Connecticut, Joe Liebermanovi  v presidentských primárkách v r.2004  také nezbývalo, než čelit silnějším kandidátům, ale hlavní bylo, že vstal a jako mnoho jiných bravurních našinců zase ukázal, že židé chtějí smysluplně participovat na veřejném a politickém životě země, ve které žijí.

*Varvařovský je konformním, rutinním právníkem, držícím se úzkoprse litery zákona,

*Bok je tristní postavou zdejšího disentu, opakovaným favoritem pana prezidenta a předsedou nebich spolku Šalamoun, fušujícího do řemesla právníkům,

*Zahradník je naturelem jihočeský venkovský učitel.

To je tedy výběr. :-D

Když pan F.B. podlehne, pak si pomyslím: zvítězila průměrnost a nekompetentnost.
Když vyhraje, pak řeknu: Zasloužené vítězství nad takovým outsidery.  

V souvislosti s tím vnímám jako symbolickou tu skutečnost, že příští týden máme Roš HaŠana 5771.

Využívám tuto příležitost a všem našincům přeji:
LEŠANA TOVA TIKATEVU VETECHATEMU !
ŠANA TOVA UMETUKA!
:-D

44 Moshe Moshe | 2. září 2010 v 10:17

[43]:
To Vy jste dobrá opora své obce, gugi.

A také se mi vybavil Joe Lieberman. Zúčastnil se voleb se ctí a to věřím, že se takto zúčastní i pan předseda F.B.

K Vašemu přání všem ostatním se připojuji.

45 Kalaš Kalaš | 2. září 2010 v 19:58

Nejsem opora obce.
Přeji upřímně Šana tova tekotejnu!Nechť jsme dobře zapsáni a zapečetěni v Knize Života pro celý další rok!

46 Habakuk Habakuk | 2. září 2010 v 22:07

Ad gugi: Laska je holt slepa....

47 Marta Marta | 3. září 2010 v 1:29

J. Bok by byl lepší ombudsmanem než "váš" oslavenec Bányai. Bok na rozdíl od Bányaie umí dobře mluvit i bez papíru (ale i s papírem :-)) a hlavně má dobré úmysly. I když Bányai je lepší v tom, že jedině on dělá úplně zadarmo :-) a někteří mu ty jeho bláboly i věří ... Já ale ne a většina národa naštěstí také ne.

48 Trotl Trotl | 3. září 2010 v 1:56

Vše je drahý a platy jsou moc malý, starých pohlednic je málo a počítač už lze koupit i Alberta nebo v Tescu na rohu, tak proč to skládat. Takže je nejlepší být předsedou ŽOP, nebo obudsmanem, nebo nejlépe tím vším zároveň. Jak ale nemít ty lepší protikandidáty, to je ta otázka. Cožpak Bányai nevěděl, kdo proti němu stojí? To si to neuměl ani sám spočítat? "Mimořádné ocenění své práce ve vedení židovské obce" je dobrý fór. Obec bude vzpomínat se slzou v oku :-).

49 Marta Marta | 3. září 2010 v 1:59

On by se vzdal jedné z funkcí. Přeci by nemohl dělat obojí současně. To by už vůbec nestíhal.

50 Maor Chana Maor Chana | 3. září 2010 v 8:15

ŠANA TOVA!

51 gugi gugi | E-mail | 3. září 2010 v 8:57

Ad Kalaš: Kalašnikove, když prohlašuješ, že nejsi oporou, znamená to, že i nechceš být oporou? Buď!

Nick: „Trotl“ – my, co ovládáme hochdeutsch víme, o jak výstižné označení tu jde…

Ad Habakuk: Habakuku, ty jeden kluku, …. erotiku sem nepleť :-). Otázka elektorátu je striktně racionální disciplína.

Ad Marta:
Johnny je pouhým kverulantem. Ukecat lidi není kritérium.

Ohledně „dobrých úmyslů“ Vám povím bajku: Dvě skryté laně pozorovaly lovce s puškami. Jedna zašeptala druhé:“Podívej, támhleten lovec má v očích slzy – asi je mu líto nás zabíjet.“ Druhá tiše zasyčela: „Ty mešuge, nedívej se mu na oči, ale na ruce…“

Není mi jasné, většinu kterého „národa“ máte na mysli, resp. za který národ tu mluvíte. Váš obrat „On by se vzdal jedné z funkcí“ postrádá smyslu – tvrdíte totiž, že v případě zvolení ombudsmanem za paralelního trvání funkce předsedy obce, by se pan F.B. vzdal funkce ombudsmana!

Ad Maor Chana:
LEŠANA TOVA TIKATEVI VETECHATEMI.
A taky Gut Šabes!

52 Toni Toni | 3. září 2010 v 18:40

Má se šetřit. Proto je zbytečná funkce ombudsmana a tady i předsedy ŽOP. Tajemník ŽOP stejně vše řídí a předseda je nadbytečný a navíc obci i škodí.

53 Michael Michael | 5. září 2010 v 0:23

Cožpak Bányai ví něco o liských právech?! Myslím, že se musel "montér počítačů" z Libně zbláznit, když si troufnul sáhnout po pozici ombudsmana. Myslím si, že "šplhounek" není úplně normální, když šel proti A. Šabatové a lidmi s prokazatelnou praxí a dokončeným VŠ vzděláním. Další kandidát za ODS je právník, ale Bányai ...? Co je Bányai a co byl před tím, než se "stal" předsedou Židovské obce v Praze. Osobně mne moc mrzí, že Báynai má tu drzost a že se neporadil s Leo Palátem. Není dobré, aby předseda ŽOP "obchodoval" s ODS. Měl by se vzdát své funkce na ŽOP.

54 Lucky Lucky | 5. září 2010 v 9:31

Bányai se sám "oddělal". K čemu je takový předseda, co nedělá nic, nebo dělá v životě jen hovadiny. Stojí to opravdu za to? Souhlasím, senát i "levný" předseda ŽOP Bányai jsou k ničemu. Ombudsman by se rušit neměl, ale měl by to být kvalitní, erudovaný človek s praxí. Tedy v žádném případě Bányai František.

55 Moshe Moshe | 5. září 2010 v 9:32

Má vůbec ten Bányai vychozenou mateřskou školku? A já myslím, že se pana předsedy musel zmocnit dybbuk.

Ach, budete stále opakovat ty nesmysly? Michaeli, kdyby pro ombudsmana bylo potřeba, resp. nepostradatelné vysokoškolské právnické vzdělání, jistě by to zákonodárce explicitně vyjádřil, stejně jako to mají například soudci.
Víte co je rozhodčí řízení? Anebo alternativní řešení sporů? To jsou mimosoudní řešení a takový rozhodce nebo mediátor se mnohdy právě upřednostňuje, aby to byla osoba tzv. laická bez právnického vzdělání, právě aby neměla tu konformní deformaci. Domnívám se, že dobrým ombudsmanem může být člověk jak s právnickým vzděláním, tak bez něj.

56 Kamil Kamil | 5. září 2010 v 11:36

Nevím, zda je třeba mít ombudsmana.

57 gugi gugi | E-mail | 7. září 2010 v 16:01

Kol HaKavod panu předsedovi za čestnou účast v 1. kole poslaneckých voleb.
Hlavně: ŠANA TOVA UMETUKA.

:-)

58 Ruda, zneuznaný veršotepík Ruda, zneuznaný veršotepík | 12. září 2010 v 21:58

Tak si to čtu mezi svátky, je mi jinak, když čtu plátky
Baštím Goudu
krájím plátky(absolutní verš dle Járy Cimrmana, taky ombudsmanna)
Čtu si ovšem mezi řádky
Kdo rád Ferka, nejí Goudu
Rád se vyhne tomu čmoudu

59 Bajda Bajda | 12. září 2010 v 22:01

Snad to máme za sebou, tohleto s ombudíkem?Co nás čeká ale příště? Která veš a které klíště?Nejsme žádný lumeni, přiviňme se ku kmeni
borovice smůly více

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama