Srpen 2010

Kaštan Anne Frankové podlehl vichřici

31. srpna 2010 v 11:08 | redakce |  Zahraniční zprávy
Kaštan Anne Frankové, foto WikipediaŘada zpravodajských serverů včetně italského corriere.it
informuje, že v Amsterodamu počátkem minulého týdne padl pod náporem silného deště a nárazového větru "strom Anne Frankové". Anne měla na kaštan výhled z podkrovního okna bytu, v němž se dva roky se svou rodinou a přáteli ukrývala před nacisty, a nejednou se o něm zmiňovala ve svém deníku. Například 13. května 1944 si zapsala: "Náš kaštan je v plném květu, od nejspodnějších větví až po samý vrchol. Je plný listů a mnohem krásnější než vloni."

Hapoel zdolal poslední překážku, hraje v Lize mistrů

29. srpna 2010 v 22:10 | Denny |  Sport
Hapoel Tel Aviv nové logo
Hapoel Tel Aviv, který se letos překvapivě po 10 letech stal mistrem Izraele, zavítal v playoff kvalifikaci Ligy mistrů do Salzburgu, kde narazil na rakouského mistra Red Bulls, na mnohem silnějšího soupeře, než před rokem Maccabi Haifa, i když to byl stejný klub. Byla to poslední překážka, kterou musel Hapoel překonat, aby hrál v hlavní soutěži Ligy mistrů. Red Bulls se pod vedením nizozemského trenéra Huuba Stevense proti loňsku výrazně zlepšili. Salzburg to chtěl na počtvrté dokázat - hrát v hlavní soutěži, Hapoel se jim to naopak snažil překazit, a to se jim podařilo. Na horké půdě Salzburgu vyhrál 3:2, odveta v Tel Avivu začala nešťastnou vlastní brankou, nakonec v nastaveném čase Hapoel uhrál remízu 1:1.

Týden českých filmů v Izraeli

29. srpna 2010 v 16:29 | redakce, ČCTA |  Kultura
Karamazovi - scéna z filmu
V Izraeli probíhá v těchto dnech přehlídka českých filmů. Od 22. srpna do 2. září mohou návštěvnící v kinosálech společnosti Israel Cinematheques v Tel Avivu, Jeruzalémě, Haifě a Sderotu vidět retrospektivu filmů režiséra Petra Zelenky, který osobně představí své filmy Karamazovi, Rok ďábla a Příběhy obyčejného šílenství. Dále bude moci izraelské publikum zhlédnout filmy Lištičky a Pusinky od talentovaných mladých režisérek Miry Fornay a Karin Babinské a soubor krátkých filmů od absolventů pražské FAMU. Přehlídku pořádá České centrum Tel Aviv ve spolupráci s českým velvyslanectvím.Bányai vnímá nominaci na ombudsmana jako mimořádné ocenění své práce ve vedení židovské obce

28. srpna 2010 v 20:48 | redakce |  Úvahy a komentáře
divadlo
Řadu členů židovské komunity stejně jako angažovanou věřejnost překvapilo rozhodnutí senátorského klubu ODS nominovat na funkci veřejného ochránce lidských práv Františka Bányaie, předsedu Židovské obce v Praze. Jako scénka z purimspielu, pak zapůsobilo, když získal i senátní nominaci, při níž porazil i Annu Šabatovou. Dosavadní profesní dráha Bányaie šla zcela mimo agendu lidských práv, ale ani svým vzděláním nedosahuje  základních představ o osobě ombudsmana. Zdá se tedy, že Bányai přistoupil za cenu jepičí politické slávy na to, aby se stal loutkou ve hře, kde se zneužívá karta židovské komunity.

Filmový tip: "Seriózní muž" bratří Coenů

27. srpna 2010 v 13:25 | D.T. podle dom. zdrojů |  Kultura
film
Budete-li mít, vážení čtenáři, během nadcházejících podle předpovědi meteorologů deštivých dní chuť na návštěvu kina, nenechte si ujít nejnovější film Ethana a Joela Coenových "Seriózní muž". Tento americko-francouzsko-britský koprodukční snímek natočený již v loňském roce, získal letos dvě nominace na oscary (za nejlepší scénař a nejlepší film). Ačkoliv nakonec vyšel naprázdno, nic to neubírá na jeho kvalitě podpořené velkou dávkou (židovského) humoru, mnoha podnětů k přemýšlení a skvělými hereckými výkony. Řečeno slovy filmové kritičky Mirky Spáčilové z MF DNES: "K jedné z mála jistot ve světě kinematografie patří, že bratři Ethan a Joel Coenovi špatný film nenatočí. Střídají jen dobré snímky s ještě lepšími, přičemž Seriózní muž patří do kategorie z nejlepších".

Bernard-Henri Lévy: Tři chyby Nicolase Sarkozyho aneb Odsun Romů pokračuje

25. srpna 2010 v 21:14 | D.T. podle zahr. zdrojů, foto Facebook |  Zahraniční zprávy
Bernard-Henri Lévy, foto Facebook
Od rozhodnutí vlády Nicolase Sarkozyho zrušit nelegální romská tábořiště na území Francie a hromadně odsunout jejich obyvatele do domovských zemí (Bulharska a Rumunska) v reakci na střety Romů s policisty ve dvou západofrancouzských městech uplynulo již několik týdnů. První dvě skupiny Romů čítající dohromady na 230 osob odletělo z letišť v Lyonu a Paříži během minulého týdne, další skupina je má následovat zítra. Do konce srpna má být odsunuto celkem 700 osob.

Jak známo, reakce rumunské strany na sebe nenechala dlouho čekat. Předsedkyně parlamentu Roberta Anastase si postěžovala, že kolektivní odsun je neregulérní a neevropský. Prezident Traian Basescu prohlásil, že Rumunsko má sice pochopení pro pozici Francie, trvá však na právu každého rumunského občana na volný pohyb v rámci EU. Sám Basescu přitom velkými sympatiemi k romské menšině nepřekypuje; před třemi roky způsobil značný rozruch, když jedné novinářce vynadal do "špinavé cikánky".

Konečně obnova přímých jednání mezi Izraelem a Palestinci

24. srpna 2010 v 15:25 | Gita Zbavitelová, ČRo 6 |  Zahraniční zprávy
izraelska vlajka
K obnovení přímých mírových jednání mezi Izraelem a Palestinci, jež mají být zahájena 2. září ve Washingtonu, přinášíme našim čtenářům analýzu Gity Zbavitelové z rubriky "Názory a argumenty" Českého rozhlasu 6.

Po 19 měsících stagnace mírových rozhovorů mají 2. září ve Washingtonu konečně začít přímá jednání mezi izraelským premiérem Binjaminem Netanjahuem a předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem. Dosud je zdržoval Abbás, který po nástupu Baracka Obamy do Bílého domu z jeho počáteční protiizraelské orientace usoudil, že Američané Izrael donutí přistoupit na všechny palestinské podmínky. Zpočátku mu to vycházelo - Obama přiměl Netanjahua hned k dvěma historickým krokům: premiér poprvé veřejně podpořil vznik palestinského státu a v listopadu vyhlásil desetiměsíční moratorium na výstavbu židovských osad na Západním břehu Jordánu.

Vůdci islámských komunit z USA navštívili Osvětim a Dachau

23. srpna 2010 v 21:15 | D.T. podle zahr. zdrojů |  Zahraniční zprávy
Jak informuje server Jewish Daily Forward začátkem srpna navštívilo osm čelních představitelů islámských komunit ze Spojených Států bývalé koncentrační tábory v Osvětimi a Dachau. Jednalo se o iniciativu zaměřenou na podporu mezináboženského porozumění a poučení o holocaustu.
Skupinu doprovázelo několik vysoce postavených úředníků americké vlády včetně Hannah Rosenthalové, mimořádné zmocněnkyně Ministerstva zahraničí USA pro monitorování a potírání antisemitismu, a Rashada Hussaina, zvláštního zástupce v Organizaci islámské konference.

Výstava romského holocaustu

22. srpna 2010 v 19:12 | D.T. podle dom. zdrojů, foto Muzeum romské kultury |  Domácí zprávy
Romský sběrný tábor v Hodoníně u Kunštátu, Muzeum romské kultury, sbírka O. Kučery
Na místě bývalého romského sběrného tábora v Hodoníně u Kunštátu je ode dneška k vidění výstava "Genocida Romů v době 2. světové války". Je instalována v nové replice "cikánského baráku" a jejím autorem je brněnské Muzeum romské kultury. Ministerstvo školství, kterému se v loňském roce podařilo areál bývalého tábora vykoupit, plánuje zřídit na jeho ploše vzdělávací a dokumentační centrum určené studentům i vědcům.
"Toto místo by mělo být vzdělávacím střediskem, kam by mohla chodit jak laická veřejnost, stejně tak, jako lidé chodí například do bývalého tábora v Osvětimi nebo v Terezíně informovat se o historii genocidy Romů za 2. světové války. Stejně tak by to ale mělo být i místo pro vědce a bádání," vysvětlila Lucie Matějková z Muzea romské kultury.

V září mají být obnovena mírová jednání mezi Izraelci a Palestinci

20. srpna 2010 v 17:18 | D.T. podle welt-online, aktualizováno 22.08. |  Zahraniční zprávy
izraelska vlajka
Izraelci a Palestinci mají počátkem září opět zahájit přímá mírová jednání. Po téměř dvouleté přestávce ve vyjednávání by se měli 2. září setkat ve Washingtonu na pozvání světových mocností. Tuto zprávu dnes přinesla agentura Reuters s odvoláním na diplomatické kruhy.

Svět viděný internetem: Jaký islám bude v Americe a další témata

19. srpna 2010 v 21:52 | Jan Fingerland, ČRo 6 |  Zahraniční zprávy
Čtenářům ŽL přinášíme opět výběr z rubriky ČRo 6 Svět viděný internetem, v níž se Jan Fingerland zabývá budoucím americkým islámem, neuskutečněným utkáním íránského a izraelského sportovce a palestinským zdravotnickým týmem, který odjel pomáhat do Pákistánu.

Islám a dvě Ameriky
Ve Spojených státech se už řadu dní živě debatuje o tom, zda má být na Manhattanu, poblíž místa, kde stávala dvojčata zničená 11. září roku 2001, vybudována mešita. Podle jedněch to znamená znesvěcení památky obětí, které byly zabity ve jménu islámu. Podle druhých však právě vybudování mešity bude znamenat krok k usmíření Američanů s americkými i zahraničními muslimy. K problému se vyjádřil i komentátor deníků New York Times a International Herald Tribune pod názvem Islám a dvě Ameriky.

Libanon a palestinští uprchlíci

18. srpna 2010 v 21:16 | D.T. podle welt-online |  Zahraniční zprávy
Jak již řada médií informovala, zrušil včera libanonský parlament některá zákonná omezení, jež zabraňovala palestinským uprchlíkům v Libanonu ve svobodnému přístupu k povolání. Dosud směli vykonávat pouze velmi jednoduché profese, zejména v zemědělství. Přesto jim však jistá povolání zůstanou zapovězena i nadále - totiž ta, která nesmějí vykonávat cizinci, jako například profese lékaře, právníka či policisty. Palestinští uprchlíci představují 10 % libanonského obyvatelstva.
Na serveru "welt-online" se tomuto tématu věnuje komentář Michaela Borgstede, z něhož pro naše čtenáře vybíráme:

Peres na návštěvě v Bulharsku a Rumunsku

13. srpna 2010 v 18:00 | D.T. podle zahr. zdrojů, foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy
Velká synagoga v Bukurešti, foto Wikipedia
Izraelský prezident Šimon Peres navštívil tento týden dva nejmladší členy Evropské unie - Bulharsko a Rumunsku. V rámci oficiálního jednání se svým bulharským protějškem Georgiem Parvanovem v Sofii Peres navrhl, aby se Bulharsko stalo hostitelem příštích izraelsko-palestinských mírových jednání. "Vhodnější místo než Bulharsko neexistuje," dodal. Zhruba před měsícem navštívil Sofii i palestinský prezident Mahmud Abbas a již tehdy se roznesla neoficiální zpráva, že by Bulharsko mohlo sehrát roli zprostředkovatele v blízkovýchodním konfliktu. Peres se nyní nechal slyšet, že obě návštěvy, tj. jeho a Abbasova, nebyly náhodné.

Barashovi mají dceru Chavu Dvoru

12. srpna 2010 v 17:17 | redakce |  Domácí zprávy
V pátek 6. srpna porodila Dini Barashová svou čtvrtou dceru. Chava Dvora byla přivedena na svět v Praze před minulým šabatem a je tak sedmým potomkem rabína Manise Barashe a jeho choti.
Mazal tov!

Izrael zneklidněn zbrojním obchodem mezi USA a Saudskou Arábií

11. srpna 2010 v 8:08 | D.T. podle welt-online |  Zahraniční zprávy
Podle zprávy amerického deníku Wall Street Journal hodlají USA v nadcházejícím desetiletí prodat do Saudské Arábie více než osmdesát nejmodernějších bojových letounů F-15 v celkové hodnotě přes 20 miliard EUR. Izrael je plánovaným obchodem znepokojen - stejně tak jako v roce 1981, kdy Amerika dodala saudské armádě letouny F-15 poprvé. Obamova vláda se však snaží situaci zklidnit: "Pracovali jsme s Izraelem úzce a na nejvyšší úrovni, abychom zohlednili všechny námitky v této i v jiných věcech," prohlásil minulý týden mluvčí Pentagonu Geoff Morell. Systémy dlouhého dosahu do Saudské Arábie prodány nebudou.

Výstava o nuceně nasazených v památníku Mittelbau-Dora

10. srpna 2010 v 8:51 | redakce
Agentura ČTK přinesla zprávu o včerejším otevření výstavy "Im Totaleinsatz" v památníku na místě bývalého koncentračního tábora Mittalebau-Dora v německém Nordhausenu. Projekt Česko-německého fondu budoucnosti, který byl v průběhu dvou let již představen na řadě různých míst v Česku i v Německu, by měl být v Nordhausenu k vidění minimálně do října.

Madridský soud zakázal organizaci "Krev a čest"

9. srpna 2010 v 8:00 | D.T. podle zahr. zdrojů |  Zahraniční zprávy
Madrid

Madriský provinční soud nařídil v pondělí 5. července rozpuštění španělské neonacistické organizace "Krev a čest" ("Sangre y Honor") a patnáct z jejích osmnácti obviněných členů odsoudil k trestům odnětí svobody v délce od jednoho do tří a půl let. Vůdce organizace, Roberto L.U., si ve vězení odsedí tři roky. Rozhodnutí španělských soudců je vnímáno jako jednoznačné odmítnutí antisemitismu a popírání holocaustu ve Španělsku.

Los určil izraelským mužstvům zajímavé soupeře

8. srpna 2010 v 20:04 | Denny |  Sport
Hapoel Tel Aviv byl jako mistr Izraele při losování playoffs Ligy mistrů zařazen do "mistrovského koše". Navíc patřil mezi nasazené kluby stejně jako Sparta Praha. Té los přidělil slovenského mistra Žilinu.

V Tel Avivu radost, v Haifě smutek

6. srpna 2010 v 11:33 | Denny |  Sport
Maccabi Haifa
Maccabi Haifa doma před týdnem ve 3. kole kvalifikace Evropské ligy na stadionu Kiryat Eliezer sice porazila Dinamo Minsk 1:0, avšak vítězství o pouhou branku nikdy nevěští nic dobrého. Hráči přesto před včerejším zápasem hýřili optimismem a věřili v postup, což se nesplnilo. V odvetě na půdě Dinama sice vstřelila Haifa první branku, ale utkání prohrála 1:3. Třetí rozhodující gól padl až v 90. minutě. Analýza pravděpodobně potvrdí, že Maccabi v poslední době nemůže najít svou dřivější formu, kterou se před rokem dostal do hlavní soutěže Ligy mistrů. Včera Haifa, která hrála v rozestavení 4-2-3-1 (tedy jen s jedním útočníkem) na branku soupeře vystřelila pouze dvakrát, a to je opravdu málo.

Polsko vydá údajného izraelského špiona do Německa

6. srpna 2010 v 11:26 | redakce |  Zahraniční zprávy
Ačkoli takový titulek se může zdát hrozivý, včerejší rozhodnutí polského soudu o vydání údajného agenta Mossadu Uri Brodského do Německa pro něj snad není tím úplně nejhorším výsledkem. Brodski byl zatčen ve Varšavě v červnu na základě evropského zatykače, o který požádalo Německo.