Červenec 2010

Radiožurnál o komunitě Bnej Menaše

31. července 2010 v 22:03 | redakce |  Náboženství
Blízkovýchodní reportér Českého rozhlasu Břetislav Tureček připravil pro Radiožurnál reportáž o židovské komunitě z Indie, která přesídlila do Izraele. V březnu 2005 vrchní sefardský rabín Šlomo Amar, který je zodpovědný za agendu konverzí, uznal lidi z Bnei Menaše za potomky Izraele. As 1 500 jich dnes žije v Izraeli.

Zemřel Jirka Tesař – Tausig

30. července 2010 v 13:22 | Petre Erben |  Zahraniční zprávy
(28. 3. 1919 v Praze - 24. 7. 2010 v Los Angeles)
Nekrolog Petra Erbena za věrného přítele a nezapomenutelného fotbalistu "terezínské ligy" v letech 1943/44, o jehož osudu se můžete dočíst v knížce Fotbal pod žlutou hvězdou..

Fotbal pod žlutou hvězdou
V sobotu 24. července odešel jeden z posledních a určitě nejlepších fotbalistů "terezínské ligy". Jirka začal před okupací jako brankář DFC - Praha. V době perzekuce vedl v rámci pražské židovské obce kurz fotbalu pro mládež na Hagiboru, kde připravil řadu úspěšných žáků pro sport v Terezínském ghettu. V "terezínské lize" hrál jako brankář za Kleiderkammer a byl pro mnohé z nás nepostradatelný. Je často vidět i v akci v propagačním nacistickém filmu, v jehož rámci se natáčely dne 26. 8. 1944 i záběry z posledního fotbalového utkání na dvoře Drážďanských kasáren.

Maccabi Haifa porazila Dinamo Minsk 1:0

30. července 2010 v 10:46 | Denny |  Sport
Maccabi Haifa

Včera Maccabi Haifa hrála ve 3. kole kvalifikace Evropské ligy doma na stadionu Kiryat Eliezer s Dinamem Minsk, který porazila pouze 1:0. Branku vstřelil v 30.minutě Gruzínec Vladimír Dvalishvili ve službách Maccabi Haifa. Utkání se hrálo oboustranně slušně, rozhodčí udělil dvě žluté karty, jednu dostal ve 40. minutě hráč Haify Canuto, v druhém poločase v 53.minutě ji uviděl hráč Dinama Gorbunov. Utkání sledovalo 10 tisíc diváků. Odveta je za týden v Bělorusku a aby Haifa postoupila, doufejme, že Haifa neprohraje, což by jí zajistilo postup do playoff.

Maccabi Tel Aviv podlehl řeckému Olympiakos Pireus

30. července 2010 v 10:44 | Denny |  Sport
Maccabi Tel Aviv FC
Hráčům Maccabi Tel Aviv nedávali odboníci v utkání proti silnému soupeři Olympiakos Pireus žádnou šanci - počítali s výrazným vítězstvím řeckého týmu. Skutečnost byla jiná. Maccabi vedl od 18.minuty, výborně bránil a tak se mu podařilo vyhrát 1.poločas poměrem 1:0. Ve druhém poločase v 60.minutě dostal Albert Baning červeno-žlutou a musel hrací plochu opustit. Tel Aviv dohrával o 10 hráčích. Řekům se podařilo vyrovnat v 67.minutě, vítězný gól padl o šest minut později. Branka na cizím hřišti má v tomto případě cenu zlata za předpokladu, že Maccabi doma v odvetě, která se hraje za týden, vyhraje.

Neonacistický útok na památník Buchenwald

29. července 2010 v 14:31 | redakce |  Zahraniční zprávy
Dnes ráno přinesla ČTK zprávu o útoku počítačových hackerů na internetové stránky památníku, který stojí na místě bývalého koncentračního tábora v Buchenwaldu. Odstranili seznam obětí a nahradili ho neonacistickými symboly a hesly ("Brown is beautiful", "My se vrátíme...,"). Smazali také stránky někdejšího pobočného tábora Dora-Mittelbau.

Izraelská mužstva v evropských fotbalových soutěžích

29. července 2010 v 14:01 | Denny |  Sport
Hapoel Tel Aviv nové logo
Hapoel Tel Aviv, izraelský mistr, porazil v 2. kole kvalifikace mistra Bosny a Hercegoviny Željezničar Sarajevo nejdříve doma 5:0 a v odvetě v Sarajevu 1:0. Celkovým poměrem 6:0 postoupil do třetího kola kvalifikace Ligy mistrů, kde včera večer musel čelit kazašskému mistru Aktobe. Někteří ještě mají v paměti, že před rokem Maccabi Haifa jako izraelský mistr prošel kvalifikacemi do hlavní soutěže přes severoirský Glentoran, kazašský Aktobe a favorizovaný Salzburg. Bude se loňská situace, tentokrát s jiným hlavním účinkujícím - Hapoelem, opakovat?

Kufry v českokrumlovské synagoze

28. července 2010 v 15:45 | TJ, foto copyright www.paral.cz |  Úvahy a komentáře
Instalace v českokrumlovské synagoze - Páral
V českokrumlovské synagoze je od 18. července do 29. srpna k vidění instalace Miroslava Párala "Židovská synagoga otevřeno - Omlouvám se všem nuceně deportovaným". Tento svérázný krumlovský keramik, který rád své publikum provokuje, rozmístil v bývalém stánku tóry šestnáct litinových kufrů ve stylu předválečných let. Kufrů má být nakonec 24, protože dle vlastních slov se autor omlouvá
každou hodinu. Komu se však přesně omlouvá? A proč v synagoze?

Libanon: Němec zatčen kvůli špionáži pro Izrael

27. července 2010 v 20:21 | D.T. podle welt-online |  Zahraniční zprávy
izraelska vlajka
Internetový server welt-online dnes informoval, že libanonská vojenská rozvědka zatkla německého inženýra podezřelého ze špionážní činnosti pro Izrael. Kde přesně k zatčení došlo se neví. Osmapadesátiletý Němec pracoval v mlékárně ve východolibanonském regionu Talia, kde byl odpovědný za technickou údržbu strojního zařízení. Údajně byl již podroben výslechu, protože u něj bylo nalezeno vysoce moderní rádiové zařízení. V Libanonu hrozí za špionáž pro Izrael doživotí nebo dokonce trest smrti. Německé velvyslanectví v Bejrútu se dosud k věci nevyjádřilo.

Jan Schneider: Hospodářské zisky na pozadí války

26. července 2010 v 14:36 | redakce |  Kultura
Válka znamená obrovské lidské a metriální ztráty. Je však také dobou, kdy se často rodí mimořádné zisky. Jak tomu bylo v čase nejen druhé světové války? To bude téma pro vystoupení publicisty Jana Schneidera ve středu 28. července v 18 hodin. Přednáška s názvem "Hospodářské zisky na pozadí války"se uskuteční v galerii Jazzové sekce (Valdštejnská 14, Praha 1 - vchodem do zahrad) jako doprovodná akce výstavy Společně proti zlu.

Týden židovské kultury v Holešově

26. července 2010 v 14:01 | D.T. podle www.olam.cz, foto Wikipedia |  Kultura
Šachova synagoga, Holešov, foto Wikipedia, Martin CR
Ve dnech 25. - 31. července proběhne v Holešově již X. ročník festivalu Týden židovské kultury, letos s podtitulem "Humor a satira v židovství". Je myšlen jako protipól k ročníku minulému, který byl věnován holocaustu. Festival, jehož hlavními pořadateli jsou Městské kulturní středisko Holešov a OLAM - Společnost Judaica, se koná pod záštitou starosty města Holešova, předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miroslavy Němcové,  hejtmana Zlínského kraje MVDr. Stanislava Mišáka, Ministerstva kultury a Velvyslanectví Státu Izrael.

Izrael: Kontroverzní návrh zákona o konverzích

22. července 2010 v 17:21 | D.T. podle haaretz.com |  Zahraniční zprávy
izraelska vlajka
Citlivému tématu konverzí se v uplynulých dnech věnovala nejen redakce tohoto blogu, ale také internetový server www.haaretz.com. Důvodem je nový návrh zákona o konverzích v Izraeli, jenž na izraelské politické scéně (a nejen tam) vyvolal značný rozruch. Návrh z dílny strany Jisrael Beiteinu ministra zahraničí Avigdora Liebermana byl sice minulý týden schválen parlamentním výborem pro ústavu, právo a spravedlnost, narazil však na silný odpor premiéra Netanjahua, jenž prohlásil, že vstoupí-li zákon v platnost, způsobí hluboký rozkol židovského národa.

Palba do vlastních řad: některé kořeny židovské sebekritiky

20. července 2010 v 9:02 | Jan Fingerland, ŽL 19 |  Úvahy a komentáře
Motto
Vylej Hospodinovo rozhořčení na děti i na jinochy; polapen bude muž, žena i stařec. Od nejmenšího až po největšího všichni propadli chamtivosti, od proroka až po kněze všichni klamou. Zastyděli se, že páchali ohavnosti? Ne, ti se nestydí, neznají zahanbení. (podle Jeremiéše, kap. 6)

Tento text vznikl jako koreferát k přednášce o Normanu Finkelsteinovi. Mým cílem není analyzovat jeho osobu ani jeho dílo, ale spíše se rozhlédnout kolem něj, a také za něj do vzdálenější i nedávné historie, a zasadit "fenomén Finkestein" do souvislostí židovských kulturních, psychologických i politických dějin.

Šedesát let nového židovského života v Německu

19. července 2010 v 21:44 | D.T. podle Die Welt a www.zentralratdjuden.de, foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy
Nová synagoga v Drážďanech, foto Maros, Wikipedia
Když byla přesně před šedesáti lety, 19. července 1950, ve Frankfurtu nad Mohanem založena Ústřední rada Židů v Německu, žilo v tehdejších okupačních zónách pouze 15.000 občanů židovského původu. Jedna třetina z nich přečkala šoa ukrýváním, zbylé dvě třetiny se vrátily z koncentračních táborů či z exilu a většina přeživších zvažovala emigraci. Ústřední rada Židů v Německu byla tudíž původně ustavena jako dočasné zájmové sdružení s cílem zajistit zbylým židovským obcím existenci a podíl na kompenzačních platbách do doby, než se jejich příslušníci definitivně ze země vystěhují. V současnosti tento vrcholný orgán Židů v Německu zaštiťuje přes 100 rostoucích komunit čítajících dohromady bezmála 110.000 členů. Za uplynulých šest desítek let tedy urazil pozoru-hodný kus cesty a v současnosti stojí před nemalými výzvami.


Kolem konverzí na pražském rabinatě stále nejasno

19. července 2010 v 7:35 | redakce |  Náboženství
radnice
V dubnu 2009 přinesly ŽL překlad článku z Jediot Achronot (Konference evropských rabínů: Nepleťte se nám do konverzí!) o sporu mezi ortodoxními rabíny ohledně provádění konverzí v Evropě. Jelikož rabínské setkání v roce 2008 probíhalo v Praze, dostala se do článku i zmínka, že zdejší rabínský tribunál není izraelským rabinátem vůbec uznáván. Téměř po roce jsme se o pozadí této poznámky dozvěděli více. Vrchní pražský rabín Karol Sidon totiž počátkem října 2009 informoval vedení své náboženské obce, že zhruba před rokem nebyla vrchním izraelským rabinátem uznána jedna místní konverze. Věc prý jede vyřešit do Izraele osobně.

Zdeněk Lukeš o slovenských židovských architektech

18. července 2010 v 20:15 | D.T., foto Martin Hlauka, Wikipedia |  Kultura
Lázeňský dům Thermia Palace, Piešťany
Historik architektury Zdeněk Lukeš se v závěrečném díle svého letního putování na východ za architekturou 20. století otištěném v sobotní příloze Lidových novin "Orientace" věnuje architektuře slovenské. Celý článek pod názvem "Nejpůsobivější je…krematorium" můžete najít na www.lidovky.cz
Pro naše čtenáře, jimž se Lidové noviny ze 17. července do ru-kou nedostaly, z něj vybíráme pasáž pojednávající o slovenských architektech židovského původu:

Archeologové našli v Jeruzalémě nejstarší písemný dokument

17. července 2010 v 17:51 | D.T. podle zahr. zdrojů, foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy
Davidovo město - model
Podle informací izraelských archeologů byl nedávno v Jeruzalémě nalezen nejstarší písemný dokument pocházející ze "Svatého města". Jedná se o zčernalý střep z původně hnědo-červené hliněné tabulky o rozměrech 20 x 28 mm, jehož věk je odhadován na 3400 let.

Zemský ráj to na pohled jede soutěžit do Montrealu

16. července 2010 v 10:18 | redakce |  Kultura
Plakat FFM

Úspěšný celovečerní film režisérky Ireny Pavláskové "Zemský ráj to na pohled" byl zařazen na 34. Montrealský filmový festival, který se bude konat od 26. srpna do 6. září. Snímek diváci uvidí v prestižní sekci Panorama světového filmu.

O políčku jihlavské radnici, památníku obětem šoa a neonacistech

15. července 2010 v 18:57 | TJ, fotografie Jihlava |  Úvahy a komentáře
Osazeni pamatniku na místě bývalé synagogy - Jihlava 2.7.2010
U Obvodního soudu pro Prahu 1 dnes začal soud se známými firmami české neonacistické scény Filipem Vávrou, Patrikem Vondrákem a Milanem Hrochem. Jsou obviněni státní zástupkyní za šíření myšlenek rasové nesnášenlivosti. Právě posledně jmenovaný před rokem v Jihlavě spoluorganizoval "pochod za oběti druhé světové války". Mělo však jít o připomínku padlých příslušníků wehrmachtu a jednotky SS, kteří jsou v Jihlavě pohřbeni. Jihlavská radnice tehdy obdržela řadu protestních dopisů od nevládních organizací a řádně ohlášený pochod byl tajemníkem nakonec rozpuštěn. Radnice si vysloužila chválu.

Poslední žijící účastník transportu do Niska přivítán na radnici

14. července 2010 v 12:22 | město Ostrava |  Domácí zprávy
Otto Winecki s choti a namestek ostravskeho primatora copyright Ostrava

Na radnici města Ostravy přijal v úterý 13. července náměstek primátora Lukáš Ženatý posledního žijícího účastníka transportu Židů z Ostravy do koncentračního tábora v Nisku nad Sanem Otto Wineckého - Windholze s manželkou Krystynou. Pan Otto - rodák z polské Ustroně - má kořeny v Ostravě. A právě k ostravskému transportu Židů byl v říjnu 1939 přirazen vagon, do něhož musel nastoupit spolu s dalšími také on sám.

Hapoel Tel Aviv přesvědčivě vyhrál s Željezničar Sarajevo 5:0

14. července 2010 v 10:16 | Denny
Hapoel Tel Aviv nové logo
Izraelským fotbalovým mistrem se stal letos Hapoel Tel Aviv, který v play-off šesti nejlepších mužstev zvítězil. Tím se s dalšími 31 mistry (mezi nimi je i pražská Sparta a slovenská Žilina) fotbalově méně hodnocených zemí dostal do druhého kola kvalifikace o postup do evropské Ligy mistrů.