Červen 2010

Mezi USA a Tureckem nastala doba ledová

30. června 2010 v 16:51 | D.T. podle Die Welt |  Zahraniční zprávy
Když zhruba před rokem navštívil americký prezident Barack Obama Ankaru, neopomenul v projevu před tureckými poslanci vyzdvihnout "vzorové strategické partnerství" mezi USA a Tureckem. Uplynul rok a euforie se rozplynula.

Marhoul se chystá na Nabarvené ptáče Jerzyho Kosińského

30. června 2010 v 15:03 | redakce |  Kultura
film
V květnu režisér Václav Marhoul oznámil, že získal opční smlouvu na filmová práva k slavnému bestselleru Nabarvené ptáče od polsko-amerického spisovatele Jerzyho Kosińského (1933 - 1991). Marhoul si po úspěšném celovečerním filmu Tobruk vybral dle vlastních slov "ještě něco mnohem silnějšího". "Je to velmi drsný, ale baladický příběh," říká.

Arnošt Lustig v Izraeli II

29. června 2010 v 14:29 | redakce, foto copyright Pavel Winkler |  Kultura
Arnost Lustig a David Stecher CC TA

Dne 24. června se v prostorách Českého centra v Tel Avivu konalo avizované setkání se spisovatelem Arnoštem Lustigem. Současně proběhla i vernisáž výstavy LIGA TEREZIN od izraelského fotografa Guye Raze a Beit Terezín, která dokumentuje a přibližuje historii fotbalu v ghettu Terezín. Přinášíme čtenářům ŽL několik fotografií z této akce.
Přemysl Pitter – evropský humanista a Spravedlivý mezi národy

27. června 2010 v 20:33 | D.T. |  Domácí zprávy
Přemysl Pitter

Začátkem června se v Praze konala mezinárodní konference věnovaná náboženskému mysliteli, pedagogu, publicistu a bojovníku za lidská práva Přemyslu Pittrovi. Narodil se na pražském Smíchově 21. června 1895, tedy před 115 lety. Vinou komunistického režimu, který Pittra prakticky vyštval z vlasti a všemožně se snažil, aby jeho působení upadlo v zapomnění, je jeho jméno současné české veřejnosti málo známé. Teprve v posledních letech se o něj opět začínají zajímat historici i publicisti a úředníci ministerstva školství dokonce přemýšlejí o zařazení jeho životního příběhu do výuky československých dějin 20. století. V čem tedy spočívá velikost osobnosti a síla odkazu Přemysla Pittra?

CNN v sobotu vysílá kritický dokument o postavení Romů v Evropě

25. června 2010 v 16:23 | redakce |  Zahraniční zprávy
CNN

Televize CNN uvede v sobotu v 18.30 dokumentární film "Scars of Racism" (Jizvy rasismu), který se věnuje postavení Romů v Česku a dalších zemí regionu. Američtí filmaři si u nás všímají událostí ve Vítkově a aktivit Dělnické strany. V programu CNN je dokument zařazen do pořadu "World's Untold Stories", který odhaluje společensky citlivá témata. V poslední době byl například odvysílán dokument o sexuálním zneužívání dětí v rámci katolické církve v Irsku.

Svět viděný internetetem: Proč mají Irové rádi Palestince

25. června 2010 v 13:50 | Jan Fingerland, ČRo 6 |  Zahraniční zprávy
Již podruhé přetiskujeme pro čtenáře ŽL rubriku ČRo6 "Svět viděný internetem". Tentokrát se redaktor Jan Fingerland věnuje řadě zajímavých blízkovýchodních témat, která sahají až do Dublinu.

Protižidovský útok v německém Hannoveru

24. června 2010 v 16:34 | D.T. podle Die Welt
V německé židovské komunitě panuje v těchto dnech velké rozčílení z antisemitského útoku, k němuž došlo minulou sobotu, 19. června, v dolnosaském městě Hannoveru. Taneční soubor "Chaverim" z hannoverské liberální židovské obce byl napaden skupinou převážně muslimských dětí a mladistvých libanonského, palestinského a íránského původu. Útočníci házeli na tanečníky kameny a pokřikovali "Juden raus!" Poté, co kámen zasáhl a zranil jednu tanečnici, soubor své vystoupení na veřejném prostranství v městské části Sahlkamp ukončil.

Arnošt Lustig v Izraeli

23. června 2010 v 14:36 | tiskova zprava ČC |  Kultura
Incident Dreams

Ve dnech 24.-27.6.2010 na pozvání Českého centra Tel Aviv a Velvyslanectví České republiky v Tel Avivu představí světoznámý spisovatel Arnošt Lustig své knihy Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou a Neslušné sny, které byly vydány v česko-anglicko-hebrejské verzi Nakladatelstvím Franze Kafky.

Včera začal festival 9bran

22. června 2010 v 16:19 | redakce |  Kultura
V pořadí už 11. ročník mezinárodního festivalu česko-německo-židovské kultury 9bran byl zahájen včera večer v pražském Knihkupectví Řehoře Samsy. Na všechny akce je vstup zdarma. První večer festivalu byl věnován knize Chuligánův návrat od rumunské židovského spisovatele Normana Maney. Vyvrcholením týdenního programu bude sobotní hudební přehlídka ve Valdštejnské zahradě

Vyvolený národ?

21. června 2010 v 7:44 | redakce |  Náboženství
Spolek akademiků Židů(SAŽ) pořádá dnes v 18 hodin přednášku rabína Moshe Yehudaie na téma "Vyvolený národ?". Yehudai, který působí v Izraeli, je nyní v Praze na pozvání reformní kongregace Bejt Simcha. Akce SAŽ se uskuteční ve Spolkovém domě v Jáchymově ulici 3, Praha 1. Jednacím jazykem je angličtina, ale překlad do češtiny bude v případě potřeby zajištěn na místě.
Kačer vzpomíná na Štěpána Plačka

20. června 2010 v 16:55 | redakce |  Kultura
V sobotní příloze MF Dnes vyšel rozhovor s hercem Janem Kačerem, v němž vzpomíná na svá nemnohá setkání s bratrancem Štěpánem Plačkem (1909-1992). Plaček patřil k významným aktérům budování poválečné bezpečnosti a zpravodajství československého ministerstva vnitra.

Sváteční slovo Zoši Vyoralové dnes na ČT1

20. června 2010 v 0:08 | redakce |  Kultura
V neděli 20. června promluví v pořadu Sváteční slovo České televize ředitelka Židovského národního fondu - Keren Kayemet Leisrael v ČR Zoša Vyoralová. Pětiminutová  promluva na téma "Stromy, stromy, stromy" začne v 17:05 na ČT1.

Cena GRATIAS AGIT pro dr. Alfreda Badera

19. června 2010 v 8:00 | Petr Weber, foto Jan Süss |  Domácí zprávy
Tisková konference po udělení ceny, zleva A. Bader. J. Kohout. M. Hašek, foto Jan Süss, 2010

Toto uznání Ministerstva zahraničí ČR je od počátku 90. let minulého století udělována každoročně osobnostem a institucím, které se zasloužili o dobré jméno České republiky ve světě, a to tuzemským i zahraničním. Mezi 14 letošními laureáty je chemik světového jména a vášnivý sběratel děl holandských mistrů 16. - 18. století, dr. Alfred Bader (1924, Vídeň) z Milwaukee (Wisconsin, USA).

Lustig mluvil o Ditě Saxové a poetice

18. června 2010 v 16:05 | redakce
prednaska SAZ - Lustig o literature a psani
Středeční přednáška spisovatele Arnošta Lustiga pro Spolek akademiků Židů (SAŽ) byloaosvěžujícím intelektuálním zážitkem. Lustig při svém více než hodinovém vyprávění o literatuře a psaní zabrousil i s trochou teorie do svých učitelských let v USA, ale odkryl i pozadí vzniku knížky Dita Saxová (1962), která byla jeho prvním velkým literárním úspěchem. Vyprávěl o Ditě Sachslové, o krásné dívce z poválečných letech na pražské židovské obci, o jejímž životě začal pátrat až po její tragické smrti.

Izrael zmírnil podmínky blokády Gazy

17. června 2010 v 21:29 | redakce |  Zahraniční zprávy
izraelska vlajka

Izraelský bezpečnostní kabinet dnes rozhodl zmírnit podmínky blokády pásma Gazy. Dle řady komentátorů tak Izrael reaguje na mezinárodní kritiku v souvislosti s květnovým zásahem proti "humanitární flotile" u břehů Gazy.

Židovský zpravodajský servis FŽO asi až od podzimu

17. června 2010 v 16:54 | redakce |  Domácí zprávy
ŽL přinesly 15. března zprávu o plánech Federace židovských obcí (FŽO), která chtěla od května provozovat vlastní zpravodajskou internetovou agenturu. Dle posledních dostupných informací by tento projekt měl být zahájen až na podzim 2010. Prezidium FŽO předpokládá, že by příslušný redaktor měl mít plat 8 tisíc korun čistého měsíčně. S ohledem na napjatý rozpočet chce FŽO  na letošní rok pokrýt část nákladů z příspěvků  jednotlivých obcí.

Tužka na provázku: Cesta do Ein Charod

16. června 2010 v 16:27 | Jan Johna |  Kultura
Tužka na provázku

Přinášíme čtenářům ŽL novou rubriku "Tužka na provázku", v níž se Jan Johna bude ohlížet za knížkami, o kterých si stojí něco říct.

Ačkoliv více méně sleduju knižní trh, někdy - a čím dál, tím častěji - narazím na knížku, která mi náhodou unikla. A škoda, že se mi kvůli "intelektuálským" předsudkům - přece se nebudu zajímat o knížky, které vydává nakladatelství publikující Večery pod lampou - ušla útlá knížka CESTA OD EIN CHARODU od Amose Kenana. 


Robin Böhnisch o "humanitární akci" u břehů Gazy

15. června 2010 v 11:10
Do příštího čísla ŽL 19 jsme připravili rozhovor s poslancem Robinem Böhnischem (ČSSD). Přinášíme vám již nyní jeho část, která se dotýká aktuálně diskutovaných témat na tomto blogu: humanitární akce u břehů Gazy a reakce českých médií.

S Lustigem o literatuře a psaní

14. června 2010 v 12:55 | SAŽ |  Kultura
Arnost Lustig

Spolek akademiků Židů pořádá 18 hodin ve středu 16. června setkání se spisovatelem Arnoštěm Lustigem "O literatuře a psaní". Akce se koná ve 3. patře židovské radnice, Maiselova 18.

Tobruk s Viktorem Wellemínem

14. června 2010 v 12:35 | redakce dle ŽLU |  Kultura
V úterý 15. 6. v 17:30 hodin bude v malém sále kina Světozor (Vodičkova 39, Praha 1) promítán film "Tobruk", po kterém bude následovat diskuse s účastníkem těchto bojů Viktorem Welleminem a s režisérem a scénáristou filmu Václavem Marhoulem. Wellemín patřil k nejmladším vojákům československých jednotek na Blízkém Východě.