Květen 2010

DSSS na státní příspěvek nedosáhla

30. května 2010 v 20:38 | redakce |  Domácí zprávy
DSSS

Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) získala ve volbách do poslanecké sněmovny 1,14 % hlasů. Podpořilo ji necelých šedesát tisíc voličů. Stokorunu za každý hlas však nedostane, protože nepřekročila požadovanou hranici 1,5 %. Přesto víkendové výsledky ukázaly volební potenciál DSSS pro komunální volby.

Malach má nové webové stránky

29. května 2010 v 11:32 | Centra vizuální historie Malac |  Domácí zprávy
Rádi bychom Vás informovali o spuštění internetových stránek Centra vizuální historie Malach při Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze, které se nacházejí na adrese http://ufal.mff.cuni.cz/cvhm.

Pracovali pro Řísi. On-line výstava o nuzeně nasazených

28. května 2010 v 11:52 | redakce |  Kultura
Národní archiv ve spolupráci se organizací Živá paměť, německou nadací EVZ a  Česko-německým fonde budoucnosti připravil on-line výstavu "Pracovali pro Říši". Na několika desítkách stránek se zde popisuje historie nuceného pracovního nasazení z tzv. protektorátu a nedávný proces  odškodnění totálně nasazených. Prezentace je doplněna nejen o dobové fotografie a kopie článků, ale i filmové záznamy.

Koho volí Národní odpor

27. května 2010 v 16:41 | redakce |  Domácí zprávy
Předvolební kampaň vrcholí, a tak i náckové dávají své doporučení koho volit. Dnes vyšel na stránkách Národního odporu (NO) článek, kde redakce apeluje na své příznivce, aby dali svůj hlas Dělnické straně sociální spravedlnosti (DSSS). Asi nikdo soudný nedoufá, že by se tato partaj mohla dostat do poslanecké sněmovny, ale šáhnout si na státní dotaci za volby je lákavá představa.

Američtí zákonodárci apelují na restituce ve východní Evropě

26. května 2010 v 16:36 | redakce |  Zahraniční zprávy
JTA dnes uveřejnila zprávu a tlaku americký zákonodárců na restituce ve východní Evropě, což je reakce na úterní vystoupení zvláštního poradce pro otázky holocaustu amerického ministerstva zahraničí Stuarta Eizentata před smíšeným Helsinským výborem amerického parlamentu. Již příští měsíc uplyne rok od mezinárodní pražské konference o majetku z období holocaustu (Holocaust Era Assets Conference), které přislíbila napomoci k restituci konfiskovaného majetku. Očekává se vyhlášení "nezávazných restitučních doporučení", ale ani tato snaha nejde příliš snadno. Proto Eizenstat hledá odporu, kde se dá.

Zemřel Petr Muk, zpěvák Shalomu

25. května 2010 v 10:45 | redakce |  Kultura
Rodák z Českého Krumlova, který se poprvé proslavil písní Rachel, zemřel včera ve věku 45 let. Působil v kapelách Oceán a Shalom, které v 90. letech stály za oblibou židovských témat u tehdejší mládeže. Pohledný zpěvák s jarmulkou na hlavě přivedl řadu svých fanynek do blízkosti židovských obcí. Byl to natolik silný fenomén, že jej ve své knížce Virtually Jewish: reinventing Jewish culture in Europe zachytila i americká novinářka Ruth Ellena Gruber.

Židovští autoři komiksů. "Hrdinové, magoři a superrabíni"

22. května 2010 v 20:41 | D.T. podle zahr. zdrojů |  Kultura
HULK

Víte, že slavní komiksoví hrdinové jako Superman, Spiderman či Batman jsou vlastně židovského původu? Pokud nevěříte, můžete se o tom přesvědčit na výstavě s poněkud provokujícím názvem "Hrdinové, magoři a superrabíni", kterou lze až do 8. srpna 2010 shlédnout v berlínském Židovském muzeu. Expozice sestávající z více než 400 objektů, tj. originálních kreseb, skic, novinových výstřižků a komiksových časopisů, názorným způsobem dokumentuje podíl židovských kreslířů, textařů a nakladatelů na vývoji moderního komiksového umění.

Zpráva o velkém dni Eriky Bezdíčkové

21. května 2010 v 16:22 | Pavla Váňová |  Kultura
knihy

20. května se konaly v Brně hned dvě autogramiády jedné knížky: "Moje dlouhé mlčení", Život a holocaust. Měly stejnou ústřední postavu - jak jinak - a stejné další protagonisty, a přesto byly každá jiná. Ti, kdo se účastnili obou, a nebylo jich málo, se pokaždé dozvěděli něco jiného, ani přečtené úryvky z knížky nebyly stejné. Nebyly vybrány z otřesných obrazů koncentračních táborů, ale z doby po osvobození. A to je jedna z věcí, které odlišují novou
knížku od mnoha ostatních memoárových publikací. Jen málokdo si uvědomuje, jak těžká doba nastala pro mnohé, když skončila válka. Erika Bezdíčková umí psát. Píše bez patosu, a přesto je to příběh strhující pro svou podivuhodnou autentičnost. Ta knížka se nečte z pocitu jakési občanské povinnosti, ale protože ji prostě nemůžete nedočíst.

Evropské peníze pro "Německé kulturní dědictví"

21. května 2010 v 14:44 | redakce, Collegium Bohemicum
Pod názvem "Německé kulturní dědictví" zapsalo Ministerstvo kultury do své Centrální evidence sbírek muzejní sbírku Collegia Bohemica., o.p.s. Na její veřejnou prezentaci byla také aktuálně schválena podpora z evropských fondů Cíl 3/Ziel 3. Sbírka bude vystavena v podobě stálé expozice v muzeu v Ústí na Labem. Bude to vůbec první stálá expozice v Česku na téma dějin a kultury německy mluvících obyvatel českých zemí.

Šance pro spravedlivější restituce?

20. května 2010 v 14:49 | redakce |  Domácí zprávy
senator Tomas Grulich

Čtenáře ŽL jsme již informovali o senátním návrhu na zrušení klauzulí v restitučních zákonech, které požadují české občanství. Dle sdělení mluvčí
Ústavního soudu je pod touto iniciativou podepsáno 32 senátorů ODS. Hlavního předkladatele Tomáše Grulicha jsme se optali na podrobnosti.


Můžete přesněji popsat, co by zrušení paragrafů znamenalo pro naše krajany v zahraničí?
Zrušení příslušných paragrafů by umožnilo lidem, kteří neměli, respektive nemohli mít, české, popřípadě československé občanství. Týká se to hlavně Čechů žijících ve Spojených státech. Ve chvíli, kdy byly uzavírány lhůty pro podání žádosti o restituci, nemohli mít, na základě bilaterální dohody, dvojí občanství. Tento nedostatek byl odstraněn až po uplynutí lhůty pro podání žádosti. S vypuštěním paragrafu by jim to mohlo být umožněno dodatečně.

Evrospký institut odkazu Šoa je stále na začátku

20. května 2010 v 11:14 | redakce |  Domácí zprávy
zpravy
Po včerejší jednání českého ministra zahraničí Jana Kohouta se zvláštním poradcem pro otázky holocaustu amerického ministerstva zahraničí Stuartem Eizenstatem není stále příliš jasné, co konkrétního přinese Evropský institutu odkazu Šoa (ESLI) doposud žijícím obětem nacismu a případně čím přispěje k péči o připomínku obětí holocaustu. Jediným konkrétním výsledkem byl příslib americké strany spolufinancovat v příštích pěti letech provozní náklady ESLI částkou 150.000 dolarů ročně (asi tři miliony korun). USA jsou tak první zemí, jež se rozhodla spolufinancovat tento projekt, do kterého z českého rozpočtu poplyne osm milionů každý rok. I když má ESLI pouze čtyři zaměstnance, její výdaje budou vysoké i kvůli zajišťování chodu celé řadě různých přidružených orgánů. Asi největším je poradního sbor ESLI se 75 členy, kteří budou dohlížet na činnost této obecně prospěšné společnosti.

Židovka aneb Žonglování se životem

19. května 2010 v 11:10 | redakce |  Kultura
KUFR

Na pražské židovské radnici se příští pondělí v 18 hodin pořádá představení Divadla KUFR "Židovka aneb Žonglování se životem". Diváci by se měli připravit na osobitě pojaté divadlo s klaunskými a pohybovými prvky, v němž budou učinkovat Adéla Kratochvílová, Dagmar Trávníková a Lubor Pokluda.

Kohout se setká s Eizenstatem kvůli Evropskému institutu odkazu šoa

18. května 2010 v 12:33 | redakce
Ministr zahraničních věcí Jan Kohout se zítra setká se zvláštním poradcem ministryně zahraničních věcí USA pro otázky holocaustu Stuartem Eizenstatem. Hlavním předmětem jednání bude projekt Evropského institutu odkazu Šoa (ESLI). Eizenstat byl hlavním vyjednavačem v americké administrativě prezidenta Clintona, který byl zodpovědný za jednání o odškodnění nucené a otrocké práce z období 2. světové války. Nyní pracuje v soukomé advokátní praxi a je též dobrovolným poradce Jewish Claims Conference.

Senátní návrh má dát šanci emigrantům restituovat majetek

17. května 2010 v 17:07 | redakce
Upozorňujeme čtenáře ŽL na zajímavou zprávu z webu Ústavního soudu v Brně ze dne 13. května.

S návrhem na zrušení § 5 odst. 2 a 4 zákona č. 87/1991 Sb., o mimosoudních rehabilitacích, v platném znění, a na zrušení § 13 odst. 2 až 4, § 22 odst. 10 a § 26 odst. 3 zákona č. 229/1991 Sb., o úpravě vlastnických vztahů k půdě a jinému zemědělskému majetku, se na Ústavní soud obrátila skupina senátorů Parlamentu České republiky.

Noam Chomsky nebyl vpuštěn do Izraele

16. května 2010 v 20:43 | redakce |  Zahraniční zprávy
Dle zpravodajského serveru Haaretz.com nebyl dnes známý levicový aktivista Noam Chomsky vpuštěn do Izreael. Na hraničním přechodu z Jordánska na mostě Allenby mu po třech hodinách dotazování bylo dáno do pasu razítko "nepovolený vstup".

Na Terezínské tryzně bylo opět málo lidí

16. května 2010 v 18:28 | Redakce |  Domácí zprávy
Terezinska tryzna 2010

Dnes se na Národním hřbitově v Terezíně konalo za účasti bývalých vězňů, politiků a členů diplomatického sboru tradiční pietní shromáždění za oběti věznice gestapa v Malé pevnosti, Terezínského ghetta a KT Litoměřice. Program byl zahájen v 10 hodin půlhodinovým procesím desítek oficiálních delegací s věnci. Následně ředitel Památníku Terezín přivítal přítomné VIP hosty, a oproti minulým letům přidal i osobní poznámku o pravicovém extremismu v Česku. " Jako žid a občan této republiky se cítím neonacisty ohrožen," podělil se o svůj pocit Munk.

Tradiční Terezínská tryzna bude již zítra

15. května 2010 v 19:47 | redakce |  Domácí zprávy
V neděli 16. května se v 10.00 hodin na Národním hřbitově v Terezíně uskuteční tradiční vzpomínka na oběti nacistické perzekuce. Terezínská tryzna je již od roku 1947 pravidelným setkáním k uctění památky obětí nacistické okupace v Terezíně a jeho okolí - terezínského ghetta, policejní věznice pražského gestapa v Malé pevnosti a koncentračního tábora v Litoměřicích. Po celý tento den se v žádném objektu Památníku Terezín nevybírá vstupné.

Čeněk Růžička - projev na tryzně v Letech

14. května 2010 v 17:55 | dokument |  Domácí zprávy
Přinášíme čtenářům ŽL projev předsedy Výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeňka Růžičky na včerejším pietním setkání v Letech u Písku.

Dnes jsme účastníky významného aktu, kterým si připomínáme tragický osud nejen zde pochovaných Romů, členů našich rodin, našich blízkých. Připomínáme zde všechny romské obětí rasové nenávisti a chceme zde zároveň připomenout i nevinné oběti židovského národa.


Lidovky vyjely po Kocábovi a Fischer jr. má být munice

13. května 2010 v 15:10 | TJ |  Úvahy a komentáře
skok o tyči

Dnešní Lidové noviny (LN) přinesly na titulní straně článek "Kocáb platí premiérova syna. Jako experta na extremismus". Před volbami je to bombová zpráva, kterou převzala i další média. Zdá se že si někdo přes LN vyřizuje s Kocábem účty. Redaktorka Jarka Synáčová je totiž i autorkou včerejšího textu na titulní straně LN "Kocáb přihrál zakázku za milion, vnitru to vadí".

Připomínka romských obětí holocaustu v Letech u Písku

13. května 2010 v 0:59 | redakce |  Domácí zprávy
Dnes v 11.00 hodin se v prostorách bývalého tzv. cikánského tábora v Letech u Písku uskuteční tradiční pietní setkání za romské oběti holocaustu.Akci pořádá Výbor pro odškodnění romského holocaustu (VPORH), Památník Lidice a místní úřad v Letech.