Kolín má stálou výstavu o životě místní židovské komunity

25. dubna 2010 v 20:24 | redakce
Kolinsky pevecky soubor
Několikasetleté soužití Židů s obyvateli Kolína připomíná dnes slavnostně otevřená expozice v kolínské synagoze. V části ženské galerie si tak mohou návštěvníci prohlédnout stálou výstavu, která dokumentuje život kolínské židovské obce od doby Jana Lucemburského až po tragické období 2. světové války. Jako odplata za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha byly z Kolína vypraveny do Terezína tři židovské transporty. Z více než 2200 lidí z Kolína a okolí se domů vrátilo jen 139. Po válce se židovskou obec přes veškerou snahu nepodařilo obnovit. Dnes Kolín spadá do správní působnosti Židovské obce v Praze.


Myšlenka výstavy vznikla z iniciativy nenápadné dámy Ivy Novotné, která se se svým nápadem obrátila již před lety na Pavla Kárníka, ředitel Městské knihovny Kolín. Ten byl nakonec pověřen městem, aby se stal garantem projektu. Na jeho realizaci dále spolupracovali odborníci z Regionálního muzea Kolín (L. Jouza), Státního okresního archivu v Kolíně (J. Pejša), Městské knihovny v Kolíně (M. Jouzová), londýnský rabín Andrew Goldstein a řada pamětníků.

Výstava se připravovala dva roky a stála více než 400.000 korun a velkou měrou ji zaplatilo město Kolín. Česká rada pro oběti nacismu na ni poskytla grant 50.000 korun. Několika desítkami tisíc přispěli také potomci kolínských Židů z Čech i zahraničí. Mezi nimi bychom chtěli zmínit např. Išku Lichterovou z USA.

Na dnešní vernisáži promluvil kolínský starosta Jiří Buřič, který zmínil vzpomínku Išky Lichterové, že "bez loajality kolínských sousedů by válku nepřežila". Rabín Andrew Goldstein z londýnské kongregace Northwood & Pinner Liberal Synagogue pohovořil o vztahu ke kolínské synagoze, který trvá déle než tři desetiletí. Jeho synagoga používá jednu z kolínských tór a to byl důvod, proč se v 80. letech minulého století vypravili pátrat za železnou oponou po historii zaniklé kolínské obce. Goldstein se vyznal ze svého obdivu ke kolínskému rabínu Federovi. Dnešního slavnostního programu se zúčastnilo více než 100 hostů.


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama