Duben 2010

Mrtvý Hitler, MFD a „úspěšní Židé“ profesora Mullera

30. dubna 2010 v 15:03 | TJ |  Úvahy a komentáře
Capitalism and the Jews

Na dnešní den připadá 65. výročí smrti Adolfa Hitlera. Postavu tohoto tyrana a válečného zločince není třeba čtenářům ŽL připomínat, ale shodou náhod či úmyslně vydala dnešní MFD starší názorový článek z pera Jerryho Z. Mullera "Co vězí za úspěchem Židů". Profesor Americké katolické university ve Washingtonu se zde zamýšlí nad přínosem Židů k rozvoji kapitalismu a potřeby studovat tento fenomén, pokud chce svět rozumět "rozvoji lidských zdrojů".

Propalestinští demostranti ohrožovali izraelskou diplomatku v Manchesteru

29. dubna 2010 v 22:56 | redakce |  Zahraniční zprávy
Dle dnešních zpráv v zahraničních médiích byla napadena zástupkyně izraelského velvyslance ve Velké Británii po včerejší přednášce na universitě v Manchesteru. Talya Lador-Fresher čelila propalestinským demonstrantům, kteří napadli policejní vozidlo, v němž musela opustit campus.

Ohlédnutí ŽLU za pochodem v Plzni

29. dubna 2010 v 11:08 | redakce, foto ŽLU |  Domácí zprávy
Plzen Plakat

Již jsme čtenáře ŽL informovali, že minulou sobotu se náckové pokusili opět projít Plzní. Vydali se na pochod za svobodu politických vězňů s transparenty v češtině a polštině a za provolávání hesel. Ušli však pouze pár stovek metrů a starosta centrálního plzeňského obvodu akci rozpustil. Přinášíme fotografie účastníků protidemonstrace, které se již tradičně zúčastnili členové Židovské liberální unie (ŽLU).

Jaké jsou perspektivy pražských Židů?

28. dubna 2010 v 17:54 | TJ (ŽL 18) |  Úvahy a komentáře
radnice
V minulém čísle ŽL vyšly dva články, které se ohlížely za 20 lety rozvoje židovské komunity ve svobodné společnosti. Vyvolaly velkou odezvu u řady čtenářů a ukazují, že téma budoucnosti českých Židů trápí řadu z nás. Přitom hranice základního konfliktu jsou poměrně přesně určeny. Na jedné straně je osobní prožívání židovství každého jednotlivce, které je jeho intimní věcí. Na druhé straně je židovská obec, která svým chováním určuje, kdo vstoupí. A činí tak nejen svými pravidly o tzv. tatínkovcích, ale i obecně svou politikou.

Pozvání do pražské Violy

27. dubna 2010 v 17:26 | redakce |  Kultura
divadlo

Upozorňujeme čtenáře ŽL na zajímavé páteční představení ve Viole PŘÍBĚHY ZE STARÉHO ZÁKONA. Podle předlohy Ivana Olbrachta vypráví  Josef Somr a Barbora Munzarová, na violoncello hraje Andrea Rattayová nebo Livie Kolmanová. Představení začíná ve 20.00 hod. Vstupenky si můžete rezervovat na tel. 224220844 nebo na info@divadloviola.cz.

FŽO investuje 20 milionů do židovských památek v Boskovicích

26. dubna 2010 v 23:11 | redakce |  Domácí zprávy
V rámci několikaletého projektu, na který Federace židovských obcí v ČR (FŽO) získala z fondů EU 280 milionů korun, bude opravena i synagoga a budova bývalé židovské školy v Boskovicích. Podmínkou projektu je, že oba objekty budou využívány ke společenským účelům.

Kolín má stálou výstavu o životě místní židovské komunity

25. dubna 2010 v 20:24 | redakce
Kolinsky pevecky soubor
Několikasetleté soužití Židů s obyvateli Kolína připomíná dnes slavnostně otevřená expozice v kolínské synagoze. V části ženské galerie si tak mohou návštěvníci prohlédnout stálou výstavu, která dokumentuje život kolínské židovské obce od doby Jana Lucemburského až po tragické období 2. světové války. Jako odplata za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha byly z Kolína vypraveny do Terezína tři židovské transporty. Z více než 2200 lidí z Kolína a okolí se domů vrátilo jen 139. Po válce se židovskou obec přes veškerou snahu nepodařilo obnovit. Dnes Kolín spadá do správní působnosti Židovské obce v Praze.

Pochod v Plzni byl rozpuštěn po deseti minutách

24. dubna 2010 v 17:21 | redakce |  Domácí zprávy
Autonomni nacionaliste
Asi dvě stovky nácků, z nichž někteří přijeli na pochod v Plzni až z Polska a Německa, starosta městské části Plzeň 3 Jiří Strobach po deseti minutách od zahájení akce vyzval, aby se rozešli. Důvodem k rozpuštění měly být nápisy na oděvěch některých demonstrantů, které hlásaly podporu a propagaci hnutí směřujících k potlačení lidských práv a svobod. Na transparentech se objevily nápisy jako "Radikálně, sociálně, nacionálně" nebo "Národní a sociální akce". Policie zadržela dva pravicové extremisty.

Co víme o plzeňské Mládeži proti neonacismu?

23. dubna 2010 v 10:35 | redakce, foto Facebook
mladez proti neonacismu
Na sociání síti Facebook je zřízena jako studentská skupiny "Mládež proti neonacismu". Deklaruje se jako lokální, apolitická iniciativa, která svým potenciálem reaguje na všechny hrozby neonacismu, xenofobie a rasismu v Plzni. Říká o sobě, že v minulých letech uspořádala několik veřejných protestních shromáždění a kampaní proti neofašistickým vlivům. Poslední uvedená akce je z března 2009. K této skupině je přihášeno 1 270 členů.

Prohlášení LPA k zítřejšímu pochodu v Plzni

23. dubna 2010 v 10:24 Domácí zprávy
Liga proti antisemitismu podporuje veškeré občanské protesty proti pochodu neonacistů 24. dubna 2010 v Plzni. Sama neorganizuje žádnou zvláštní protestní akci, ale vyzývá své členy a sympatizanty, stejně jako členy akademické obce  ZČU a veřejnost, aby se podle svého svědomí a přesvědčení připojili k projevům občanské odvahy a odpovědnosti, které budou v Plzni probíhat.

Věra Tydlitátová

Náckové v Plzni 2010

22. dubna 2010 v 15:01 | redakce |  Domácí zprávy
Zdá se, že pochod nácků Plzní, na který si v únoru zamluvili prostranství na všechny březnové a dubnové soboty, se uskuteční tento víkend. Zatímco loni pochodovali proti sionismu, tak nyní pomašírují na podporu vězňů. Dle ČTK by pochod měl vést od obchodního centra Plaza k ulici Kalikova. Zde by účastníci měli přejít a pokračovat ke křižovatce u hlavní pošty. Poté projdou Solní ulicí na náměstí Republiky a dále Pražskou ulicí do Křižíkových sadů. Konec je v Šafaříkových sadech. Očekává se účast několika stovek nácků a jejich sympatizantů.

V Maiselovce se bude diskutovat o menšinách

21. dubna 2010 v 11:11 | redakce |  Kultura
Zítra v 18 hod se uskuteční již šestá ze série diskusí v Maislovce. Tentokrát se bude mluvit o situaci menšin v Česku. Ve třetím patře sídla pražské židovské obce budou debatovat Do Thu Trang (vietnamská komunita), Zdeněk Duna (Rada vlády pro záležitosti romské menšiny), Ondřej Klípa (Rada vlády pro národnostní menšiny), Tomáš Kraus (Federace židovských obcí v ČR) a Bohdan Rajčinec (Ukrajinská iniciativa v ČR). Moderovat bude Irena Kalhousová.

Jan Schneider o zpravodajských službách na iDnes

20. dubna 2010 v 12:13 | redakce
Upozoňujeme naše čtenáře, že kavárna on-line zpravodajského serveru iDnes se rozhodla přetisknout zajímavý text  Jana Schneidera z konference Ekonomická bezpečnost Česka, který se zabývá problematikou domácích bezpečnostních služeb.

Benedikt XVI. a trosky mezináboženského dialogu

20. dubna 2010 v 0:48 | D.T. podle Die Welt z 16.04.2010, foto wikipedie |  Zahraniční zprávy
Benedikt XVI.

V těchto dnech uplyne již pět let od zvolení Josepha Ratzingera do čela katolické církve. Tato skutečnost přiměla historika a jednoho z předních židovských intelektuálů v Německu Michaela Wolffsohna ke kritické bilanci jeho pětiletého pontifikátu na stránkách deníku Die Welt, a to především z hlediska papežova vztahu k židovství a islámu.

Nedělní vernisáž stálé expozice v Kolínské synagoze

19. dubna 2010 v 7:47 | redakce |  Kultura
Kolin 2010 vystava
V neděli 25. dubna ve 14 hod bude v Kolínské synagoze zahájena vernisáž stálé expozice "Žili tu s námi", která představí dějiny židovské komunity v Kolíně od jejích středověkých počátků do zániku po 2. světové válce. Návštěvník zde také má nalézt informace o zdejších význačných židovských osobnostech. Historické i současné fotografie dokumentují proměny synagogy, ghetta a židovských hřbitovů. Expozice bude plnit i funkci památníku, neboť její součástí je soupis obětí kolínské židovské náboženské obce v období holocaustu.

V Bratislavě Izrael oslaví den nezávislosti koncertem

18. dubna 2010 v 17:14 | redakce |  Zahraniční zprávy
izraelska vlajka

Dle zpravodajského servru sme.sk oslaví v Bratislavě Den nezávislosti Státu Izrael koncertem klasické hudby. V předvečer svátku - v pondělí v 18 hod - vystoupí v sídle Slovenského rozhlasu známá izraelská sopranistka Sivan Rotem, kterou bude doprovázet slovenský klavírista Richard Rikkon. Na housle a violončelo zahrají bratři Jávorkaiovci z Maďarska a na kytaru Miriam Rodriguez Brüllová. V programu zazní známé židovské písně a výběr ze španělské lidové tvroby.
V plzeňské Velké synagoze se dnes otevírá výstava současného umění

18. dubna 2010 v 1:42 | redakce |  Kultura
Dnes odpoledne v 16 hodin pořádá  občanské sdružení Pro Photo a Židovská obec Plzeň vernisáž výstavy "La Strada 2010 - Cesty v současném umění". Expozice ve Velké synagoze v Plzni je zaměřena na nové formy současného umění, jejichž společným jmenovatelem pro umělecké ztvárnění je téma cesty. Výstava v Plzni potrvá až do 4. června. Pak poputuje do Klatov a Písku.

Williamson dostal za popírání holocaustu pokutu

16. dubna 2010 v 18:10 | ČT24 |  Zahraniční zprávy
Včera jsme avizovali dnešní soudní jednání o popíračských výrocích kontroverzního katolického biskupa Williamsona. Česká televize věnovala tomuto tématu i diskusi, které se zúčastnil i předseda Spolku akademiků Židů profesor Radil.  Více naleznete na ČT24.

Kandidát na amerického velvyslance v Praze Eisen má čs. kořeny

16. dubna 2010 v 16:39 | redakce |  Domácí zprávy
Když prezident Obama při loučení na Pražském hradě naznačil, že by příštím americkým velvyslancem v Praze mohl být jeho současný poradce Norman L. Eisen, začala česká média zjišťovat, co je tento téměř padesátiletý advokát zač.

Zítra začíná soud s Williamsonem za popírání holocaustu

15. dubna 2010 v 17:38 | redakce |  Zahraniční zprávy
Německý soud zaslal v lednu obsílku katolickému biskupovi Williamsonovi za jeho výroky popírající holocaust na jednání v pátek 16. dubna. Devětašedesátiletý Williamson v  loňském rozhovoru pro švédské média v rámci kněžského semináře u Řezna tvrdil, že v koncentračních táborech zahynulo 200.000 až 300.000 Židů, ale "ani jeden z nich v plynových komorách".