Březen 2010

Vlasta Ruth Sidonová byla na autorském čtení v Bezděkově

31. března 2010 v 15:58 | redakce |  Kultura
Sidonova v Bezdekove

Dle Havlíčkobrodského deníku se v pondělí 1. března konalo setkání klubu seniorů obce Bezděkov se spisovatelkou Vlastou Ruth Sidonovou, manželkou vrchního pražského a zemského rabína Karola Sidona, jejíž otec se v této obci narodil.

Tři brány jako příspěvek do debaty k památníku obětem šoa?

30. března 2010 v 13:00 | redakce |  Domácí zprávy
Dne 12. března jsme na blogu ŽL otevřeli diskusi na téma, zda potřebuje Praha vybudovat památník obětem šoa. Shodou okolností již o jedenáct dní později proběhla ve Vzdělávacím centru Židovského muzea v Praze tisková konference k projektu pro Pinkasovu ulici s názvem Tři brány. Není to skvělá příležitost? Vždyť sama Pinkasova synagoga takovým památníkem je, ale není součástí veřejného prostoru. Instalace vedle ní by jím byla.

Dnes začíná Pesach

29. března 2010 v 14:25 | redakce |  Náboženství
Apetito

Dnes začíná první sederovou večeří svátek Pesach. Dubnové číslo časopisu Apetit letos překvapilo své čtenáře šestistránkovou reportáží, která se věnuje přípravě sederové tabule a přináší i několik zajímavých receptů. Průvodkyní pro pesachové zvyky je Konstancie Železná. Odborně na obsahu reportáže spolupracovala Eva Kosáková ze Židovského muzea.

Dominik Duka o hlubokém souznění židovských autorů

29. března 2010 v 11:08 | D.T. |  Domácí zprávy
Včerejším hostem televizního pořadu "Otázky Václava Moravce" byl Dominik Duka, jenž se
10. dubna 2010 stane 36. arcibiskupem pražským a primasem českým. Na stolec bude uveden při slavnostní bohoslužbě v pražské Katedrále svatého Víta, jíž budou podle jeho slov přítomni představitelé jiných křesťanských církví a rovněž Federace židovských obcí. V této souvislosti uvedl:

Jak je to vlastně? - zamyšlení "o právu na pohřeb"

27. března 2010 v 20:09 | Jana Ondráčková (ZL 18) |  Úvahy a komentáře
NŽH hlavní sál
Kdyby se dnes psala jména obětí na zdi Pinkasovy synagogy, taky by se kádrovalo a vyškrtali by se ti, kteří neměli halachický původ?

Jednou za čas chodím na hřbitov za mámou a tátou. Taky za dědou a babičkou, tetami a strýci. Jenže ti tu žádný hrob nemají, jenom desku. Jako mnoho jiných předků těch, kteří na Nový židovský hřbitov chodí. A vždycky si čtu náhrobky: české, německé, hebrejské - ty číst neumím. A přemýšlím, kolik nás vlastně v Praze bylo před válkou. A všichni chodili na obec: na svatby, na bály, na slavnosti, a pak na hřbitov na pohřby. A nikdy se jich nikdo neptal, zda jsou halachičtí či ne. A že tu byli slavní a učení rabíni - tenkrát. Máme na Olšanech hrobů několik, byli jsme velká rodina. Nebyli jsme ortodoxní, jako ostatně v Praze málokdo. Ale brali jsme svou víru jako něco, co jsme zdědili po předcích a co je třeba ctít. Pak přišla válka a šoa, lágry i emigrace. A po válce se to vše zamíchalo. Nebylo tu mnoho židů, a tak se počet smíšených sňatků zvětšil. Ti nežidovští partneři poznávali víru svých partnerů, i když si zachovali víru svou.

Předvídavost Simona Wiesenthala

26. března 2010 v 8:27 | Stanislav Motl (ZL18) |  Úvahy a komentáře
"Mám čím dál neodbytnější pocit, že staří nacisté jsou stále ve výhodě. Nahrávají jim ktomu i zcela oprávněné stíhání těch, kteří spodíleli na zločinech komunismu. Staří nacisté jsou pochopitelně silně antikomunističtí, pokud se svých zločinů dopouštěli v pozdějším východním bloku, budou čím dál hlasitěji tvrdit, že oni vlastně první pochopili nebezpečí komunismu, a tak proti němu usilovně bojovali za blaho celé Evropy. A hodně lidí, hlavně mladých, a zdaleka nepůjde pouze o vyznavače nacismu, ale třeba také o vzdělané a demokraticky vychovávané, byť ideologicky předpojaté lidi, bude na to slyšet…"


František Bányai dnes na Primě

25. března 2010 v 10:23 | redakce |  Domácí zprávy
Dnešním hostem pořadu Fakta Barbory Tachecí bude v 17:50 na TV Prima předseda Židovské obce v Praze František Bányai. Od 1. února je tento pořad vysílán v rámci regionálního zpravodajského bloku Minuty regionu, který začíná v 17:40 hod.

Židé nově na Czechkids

24. března 2010 v 14:45 | redakce |  Kultura
Na portálu Czechkid, který se od roku 2007 snaží podpořit multikulturní výchovu v českých školách, se nově objevilo téma "Češi a Židé". Jeho autorem je politolog Marek Čejka s Ústavu mezinárodních vztahů.Tématika židovství je dětem přiblížena i virtuální návštěvou Židovského muzea.

Letošní dny otevřených dveří v Malachu a jedno osobní vyznání

23. března 2010 v 15:00 | Jitka Drahokoupilová, foto Milada Šrajerová |  Úvahy a komentáře
Singer a Borsky

Od září loňského roku je v Praze přístupný Archív Shoah Foundation, známý také jako Spielbergův archív, a to na MFF UK na pražském Malostranském náměstí v Centru vizuální historie Malach. V průběhu letošního roku se zde konaly již dvakrát dny otevřených dveří.

Krausovo ohlédnutí za pěnou dní

22. března 2010 v 23:21 | Václav Kraus |  Úvahy a komentáře
Unáhlená slova Mirka Topolánka jsou i v našem blogu komentována tvrdě. Příkře se vyjádřil i premier Fischer. Jestě se postupně vyjádří i další naši členové. Topolánek je znám svými krajními bonmoty, jako noc dlouhých nožů, Es kommt der Tag a podobně, které dokazují spíše než nacistické sklony, absenci znalostí alespoň základů historie, jíž mohl Mirek Topolánek pochytit i na vojenském gymnásiu v komunistickém režimu.

Reakce na Topolánkovy výroky

22. března 2010 v 15:23 | redakce |  Domácí zprávy
Tématu Topolánkových výroků jsme věnovali již dva nedělní články. Nyní přinášíme přehled některých zajímavých reakcí.

ŽLU zve na Pesachový seder

22. března 2010 v 9:29 | ŽLU |  Náboženství
ZLU

Židovská liberální unie v ČR Vás zve v pondělí 29.března v 18 hodin (14. nisanu) 5770 na Pesachový seder, který budeme pořádat na pražské židovské obci ve 3. patře (Maiselova 18, Praha - Josefov). Sederem v předvečer prvního dne Pesachu nás provede kantor ŽLU Benjamin Kuras.

Fischer označil Topolánkovy výroky za urážlivé

21. března 2010 v 18:17 | redakce |  Domácí zprávy
Dle zprávy ČTK označil premiér Jan Fischer výroky předsedy ODS za urážlivé. Komunikaci s Topolánkem prý kvůli nim omezí na pracovní minimum. Mirek Topolánek se dnes ještě jednou omluvil za výroky,které pronesl při fotografování pro magazín pro homosexuály LUI. Lidé z časopisu podle Topolánka slova ze soukromého rozhovoru zneužili. Topolánek si nicméně uvědomuje, že mohla ublížit mnoha lidem.

Topolánek potřebuje na střídačku!

21. března 2010 v 14:28 | TJ |  Úvahy a komentáře
Blesk Topolanek

O víkendové pozdvižení se postaral bulvární deník Blesk, který přinesl výroky předsedy ODS Mirka Topolánka, jenž byly proneseny na závěr rozhovoru pro časopis LUI. Redaktor neustále naléhal, aby Topolánek nějak popsal typické vlastnosti homosexuálů. "Co ti mám říct? Gustav Slamečka, když jde opravdu do tuhého, opravdu do tuhého, tak jako ministr mám pocit, že uhne. A to ten Fischer prostě je Žid, není to gay, a ten uhne ještě dřív. To přeci nesouvisí s charakterem, to nesouvisí tím, že je gay," pronesl nakonec Topolánek.

Představení rabína Moše Chaima Kollera

19. března 2010 v 15:19 | redakce |  Náboženství
Moše Chaim Koller

Moše Chaim Koller (41) působí na Židovské obci v Praze jako zástupce rabína Karola Sidona od roku 2007. Koller absolvoval střední průmyslovou školu strojní v Plzni. Dva roky studoval Evangelickou teologickou fakultu na Univerzitě Karlově v Praze. Po ortodoxní konverzi k židovství udělal aliju a deset let se vzdělával na různých náboženských školách v Izraeli. Zde se i oženil. Od roku 2003 působí opět v Česku. Před svým příchodem do Prahy byl čtyři roky brněnským rabínem. Jelikož řada čtenářů ŽL nezná jeho názory a postoje, pokusili jsme se jej představit na základě rozhovorů, které Koller v posledních letech poskytl médiím.

ČLK se omluvila za antisemitské memorandum z roku 1938

19. března 2010 v 13:36 | redakce |  Domácí zprávy
Česká lékařská komora se včera omluvila za vytvoření a podporu antisemitského memoranda z roku 1938, v němž bylo požadováno, aby se židy bylo nakládáno jako s menšinou a to v poměru k celkovému počtu obyvatelstva. Měla být učiněna "energická" opatření, aby v povolání byli židé uplatněni v počtu přiměřeném jejich procentu k celkovému počtu obyvatelstva. Do budoucna mělo být přijato opatření, aby židé nemohli vykonávat povolání lékařská, právnická a technická.

Obama jednoznačně na straně Izraele

18. března 2010 v 12:08 | D.T. podle Haaretz a Die Welt |  Zahraniční zprávy
izraelska vlajka

Ve středu 17.03. prohlásil americký prezident Barack Obama v rozhovoru pro televizní stanici Fox News, že navzdory současným diferencím mezi USA a Izraelem ohledně plánované výstavby nových bytů v anektované části Východního Jeruzaléma krize ve vzájemných vztazích nehrozí.

V Praze je další košer prodejna potravin

17. března 2010 v 10:55 | redakce |  Náboženství
V pondělí otevřeli bratři Günsbergerové malý košer obchůdek v pražské ulici V Kolkovně. Nabízejí zde základní potraviny od sýrů a uzenin až po různé nápoje a cukrovinky. Po roce 1989 bylo několik pokusů prodávat košer potraviny v kamenných prodejnách, ale s ohledem na malé množství zákazníků a vysoké nájmy v centru Prahy, všechny zkrachovaly. V současnosti provozuje košér obchod ve svých prostorách i Židovská obec v Praze. Doufejme, že tato konkurence přinese před svátkem Pesach i nějaké milé gurmánské překvapení pro čtenáře ŽL.

K trojímu výročí Josefa Trumpeldora

16. března 2010 v 16:30 | D.T., foto Wikipedia |  Kultura

Letošní rok nám nabízí hned tři dobré důvody připomenout si prvního židovského důstojníka ruské carské armády, přesvědčeného sionistu a legendárního průkopníka dnešních izraelských ozbrojených sil Josefa Trumpeldora.