Únor 2010

Krátké sportovní zprávy: Maccabi a Hapoel

26. února 2010 v 11:46 | Denny |  Sport
Včera se v Evropské lize basketbalistů stalo to, co jsme očekávali. Real Madrid na domácí půdě porazil italské basketbalisty ze Sieny 77-69 a právě tento výsledek pomohl telavivskému mužstvu MACCABI Electra k umístění na prvním místě ve skupině. Jelikož všechna čtyři mužstva mají dvě vítězství a dvě porážky, tak rozhodoval o umístění rozdíl mezi vstřelenými a obdrženými koši, u Maccabi je to +4, u Realu, který je na 2.místě je rozdíl ještě kladný +3, Istanbul na třetím místě má nulový rozdíl a Siena dostala více košů, než jich nastřílela, rozdíl je -7 a tím je na posledním místě. Další kola budeme sledovat s napětím.

Rasově motivované násilí v Rusku

26. února 2010 v 11:06 | D.T. podle Die Welt |  Zahraniční zprávy
K dlouhým trestům odnětí svobody bylo v Rusku v uplynulých dnech odsouzeno devět členů nacionálně-socialistické skupiny "Bílí vlci" za spáchání řady rasově motivovaných vražd. Podle informací ruských tiskových agentur uložil moskevský soud devíti mladíkům ve věku od 17 do 22 let dlouhé tresty odnětí svobody za spáchání celkem 11 vražd a jeden pokus o vraždu. Nejmladší z obviněných půjde za mříže na 6,5, nejstarší na 23 let. Vraždy spáchali v průběhu roku 2008 s pomocí nožů a šroubováků. Oběťmi byli vesměs přistěhovalci ze Střední Asie.

E15: Sivek o svém košer hotelu

25. února 2010 v 15:10 | redakce |  Náboženství
Dnešní vydání deníku E15 přineslo obsáhlý rozhovor s podnikatele Viliamem Sivkem o jeho rodinné firmě EuroAgentur Hotels & Travel. Již jsme čtenáře ŽL informovali, že tato společnost v Praze přebudovala svůj čtyřhvězdičkový hotel Downtown na provoz tzv. košer friendly.

Maccabi Tel Aviv v Istanbulu neuspěl

25. února 2010 v 9:37 | Denny |  Sport
Ve včerejším utkání Evropské ligy basketbalistů Efes Pilsen Istanbul porazil Maccabi Tel Aviv 63-56 po čtvrtinách 21-14, 14-16, 12-14 a 16-12. Obě mužstva vyhrála svá domácí utkání a prohrála venku, bilance po čtyřech zápasech je 2-2, tedy dvě výhry a dvě prohry. Pokud dnes Real Madrid doma porazí italskou Sienu, tak bilance všech týmů ve skupině F bude 2-2 a to slibuje napětí v dalších kolech o postup do play-off.

Cesta bez návratu kladenský židů

24. února 2010 v 15:11 | redakce |  Kultura
V pondělí 22. února byla v prostorách bývalé kladenské synagogy slavnostně představena kniha Ireny Veverkové "Cesta bez návratu". Datum akce nebylo vybráno náhodně, protože odpovídá dni kdy v roce 1942 odešel první ze dvou kladenských transportů do Terezína. Dle tiskové zprávy magistrátu bylo nacisty odvlečeno celkem 1 623 lidí, z nichž věznění a trýznění přežilo pouhých 120, a jedná se tak o největší tragédii v dějinách Kladna. Představení knížky se vedle autorky zúčastnili i primátor Kladna Dan Jiránek a izraelský velvyslanec Yakov Levy, jehož příjezd byl malým překvapením.

Izraelská účast na zimní olympiádě ve Vancouveru

23. února 2010 v 16:07 | Denny |  Sport

Izrael se zimních olympiád zúčastňuje od roku 1994, toto je v pořadí již 5. účast Izraele, který je letos reprezentován třemi sprotovci.

Norman Finkelstein a jeho „průmysl“

23. února 2010 v 12:04 | TJ |  Úvahy a komentáře
Průmysl holocaustu byla knížka, kterou jsem si před čtyřmi lety se zájmem opatřil. Tématu odškodňování obětí nacismu jsem se věnoval od roku 1997 a je celá řada věcí, které se mi nelíbí. Očekával jsem kritickou analýzu práce židovských organizací, ale v tomto ohledu je Finkelsteinova práce velmi slabá. I když volá pro racionální debatě o holocaustu, což je mi sympatické, tak jeho Průmysl holocaustu je zcela povrchní v argumentaci, která je navíc předurčena jeho apriorním osobním přesvědčením, pro nějž pak jen hledá podpůrné argumenty. Vlastně tak jen klouzá po povrchu celého problému předem daným směrem. Je poměrně jednoduché vyvrátit celou řadu tvrzení v jeho knížce a budeme se tomu v ŽL věnovat.

"Zatemněná demokracie" v Brně

22. února 2010 v 14:53 | redakce, foto tiskova konference k filmovému dokumentu |  Kultura
V úterý 23. února bude na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně uveden dokument "Zatemněná demokracie". Film popisuje dnešní situaci vzrůstajícího militantního neonacismu a nacionalismu v České republice a v Evropě vůbec. Snímek vznikl ve spolupráci režiséra Olivera Maliny Morgensterna a Oldřicha Stránského, který je autorem námětu. Jeho premiéra proběhla 26. ledna v pražském kině Světozor.

Židé na Kladně

22. února 2010 v 10:14 | redakce |  Kultura
Dnes odpoledne bude v bývalé kladenské synagoze (kostel Církve československé husitské, ulice plk. Stříbrného) za přítomnosti primátora Dana Jiránka slavnostně představena kniha Ireny Veverkové "Cesta bez návratu", která mapuje historii místní židovské obce v letech 1853 až 1942.

Zrušená DS se transformuje do DSSS

21. února 2010 v 16:26 | Redakce, ilustrační foto |  Domácí zprávy

Vedení rozpuštěné Dělnické strany (DS) na sobotní tiskové konferenci informovalo o tom, co všichni již dlouho očekávali. Členové DS se pro nádcházející parlamentní volby přesunou do pro tento účel připravené politické formace Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS). Náckové se tak nadále budou ukrývat za zkratkou, která je oproti té původní rozšířena o symbolické SS.

Před 70 lety byl vydán Židům zákaz navštěvovat biografy a divadla

20. února 2010 v 1:00 | redakce, ilustrační foto Wikipedia |  Kultura

Podle ustanovení z 20. února 1940 nesměli Židé v tzv. protektorátu navštěvovat biografy a divadla. Nápis Židům vstup zakázán pak již povinně visel na pokladnách všech divadel a biografů. Na připomínku tohoto dne by čtenáři ŽL měli o tomto víkendu vyrazit na nějaký pěkný film či divadelní představení.

Prezidium FŽO zkoumalo platnost valné hromady Bejt Simcha

19. února 2010 v 16:27 | redakce |  Náboženství
Na únorovém jednání prezidia Federace židovských obcí (FŽO) byla projednávána otázka platnosti prosincové valné hromady Bejt Simcha (BS), kde byly zvoleny nové orgány tohoto přidruženého člena FŽO. Dle informací ŽL se měly hlasování účastnit i osoby, které nejsou členy BS. Právě na tuto skutečnost upozornila členka této organizace a podala podnět FŽO.

Hapoel si z Kazaně veze porážku, naděje na postup je mizivá

19. února 2010 v 9:48 | Denny |  Sport

Trenér Eli Gutman přivedl své mužstvo k vítězství ve skupině C, to znamenalo postup mezi nejlepších 32 jako nasazený tým. Los Hapoelu nepřál, přidělil mu ruského mistra Rubin Kazaň, který do Evropské ligy sestoupil z Ligy mistrů jako třetí ze snad nejsilnější skupiny, kde hrála Barcelona a Inter Milan.

Charlotte Knoblochová končí, ale kdo přijde po ní?

18. února 2010 v 15:23 | Richard Seemann, ČRo6 - redakčně upraveno |  Zahraniční zprávy
Jak jsme již psali 8. února stojí vedení židovské komunity v Německu před generační změnou. Prezidentka její Rady Charlotte Knoblochová oznámila, že v nastávajících listopadových volbách se nebude ucházet o znovuzvolení.

Mnichovská rodačka, dcera právníka, pozdějšího bavorského senátora Fritze Neulanda, měla nežidovskou matku, která z lásky k svému muži konvertovala k židovství. Po rozvodu byla od svých čtyřech let vychovávána matkou svého otce Albertinou, která v roce 1944 zahynula v terezínském ghettu. Před holocaustem se zachránila díky tomu, že se jí ujala selská katolická rodina, která ji prohlásila za své nemanželské dítě. Po válce se stal jejím manželem Samuel Knobloch, dnes již zesnulý, kterému se podařilo přežít krakovské ghetto. Původně se chtěl manželský pár vystěhovat
do Ameriky, ale když se jim narodily tři děti, rozhodl se zůstat v Mnichově.

iDNES o životě vrchní zemské rabínové

18. února 2010 v 11:52 | redakce |  Náboženství

Dnešní vydání zpravodajského serveru iDNES přináší rozhovor s Vlastou Sidonovou o jejím životě s rabínem Karolem Sidonem a pohledu na židovství. "Naše manželství se od běžného liší hlavně duchovními zážitky, které mi on zprostředkuje. Je mým třetím manželem a já jeho třetí žena. Při takovém vyrovnaném skóre je vše zase jako poprvé, a tak to jde už šestnáctý rok," svěřila se Sidonová na iDNES. Že by tato myšlenka byla základem pro novou pražskou halachu?


Recenze jednoho filmového večera: Zatemněná demokracie

17. února 2010 v 14:42 | Karel Wichs, ilustrace ŽL |  Kultura
V prostorném kině pražského Světozoru měl 26. ledna svou premiéru zajímavý film režiséra Olivera Maliny Morgensterna Zatemněná demokracie. Film popisuje dnešní situaci vzrůstajícího neonacismu, nacionalismu a militantního islamismu v České republice a v Evropě vůbec.

Podle slov režiséra nebylo natáčení nijak snadné, trvalo celkem čtyři roky. Ačkoli je v něm řada drobných technických chyb, strhne diváka svým étosem, zejména ve scénách, které zobrazují demonstranty čelící v českých ulicích neonacistickým výtržníkům.

Dělnická strana zrušena!

17. února 2010 v 13:20 | redakce |  Domácí zprávy
Nejvyšší správní soud (NSS) rozhodl dnes dopoledne o rozpuštění Dělnické strany (DS). Vyhověl tak návrhu Fischerovy vlády, který byl podán v loňském roce. Likvidátorem strany byl určen advokát Radoslav Janeček z Brna. DS se stala první stranou v Česku, která byla rozpuštěna kvůli své činnosti a ideologii. DS ještě může ve věci rozhodnutí NSS podat ústavní stížnost.


Velekněz Samaritánů zemřel

16. února 2010 v 17:22 | Jan Fingerland, ČRo 6 |  Náboženství
Velekněz Elazar zemřel. Tato zpráva přišla počátkem února z oblasti posvátné hory Gerizim. Pokud dnes zazní pojem Samaritán, pak se téměř výhradně jedná o zmínku v souvislosti s Novým zákonem. Nejznámější je samozřejmě Ježíšovo podobenství o milosrdném Samaritánovi z Lukášova evangelia, jenž se měl v příběhu zachovat lépe nežli kněz nebo levita, když se na rozdíl od nich postaral o neznámého muže. Jako Samaritáni se dnes označují také nejrůznější dobročinné organizace po celém světě. Komunita samaritánů však dosud existuje, i když už čítá jen asi sedm set osob. Právě před několika dny toto společenství přišlo o svého vůdce, když zemřel její velekněz Elazar ben Cedaka ben Jiccchak. Podle samaritánského názoru to byl 131. nástupce biblického velekněze Árona. Velekněz Elazar se narodil v roce 1927, a na jeho místo nyní nastoupil jeho bratranec Aharon Ben Av Chisda Kohen.

Spolek akademiků Židů má nového předsedu

16. února 2010 v 12:24 | redakce |  Domácí zprávy
V pondělí 8. února se konalo shromáždění členů Spolku akademiků Židů (SAŽ), která zvolila nového předsedu. Stal se jím profesor Tomáš Radil, který tak v této fukci naváže na čtyřleté působení profesora Ludevíta Végha. Shromáždění ocenilo práci profesora Végha při založení spolku a určení jeho počátečního směřování a na návrh profesora Petra Weisse, místopředsedy SAŽ, mu byl udělen titul čestného předsedy. V rámci shromáždění vystoupl jako host se svou přednáškou k tématu právní ochrany před (neo)nacismem JUDr. Mgr. Jan Wintr, Ph.D. z katedry teorie práva PF UK (na snímku vlevo).

Náckové v Drážďanech neprošli!

15. února 2010 v 17:15 | redakce |  Zahraniční zprávy
Sobotní manévry kolem pochodu neonacistů Drážďanami měl skvělý happyend. I když jim místní soud ještě minulý týden na poslední chvíli pochod městem povolil, podařilo se několika tisícovkám odpůrců celou marš parádu zablokovat v samém počátku. Podle očitých svědků neměli náckové od nádraží Neustadt kudy vyrazit, proto pochod po několika hodinách zrušili. "Jejich odpůrci tak nad nimi vyhráli jen díky tomu, že porušili zákon a sešli se v tak hojném počtu, přestože jejich demonstrace byla neoficiální a policie je vyzvala k odchodu," popsal situaci pro iDnes reportér MFD.