Leden 2010

Úspěch českých a slovenských juniorek

31. ledna 2010 v 20:00 | Denny |  Sport
Již jsme psali, že Británie má v juniorce svou šestnáctiletou naději nenasazenou Lauru Robsonovou, Česká republika dokonce dvě naděje dvojčata Kristýnu Plíškovou a Karolínu Plíškovou, která je nasazena jako 6. Dvojčata se probojovala do semifinále, kde Kristýna podlehla Lauře Robsonové 3:6, 1:6, zato Karolína vyhrála nad Hao Čen Tang z Číny 2:6, 7:6, 6:2, a tak se nakonec konalo britsko-české finále.

Čtvrteční pochod proti neonacismu a rasismu

31. ledna 2010 v 17:22 | romea.cz |  Domácí zprávy

Iniciativa Facebook proti rasové zaujatosti pořádá ve čtvrtek 4. února Pochod proti rasismu a neonacismu. Akce začne v 16.00 hodin na pražském náměstí Míru, kde proběhnou projevy organizátorů, a skončí na starém židovském městě u Právnické fakulty.


"Izrael a my" se synem nacisty a předsedou židovské obce

30. ledna 2010 v 20:35 | redakce |  Kultura
Také v letošním roce se zítra v Brně koná diskusní setkání "Izrael a my", které pořádá ICEJ ve spolupráci se Židovskou obcí Brno ku příležitosti Dne památky obětí holocaustu. V úvodu vystoupí Werner Oder, syn nacisty, bývalého příslušníka zbraní SS a masového vraha, který se ocitl i v hledáčku Simona Wiesenthala. Promluví o vyrovnávání se s minulostí svého otce. Současnými problémy antisemitismu a Izraele se budou zabývat bývalá členka EP Jana Hybášková a předseda brněnské židovské obce Pavel Fried.

Kde: sál Břetislava Bakaly, Žerotínovo nám. 6
Kdy: v 15hod 31. ledna

Pavel Barša: „Mnohé menšiny a národy závidí Židům holokaust podobně, jako ženy závidí mužům penis“

30. ledna 2010 v 18:53 | TJ |  Úvahy a komentáře
Dnešní LN přinášejí ve své příloze Orientace článek profesora Pavla Barši "Závist holocaustu", který pojednává o soutěži o nejlepší světovou ligu obětí. U Barši je vždy především zajímavý zvláštní výběr témat, která se týkají Židů, a následně způsob jejich odborného pojednání.

Centrum Malach jako brána do lidské paměti

29. ledna 2010 v 17:05 | redakce |  Domácí zprávy

Dnes bylo slavnostně představeno novinářům a odborné veřejnosti Centrum vizuální historie Malach, které zahájilo svou činnost v prostorách knihovny Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze na Malostranském náměstí. Centrum tak od příštího týdne nabízí on-line přístup k téměř 52 tisíc svědectví lidí, kteří přežili holocaust a další zločiny nacismu. Projekt je určen pro badatele, školy a veřejnost.

Ekumenická vzpomínková bohoslužba ke dni obětí nacismu

29. ledna 2010 v 10:01 | redakce |  Náboženství

U příležitosti mezinárodního dne obětí nacicismu pořádá společnost Servitus a její německý partner Aktion Sühnezeichen Friedensdienste ekumenickou vzpomínkovou bohoslužbu, která se bude konat v neděli 31. ledna v 10.30 hod. v pražském kostele U Martina ve zdi.

Pořadatelé si chtějí letos společně s pražskými dobrovolníky Servitu připomenout hlavně oběti nacismu s postižením. Bohoslužba bude dvojjazyčná a povedou ji farář Frank Leßmann-Pfeifer a farář Jaromír Dus. Jejím tématem bude "Eutanázie a lidská důstojnost."

Tradice porušena - Maccabi v Sieně prohrál

29. ledna 2010 v 9:38 | Denny |  Sport

Ve středu začaly zápasy posledních 16 týmů ve skupinách E až G. Včera boje ve skupinách pokračovaly. Maccabi Tel Aviv nastoupil k těžkému zápasu v italské Sieně. Trenér Pini Gershon byl před zápasem optimista: "Nikdy jsme se Sienou neprohráli, v této tradici chceme pokračovat, přesto to bude vše jiné, jenom ne snadné."

Felix Kolmer: "Myslet bez nenávisti"

28. ledna 2010 v 18:09 | Felix Kolmer, projev 27.1.2010 v Senátu PČR, foto www.vlada.cz

Dnešní den, a v každém roce tento den, je dnem osvobození koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz Sovětskou armádou, je dnem strašných vzpomínek, je symbolickým dnem osvobozených vězňů z ostatních koncentračních táborů, je to den připomínky slavné politické přísahy vězňů koncentračního tábora Buchenwald v dubnu 1945 i vzpomínkový den na hrdinné povstání židů Varšavského ghetta v dubnu roku 1943.

Karel Holomek:"V české společnosti není striktně rozlišováno dobro a zlo!"

28. ledna 2010 v 15:38 | Karel Holomek, projev 27.1.2010 Senát PČR, foto www.vlada.cz |  Domácí zprávy

Nemohu mluvit o událostech dávno minulých, abych se nezmínil o současnosti. O událostech, které jasně ukázaly ve svých hrůzných důsledcích neudržitelnost teorií o "nadlidech". To nemůže popřít nikdo, kdo ctí fakta a morální lidské hodnoty.

Dorostenecká tenisová soutěž v Melbourne

28. ledna 2010 v 14:06 | Denny |  Sport
Dnes z Melbourne přinášíme zprávy, které jsou na okraji zájmu, a to neprávem. Jedná se o tenisový dorost. Británie má v juniorce svou šestnáctiletou naději Lauru Robsonovou, Česká republika dokonce dvě naděje dvojčata Kristýnu Plíškovou a Karolínu Plíškovou. Obě se již probojovaly do čtvrtfinále, kde nenasazená Kristýna porazila první nasazenou Timeu Babosovou z Maďarska 6:4, 4:6, 7:5 a Karolína, která je nasazena jako 6, porazila třetí nasazenou Dariu Gavrilovou z Ruska poměrem 6:1 a 7:5.

Narvaný Světozor a Zatemněná demokracie

28. ledna 2010 v 13:20 | redakce |  Domácí zprávy

Organizace osvobozených politických vězňů a pozůstalých, Židovská liberální unie a Global Entertainment & Media uspořádaly v předvečer 65. výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim promítání filmového dokumentu Zatemněná demokracie a následnou panelovou diskusi. Akce byla výrazem protestu proti vzmáhajícím se projevům extremismu a rasismu v Česku. Dle pořadatelů se jí zúčastnilo na 450 diváků a část příchozích již do kina ani nemohla být vpuštěna.

Basketbalová Euroleague pokračuje dalšími zápasy

28. ledna 2010 v 11:04 | Denny |  Sport

Včera 27.ledna 2010 začaly zápasy posledních 16 týmů ve skupinách E až G. Ve skupině E prohrál Panathinaikos Atény doma s Partizanem Bělehrad 59:64, ve skupině F, kde hraje též Maccabi Tel Aviv, vyhrál Real Madrid nad Istanbulem tjen o sedm bodů 77:70, ve skupině G vyhrál CSKA Moskva nad Unicajou Malaga 86:78.

Šimon Peres promluvil v Bundestagu k výročí osvobození Osvětimi

28. ledna 2010 v 10:56 | D.T. |  Zahraniční zprávy
V průběhu uplynulých sedmi dnů zavítaly do Berlína hned dvě izraelské návštěvy na nejvyšší úrovni. Nejprve se sešla spolková kancléřka Angela Merkelová se svým izraelským protějškem Benjaminem Netanjahuem včetně ministrů obou států k historicky prvním mezivládním konzultacím a následně bilaterálním jednáním příslušných rezortních kolegů. Tématem bylo prohlubování vzájemných vztahů a konkrétní projekty spolupráce. Obdobnou formu vzájemných mezivládních setkání pěstoval dosud Izrael pouze s Francii.

Fischer: "Holocaust je zlo, které přebývá mezi námi a může být znovu probuzeno."

27. ledna 2010 v 12:10 | Jan Fischer, projev k 27. lednu v Senátu PČR |  Domácí zprávy
Holocaust nově a krutě definoval náš postoj ke zlu. Proměnil naše debaty nad tím, odkud zlo pochází. Proměnil náš názor na to, jak ho odhalovat. Proměnil náš názor, jak se k němu zachovat.

Polský biskup Pieronek: "Holocaust si přivlastnili Židé"

27. ledna 2010 v 10:45 | redakce |  Zahraniční zprávy
V pondělí večer vydal zpravodajský server iDnes článek Tomáše Lébra o protižidovském výroku polského katolického duchovního. "Holokaust si přivlastnili Židé," cituje italský katolický zpravodajský portál vysoce postaveného polského biskupa Tadeusze Pieroneka. Podle textu zveřejněného na webu Pontifex.roma Pieronek mimo jiné řekl, že "holokaust jako takový je židovský vynález" šířený prostřednictvím médií k získání podpory státu Izrael. Každý, kdo si pozorně přečetl projev izraelského profesora Bauera, který ŽL přetiskly včera, dojde k závěru, že o "přivlastnění obětí" nemůže být řeč. Pieronek určitě udělal svým vyjádřením radost různým neonacistům a popíračům holocaustu a současně potvrdil, že antisemitismus má bohužel v Polsku tradičně významné zastánce.

Můj fotr a jeho nejoblíbenější koncentráky

27. ledna 2010 v 7:08 | redakce |  Kultura

Ve čtvrtek 28. ledna uvede ČT2 dokument Pepiho Lustiga "Můj fotr a jeho nejoblíbenější koncentráky". Spisovatel Arnošt Lustig absolvoval v loňském roce se svým synem a jedním z vnuků cestu po místech, jimiž musel projít jako jedna z obětí konečného řešení židovské otázky. Diváky jistě čeká svérázný pohled na nepředstavitelné utrpení v nacistických koncentrácích, ale i moudré úvahy bilancujícího spisovatele.

Rodina Lustigů tak absolvuje podobnou cestu do válečné minulosti, jako před lety bratři Krausové se svým otcem.

HOLOCAUST A JEHO DŮSLEDKY

26. ledna 2010 v 17:00 | Prof. Yehuda Bauer |  Úvahy a komentáře
Byla to druhá světová válka, nejstrašlivější konflikt v dosavadních dějinách lidstva, jež připravila půdu pro Osvětim, symbol genocidy. Tuto válku rozpoutalo nacistické Německo převážně z ideologických důvodů: Za prvé z touhy ovládnout Evropu a skrze ni svět a vytvořit tak globální rasovou hierarchii, na jejímž vrcholu měly stanout severské národy árijské rasy a všichni ostatní jim měli podléhat. Druhým podstatným prvek nacistické ideologie byl antisemitismus. Židé byli považováni za ztělesnění Satana, který ovládl všechny nepřátele Německa. Na jednom pólu stál Hitler, novodobý Kristus, vedoucí lidstvo pod germánskou nadvládou k zářné budoucnosti, na opačném pólu satanský Žid, jenž se snažil tuto utopii globální vlády překazit. Ve jménu této utopie o krásném, novém světě, uspořádaném na základě rasového principu, se podařilo drtivou většinu německého národa přimět k páchání masových vražd včetně nejméně tří genocid: na Polácích, Romech a Židech. Nikdy bychom neměli zapomenout, že utopie zabíjejí; radikální univerzalistické utopie, jimiž jsou národní socialismus, komunismus a v současné době hnutí radikálů podporujících globální terorismus, zabíjejí radikálně a univerzálně.

Přehled vzpomínkových akcí ke Dni památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti

26. ledna 2010 v 13:26 | redakce |  Kultura
Na řadě míst Česka se v těchto dnech konají různé akce, které připomínají tragické události holocaustu. Zde přinášíme přehled o některých z nich. Budeme vděčni, pokud nás na další aktivity upozorníte v diskusi pod článkem.

Zítřejší den obětí holocaustu si připomenou i v břeclavské synagoze

26. ledna 2010 v 12:43 | redakce |  Kultura
Dle dnešní zprávy časopisu Sedmička si budou Den obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti připomínat i v Břeclavi v rámci nové expozice o místní židovské historii. Přinášíme rozhovor o tomto zajímavém projektu s břeclavskou historičkou a etnografkou Alenou Káňovou.

Kdo je autorem myšlenky vytvořit stálou expozici o historii židovské komunity v Břeclavi?

Myšlenkou vytvořit stálou expozici o židovské historii našeho města jsem se zabývala již několik let, neboť mám pracovnu a depozitáře přímo v podkroví břeclavské synagogy (od roku 2000 po rozsáhlé rekonstrukci zpřístupněné veřejnosti) a průběžně jsem řešila využití tohoto objektu. Synagoga patřící Městskému muzeu a galerii Břeclav dnes slouží jako výstavní a koncertní síň a kromě krátkodobých výstav v přízemí se nabízel zajímavý prostor v ženské galerii synagogy, vhodný pro dlouhodobou expozici. Zájem návštěvníků objektu vždy směřoval k židovské historii a památkám na zaniklou komunitu, a právě tento zájem byl podnětem pro vytvoření expozice.

Tenisový turnaj v Melbourne – zvítězí favorité?

26. ledna 2010 v 10:45 | Denny |  Sport
Shahar Peerová nestačila na 4. nasazenou Dánku polského původu Carolinu Wozniackou a prohrála s ní 4:6, 0:6. V první sadě měla několik možností dokonce tuto sadu vyhrát, ale v rozhodujících okamžicích hrála Shahar špatně, dopouštěla se naprosto školáckých chyb. Wozniacká v dalším kole nestačila na 16. nasazenou Na Li z Číny, které podlehla 4:6, 3:6. Na Li se nyní střetne s Venus Williamsovou.