Prosinec 2009

Malá úvaha k Maharalovi  

31. prosince 2009 v 13:33 | abs, Židovské listy č. 17 |  Úvahy a komentáře
K této úvaze mě dovedlo vyslechnutí názoru mladého vysokoškoláka. Jeho myšlení bylo tak černobílé, vedené úzce vybičovanou ctižádostivostí... Říkal v kostce toto: do třiceti let musím dokázat všechno. Když to nedokážu, jsem zbytečný, protože pak už člověk jen degraduje, není schopen kreativního myšlení, žádných skutečně nových myšlenek.

Bulvár o Vendule Auš Svobodové a Chanuce

30. prosince 2009 v 20:49 | redakce |  Domácí zprávyČerstvé číslo bulvárního týdeníku RYTMUS ŽIVOTA přináší článek o účasti rodiny Venduly Svobodové na slavnostním rozsvícení chanukového svícnu na pražském Palachově náměstí. "Chlapům jarmulky moc slušely, zvlášť Jakoubek byl roztomilý," citoval nadšení Svobodové týdeník.

V prosinci vyšlo další číslo Židovských listů

30. prosince 2009 v 19:34 | Redakce
Již od roku 2006 vydává občanské sdružení Magen časopis Židovské listy, jehož cílem je přinášet pro českou židovskou komunitu a její přátele zajímavé zprávy, postřehy a názory. Kvůli dlouhodobé nemoci a následnému úmrtí šéfredaktorky Jany Dráské vyšlo nynější prosincové číslo po půlroční odmlce. V uplynulých měsících bylo potřeba postavit novou redakci a obnovit spolupráci s našimi přispěvateli. Věříme, že se nám podařilo dát dohromady 32 stran poutavého čtení, které jsou vhodným rozšířením zpravodajství na tomto blogu.

Logická hádanka nejen pro příznivce fotbalu

29. prosince 2009 v 13:30 | Denny
K řešení této logické hádanky nepotřebujete žádné matematické znalosti, musíte pouze logicky uvažovat.

Bývalý šéf KKK v lednu opět v Česku

29. prosince 2009 v 12:59 | redakce |  Domácí zprávy
Zpravodajský server tyden.cz přinesl vlastní článek o připravované lednové návštěvě Davida Duka v Česku. Na její přípravě se opět podílí Filip Vávra, kterého v této věci server cituje. Za počínající medializaci této návštěvy je třeba vedle propagace myšlenek rasismu vidět i zájem o podporu prodeje knihy Davida Duka Moje probuzení (vydal Kontingent press v roce 2009, cena 585,- Kč). V ní dle českého vydavatele mimo jiné píše i o židovské otázce, kterou nazývá židovským rasismem. David Duke je mediálně zdatný nácek, v němž se Vávra zhlíží.

Jedna osobní vzpomínka k počátkům Divadla Na zábradlí

28. prosince 2009 v 10:39 | Milan Dušek, foto archiv autora |  Kultura
Otvírám zaprášenou a ohmatanou knihu vzpomínek. Poslušen neopatrné výzvy přispěvatelů blogu Židovských listů pokusím se vyčíst z ní některé už sotva známé okolnosti vzniku Divadla Na zábradlí.

Ještě na konzervatoři jsem se připojil jako muzikant k několika tanečníkům, budoucí pantomimické skupině Ladislava Fialky. Po absolutoriu se parta rozsypala, rozprchli jsme se dílem do Armádního uměleckého souboru, dílem do praktického života. Po dvou letech nepřerušených kontaktů jsme se opět sešli v Praze, abychom navázali.


Carter se omluvil židovské komunitě

27. prosince 2009 v 19:46 | Denny |  Zahraniční zprávy
Neuvěřitelné se stalo skutkem, ale někteří pochybovačně kroutí hlavou. Bývalý americký prezident Jimmy Carter se dne 21.prosince 2009 omluvil židovské komunitě za své výroky o Izraeli a za svou knihu "Palestina - mír, ne apartheid", dokonce použil slov modlitby AL CHET, která se říká na Jom Kipur. Jeho dopis otiskla agentura JTA, která ho uvítala stejně jako ADL - Anti Defamation League. Ale ne všichni jsou přesvědčeni, že to Carter myslí upřímně.

Římská židovská obec: „Ano dialogu, ne blahořečení Pia XII“

25. prosince 2009 v 22:00 | D.T. |  Zahraniční zprávy
Italský deník La Repubblica informuje ve svém internetovém vydání 25.12.2009 o oficiální reakci čelných představitelů římské židovské obce na záměr Vatikánu blahořečit papeže Pia XII. Po dlouhé noční poradě za účasti rabínů i přeživších šoa Rada římské židovské obce jednomyslně schválila dokument, jímž sice vyjadřuje své odhodlání pokračovat v židovsko-křesťanském dialogu, ale současně zdůrazňuje, že návštěva papeže Benedikta XVI. v hlavní římské synagoze plánovaná na 17. ledna nezastaví vlnu kritiky vůči mlčení papeže Pia XII. tváří v tvář nacistickému vyhlazování Židů.

Židovská vánoční realita v Česku

25. prosince 2009 v 21:00 | redakce |  NáboženstvíPředseda brněnské židovské obce řekl tisku při výkladu smyslu Chanuky, že židovské děti z jeho komunity nejsou ochuzeny ani o vánoční svátky, které většina asimilovaných rodin slaví s kaprem, dárky a stromečkěm. Obdobně je tomu asi i v dalších obcích v Česku. Smíšené či asimilované židovské rodiny tak prožívají vánoční svátky jako většinová sekulární společnost. Ministrovat na půlnoční mši chodil asi jen již nedávno zesnulý pan Epstein, který to měl prý povoleno od rabína.

Bude Cipi Livniová opět ve vládě?

25. prosince 2009 v 20:12 | redakce |  Zahraniční zprávy
Dle dnešního vydání deníku Haarec se izraelský premiér Benjamin Netanjahu nadále snaží získat pro svou vládu Cipi Livniovou, které nabízí pozici ministryně bez portfeje. Livniová je předsedkyní nejsilnější parlamentní strany Kadima, je však vůči současné vládě v opozici. Bývalá ministryně zahraničí doposud na novou nabídku nereagovala.
Vánoce v Betlémě

24. prosince 2009 v 23:18 | Denny |  Náboženství
Křesťané na celém světě slaví v těchto dnech vánoční svátky. Ti, kteří je chtějí oslavit v místě, kde se podle tradice Ježíš narodil, putují do Betléma.

Rakousko konečně rozhodlo, jak bude přispívat na židovské hřbitovy

23. prosince 2009 v 11:50 | Denny |  Zahraniční zprávy
Podle levicově-liberálního listu Der Standard bylo po osmi letech vyjednávání dosaženo dohody mezi rakouskou vládou a židovskými obcemi. Vláda věnuje v následujících 20 letech 20 milionů € na opravu rozpadajících se židovských hřbitovů. To potvrdil rakouskému rozhlasu ORF ve pondělním ranním vysílání ministr financí Josef Pröll. Podmínkou je, že židovské obce se o údržbu hřbitovů budou starat.

Před 115 lety byl odsouzen Alfred Dreyfus

22. prosince 2009 v 14:26 | Denny |  Zahraniční zprávy


Dne 22.prosince 1894, tedy před 115 lety, byl nespravedlivě odsouzen k doživotnímu vyhnanství židovský francouzský důstojník Alfred Dreyfus. Dne 5. ledna 1895 byl na dvoře Ecole Militaire veřejně degradován a v dubnu téhož roku deportován na Ďáblův ostrov, kde byl držen v samovazbě.


Evropský institut odkazu Šoa nechce vyvolávat plané naděje

22. prosince 2009 v 10:22 | redakce |  Domácí zprávy
Evropský institut odkazu Šoa by měl začít fungovat od ledna příštího roku, kdy má jeho správní rada schválit ředitele a plán činnosti. Roční náklady pro organizaci se čtyřmi zaměstnanci má dosahovat 8 milionů korun. Na poslání a nejbližší aktivity Institutu, který zřizuje stát, jsme se zeptali Jiřího Čisteckého ředitele Odboru států střední Evropy na Ministerstvu zahraničních věcí a budoucího člena správní rady.


Ukradený nápis z Osvětimi byl nalezen

21. prosince 2009 v 10:35 | redakce |  Zahraniční zprávy
Dle včerejší zprávy ČTK nalezla polská policie nápis "ARBEIT MACHT FREI" z brány bývalého koncentračního tábora Auschwitz I, který byl ukraden v pátek nad ránem. Bylo zatčeno pět mužů mezi 29 a 39 lety, kteří byli již dříve trestaní. Nápis byl po jednotlivých slovech rozřezán na tři kusy a ukryt v lese v Kujavsko-Pomořanském vojvodství nedaleko Toruně.Po opravě by se měl vrátit do osvětimského památníku před 27. lednem, kdy uplyne 65 let od osvobození KT Osvětim Rudou armádou.

Rotvailer boží útočí

21. prosince 2009 v 10:30 | Jan Schneider, fotografie copyright Wikipedia |  Úvahy a komentáře

Papež Benedikt XVI. (vulgo "Rotvailer boží") podniká kroky, které mohou být dobrou ilustrací "šokové doktríny". Vytváří situace, v nichž okolní svět lapá po dechu, ztrácí tempo i orientaci. Výsledkem je získání určité výhody, nutné pro dosažení žádoucích cílů. Toto je ovšem situace, typická pro mocenský boj, nikoliv pro úsilí o duchovní obrodu, což byl hypotetický předmět činnosti vyznavačů křesťanského náboženství. Církev svatá v současné podobě by měla být mimo jakoukoliv pochybnost zapsána v obchodním rejstříku i s těmi občas docela neuvěřitelnými předměty činnosti, jimiž se zabývá.

Izraelský ekonomický zázrak

21. prosince 2009 v 10:07 | Denny |  Zahraniční zprávy

Jestliže se v padesátých letech minulého století hovořilo o západoněmeckém hospodářském zázraku, tak nyní se sice nehovoří, zato se ale koná izraelský ekonomický zázrak. Začal nenápadně asi před 13 lety. V globalizovaném světě si toho všiml mladý významný americký ekonom a publicista Dan Senor (Daniel Samuel Senor, ročník 1971). Spolu s novinářem, bývalým redaktorem novin The Jerusalem Post, Saulem Singerem napsal 300- stránkovou knihu Start-Up Nation, The Story of Israel's Economic Miracle. Nejen tato kniha, ale např. také německý internetový týdeník ILI = I like Israel, který vydává několik mladých židovských nadšenců z Mnichova, uvádí v každém svém vydání technické novinky, především z izraelské medicíny.

Pius XII. blíže svatořečení

20. prosince 2009 v 13:09 | redakce |  Náboženství
Papež Benedikt XVI. posunul svým sobotním rozhodnutím k blahořečení Pia XII., který stál v čele katolické církve v letech 1939-1958. K prohlášení za svatého je v rámci katolického náboženského práva potřeba projít čtyři kvalitativní stupně s tím, že Pius XII. má za sebou dva z nich. Nyní zbývá jeho blahořečení a následně svatořečení. Pius XII. bývá kritizován za svůj postoj k holocaustu a vstřícnost Vatikánu k poválečné pomoci nacistům při emigraci z Evropy. Nikdy se za války nevyslovil proti vyvražďování evropských Židů.

Poslední rozloučení s Pepim Salusem

18. prosince 2009 v 17:18 | readakce |  Domácí zprávy
Dnes ve 13.30 v Nové obřadní síni na pražských Olšanech proběhlo poslední rozloučení s Josefem (Pepim) Salusem (86), kterého se zúčastnilo na pět desítek hostů. Smuteční řeči se na přání rodiny ujal Oldřich Stránský bývalý spoluvězeň a kamarád ze sdružení Schwarzheide . Připomněl válečné útrapy v různých koncentračních táborech a pochod smrti. Hovořil o nelehkém návratu domů a zapojení se do běžného života. Pepi se nikdy neoženil a zůstal bez potomků. Stránský závěrem poděkoval Járynce Faiglové, Salusově dlouholeté přítelkyni, za její obětavou péči o dlouhodobě nemocného Pepiho.


V Osvětimi byl ukraden nápis "Arbeit Macht Frei"

18. prosince 2009 v 16:00 | readakce |  Zahraniční zprávy
Jen den poté, co bylo rozhodnuto, že německé spolkové země přispějí 60 milionů eur do nadace na údržbu památníku v bývalém KT Osvětim, byl ze vstupní brány tábora Auschwitz I ukraden nápis "ARABEIT MACHT FREI".