Ostrava má památník prvního transportu evropských Židů

15. října 2009 v 23:30 | ČTK |  Domácí zprávy

V blízkosti ostravského hlavního nádraží byl dnes odhalen památník obětem prvního transportu evropských Židů do koncentračního tábora v polském Nisku. Pamětní deska připomínající tuto událost v Ostravě dosud chyběla, řekla dnes ČTK předsedkyně Židovské obce v Ostravě Jiřina Garajová.

"Je to pro nás samozřejmě nesmírně důležité, protože něco obdobného v Ostravě nebylo. Byl to vůbec první transport z bývalého československého území. Mnoho těch lidí, mezi nimiž byli pouze muži, se už vůbec nevrátilo. Tahle vzpomínka nebyla nikde prezentovaná a myslím, že si to ti lidé
zasloužili," uvedla Garajová.

Právě letos 18. října uplyne 70 let od prvního transportu Židů za druhé světové války. Ostravský transport z října 1939 byl prvním organizovaným transportem tohoto druhu. Ostravští Židé měli v Nisku vlastními silami postavit koncentrační tábor.

První transport byl vypraven jen několik desítek metrů od místa, kde byl dnes odhalen památník. Další transport následoval o několik dnů později. V obou bylo odvezeno asi 1300 mužů. Tábor v Nisku byl zrušen v roce 1940. Během války zavraždili nacisté téměř 80.000 československých Židů.

K tomuto výročí se v Ostravě konal i koncert židovské hudby, který proběhl pod záštitou ministra zahraničií, hejtmana a primátora.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Věra Věra | E-mail | 20. října 2009 v 19:42 | Reagovat

Když slyším Ostrava, vzpomenu si na svá studia "za trest" v tomto městě, vzpomenu si na blízkého tátova kamaráda, s kterým prošel Terezín i Osvětim. je dobře, že v Ostravě bude tento koncert.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama