Září 2009

NSS rozhodl o dalším postupu ve věci zrušení DS

30. září 2009 v 17:28 | ČTK |  Domácí zprávy
Dle zprávy ČTK vyzve Nejvyšší správní soud Dělnickou stranu (DS), aby se vyjádřila k návrhu vlády na své zrušení. Dá ji k tomu lhůtu do 15. listopadu. ČTK to řekl mluvčí soudu František Emmert. Na tomto postupuse dnes domluvil senát soudu pro řízení ve věcech politických stran.

Soud zašle DS celý osmdesátistránkový vládní návrh na její zrušení. Jsou v něm velmi podrobně popsány důvody, kvůli nimž by měla být strana zrušena. Soudci pak budou očekávat podrobné vyjádření DS. Hned poté, co vedení strany návrh dostane poštou, jej Nejvyšší správní soud
zveřejní v úplném znění na svých internetových stránkách. Až soud obdrží stanovisko DS, podklady zhodnotí a zvolí další postup.

Stíhání bývalého šéfa KKK je zastaveno

30. září 2009 v 14:24 | redakce |  Úvahy a komentáře
Dle včerejších zpráv zastavilo státní zastupitelství Prahy 1 stíhání Davida Dukea, který byl v dubnu v Praze na pozvání Filipa Vávry (Toho Vávry, který v 90. letech hodil dělobuch před Staronovou synagogu). Z dnešního pohledu je zřejmé, že medializace návštěvy bývalého šéfa Ku-Klux-Klanu měla za cíl především podporu prodeje české verze jeho knihy My Awakening. Dle dostupných informací se zdá, že Duke se ze všeho vyvlékl, protože nemá na vydání knihy již žádná práva, jak již před časem v médiích vysvětlila jeho advokátka Klára Slámová. Pravděpodobně ani vydavateli nehrozí soud, protože kniha je opatřena předmluvou, která se od jejího obsahu distancuje. Tak tu máme zase krásný příklad boje za svobodu slova.


Usnesení vlády o Evropském institutu odkazu Šoa

29. září 2009 v 13:16 | redakce |  Domácí zprávy
Jak jsme již informovali, vláda dne 21. října rozhodla o vzniku Evropského institutu odkatu Šoa. Nyní přinášíme obsah vládního usnesení.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

USNESENÍ
VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY
ze dne 21. září 2009 č. 1228

k průběhu a výsledkům Konference k osudu majetku obětí holocaustu,
pořádané v České republice ve dnech 26. až 30. června 2009 a
o založení a činnosti Evropského institutu odkazu ŠoaVláda

I. souhlasí s účastí České republiky jako zakladatele obecně prospěšné společnosti Evropský institut odkazu Šoa podle § 29 zákona č. 219/2000 Sb., o majetku České republiky a jejím vystupování v právních vztazích, ve znění pozdějších předpisů;

II. zmocňuje organizační složku státu - Ministerstvo zahraničních věcí, aby jménem České republiky vykonávalo funkci zakladatele Evropského institutu odkazu Šoa o.p.s.;

III. ukládá

1. místopředsedovi vlády a ministru zahraničních věcí zajistit ve spolupráci s ministry kultury, práce a sociálních věcí, ministryní školství mládeže a tělovýchovy a ministrem pro evropské záležitosti uskutečnění projektu podle bodu I tohoto usnesení,

2. místopředsedovi vlády a ministru zahraničních věcí uvolnit finanční prostředky podle bodu I a II tohoto usnesení z rozpočtové kapitoly Ministerstva zahraničních věcí k úhradě vkladu zakladatele,

3. ministru kultury zpracovat ve spolupráci s místopředsedou vlády a ministrem zahraničních věcí a ministrem financí a předložit vládě v souvislosti s nutností zabezpečit uskutečnění projektu podle bodu I tohoto usnesení návrh na fungování Centra pro dokumentaci majetkových převodů kulturních statků obětí 2. světové války, organizačního útvaru Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky, i po 31. prosinci 2011;IV. bere na vědomí

1. informace o výsledcích Konference k majetku obětí holocaustu, uvedené v části II materiálu č.j. 1353/09,

2. financování Evropského institutu odkazu Šoa o.p.s. v letech 2010 až 2014 formou státních dotací v souladu se zákonem č. 248/1995 Sb., o obecně prospěšných společnostech a o změně a doplnění některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.

Symposium o německo-židovské literatuře pro děti

27. září 2009 v 7:00 | readkce |  Kultura
Židovské muzeum Ve Vídni pořádá ve dnech 8. a 9. října vědecké symposium o německo-židovské dětské literatuře. Referát Uty Fröhlich se věnuje životu a dílu zapomenuté česko-židovské spisovatelky Franzisky Bloch-Mahler, která se narodila v roce 1884 v Havlíčkově Brodě a zemřela v Kroměříži v roce 1942.

Romové a papež

26. září 2009 v 20:30 | ČTK |  Domácí zprávy
Romové jsou zklamáni tím, že se jich katolická církev i její hlava papež Benedikt XVI., který je ode dneška na oficiální návštěvě Česka, nezastali proti vlně násilí ze strany neonacistů. Katolická církev podle nich přehlíží neonacistické a nacionalistické aktivity směřované proti Romům. Vyplývá to z tiskového prohlášení hnutí Roma Realia,které dnes zaslalo ČTK.

"Jsme svědci historického momentu, kdy Romové jsou zrazováni ze strany Vatikánu v podobě mlčení a nevyjadřování se i přesto, že hlava katolické církve nyní navštěvuje Českou republiku," tvrdí představitel Roma Realia a Hnutí romského odporu v ČR Václav Miko.

Hnutí se na papeže obrátilo již na jaře a chtělo po něm, aby otevřel diskusi o postavení Romů v Evropě. Začátkem září požádalo i o audienci u papeže při jeho současné návštěvě, ale odpověď prý byla zamítavá.

Miko poukazuje na to, že Romové tvoří nejchudší část obyvatel České republiky a "jsou neustálými terči anticikanismu vyplývajícího z rasového a kulturního zaujetí". "Situace Romů je natolik závažná, že již nedokážou nadále čelit násilí neonacistů, jelikož exekutiva není schopná Romům zajistit bezpečí," tvrdí.


U.S., European powers: Iran must open secret plant

25. září 2009 v 16:30 | JTA |  Zahraniční zprávy
WASHINGTON (JTA) The United States, Britain, France and Germany demanded Iran allow nuclear inspectors to visit a heretofore secret uranium enrichment plant, warning of new sanctions if Tehran did not comply."Iran is breaking rules that all nations must follow," U.S. President Obama said Friday in Pittsburgh, where he is hosting the G-20 industrial nations summit. "It is time for Iran to act immediately to restore the confidence of the international community by fulfilling its international obligations."
British Prime Minister Gordon Brown, who joined Obama and French President Nicolas Sarkozy on the podium, threatened "further and more stringent sanctions" should Iran not cooperate with nuclear inspectors. Sarkozy said that the tougher sanctions could come by December.
Obama said the United States joined Britain and France in presenting evidence this week to the International Atomic Energy Agency of the second nuclear plant, near the Iranian holy city of Qom. Iran maintains another nuclear facility at Natanz.
Iran, apparently anticipating this week's revelations, on Monday wrote the IAEA acknowledging the second plant, but insisted that it was for peaceful purposes only. Obama said the second plant's size was "inconsistent" with such purposes and that in any case, as a signatory of the Nuclear Non-Proliferation Treaty, it was required to reveal the existence of any such facility; the Qom plant has apparently been in existence for years.
Obama said talks between Iran and the major powers would go ahead on Oct. 1, but "at that meeting Iran must be prepared to cooperate fully and comprehensivly with the IAEA."
Iran has resisted calls to discuss its nuclear research as part of the broader negotiations aimed at reconciliation; however, this week, Mahmoud Ahmadinejad, the Iranian president, said he was ready to make Iranian scientists availavle for interviews with inspectors.
Obama said he, Sarkozy and Brown were speaking for Germany as well. Those four powers plus Russia and China make up the major powers with which Iran is negotiating. Russia and China have until now resisted sanctions, although this week Dmitry Medvedev, the Russian president, said they may be inevitable.

Soudní projednávání brněnské prvomájové demonstrace z roku 2007 nadále pokračuje

24. září 2009 v 13:00 | ČTK, redakce |  Domácí zprávy
Dle ČTK sedm příznivců Národního odporu žádá Nejvyšší soud o zrušení svých trestů za uspořádání prvomájové demonstrace v roce 2007 v Brně, které se účastnilo na 500 neonacistů a jejich příznivců. Došlo tehdy k nejostřejšímu střetu s policií. Své dovolání doručili soudu včera. Pět z nich dostalo trest vězení a další dva podmínky za to, že před dvěma lety na demonstraci v Brně propagovali nacismus. Národní odpor patří k nejradikálnějším uskupením v ČR. Demonstrace skončila jednou z největších potyček extremistů s policií.

Brněnský městský soud poslal loni v listopadu hlavního pořadatele demonstrace Tomáše Plisku za propagaci nacismu na dva roky vězení. Jeho dva přátelé dostali trest 20 měsíců a další kolega 15 měsíců vězení. Zbylým třem mladíkům uložil soud podmínky. Krajský soud Brno pak tento verdikt potvrdil.

Opustil nás Bedřich Róna

24. září 2009 v 11:51 | redakce |  Domácí zprávy

V pátek 18. září se na pražském Novém židovském hřbitově konal pohřeb "drsného chlapíka" Bedřicha Róny. Narodil se roku 1930 v Jelšavě na Slovensku a válku přežil jako ukrývané dítě na území Maďarska. Po roce 1945 se přestěhoval do Prahy, kde se vyučil elektromechanikem v ČKD Praha a absolvoval Vyšší průmyslovou školu elektrotechnickou. Pracoval v ČKD jako dělník a později i jako technolog. Poté přesedlal do stavebnictví. Po roce 1989 podnikal v nemovitostech a v důchodovém věku se pustil i do svérázného psaní. Vydal knihy Židovské anekdoty, Všichni mají pravdu aneb Od Mojžíše k Bin Ladinovi a Osudy z temných časů. Róna zemřel po dlouhé nemoci ve středu 16. září.

Návrh na zrušení DS dorazil k soudu

23. září 2009 v 22:03 | redakce |  Domácí zprávy
Vládní návrh na zrušení Dělnické strany dorazil k Nejvyššímu správnímu soudu. Jednat o něm bude již příští středu 30. září. V této souvislosti uveřenil server tyden.cz rozhovor s Tomášem Sokolem, který bude v této věci zastupovat vládu.

Bude v Brně památník obětem holocaustu?

23. září 2009 v 14:36 | ČTK, redakce |  Domácí zprávy
Dle dnešní zprávy ČTK usiluje Židovská obec v Brně o stavbu pomníku brněnským obětem holokaustu. Z koncentračních táborů se nevrátilo 12.000 brněnských židů a z komunity zůstaly po válce jen stovky lidí. Nyní se uvažuje o vhodném pozemku a dalších záležitostech, řekl dnes ČTK primátorův náměstek Daniel Rychnovský. Podle něj město iniciativu podporuje.

Pomník výtvarník navrhl v podobě velké šesticípé židovské hvězdy. "Idea byla taková, že by byl vztyčen na místě původní velké synagogy, která byla zlikvidována a spálena v křišťálové noci v roce 1938," popsal Rychnovský. Dnes je na místě, kde v Mlýnské ulici stávala, prázdný prostor. Pozemek je však v soukromých rukou. "Zatím se nejednalo o tom, že by ho židovská obec vykoupila," dodal náměstek. Podle Rychnovského je jednání o stavbě pomníku v počátcích. Zdůraznil však, že židé jsou poslední důležitou skupinou, která by si vztyčení památníku v Brně zasloužila. Dodal, že kdyby se věc začala diskutovat, našli by autoři záměru pravděpodobně i mecenáše.

O výstavbě pomníku na místě zničené synagogy rozhodla již rada města krátce po válce. Doposud se tak nestalo.

Vláda jednala o vzniku Evropského institutu odkazu Šoa

23. září 2009 v 14:30 | redakce
K programu pondělního zasedání vlády byl v pátek 18. září přidán bod, který se týkal závěrů červnové konference Holocaust Era Assests a vzniku Evropského institutu odkazu Šoa. Žádná mědia o výsledku jednání doposud neinformovala, i když je v ČR doposud řada nedořešených majetkových restitutcí.

Breslovští chasidé v Praze

23. září 2009 v 7:00 | redakce
Návštěvníci Prahy mohli během posledních dnů potkat na Starém Měste asi dvě stovky Breslovských chasidů, kteří se v Praze zastavili po svém tradičním setkání na Roš hašana v ukrajinské Umani (viz dřévější odkaz na reportáž MFDnes). Jejich cílem bylo navštívit místa spojená s rabínem Löwem, od jehož smrti uplynulo před pár dny 400 let. V prostorách Starého židovského hřbitova měla včera v podvečer pohotovost policie, když se skupinka chasidů pokoušela po zavírací hodině Židovského muzea dostat k hrobu slavného Maharala.

Německá NPD vyhrožuje před volbami svým "neněmeckým" konkurentům

22. září 2009 v 17:00 | redakce
Berlínský Der Tagesspiegel dnes přinesl článek o dopisech NPD, které dostávají před parlamentními volbami kandidáti stran, kteří jsou dle NPD pohými přivandrovalci. Tato krajně pravicová strana se snaží krátce před víkendovými volbami otevřít téma repatriace cizinců, které jim v době hospodářské recese může přinést hlasy.

Zemřel Tibor Farkaš

22. září 2009 v 16:05 | redakce |  Domácí zprávy
Dnes v 11 hod se na židovském hřbitově v Teplicích konal pohřeb dlouholetého člena místní židovské komunity Tibora Farkaše, který zemřel ve čtvrtek 17. září ve věku nedožitých 88 let. Farkaš se narodil ve Velkých Kapušanech. Za války byl vězněn v maďarských pracovních táborech. Patřil mezi výrazné osobnosti Židovské obce Teplice.

Daúd Kattáb v iDnes

22. září 2009 v 15:06 Domácí zprávy
Dnešní vydání Kavárny on line přináší článek Co se izraelských osad týče, jsou Palestinci zajatci Hlavy XXII palestinského autora Daúba Kattába na téma židovských osad.

Židovká obec Teplice rozhodla o daru Kollinerovi

21. září 2009 v 16:00 | Tisková zpráva ŽOT |  Domácí zprávy
Tisková zpráva Židovské obce v Teplicích

Židovská obec v Teplicích získala dům v ulici Lipová 749/15 darem od kraje Ústí nad Labem v roce 2005. Původní záměr byl vybudovat v něm středisko sociálních a zdravotních služeb především pro ty, kdo přežili holocaust. Dále měl sloužit jak členům naší obce, tak i širší veřejnosti. Havarijní stavební stav objektu však vyžadoval rekonstrukci, která daleko převyšovala finanční možnosti ŽO v Teplicích.
V situaci, kdy dům hrozil zřícením, se teplická obec rozhodla objekt prodat a získané peníze využít na sociální programy a na záchranu památek, které má ve své péči, především na teplický židovský hřbitov.
V této době kontaktoval naši obec pan Doron Kolliner, syn jednoho z původních majitelů domu, žijící v Izraeli. Tak jsme se dozvěděli, že se jedná o budovu, která byla původním vlastníkům jako Židům nacisty zabavena a také, že jim po skončení války, ani po roce 1989 v restitučním řízení nebyla vydána. Po konzultacích na půdě Federace ŽO v ČR předložilo vedení ŽO v Teplicích členům své obce návrh, aby dům byl poté, co budou teplické obci uhrazeny vynaložené náklady, darován původním vlastníkům. Členové obce tento návrh velkou většinou schválili jako přirozený akt solidarity a spravedlnosti bez ohledu na to, že restituční právní cestou rodina Kollinerů ve snaze o vydání objektu neuspěla a bylo jí vyplaceno "Nadačním fondem obětem holocaustu" symbolické odškodnění.
Původní vlastníci, zastoupení panem Doronem Kollinerem se po seznámení se stavem budovy nakonec rozhodli dům nepřevzít a požádali teplickou židovskou obec, aby dokončila již zahájené jednání o prodeji. Teplická obec následně dům prodala. Čistý výnos z prodeje představuje 5 700 000 Kč.
Vedení ŽO předložilo členům teplické obce další návrh, jak s výnosem prodeje naložit. Doporučilo, aby 4 000 000 Kč bylo jako dar převedeno původnímu vlastníkovi panu Juliovi Kollinerovi a
ŽO Teplice zaplatí českému státu (za Julia Kollinera) darovací daň ve výši 400 000 Kč dle § 5 Zákona ČNR č.357/1992 Sb.,o dani dědické,dani darovací a dani z převodu nemovitosti.
Zbytek 1 300 000 Kč bude uložen na zvláštní konto a použit na rekonstrukci židovského hřbitova v Teplicích, kde mají hroby svých předků i Kollinerovi. Tento návrh, který vychází z ústní dohody mezi představiteli teplické ŽO a panem Doronem Kollinerem 86% členů obce na svém shromáždění dne 18.9.2009 schválilo.
Toto rozhodnutí, které je konečné, umožňuje alespoň částečnou nápravu křivd minulosti. V první řadě představuje akt spravedlnosti pro původní majitele, oloupené nacisty, kteří získávají rozhodující část peněz, které prodej vynesl. Dále pak umožňuje důstojnou úpravu židovského hřbitova, který je po vypálení synagogy nacisty, hlavní připomínkou kdysi velké a významné židovské pospolitosti v Teplicích.

Za Židovskou obec Teplice
Oldřich Látal -předseda

Roš hašana na Ukrajině

21. září 2009 v 11:01 | iDnes, redakce |  Zahraniční zprávy
Dnešní MF Dnes přináší zajímavou reportáž Miroslava Tóda o oslavách židovského Nového roku v ukrajinském městě Umaň. Článek se též dotýká problematického vztahu mazi místními Ukrajinci a židovskými návštěvníky, který je poznamenán doposud velmi silným antisemitismem. Na podobném pozadí, jaké je zachyceno v reportáži, rozvíjí svůj příběh i americká komedie Naprosto osvětleno, kterou uvede Prima 4. října.


ČTK: Židovské muzeum letos zaznamenává pokles návštěvnosti

18. září 2009 v 7:00 | ČTK, redakce |  Domácí zprávy
ČTK včera vydala zvláštní informaci k vývoji návštěvnosti Židovského muzea v Praze (ŽM). Tato instituce dlouhodobě byla nejvíce navštěvovaným muzeem v ČR a o své prvenství přišla v loňském roce, kdy ji překonalo Národní muzeum. Ovšem z pohledu výnosů muzea je podstatnější trend návštěvnosti, který již loni meziročně poklesl asi o desetinu na 612 tisíc návštěvníků. Tisková mluvčí ŽM Noemi Holeková ČTK řekla, že i letos zaznamenávají určitý pokles. Největším magnetem pro širokou veřejnost je tradičně Starý židovský hřbitov s Pinkasovou synagogou.

ČTK též citovala Jakuba Švába, který je mimo své funkce chazana ve Staronové synagoze i jeden z manažerů projektu Kosher Prague. Dle jeho tvrzení přijíždí do Prahy ročně na 20 tisíc ortodoxních židů, pro které je zásadní odkaz rabína Lowa a Staronová synagoga. Mimo to se ČTK zajímala i o názor Blanky Lukešové, která zajišťuje průvodcovské služby pro zahraniční turisty z celého světa. Podle ní patří židovská Praha v zahraničí mezi velké turistické taháky. Návštěvníci jsou však po příjezdu zklamaní, protože toho v Praze vidí méně, než čekali, a vstupné do židovských památek je podle nich neúměrně vysoké. "Do jisté míry je to (židovská Praha) podvod, ale užitečný," řekla ČTK. Podle jiných cestovních kanceláří není dle ČTK zájem o Židovské Město nijak výrazný.

Klíma již není generálním ředitelem Economie

17. září 2009 v 15:00 | redakce |  Domácí zprávy
Economia oznamuje rezignaci Michala Klímy na pozici generálního ředitele Řízením vydavatelství byl dočasně pověřen finanční ředitel Petr Babický PRAHA (17. září 2009)