Leden 2009

Premiéra ve Světozoru

30. ledna 2009 v 11:43 | www.kratkadlouhacesta.cz
Vážení přátelé, zveme Vás na slavnostní premiéru dokumentárního filmu Krátká dlouhá cesta, která se uskuteční 16. února ve 20 hodin v kině Světozor, Vodičkova 41, Praha 1.

Konfiskují faksimilie nacistických deníků

29. ledna 2009 v 19:44 | Karel Wichs
V Německu se v posledních týdnech rozmohl doslovný přetisk deníků z dob Hitlerovy vlády. Němci jim dokonce už dali název: Svědecké noviny. Mají prý dosvědčit, o čem se v hitlerovském Německu psalo a jak. Druhá vlna vydání faksimilií nejrůznějších deníků se soustředila na únor 1933. Právě v té době vyhořel německý parlament Reichstag, což posloužilo nacistům k rozpoutání první vlny teroru proti svým politickým odpůrcům.

OSN: Ehm, Hamas nakonec z našich budov střílel

29. ledna 2009 v 16:24 | Israel Today News
OSN: Ehm, Hamas nakonec z našich budov střílel - Israel Today News, 29. leden 2009
Během nedávné války v Gaze, zatímco oči všech byly zaměřeny na Israel, Spojené národy nedbale opakovaly palestinská obvinění, že israelské jednotky střílely na jejich budovy v Hamasem ovládané oblasti bez provokace.

Konflikt v Gaze očima obyvatel příhraničního města Sderotu

29. ledna 2009 v 10:43 | ICEJ ČR
Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém ICEJ ČR a Ekumenická rada církví v České republice si vás dovoluje pozvat na přednášku

Konflikt v Gaze očima obyvatel příhraničního města Sderotu


Němečtí Židé bojkotovali vzpomínku v Bundestagu na holocaust

28. ledna 2009 v 18:02 | R. Seemann
Vzpomínkové zasedání německého Spolkového sněmu u příležitosti "Dne obětí nacionálně socialistického holocaustu" se poprvé konalo bez reprezentantů ústřední rady Židů. Její generální tajemník Stephan Kramer zdůvodnil rozhodnutí nezúčastnit se tohoto shromáždění za účasti nejvyšších reprezentantů Německé spolkové republiky u příležitosti 64. výročí osvobození koncentračního tábora Osvětimi Rudou armádou tím, že v minulých letech nebyli nikdy její reprezentanti osobně pozdraveni.

Projev Jany Horváthové, ředitelky Muzea romské kultury v Brně

28. ledna 2009 v 18:00 | J. Horváthová
ubohost těchto malých červíčků bodala ještě více do srdce. Děti, stejně jako dospělí byly kost a kůže, bez svalů a tuku.

Projev předsedy Senátu PČR Přemysla Sobotky

28. ledna 2009 v 17:58 | P. Sobotka
Projev předsedy Senátu PČR Přemysla Sobotky na slavnostním shromáždění u příležitosti "Dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti"
Senát, Hlavní sál, 27. ledna 2009

27.leden v Senátu

28. ledna 2009 v 17:55 | jdra

Den věnovaný vzpomínce obětí holokaustu a předcházení zločinů proti lidskosti se konal jako obvykle v budově Senátu Parlamentu ČR, pod patronátem předsedy Senátu Přemysla Sobotky.

Vzpomínkové setkání

28. ledna 2009 v 17:53 | red
Spolek akademiků Židů (SAŽ) uspořádal včera - 27. ledna odpoledne ve 14 hodin vzpomínkové setkání v Atriu budovy Parlamentu Poslanecké sněmovny.

Výstava v Hagiboru

28. ledna 2009 v 17:49 | red
Ve středu 21.ledna odpoledne se konala v Hagiboru, v tzv. rezidenční části, vernisáž fotografií Vladimíra Železného z jeho návštěv Izraele.


Všechno je stejně

27. ledna 2009 v 18:49 | Jana Ondráčková

Sedí babička s vnukem na terase starého typicky jižanského domu v Karolíně a baví se o čem jiném, nežli o volbě Baraka Obamy.

Global Forum Against Anti-Semitism

27. ledna 2009 v 7:10


Podle zprávy, kterou v neděli vydalo Globální fórum proti antisemitismu (Global Forum Against Anti-Semitism)


Mezinárodní den památky obětí holokaustu

27. ledna 2009 v 7:07 | kli

Valné shromáždění OSN přijalo dne 1. listopadu 2005 rezoluci 60/7 nazvanou "Připomínka holokaustu". Rezoluce stanoví, že 27. leden bude na celém světě každoročně připomínán jako Mezinárodní den památky obětí holokaustu. V ten den v roce 1945 osvobodila armáda tehdejšího Sovětského svazu největší nacistický koncentrační tábor v polské Osvětimi. Toto datum se stalo symbolem osvobození všech dalších nacistických koncentračních táborů, kam vstoupila vojska Spojenců v závěrečných měsících II. světové války. Návrh byl podán Izraelem, USA, Austrálií, Kanadou a Ruskem a byl podpořen 91 členskými zeměmi, včetně několika zemí muslimských. Zástupci Egypta, Indonésie a Malajsie však prohlásili, že by měly být připomínány oběti všech genocid, a že nikdo by neměl mít monopol na utrpení.


Mezinárodní den památky obětí holokaustu - Romský holokaust

27. ledna 2009 v 7:01 | D. Fisteinová


"Cikáni" nebo jak se raději sami nazývají "Romové" je etnikum pocházející z Indie (jejich jazyk vychází ze sanskrtu). Někdy ve středověku z neznámých důvodů změnili svůj způsob života na kočovný, doputovali i do Evropy, kde se stali součástí obyvatelstva. Jako cizinci se setkávali a dodnes setkávají s řadou předsudků. Už od roku 1890 se Němci snažili zabránit dalšímu osídlování svého území Romy. V roce 1920 K. Binding a A. Hoche dokonce navrhli, aby Romové vzhledem ke svému "zvláštnímu" způsobu života byli sterilizováni. Nad Romy se v Německu stahovala mračna - od roku 1922 byli úředně fotografováni a byly jim snímány otisky prstů. Vycházela různá quasivědecká pojednání dokazující kupříkladu, že Romové mají černou krev. Byli pod policejním dohledem, padaly návrhy, aby byli soustřeďováni na jedno místo. Není proto divu, že vedle židovské populace to byli v době 2. světové války právě oni, kdo byli také pronásledováni a masově zabíjeni v koncentračních táborech.


Mezinárodní den památky obětí holokaustu - Transporty

27. ledna 2009 v 6:58 | kli

Transporty Židů do ghett a koncentračních táborů se otevřela další fáze tzv. "konečného řešení židovské otázky". První deportace směřovaly v říjnu 1939 na území Generálního gouvernementu v rámci plánu na vytvoření zvláštní židovské rezervace, ve které měli být soustředěni a decimováni Židé z Německa a nacistické mocenské sféry. Do Niska nad Sanem, kde si měli sami vybudovat tábor, bylo z Moravské Ostravy a Frýdku-Místku ve dvou transportech posláno téměř 1300 mužů. Další transporty směřovaly do Niska z Vídně, která měla být na Hitlerovo přání přednostně vyčištěna od Židů. Deportace byly ale zastaveny, neboť nacistické vedení se mezitím rozhodlo pro koncentraci židovského obyvatelstva ve velkých ghettech. Část vězňů byla z tábora v Nisku vyhnána, část se po zrušení tábora v dubnu 1940 vrátila zpátky.

Mezinárodní den památky obětí holokaustu - Eutanázie

27. ledna 2009 v 6:57 | kli


Na základě představy o nutnosti rasové očisty sílily v nacistickém Německu v lékařské vědě a praxi teze o možnosti rozhodování, čí život je z rasového hlediska škodlivý a čí nikoli. Od nástupu nacistů k moci bylo cílem vytvoření homogenního "panského národa", který bude duševně i tělesně nadřazen dalším národům. Toho mělo být dosaženo na jedné straně podporou rozmnožování "rasové elity", na straně druhé eliminací "rasově odlišných", slabých a nemocných. V nacistickém Německu byla rozšířená praxe nucené sterilizace duševně nemocných a dalších "méněcenných", stejně jako praxe jejich izolace od zbytku společnosti.


Mezinárodní den památky obětí holokaustu - Křišťálová noc

27. ledna 2009 v 6:55 | kli

V noci z 9. na 10. listopadu 1938 v celém Německu vypukl protižidovský pogrom, který bývá označován názvem Křišťálová noc - Kristallnacht. Záminkou se stal atentát na legačního sekretáře na německém vyslanectví v Paříži Ernsta von Ratha, kterého 7. listopadu 1938 dvěma výstřely těžce zranil 17letý Herschel Grünspan jako pomstu za rodinu, která se stala obětí vypovězení polských Židů z Německa. Nacistická propaganda představila atentát jako součást židovského spiknutí proti německému národu, jako pokus Židů o vyvolávání nepřátelství mezi evropskými státy. Všechny německé noviny publikovaly v následujících dnech na prvních stranách nenávistné protižidovské

Mezinárodní den památky obětí holokaustu - Nacistická ideologie

27. ledna 2009 v 6:40 | kli

Nacistická ideologie
Ideologie německého národního socialismu byla založena na představě o nadřazenosti německé árijské rasy nad ostatními národy.

Mezinárodní den památky obětí holokaustu - Norimberské zákony

27. ledna 2009 v 6:30 | kli


V polovině září 1935 přijal německý Říšský sněm (Reichstag) dva ústavní zákony, které se staly základnou pro pozdější "legální" vyloučení Židů z německé společnosti a připravily půdu oficiálnímu provádění protižidovské politiky.

Mezinárodní den památky obětí holokaustu - KONFERENCE VE WANNSEE

27. ledna 2009 v 6:00 | SS v akci. Dokumenty o zločinech

KONFERENCE VE WANNSEE

Ve vilové čtvrti Wannsee na okraji Berlína se 20. ledna 1942 konala porada o koordinaci a provádění "konečného řešení židovské otázky", kterou svolal Reinhard Heydrich. Specialista na židovskou problematiku Adolf Eichmann vedl zápis.